Vyjednavač

Vyjednavač https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39998/bmid_vyjednavac-651bed8aea8d6.jpg 5 242 43

Vyjednavač je příběh dvou sester, které jsou náhodou princezny, Božího krále, za něhož se jedna z nich musí provdat, jednoho nižšího boha, kterého jeho práce moc nebaví, a nesmrtelného muže, který se snaží napravit chyby, jež udělal před staletími. V jejich světě se ti, kteří zemřeli statečně, vrací jako bohové a žijí uzavřeni v pantheonu bohů v hlavním městě Hallandrenu. Životní síla, nazývaná biochromatické kouzlo, se zakládá na úkazu zvaném Dech. S použitím Dechu a vysáváním barev z každodenních předmětů je možné provádět všechny možné zázraky a darebáctví. Bude však zapotřebí značného množství obojího, aby Vivenna a Siri, královské princezny z Idrisu, Boží král Susebron, Hymnus – zdráhavý bůh statečnosti, a tajemný Vasher Vyjednavač, dokázali úspěšně čelit všem nebezpečím.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Warbreaker , 2009

DreamerX9
DreamerX9
16.02.2024 4 z 5

Kniha mi v některých chvilkách připominala Pratchetta ale tento styl mám ráda a bavilo mě to.
Skvělé propracovaná Fantasy a sranda. Bylo trošku složitější se ve světech vyznat ale časem už vše do sebe zapadlo. Normálně mi nevyhovuje více postav a jejich pohled ale tady to bylo naopak přínosem i pomůckou pro zorientováni se. V knihách autora chci určitě pokračovat píše opravdu působivě

KnihomolNiki
KnihomolNiki
26.01.2024 5 z 5

Jsem naprosto nadšená. Kniha mi byla doporučena (čti: nařízena) kamarádkou a jsem jí za to velmi vděčná.

Příběh má z počátku pozvolný průběh, ale postupně se děj rozvíjí a nabírá na obrátkách. Vše do sebe krásně zapadá, popis světa i magický systém jsou skvěle vysvětleny a asi nebyla pasáž, kde bych se ztrácela kvůli nedostatku informací.

Líbí se mi, že pan Sanderson píše své knihy z pohledu vícero postav. Děj tak získává větší rozměr a je tak nějak dynamičtější. Navíc, všechny postavy jsou uvěřitelné, dá se do nich vžít a postupně se vyvíjejí. Toto mi v mnohých knihách opravdu chybí.

Knihu doporučuji všemi deseti.

LenkaPet
LenkaPet
29.12.2023 4 z 5

Od Sandersona je to moje první přečtená kniha a po opravdu nečekaně dlouhém, v podstatě nuceném, čtecím útlumu. Budu tedy hodná, protože tento spisovatel si to určitě zaslouží. Upřímně musím říct, že v mé touze číst, ale na nic z mých knih nemět chuť, mě v knihkupectví zaujala, tato kniha, obálkou z vydání v tomto roce. Jednoduchá, úplně na mě svítila tím, že nic nenapovídala. A k ději ... složitý svět, ale úžasný. Do půlky se děj nijak moc neposouval, od půlky mě kniha ale chytla více. Libila se mi Siri, více než Vivenna. A opravdu jsem si zamilovala Vashera. Konec rychlý, téměř nevysvětlený, ale dechberoucí. Rozhodně je dobře a kvalitně napsaná. Jednu hvězdu jsem ubrala, protože děj mě tolik neuchvátil a samozřejmě to může být i mým rozpoložením.

Grohlinka
Grohlinka
24.12.2023 3 z 5

Potřebuji nutně druhý díl, protože je to právě konec, který mě úplně neuspokojil, příliš uspěchaný a pro mě ne zcela ukončený, ale s obrovským potenciálem pro pokračování, kdy se pak z Vyjednavače může lehce stát kniha s plným hodnocením.

Magický systém je skvělý, propracovaný, neotřelý a velice efektní, je skutečným highligtem knihy.

