Vykupiteľ duší

Vykupiteľ duší https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174613/bmid_vykupitel-dusi-JrS-174613.jpg 5 219 78

V deň, keď po mimoriadne silnej búrke nájde Matej Halaj pred domom neznámu polomŕtvu ženu s novonarodeným dieťaťom, navždy sa zmení život jeho samého i celej jeho rodiny. Krásna mladá neznáma v noci umiera a jej dcérka, dievčatko so zvláštnymi fialkovými očami a nezvyčajnými vlastnosťami, ostáva na svete sama. Takto sa začína odvíjať nezabudnuteľný príbeh o hriešnej láske a vášni, o ľudskosti a neľudskej zlobe, o neprekonateľnej nenávisti a odpúšťaní.... celý text

Helena29
28.08.2018 4 z 5

Kniha mi přišla přitažlivá neotřelým způsobem. Nebylo tam přehnaně moc zvratů, na které jsme zvyklí od převážně amerických autorů. Byl to kus něčeho známého v neznámém. Avšak si myslím, že některé části knihy by bylo možné vykreslit do větších detailů. Například postava "Nikdo" by si dle mého názoru zasloužil více prostoru v knize. Totéž platí o jeho vztahu k Róze, co vlastně zdědila z jeho strany krom barvy očí a možnosti přežití pod hladinou? Kniha nechává příliš mnoho otázek, které nejsou zodpovězeny. Velice bych uvítala pokračování této neobyčejné knihy, abych se znovu mohla vrátit k postavám, které jsem si tak oblíbila.

Ozinka
21.08.2018 5 z 5

Krásná kniha, kterou jsme si s manželem četli nahlas.
Spousta detailů ze života na vesnici, hádám kolem roku 1900.

Terry11
14.08.2018 5 z 5

"...Přestal existovat vesmír a čas. Byli jen dva lidé, které na okamžik svedl osud, bolest a touha. Aby se po zbytek života stali oběťmi této chvíle."

Nu, tak tato kniha, která zdaleka není jen o radosti, štěstí a pohodě, mě pohladila po duši. Baladický příběh o těžkém životě venkovských lidí zasazený do slovenského prostředí podhorské přírody je především o lidech. Vztahy mezi nimi jsou zde alfou omegou vyprávění. Charaktery postav jsou jasně načrtnuty, nejsou černobílé, člověk má pro jejich konání či názory většinou pochopení. Bojí se společně s nimi, aby nebylo prozrazeno víc, než je zapotřebí, a neranilo to jejich blízké. Napsáno s takovou laskavostí, jakou jsem naposled pociťovala u Glattauerova "Není zač". Moderní stylistika, která není založena na dlouhých popisných pasážích, a přesto si čtenář umí dokonale představit celou scenérii příběhu.
Aach, prostě aach.

Bobina74
09.08.2018 5 z 5

Tak tohle určitě ano. Páni po dlouhé době zase skvělá autorka ( z mého pohledu pořád tak trochu naše ), která mě uchvátila. Syrový příběh z dědiny, s rouškou tajemna a to celé zabaleno do vypravěčského stylu autorky. Velmi dobře jsem se bavila i přesto, že kdybych knihu hodnotila dle obálky...??? Že by obálku navrhoval mužský nadšenec amerických bestsellerů ? ;-)
P.s. : Takže sundat obálku a vrhnout se do čtení....

medlovice
16.06.2018 5 z 5

Deset hvězdiček je pro tuto knihu málo.
Od prvních vět, od první stránky mě vtáhla do děje a okouzlila. Mistrně popsané postavy , já s nima dýchala já s nima byla, v poli v kuchyni , při práci , dýchala jsem vzduch kolem nich a cítila napětí,. Nejen láska k rodné zemi , vykoupená tvrdou dřinou ale silné pouto mezi členy rodiny, silné jako provaz, drží spolu v dobrém i zlém a starají se jeden o druhého. Když se Roza topila , četla jsem rychleji než tekla rozbouřená voda , tolik jsem chtěla vědět co bude
A pak je tu Nikdo. Já jsem ho viděla i když byl jen černo fialová pára , viděla jsem ho v lidském těle , já ho chtěla vidět. Oblíbila jsem si i pomateného Vila, trochu i rozmazleného rychtařova syna . Užila jsem si každé slovo.

