Vyměnit vodu květinám

Vyměnit vodu květinám https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463990/bmid_vymenit-vodu-kvetinam-2vF-463990.png 4 477 152

Podmanivý příběh silné ženy, která přes všechny rány osudu tvrdošíjně věří ve štěstí. Violette Dušičková je správkyní hřbitova v malém burgundském městečku. Nezvyklé povolání pro ženu. Návštěvníci hřbitova i místní obyvatelé se přicházejí ohřát do jejího služebního domku, kde se smích a slzy mísí s kávou i kapkou něčeho ostřejšího. Její život plyne v pravidelném rytmu každodenních důvěrných zpovědí a smutných i úsměvných vzpomínek, s nimiž se jí návštěvníci svěřují. Každý z nich vypráví jiný příběh, všichni někoho ztratili a doufají, že třeba ještě není všem dnům konec, že někoho potkají nebo najdou něco, co jim vrátí na tvář úsměv. Violette všechny vyslechne, ale svůj příběh nosí ukrytý hluboko v sobě, stejně jako rudé šaty, které skrývá pod černým pláštěm. Jednoho dne se ale všechno změní, protože jeden muž a jedna žena se rozhodnou odpočívat spolu navěky na jejím hřbitově. Odhalí se tak pouta spojující živé a mrtvé a zdánlivě temná zákoutí duše se rozjasní. Autorka má vzácný vypravěčský talent, nechybí jí schopnost učinit ze všedních věcí výjimečné, vytvořit kolem obyčejné ženy neobyčejný svět plný poezie a lidskosti.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Jota

Changer l'eau des fleurs , 2018

Bubo19
09.05.2023 5 z 5

K této knize jsem se dostala náhodou. Chtěla jsem si půjčit od Valerie Perrin román Tři, když jsem ale minule přiběhla do knihovny na poslední chvíli, všimla jsem si vystavené knihy od stejné autorky. Knihu jsem si tedy půjčila, aniž bych tušila o čem je. Takže když jsem začala číst, překvapilo mě, že se příběh odehrává převážně na hřbitově. Po několika stránkách na mě padla lehká sklíčenost, ale pak se vše rozběhlo a mě začala kniha bavit. Příběh je to smutný, dojemný, objeví se tam i nějaká překvapení, hlavně však nutí k zamyšlení. Asi to nesedne každému, mi se ale kniha líbila. Mám jen dvě výtky. Vyprávění tetičky bych asi hodně zjednodušila, přišlo mi, že se ty podrobnosti k příběhu moc nehodí. A druhá výtka se týká překladu. Použití českých příjmení u čtyř postav bylo jako pěst na oko. Chápu, že ta jména měla určitý význam, ale myslím, že by to vyřešila poznámka pod čarou.

hanka0630
08.05.2023 5 z 5

Sice smutná, ale přesto nádherná kniha. Přesně jak je psáno v anotaci, svět v ní je plný poezie a lidskosti. Po přečtení knihy Tři jsem byla nadšená, po přečtení této už se Valérie Perrin zařadila mezi moje oblíbené autory.

Josh
06.05.2023 2 z 5

CITACE: "Autorka má vzácný vypravěčský talent, nechybí jí schopnost učinit ze všedních věcí výjimečné a vytvořit kolem obyčejné ženy neobyčejný svět plný poezie a lidskosti."

Asi nejsem tak poetický člověk jak by očekával autorčin vzácný text. Za mne však výstižnější označení je tragikomický. Máme odlišnou představu o ne/všedních věcech a hlavně jejich podání. Námět vypadal výjimečně, ale skomírat (silnější slovo s ohledem na hřbitovní téma nechci užít) tak dlouho u této knihy bylo na výměnu příliš mnoha konví vody.... a došlo k přelití :o(

Stepanka897
03.05.2023 4 z 5

Zvláštní, fascinující knížka, těžká a milá zároveň. Autorka má úžasný vypravěčský talent. Krásný příběh plný emocí. Určitě si od autorky přečtu něco dalšího.

