Výhonek osmilisté růže

Výhonek osmilisté růže https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131874/bmid_vyhonek-osmiliste-ruze-Yd7-131874.jpg 4 160 43

V románu islandské autorky se dvaadvacetiletý vypravěč vydává na cestu z rodného severského ostrova do horského kláštera v blíže neurčené zemi na kontinentu. Čtenář si teprve postupně skládá drobné i velké události, které vypravěčově cestě předcházely: láska jeho nedávno zemřelé matky k zahradě a květinám, náhodné zplození vlastní dcery s takřka neznámou dívkou, pravidelné večeře s autistickým bratrem a starým otcem, který vaří podle matčiných receptů. Na knize je pozoruhodný především prostý a zároveň napínavý způsob podání, v němž se čtenáři vše odkrývá zvolna a jakoby na přeskáčku a velmi často v poměrně strohých dialozích. Situační i vypravěčův humor, ale i jakékoliv jiné pohnutí jsou velice tlumené, podobně jako jemný tón vyprávění, který neusiluje o žádné vnější efekty, a přesto kniha působí silným dojmem jako celek. Próza z roku 2007 vloni zaznamenala velký úspěch u francouzských čtenářů – prodalo se 66 000 výtisků, získala cenu tamních knihkupců, byla nominována i na další ocenění ve Francii a Quebecu. Chystají se překlady do němčiny, dánštiny, italštiny, holandštiny a španělštiny.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Plus

Afleggjarinn , 2007

Danafantom
17.06.2018 3 z 5

Vcelku banální příběh, ale čtivě napsaný.

meluzena
14.02.2018 5 z 5

Zvláštní kniha. Velmi zvláštní.
Trochu jako z jiného světa. Jemná a citlivá, a hlavně velice lidská.
Zároveň vlastně dosti obyčejná (a přitom tak neobyčejná) - taková nenápadná (osmilistá) růže mezi trním.
Jedna z těch, na které se jen tak nezapomíná.

J.x
31.01.2018 2 z 5

Nevím, jestli jsem knihu četla ve špatném rozpoložení:-), ale nezaujala mne, několikrát jsem se k ní musela vracet, abych ji dočetla.

Vítr
27.08.2017 5 z 5

Moc dobrá kniha, fakt jo!

Annicka
21.08.2017 4 z 5

Dobrá odpočinková kniha na léto. Čte se dobře.

rajen
26.01.2017 2 z 5

Knihu jsem měla vybranou do výzvy 2016, ale nestihla jsem to. Nicméně se mi hodí i do té letošní, tak jsem se do ní s radostí pustila. Ale bohužel mě zklamala. Hlavní hrdina mi nebyl moc sympatický. Jeho chování mi přišlo takové divné, vůbec všechny ty vztahy tam. Měla jsem se dozvědět, proč odjel, ale ani to nemělo nakonec žádné jasné rozuzlení. Zvláštní styl psaní i dialogy. Označování jedné postavy stále jako "matka mé dcery" mě už od poloviny dost iritovalo, ta postava měla jméno! Děj byl sazazen do jakési země na jihu a vadilo mi, že není řečeno do jaké. Vím, že to nemá bůhvijaký význam, ale chybělo mi to tam a dodávalo na nedůvěryhodnosti. Sbližování hlavního hrdiny s dcerou je sice krásné, ale není to tam nějak moc naivní? Někdo, kdo má 22 let a vše mu hned jde, devítiměsíční dítko je tak dokonalé, že za 4 týdny ani nezapláče a dělá vše tak jak chce dospělý, chodí a odkouká modlení.. no, zrovna devítiměsíční dítko doma mám a nad čtením těchto pasáží jsem se musela usmívat. Za sebe nemohu doporučit.

jitka7655
24.07.2016 5 z 5

Milá, něžná, nostalgická, nenápadně mystická. Jiná. Krásná.

sadlo
22.07.2016 5 z 5

Připojuji se ke kladnému hodnocení této knihy, pohladí, potěší, pozitivní.

popeluška
28.06.2016 5 z 5

Kniha se moc krásně četla.....pět hvězdiček si plným právem zaslouží :-)

Hája
11.03.2016 5 z 5

Jemné, něžné a krásně uklidňující čtení. Dlouho jsem nečela nic tak příjmeného. Úplně se těším na jaro, až taky vyrazím do zahrádky opečovávat květiny.