Kniha má krásný a vhodný obal. Krásná mladá cikánka s trochu udiveným výrazem a k černé knize fialová stužka záložka.
Kdo tuto knihu vložil jako podobnou Žítkovským bohyním , děkuji mu a doporučuju.

Pak jsem si založila složku Srdcovky a vložila tento klenot.

Gabetka
07.06.2018 4 z 5

Opravdu mi bylo líto, že jsem dočetla a musím opustit postavy, které jsem si oblíbila. Mile a s citem popsané problémy obyčejných lidí z obyčejné vesnice někde v podhůří, kde je život a spokojenost obyvatel závislá na rozmarech počasí, a každý ví téměř vše o svých sousedech. Ocenila bych také pokračování zaměřené na osud Idy a Rózy.

ajasin
31.05.2018 4 z 5

Krásný, laskavý příběh. A přitom o úplně obyčejných věcech. O těžkém životě na venkově někdy v 19 století. O víře, která tehdy lidem pomáhala tento život žít a i o věcech pro které lidé tehdy neměli vysvětlení. Někdy ho nemají ani dnes.
Chtěla bych vědět, co se se všemi stalo, jak příběh pokračoval.

PetraBery
30.05.2018 5 z 5

Výborně napsaná kniha slovenské autorky, od které jsem až tolik nečekala, o to větší překvapení to pro mne bylo. Obyčejně neobyčejný příběh jedné rodiny nás přivádí do chudé vesnice pod horami na Slovensku. Rodina Halajova nám odhaluje své osudy, které jim změní příchod cikánského miminka, které ale není jen „obyčejným dítětem“. Kniha o rodinném poutu, výčitkách, touze i splněných snech. Pan Nikdo skvěle celý příběh doplnil.

zofie3000
06.05.2018 4 z 5

jako dobrý, fakt jsem se do toho žila ale vůbec mi to nepřišlo kontinuální, čtyři dějový linky náhodně propletený

snimcibdim
28.04.2018 4 z 5

Baladický příběh s příchutí magického realismu. Příběh o různých podobách a důsledcích lásky vyprávěný laskavým neokázale prostým jazykem. Připomněl mi Jakubiskovu "Tisícročnou včelu" nebo jeho "Nejasnou zprávu o konci světa".
PS: myslím, že kniha by si zasloužila trochu sofistikovanější obálku.

Anluck
19.04.2018

Tohle pro mě bylo velké překvapení. Nic jsem od knížky/autorky nečekala (vybrala jsem si ji do výzvy 2017), ale knížka se mi líbila a to opravdu hodně. Zajímavý, pěkně napsaný příběh. Četla se sama :-)

kopretina19
20.02.2018 5 z 5

Nádherná kniha, kterou stojí za to přečíst si ve slovenském originále. Spisovatelka krásně vykreslila přírodu slovenského kraje, těžký život lidí pod horami, kteří i přes nekonečnou dřinu a bídu měli k sobě velmi blízko. V mnohém bychom si na základě této knihy mohli vzít do svých životů příklad.
A přestože nemám ráda sci-fi, v této knize mi pan Nikdo přišel jako velmi příjemný doplněk celého příběhu. Pro mě četba této knihy znamenala silný zážitek.

oranginka
20.02.2018 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Narazila jsem na ni díky Výzvě a nelituji. Za mne bych tedy vynechala pana Nikdo - ale i tak, jedním slovem super. Přečetla jsem za jeden večer /nebo spíše noc/, od knihy se nešlo odtrhnout.

Kitty
03.01.2018 5 z 5

Knihu jsem si vybrala pro čtenářskou výzvu 2018 a dobře jsem udělala.
Popisuje venkov se svými starými hodnotami, jako je úcta k rodičům, soudržnost rodiny, ale i celé vsi, čest a morálka. Na pozadí každodenních starostí, sledujeme vztahy rodiny a jejich sousedů. Jednotlivé postavy mi byly blízké a milé, s jejich tužbami, emocemi, ale i obavami. Vyprávění, kterému se dá věřit, osudy lidí, které jako bych důvěrně znala. Záhadný pan Nikdo příběh okořeňuje trochou tajemna.
Málokterá kniha mi poskytla tak silný zažitek, ač neobsahuje celkem nic převratného.