Evaho73
03.05.2023 5 z 5

Keď čítate veľa kníh dokážete ihneď nájsť tú, ktorá sa od ostatných odlišuje a niečím vyniká... Kniha "Vymeňte kvetom vodu" je takýto môj druhý tohtoročný čitateľský unikát.
Je to óda na život a jeho všednú každodennosť s malými radosťami a starosťami, ktoré dokáže priniesť.
Je to román, ktorý vás uteší, bude s vami a zostane s vami. Jeden z tých obyčajných-neobyčajných príbehov, ktoré sa z ničoho nič dotknú človeka až do hĺbky.
"Život Violette" je v podstate kniha nie o jednom živote, ale o mnohých životoch a príbehoch ľudí, ktorí sa navzájom zvláštne prepletajú a dokážu obnoviť život z jeho trosiek, vyhrabať sa z ohromujúcej reality, nájsť krásu v najmenších momentoch a predmetoch... Autorka to okorenila geniálnymi poznámkami, skvelou formou literárneho jazyka a uštipačnými myšlienkami.
Odporúčam tento príbeh plný krásnych čiastočiek príbehov ľudí živých aj tých, ktorí už dávno nie sú... prepletených osudov mnohých postáv, veľa bolesti a utrpenia a zároveň radosti, rozkvetu a odpustenia. Odporúčam tu tiež vychutnať si niekoľko pohľadov na krásne priateľstvá a magické teplo prúdiace z každej strany, ťažké emócie, ešte ťažšie vzťahy a niekde medzi tým nádej.

Katte192
02.05.2023 5 z 5

O ano, uznávám že se mi ta jména pletla a mnohdy jsem se vracela s tím "kdo že to teda je?" Ale jakmile jsem si na postavy zvykla, tak to byl takový neskutečně příjemný příběh, plný něhy, citlivosti, zmatku, touhy a vlastně deště. Nevím, zda to bylo počasím venku (a ano pršelo hodně) nebo černým čajem s mlékem ale příběh mě zabalil do deky a hřál mě nadějí, že nic není až tak ztracené. Já mohu jedině doporučit si tento malý zázrak přečíst - ideálně s čajem a deštěm za okny.

KerliDepp
26.04.2023 5 z 5

Nemám ráda příliš mnoho jmen a spoustu dějových linek ale tady mi to vůbec nevadilo protože kniha je čtivá už od začátku a "kapitolky" krátké. Kniha mě nutila číst, dál a ještě a ještě jednu kapitolu. Takže tady hezky fungovalo to, že nemáte nutkání na několik dní knihu odložit a tak případně zapomínat co, kde, kdo, jak. Když jsem knížku jenom přece na chvíli odložila tak jsem na ní často myslela a chtěla pokračovat ve čtení. Kniha je zasazená do starší doby. Je trochu tajemná, ponurá, smutná, láskyplná, záhadná, překvapivá, detektivní a netradiční. Od všeho kousek. Moc pěkně propletené. Žádný z osudů postav mě nenudil jenom mi přišlo že větší část příběhů se točila kolem nevěr a milenců, každopádně každá z postav měla svůj "charakter". Ze začátku mi vadilo "počeštění" jmen ale jak už někdo zde psal v komentářích asi by nám to ve francouzštině nedávalo moc smysl.

kopeceli
05.04.2023 5 z 5

Fascinující, ale velmi temná kniha...

Lenka541
03.04.2023 5 z 5

Co kniha, která se mi v poslední době dostane do ruky,to silný příběh. U této tomu nebylo jinak. Podmanivá, smutná, krásná, čtivá a hlavně neodložitelná.

lidunka1
26.03.2023 5 z 5

Kniha mě úplně dostala. Občas jsem se trošku ztrácela v časových liniích. Ač nejsem správkyní hřbitova v mnohém rezenovala s mým životem.
"Umlčená slova budou uvnitř nás řvát."
Ta kniha se dotýká srdce. A občas ho probodne.

zimolka
13.03.2023 5 z 5

Naprosto souhlasím s větou na přebalu-autorka má vzácný vypravěčský talent, nechybí ji schopnost učinit ze všedních věcí výjimečné a vytvořit kolem obyčejné ženy neobyčejný svět plný poezie a lidskosti. Na knihu budu dlouho vzpomínat.

ajka91
11.03.2023 4 z 5

Zvláštní, opravdu zvláštní kniha. Dokáže vyvolat všechny možné pocity. Nuda, šok, lítost, napětí, zoufalství... Těžké téma. Zdlouhavé. Zbytečné pasáže. Přesto neodložitelná.

Jenny46
26.02.2023 4 z 5

Nevšední a nápaditý příběh, který napsal život sám...
Kniha stojí za přečtení hluboké myšlenky a postupně všechno dává smysl celý příběh se propojí.

