Vyhoďme ho z kola ven

Vyhoďme ho z kola ven https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44792/bmid_vyhodme-ho-z-kola-ven-UK2-44792.jpg 5 2920 375

Již klasický román o vzpouře jednotlivce proti mašinérii společenského systému. Román je o dělníkovi jménem Randle McMurphy, který se rozhodne předstírat šílenství, aby se dostal z pracovní farmy a aby ho převezli do státního špitálu pro duševně choré. Soudí, že život tam bude příjemnější...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

One Flew Over the Cuckoo's Nest , 1962

woodward
17.08.2015 5 z 5

Příběh o střetu moci se svobodou, V době, kdy tahle kniha v česku vyšla poprvé, bylo pro zdejšího čtenáře trochu nezvyklé spojovat si tohle téma s něčím tak nepolitickým, jako je léčebné zařízení. Tím mocněji pak výsledné poselství zapůsobilo.

exitus
06.08.2015 4 z 5

Těžce se začíná, ale opravdu se vyplatí se začíst. Překvapilo mě, jak byla kniha v mnoha ohledech vtipná. Pokud bych měla porovnávat s filmem, což se samozřejmě nabízí, stále by asi vyšla lépe kniha, protože mě uchvátil styl psaní, kterým autor dokázal navodit atmosféru jisté vyšinutosti. Nemohu ale popřít, že jsem si Randalla představovala jako Jacka Nicholsona.

kujuduss
31.07.2015 5 z 5

Tahle knížka se mi strašně líbila, takže byl pro mě film poněkud zklamáním.

Póžislava
08.07.2015 4 z 5

Knížka povedená, zalíbila se, až na ten slabší začátek...jako povinná četba super, ale musém přiznat , že film se mi líbil krapet víc. Už jen kvůli představiteli hlavní postavy :)

gallovl
19.06.2015

Ze začátku jsem se musela prokousávat, ale pak to jelo šupem. Film jsem viděla několikrát a musím říct, že jak film tak kniha jsou moc povedené.

KLADIK
08.06.2015 5 z 5

Je to jak ochutnávat neznámou potravu prvně v životě a to ještě ze zavázanýma očima. A ještě k tomu , Vám jím někdo sevíruje po soustech rovnou do úst. Neznámé jak tak zvláštní. Člověk přemýšlí po čem chutná a nemůže díky své neznalosti přijít podávané potravě na chuť. Ale s káždým dalším soustem se objevuje jeho lepší a lepší chuť. Potrava i přes svou tajemnost se stává lahodným pokrmem, který by člověk měl nejraději pořád k dispozici. A když dojíte poslední sousto přepednou Vás nostalgické pocity s toho , že to už skončilo a že to bylo tak skvělé jako snad málo ve Vašem životě. Pak jen stačí si sundat z očí šátek a před Vámi leží právě dočtená kniha ,, Vyhoďme ho z kola ven "
Skvělý pokrm pro mysl a duši!!!

-Nikola-
06.06.2015 5 z 5

Kombajn.
Dokonalá mašinérie.
Mašinérie co zbavuje společnost cvoků a nebezpečných lidí.
Jenže lze definovat normálního člověka? Kdo to je? Velká Sestra?
Ta se přece ve společnosti pohybuje, dokonce stojí v čele Kombajnu. Ale je opravdu normální?
Je smutné, že tak slepě věříme systému. Systému, kterému svěříme naše nejbližší a s klidným srdcem sedíme doma a myslíme si, jak skvěle se tam musí mít.
Ale jak skončí jedinec, který se postaví Kombajnu? Lze s ním vůbec bojovat?
"Poněvadž McMurphy ví, že se člověk musí vysmát všemu, co ho bolí, protože jenom tak si může zachovat svoji rovnováhu, jenom tak může předejít tomu, aby ho svět nedohnal k šílenství. Ví, že všechno má svou bolestivou stránku;..."

Kniha se mi velice líbila. Mrzelo mě, že jsem prvně viděla film. Příběh pro mě znamenal sled událostí naprosto nevyhnutelných, předvídatelných a správných. Tak to prostě mělo být. Každý hrdina v knize byl definován a omezován svou "chorobou", ale tvořili tak dokonale sehraný a fungující celek, který svobodně uvažoval, měl své plány, sny, touhy, potřeby; prostě by se dalo říct, že šlo o obyčejné lidi, kteří jsou zvyklí na pohled skrz prsty.

klara2898
29.05.2015 5 z 5

Jsem moc ráda,že jsem nejdříve přečetla knihu a až pak viděla film.Obojí skvělé a právě v tomto pořadí.

józi.odkudkam
13.05.2015 5 z 5

Film zná asi každý, předlohy se drží dosti věrně a tak se tu nebudu rozepisovat a rovnou hupsnu do kupky hodnocení. Ehm, takže: Místy jsem se v pravdě krapet nudil. Vzhledem k tomu o jak oduševnělé a skvěle vypointované dílo se ale jedná, mu však těch 5***** právem náleží. Možná lehce slabších, ale pořád pět.
Nestavte se zlu čelem, raději ho bodněte do zad.

kikimich
03.05.2015 5 z 5

Perfektní kniha, zprvu mi trvalo se do ní dostat, ale po čtvrtce už jsem knihu z ruky nepustila.