Kniha je vyprávěná z pohledu několika postav, jak to tak bývá, některé jsou lepší, některé slabší. Vasher spolu s Nočním Děsem je skvělý, přála bych si, aby to byli právě oni, kdo dostal více prostoru. Siri a její části jsou romantické, až pohádkové. Hymnus je prostě jednička, velice zábavná postava, s krásným přesahem do náboženství. Vivenna pro mě byla zpočátku oříškem a její části jsem vyloženě nesnášela, hlava mi nebrala, jak hloupá byla, ovšem díky několika zvratům v ději se to změnilo a naopak to byly právě její části, které mě nakonec bavily nejvíc.

Skvělá kniha, která pro někoho může velice dobře fungovat i jako standalone, já si ráda počkám na pokračování a knihu přečtu znovu.

Nemůžu si nepostěžovat na 2. vydání, ehm ehm ilustrované, mám Talpress ráda, fakt jo, ale tahle ohavnost v paperbacku, hanba Vám za ty peníze. Výtka do konečného hodnocení samozřejmě nezahrnuta.

Karcoolka2210
Karcoolka2210
09.10.2023 5 z 5

Pre mňa druhý Sanderson, druhá kniha, ktorú viacerí čitatelia označovali ako jeho slabšie dielo a druhé pozitívne prekvapenie. Ak má Warbreaker byť slabšia kniha, tak naozaj neviem, čo ma čaká ďalej :)
Sanderson vytvoril originálnu mágiu, zaujímavé postavy, pútavý dej, mnoho nečakaných prekvapení a veľmi dobrý záver. Určite oporúčam! AJ

PitoR
PitoR
21.03.2023 5 z 5

"Tvůj dech k mému."

Práve som dočítal 760 stranovú bichľu Vyjednavač, v poradí moju tretiu knihu od amerického autora Brandona Sandersona.

Fantasy príbeh, stret dvoch kultúr - Idris a Hallandren. Napriek sobášu najmladšej idriskej princeznej Siri za hallanderského Božieho kráľa Susebrona sa medzi týmito národmi schyľuje k vojne. Kto je za tým? Nič však nie je tak, ako sa javilo na začiatku, takže o prekvapenia nie je núdza. Autor nás postupne zoznamuje s mágiou, ktorú vytvoril na základe čerpania sily z Dychu a vysávania farieb z okolitých predmetov. Je to originálne, zrozumiteľné i príťažlivé zároveň. Napriek veľkému počtu strán sa kniha číta sama a v druhej polovici naberie taký spád, že sa neviete odtrhnúť od čítania. Najsympatickejším dojmom na mňa pôsobila najstaršia idriská princezná Vivenna a záhadný Vasher so svojím magickým mečom.

Neviem, ako sa uzatvárajú dohody o vydávaní kníh medzi jednotlivými krajinami, ale pri pohľade na originálne vydanie Warbreaker (nakladateľstvo Tor, 2009) sa česká obálka javí ako chudobná príbuzná. Škoda, táto kniha si zaslúžila lepšiu prezentáciu.

Za mňa spokojnosť. Vyjednavač má otvorený koniec, akoby si Brandon nechával priestor na pokračovanie. Možno niekedy. Ale v najbližšej dobe sa teším na ďalšiu Sandersonovu bichľu - Slova Paprsků; druhý diel série Archiv Bouřné záře...

Shaxx
Shaxx
23.01.2023 4 z 5

Nestane se to mojí srdcovkou jako první éra Mistbornu nebo Archiv, ale líbilo se mi to.
Bavily mě postavy sester, jako vždy zde byl přítomen zajímavý magický systém (stejně jako v ostatních zmíněných nahoře) a přišlo mi, že to celé bylo napsáno tak nějak hravěji, humorněji, než ostatní sandersonovky, například slovní výměny mezi Hymnem a jeho kněžím.

denniys
denniys
22.01.2023 5 z 5

Od té doby co jsem přečetla Mistborna a Elantris, považuji pana Sandersona za svého oblíbeného spisovatele.. ani Vyjednavač můj názor nezměnil.. příběh plyne tak nádherně lehce, postavy mají propracované charaktery, o překvapení, intriky a hlavně humor není nouze.. pohádkové počteníčko