Doporučuji!

Fazolka2017
22.07.2017 5 z 5

Blahoslavena budiž čtenářská výzvo 2017 ! Díky tobě jsem narazila na tuto úžasnou knihu ! Přečetla jsem během jedné cesty vlakem z mého bydliště na Vysočině do Plzně a zpět. Ne že by byla tak tenká, ale ten děj mě prostě popadl a už nepustil. Mám ráda příběhy obyčejných lidí z té doby - z vesniček, hor,... s obavami jsem ale očekávala fantaskní prvek ( přišlo mi, že to nemůže fungovat, nedovedla jsem si představit např. Javořickou + fantazy dohromady) - zbytečně. Byl tam přítomen naprosto přirozeně a skoro jakoby vysvětloval spoustu věcí, které se v životě - tehdy i dnes - dějí. Dopuručuji a lituji, že není pokračování.

petulka.sasanka
23.06.2017 4 z 5

Ani nejde popsat prožitek z knihy... Děj vás vtáhne do vesničky v kopcích. Stanete se součástí jejího dění a pak už se s nimi radujete, smutníte, pláčete. Překrásné pohlazení na duši

ondras666
18.05.2017 5 z 5

Co říct, abych se neopakoval? Snad jen WAU.
Tuhle knihu jsem objevil zcela náhodně a jsem rád, že ta náhoda přišla. Autorka si dokonale pohrála s osudy jedné rodiny v horách Slovenska. Psychologie postav není to hlavní, co chtěla ukázat, ale celkově se jí to velice podařilo. Až jsem měl dojem, že jsem součástí té vesnice. Ta bezprostřednost, nesouhlas s něčím novým, cizím až po hluboký vnitřní cit Rózy a Idy.
A do toho prostupuje Nikdo, který děj oživil.
Doporučuji.

Iki1
19.03.2017 5 z 5

V přímočarém příběhu autorka velmi pečlivě vykresluje vztahy na vesnici prostřednictvím různých lidských figurek od namyšleného rychtáře a jeho syna, který si se svou partou dovoluje naprosto vše, přes bylinkářku až po místního blba. Překvapivě výstižně za pomoci minimálních jazykových prostředků jsou všechny románové postavy plastické. Autorka je představuje postupně, popisuje jejich skutky, názory i myšlenky. Věrně vystihuje tehdejší vesnickou hierarchii, vztah ke kočovným cikánům, odlišnostem (nově nastupující farář). Román vlastně popisuje každoroční těžký život dvou synů Hany Halajové s jejich rodinami a širším okolím. Dozvídáme se o závislosti tehdejších lidí na počasí a jeho rozmarech. Aby příběh nebyl fádní, ozvláštňuje ho autorka zvláštním pohádkovým prvkem, který vychází ze zvláštních schopností cikánských spoluobyvatel. Jedná se o knihu, která skutečně zaujme svou bezprostředností, pravdivostí. Pro mě bylo obtížné se od četby odtrhnout. Byl to jednoznačně poctivý estetický zážitek.

ssyyllvvaa
18.03.2017 5 z 5

Baladický příběh, který se tematicky vymyká ze současné vydavatelské produkce, vyprávěný poetickým a současně jednoduchým jazykem, vtáhne čtenáře a nepustí, dokud se nedozví, jak to s rodinou Halajových dopadlo. Všechny postavy (samozřejmě kromě pana Nikdo, jenž vstupuje do děje jako deus ex machina) jsou životné, jejich radosti i trápení , vzájemné vztahy nás nemohou nechat lhostejné , spolu s nimi vnímáme přírodu, která je obklopuje. Přiznám se, že ač mám občas tendenci přejet některé pasáže knih tzv.rychločtením, v tomto případě jsem si vychutnala každé slovo.

viva71
26.02.2017 5 z 5

Jedním slovem je to příběh "laskavý". Měla jsem obavu, že fantaskní prvek (jak je uvedeno na přebalu), mě v knize bude rušit, Ale rozhodně to tak nebylo. Krásně tam zapadl a z knížky jsem nadšená.

prvotina Slovensko, Slovenská republika venkov magický realismus ságy

Autorovy knížky