Ječmínek
01.04.2015 4 z 5

Všichni si o něm myslí, že je hluchý a němý. Syn indiánského náčelníka, obrovský chlap, jeden z pacientů ústavu, je vídán jen s koštětem někde v koutě. Ale on vše sleduje a poslouchá. A vypráví nám tenhle příběh. Příběh o souboji nezkrotného rebela McMurphyho a Velké sestry, vládkyně oddělení. Indiánovi "Velké koště" je od začátku jasné, kdo bude vítězem. Ale možná se mýlí. On sám přestane být jen pasivním divákem. A kdo je tedy nakonec vítězem?

dadako
09.03.2015 3 z 5

Do knihy jsem se nemohl začíst. Od poloviny se to trochu zlepšilo, ale přesto jsem čekal od knihy víc. Nakonec jsem byl rád že jsem jí dočetl a můžu sáhnout po jiné.

Marbo
09.03.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem měl tu mužnost číst. McMurphymu nejde nefandit a člověk se až zděsí, kolik lidí poznává v osobě Velké sestry

aji
05.03.2015 5 z 5

I když jsem se do této knihy pustila jen kvůli povinné četbě na střední škole, nelituji. Skvělá knížka. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. A i když je film dobrý také, na knihu prostě nemá.

miriam9628
21.02.2015

Velmi zdarile dilko.

asineDenisa
20.02.2015 4 z 5

Kniha ve mně vyvolala rozporuplné a smíšené pocity.
Ze začátku jsem se jí prokousávala a snažila se vypořádat s častým odbíháním z hlavní dějové linie, díky kterému jsem se do knihy neuměla pořádně začíst. Občas jsem si sama připadala jako v náčelníkově mlze, a některé pasáže proto četla i dvakrát. V polovině knihy pro mně nabývá příběh jiného rozměru a dějová gradace mně už konečně nenechá knihu odložit ani na chvíli.
(SPOILER)
Mrzí mě, že jsem viděla nejdříve film, proto mně už tolik nezasáhla sebevražda Billyho a náčelníkovo ukončení života legendy jménem McMurphy (,který byl v podobě Jacka Nicholsona odzbrojijící). Při čtení jsem se bavila nad psími kusy, které McMurphy Velké sestře vyváděl a fandila mu, aby vytrval co nejdéle. Postava vypravěče, v osobě náčelníka dodala příběhu zajímavý ráz, protože čtenář netuší, co se v hlavě McMurphyho doopravdy odehrává a jeho povaha zůstává opředena oparem záhadnosti. I když byl poražen Velkou sestrou a Kombajnem, v životě alespoň některých z ostatních "pacientů" způsobil razantní a pozitivní změny, které by se bez jeho příchodu nenastaly.
..jeho hřmotný a rezonující smích mi asi ještě nějakou chvíli bude znít v uších..

IvcaSammet
19.01.2015 3 z 5

Knížku jsem si do maturitního seznamu zařadila proto, že jsem viděla film a tím pádem jsem už děj znala. Docela jsem se na čtení těšila, jenže mě velmi brzo uzemnily nekonečné proudy Náčelníkových myšlenek. Než se autor k nečemu dostal, musel člověk přelouskat deset stránek absolutních zbytečností ... V jednom bodě jsem se dokonce zasekla na skoro celý měsíc, do čtení jsem se musela nutit ... Když jsem ale překročila stou stránku, děj mě konečně velmi zaujal, a to dokonce na tolik, že jsem ještě ten den knihu dočetla ... Kdyby kniha byla ořezaná od žvástů nesouvisejících s dějem, určitě bych dala pět hvězd, ale bohužel ...

ondaboss
15.01.2015 5 z 5

Tentokrát jsem naštěstí viděl nejdříve film a až poté četl. Kdyby tomu bylo naopak tak by to určitě můj pohled na milovaný film hodně poškodilo.
Knížka opravdu fantastická. Rozšířila vlastně mé znalosti z filmu :-)

tkometka
12.01.2015 5 z 5

Film jsem viděla snad někdy na začátku devadesátých let takže už ho nemohu porovnávat s knihou. A jsem za to podle komentářů ráda :)
Do knihy mi dalo maličko problém se na začátku začíst ale už od první třetiny jsem litovala že není o více stránkách. Skvěle zatahuje do myšlenek a pocitů všech zúčastněných. Do nevyrovnaného boje "Kombajnu" a pacientů, které Velká sestra léčí psychickou manipulací ve jménu pacientova dobra. Skvěle vtáhne do počasí a svobodné nálady na rybářské výpravě.
Nechci konec prozrazovat těm co knihu nečetli ale je to velmi silný pocit, který zůstává ještě dlouho po odložení knihy.

maja8148
07.01.2015 5 z 5

Asi jsem jedna z mála lidí co knihu viděla dřív než film...a já sem byla knihou naprosto uchvácená! Hlavně ty jeho sny a halucinace! Dokonalý!