SkcSAM
SkcSAM
27.11.2022 4 z 5

Pokračujem v Sandersovom kosmíre a je to jazda. Zo začiatku sa trošku ťažšie orientuje v magickom systéme (opäť originálny ako inak u Sandersona), ale postupom deja je všetko vysvetlené. Postavy máju svoju osobnosť a dej je plný intrík a politiky. Odporúčam ako všetko od Sandersona.

orson
orson
20.03.2022 4 z 5

Nebylo to špatné, hezky vymyšlený svět i hlavní zápletka a důvody proč co kdo dělá. Líbilo se mi to, jen tedy někde v půlce jsem se začal trochu nudit. Závěr mi to ale dost vynahradil, rozuzlení mělo zase pěkný spád.

spencer
spencer
25.01.2022 5 z 5

4,75/5*
Co bych jen o knize mohla říct? Asi jen: všeho nechte a běžte si ji ihned přečíst!
B. Sanderson je přeborníkem ve tvorbě fantasy světů. Dokázal snadno během několika desítek stran vysvětlit fungování světa, i jeho magický systém. V tomto příběhu se setkáváme s několika dějovými liniemi, které přes jejich nemalý počet nejsou nijak zamotané a čtenář se v nich snadno vyzná. Díky na jedničku vyvedené charakteristice si brzy mezi jednotlivými postavami najdete oblíbence, který vám bude čtení zpříjemňovat. U mě to třeba byl Hymnus, který mě po celou dobu bavil jeho skvělými hláškami. Způsob vyprávění dává čtenáři dost informací, ale zároveň mu nechává otevřená vrátka pro uvažování nad tím, kam bude příběh dál směřovat. 5* nedávám jen z toho důvodu, že mi konec přišel trochu uspěchaný. Jinak můžu Vyjednavače vřele doporučit každému, kdo má rád fantasy literaturu.

TomTomis
TomTomis
22.12.2021 3 z 5

Dlouho čtené. Poněkud mě kniha zklamala. Vysvětlení fungování magie se trochu vyjasní až ke konci knihy. Přebíhání děje mezi dvěma sestrami mi kupodivu nijak nevadil, ale postav se mi zdálo poněkud málo nebo fungovaly poněkud obecněji. Nad některými scénami jsem si říkal, proč je autor napsal. Po Finální říši a Elantris snad přijde nějaké zlepšení. Vyplatí se začít vůbec číst Cestu králů?

zd0981
zd0981
16.07.2021 4 z 5

Nejdřív se mi zdálo, že to je velmi naivní. Posléze se to poněkud vylepšilo, tedy až na ty chvíle nudného mudrování některých postav. A nevím, proč se mi stále vtírala myšlenka, že méně je někdy více...
Ufff, že bych ještě změnil počet hvězd?

Rudla333
Rudla333
14.04.2021 4 z 5

Zatím určitě nejlepší kniha od Sandersona!

Chytla mě stejně rychle jako Mistborn, zaujala jako Archiv a celkově mě potěšila, jako Elantris. Postavy, systém magie, svět, práce se záhadností.. to všechno tu je jako obvykle, a minimálně s tou záhadností Sanderson tentokrát pracoval tak dobře, že mě to celou dobu nutilo otáčet stránku za stránkou. I díky tomu to byla první kniha od Sandersona, ve které jsem neměl problém s tempem.

Velkým bonusem pro mě je i to, že jsem poprvé konečně měl pocit, že souvislosti s jinými knihami z Cosmeru tady skutečně mají smysl a v budoucnu se jednotlivé světy nějak propojí.