fanciulla
01.09.2015

Z tejto knihy som v rozpakoch, pretože mi je veľmi sympatické, že tam chýba konflikt a záporné postavy, ale zároveň som sa preto do čítania musela trochu nútiť. Páčil sa mi vzťah ostatných členov rodiny k slabomyseľnému bratovi, zmierení, bezbolestní, bez všetkých tých trápnych "prečo práve on?" a "kto za to môže?".

magnolia
15.07.2015 5 z 5

Zvláštní, podmanivé, něžné a vlídné čtení s mladým mužským hrdinou, který je citlivý a vnímavý (jak jen může být hrdina z románu). Další moje kniha z Islandu, ale tam se odehrává pouze začátek a hrdinovy vzpomínky. Jinak je příběh zasazen do nějaké jižní evropské země, snad Francie, což není podstatné. Vše je popisováno očima hrdiny, docela dobře jsem si při čtení představila místo jeho pobytu.Kniha se mi líbila z mnoha důvodů, je letní, trochu zahradnická a kuchařská, trochu "na cestě", hodně o vztazích (dojemné hovory s tatínkem) a lásce, ale úplně jinak než jsem kdy četla. Doporučuji a nechávám si ji v sobě doznít...

pecka02
02.09.2014 3 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Opravdu citlivá, takové pohlazení na duši. Celou dobu mi ale připadalo, že se v ní nic zásadního neděje. Samozřejmě, že budování vztahu novopečeného otce s dítětem je docela velkou životní událostí, ale trochu mi tam chyběla nějaká větší akce.

honajz
11.06.2014 3 z 5

Zpočátku zajímavá struktura vyprávění, kdy si čtenář sám ze střípků skládá minulost mladíka a jeho rodiny, tragicky zemřelé matky, otce i retardovaného bratra. Postupem času však začne tento styl být poněkud únavný, stále stejný, a hlavně zdlouhavý. Mít kniha o polovinu méně stran, vůbec bych se nezlobil. Některé stránky jsou vyloženě vata nebo se opakuje již řečené. Navíc stále čekáte - jako u každého příběhu - na nějaký zvrat. Ten svým způsobem přijde, ale v podstatě nijak zajímavě a nijak překvapivě - ostatně směřování knihy se dá odhadnout po pár prvních stránkách. Pro mne osobně spíše zklamání, čekal jsem daleko víc, nějaké klidně i meditativnější pasáže, ale tohle prostě jen tak kloužem, nezasáhne, citově se neangažuje, a spoléhá na oddalovanou pointu. Celá ta historka, když si ji nakonec poskládáte a zpětně se ohlédnete, vlastně přijde taková jalová, jako kdyby z červené knihovny, jen jinak poskládané.

vlad_tepes
23.02.2014 5 z 5

Velmi pekna kniha o ceste mladika k vysnenej praci a tiez aj o ceste k zodpovednosti. Jednoduchost s akou je napisana jej neberie nic na atraktivnosti, bol som velmi spokojny. moja cesta k rodicovstvu mala podobny raz.

kadgam
10.02.2014 5 z 5

Je to kniha, ktorá človeku utkvie v pamäti. Jednoduchý príbeh citlivo napísaný ale veľmi silný.

Alma-Nacida
27.01.2014 5 z 5

Krásná kniha, která plyne zvolna a příjemně jako práce na zahradě :-). Doporučuji :).

Teresisa
19.11.2013 5 z 5

Kniha, která v člověku zanechá pocit, že je na světě krásně (nedokážu lépe vyjádřit). Navíc čtivě a poutavě napsaná. Takových kousků je málo a proto zasloužených pět hvězd.

Šárka_D
19.07.2013 3 z 5

Na začátku jsem moc nechápala, kam příběh směřuje, ale asi od poloviny hodně příjemné čtení. Klidná inteligentní oddechovka.

Lost Soul
04.06.2013 5 z 5

Nádherný příběh vyprávěný jednoduchým jazykem a se zvláštním odstupem. Dovedu si představit, že by román mohl být zfilmován (už kvůli páteru Tomášovi :) ), nicméně kouzlo příběhu by se vytratilo.

kláštery, opatství islandská literatura zahrádkářství, zahradničení

2012  83%Výhonek osmilisté růže
2017  69%Listopadoví motýli
2018  80%Nad propastí byla tma
2021  80%Matka světla
2013  75%Pět severských her

Kniha Výhonek osmilisté růže je v