Vykoupené štěstí

Vykoupené štěstí https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51099/vykoupene-stesti.jpg 3 8 3

Napínavý a na četné dějové zvraty bohatý dvoudílný román Vlasty Javořické zavádí čtenáře do malého města Letnic — což je pravděpodobně spisovatelčina rodná Studená. Mezi místní honorací vyniká rodina stavitele Tomana, která se pozvolna, díky mnoha okolnostem, ocitá na úskalí a stává se vrakem. Ten po dlouhém bloudění Božím řízením přece jen posléze vpluje do bezpečného přístavu. Štěstí všech hlavních hrdinů, zejména dvou líbezných Tomanových dcer, je však draze vykoupeno.... celý text

Johana
20.01.2023 4 z 5

Proč čtu Javořickou... Protože za pokus to stálo a na "pár stránek na dobrou noc" úplně dobré. V oboru červené knihovny za mne víc než dobré - autorka určitě psát umí a archaičnost jejího stylu je pro mne prima bonus. Ukázka:

- Drahuše je také jednotlivě nevnímala, ani si neuvědomovala modř oblohy a hukot vzdáleného Labe, ona jen cítila nesmírnou rozkoš z toho člověka, který jí pod paží vedl a měl ji rád. Tak došli až do města a k jejímu bytu. Trnka byl trochu rozpačitý a nechtěl s ní dovnitř, ale Dagmar ho vybízela tak nenuceně a s nevinnou prostotou, že si dal říci, slibuje si, že bude velmi rozumný. Paní Pšeničková se představila jako slečnina garde a zvala hosta laskavě do úzkého pokojíčku, který Dagmar obývala. Trnkovi se ulevilo. Nevydá tedy Drahuščinu pověst všanc a sám má také záštitu. S pravým posvátným požitkem vstupoval přes práh dívčí svatyně a bylo mu jako v kostele.

Takže chápeme se.

Len2očka
02.12.2018 3 z 5

Kniha se mi četla dobře,přesto si ji řadím do méně srdcových i když spisovatelku Vlastu Javořickou si řadím mezi svoje nejoblíbenější.

kika 13
10.04.2014 2 z 5

Romanticky psaný románek pro ženy.

Vlasta Javořická
česká, 1890 - 1979