Opravdu moc se mi to líbilo, za mě 4,5*.. myslel jsem, že dám i těch 5*, ale konec, což bývá většinou Sandersonova silná stránka, byl tady chaotický, moc rychlý a celkově neuspokojivý. Jinak ale naprostá spokojenost.

vinebitch
vinebitch
25.03.2021 5 z 5

Moje první kniha od autora a musím říct, že se mi hned ze začátku zalíbila. Všechny postavy mi tak nějak sedly, kromě tedy pár kapitol s Vivennou. A ten konec! Z posledních sto stránek jsem byla jak na drátkách a všechno se stalo neskutečně rychle. Doporučuji.

phm
phm
28.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Dve princezny se dohaduji, ktera se vda za sousedniho krale a zda jsou lepsi barevne ci proste saty... Tak neuveritelne zpackany marketing (zdravim grafika obalky a autora anotace, nebo jak se tomu uvodniku rika) k tak vynikajici knize jsem nikdy nevidel.

Luigi1
Luigi1
14.01.2021 5 z 5

Opět Sanderson nezklamal a zavedl nás v plné rychlosti do svého děje.Pro milovníky fantasy je to přímo pro ně šito na míru.

AsiUrčitě
AsiUrčitě
10.01.2021 5 z 5

Od knihy mne odrazovala obálka, která vypadá hodně lacině, i anotace. Od autora jsem dosud nic nečetla a bála jsem se, že některé postavy budou nudné, bude to překombinované a samotný příběh ztratí postupně sílu. Ale vzhledem k vysokým hodnocením zde na DK, jsem si řekla, že to zkusím. A nelituji. Kniha mne uchvátila! Pokud jste fanoušci fantasy, rozhodně vás kniha bude bavit. Má to zajímavé prostředí i postavy (bavily mne vážně všechny linky) a poutavý příběh plný opravdu nečekaných zvratů. Kniha má spád od začátku až do konce a já se tak od čtení nemohla odtrhnout. Jak už to tady ale zaznělo od trudoše, pokud musíte mít ve fantasy knize epické bitvy a různé rasy s různými jazyky, tak spokojeni nebudete. Nicméně já byla nadšena :)

Nisshoku
Nisshoku
03.01.2021 4 z 5

Od pána Sandersona nemám toho až tak veľa načteno, ale používá dosť podobný spôsob písania ako Jordan z Kola času, ktoré dopísal. Prvé dve tretiny ten dej nie je taký akčný, skôr sa pomaly rozvíja, len aby sa to v poslednej tretine parádne rozjelo a všetko sa tiež začne prekvapivo rozuzlovať. Priznávam ale, že dialógy Hymnusa a Aurory ma hrozne vytáčali, prišli mi neprirodzené a umelé a Aurora ako charakter mi prišla neuveriteľná a plytká...a nepochopiteľná. Za čo uberám tu jednu hviezdičku. Tiež si úprimne myslím, že tejto knihe by vôbec, ale vôbec nezaškodilo ešte pár strán navyše, kde by sa ešte čosi kdesi vysvetlilo, ale ktovie, možno ešte niekde nejaká postava bude a viac sa toho dozviem, ako som spomínala, od Sandersona toho veľa prečítaného nemám, skôr ešte len začínam :) Inak ale túto knižku môžem len a len odporučiť, úprimne, anotácia ma absolútne nezaujala, určite by som po nej nesiahla, ale bola mi odporúčaná pred Stormlight archives a tak som sa do toho pustila a neľutujem :)

Teclaireddy
Teclaireddy
17.06.2020 5 z 5

Skvělé - to nejlepší ze Sandersona v kostce. Ono to vlastně není krátké, ale i těch 700 stran působí mezi S. dalšími díly poměrně minimalisticky (zvlášť vezmu-li v úvahu, jak rychle se to čte). Klidně bych doporučila jako první seznámení s tímto autorem, kniha totiž v nenáročné formě obsahuje vše, co mám na jeho dílech ráda - sympatické, nečernobílé postavy, originální magii, propracovaný svět a náboženství, prolínání dobra a zla, intriky a zvraty a v neposlední řadě humor. Vyjednavač mi asi nejvíce připomínal můj oblíbený Mistborn, ale oproti němu přece jen nešel tolik do hloubky a nebylo v něm tolik prostoru pro vykreslení světa - ale tuto drobnou kritiku míním jen ve srovnání s autorovými nejlepšími díly, jinak naprostá spokojenost.