Květ
24.02.2023 5 z 5

Tak trošku jiná kniha, nevšední, zvláštní... první stránky ubíhaly a říkala jsem si, to není nic pro mě, ale pak si mě podmanila. Svým smutkem, svým utrpením, svojí vůlí žít, zklamáním a nadějí, smířením. Krásné postavy, opouštěná Violette a záletný Filip, Irene a Gabriel, Saša, Luc a Francoise, Julien... Děj je barvitý, kořeněný, více k pláči než k radosti, ale přesto krásný. Asi to není knížka pro každého, ale já můžu doporučit.

smrčci
24.02.2023 4 z 5

Kniha vypráví příběh Violet, správkyně hřbitova a čtenář se postupně dozvídá o jejím životě, o lásce i smutku, o těžkostech jejího života. Je zde náznak detektivního průběhu, náznak červené knihovny to vše v několika časových rovinách. Navíc se do toho zaplétají i osudy dalších lidí, aby s v závěru vše propojilo. Celé pojetí a styl vyprávění mi silně evokovalo Amelii z Montmartru, ale bylo to taková její chudá příbuzná.
Půlku knihy jsem přemýšlela, jestli mě to strašně baví nebo ukrutně nebaví. Bylo to zdlouhavé a místy nudné, přesto místy velmi zajímavé. Možná, že se mi knížka prostě jen netrefila do období, protože napsaná rozhodně není špatně.

reva85
24.02.2023 4 z 5

Tohle byla pro mně hrozně zvláštní kniha. Netradiční prostředí hřbitova, pohřby, vzpomínky na zesnulé. Po pár kapitolách jsem ji chtěla odložit, ale udělala jsem dobře, že jsem ji dočetla. Je opravdu krásná a originální. Jen bych vytkla neobratná slovní spojení překladatelky, dítě se nepodobá na otce, ale otci! Podobných paskvilů tam bylo více, ale to není samozřejmě chyba knihy a autorky. O to více závidím těm, kdo si mohou knihu přečíst v originále.

Zorka
19.02.2023 5 z 5

Prostředí románu je rozhodně netradiční. A hlavní hrdinka také. Střídání dějových linií, retrospekce, střípky příběhu se pomalu skládají a dávají najednou smysl a odpověď na otázku, proč je Violette taková, jaká je. Toho, že je kniha "jiná", si cením. Není to komerční trhák, není to prvoplánově jednoduchý ženský román. Je to svým způsobem milá kniha a ranách osudu.

Termaap
12.02.2023 5 z 5

V anotaci jsem si přečetla, že “VYMĚNIT VODU KVĚTINÁM” je podmanivým příběhem silné ženy. Já bych byla při hodnocení knihy ráda originální, ale i když se snažím, nemohu přijít na lepší přídavné jméno, než je právě to “podmanivý”. Podle mého celý příběh vystihuje naprosto dokonale. Je napsán takovým poetickým způsobem, tak klidně, mírně, až máte pocit, že se tam vlastně nic neděje, ale opak je pravdou. Violettin život nebyl jednoduchý a ačkoli vlastně od začátku lecos tušíte, stejně to na vás v průběhu čtení udeří a citově vás rozháže. Ještě jsem nic tématicky podobného nečetla a přestože prostředí hřbitova, ve kterém se kniha odehrává, může ve čtenáři evokovat depresivní pocity, ve mne po dočtení rezonuje především naděje.

Ditules
11.02.2023 4 z 5

(SPOILER) To střídání pohledů a časových rovin mě trošku rušilo, nicméně od jistého okamžiku na hřbitově jsem to hltala ... Skvělé.

Ivana252
07.02.2023 5 z 5

Nevšední příběh, ve kterém se mísí několik časových rovin, mnoho lidských příběhů, smrt a láska, radost a bolest, beznaděj s nadějí, trochu morbidní, trochu detektivní, trochu červená knihovna …. A všechno spolu funguje a je to napínavé a čtivé a hezké. Kniha, na kterou nezapomenete, když dočtete poslední stránku.

přátelství pro ženy Francie francouzská literatura tajemství psychologické romány hřbitovy romány maloměsto

Valérie Perrin
francouzská, 1967
2021  86%Vyměnit vodu květinám
2022  91%Tři
2023  86%Zapomeňte na neděli

Kniha Vyměnit vodu květinám je v