Vyhoďme ho z kola ven

Vyhoďme ho z kola ven https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2606/mid_vyhodme-ho-z-kola-ven-wGv-2606.jpg 5 2920 375

Již klasický román o vzpouře jednotlivce proti mašinérii společenského systému. Kniha byla v roce 1975 zfilmována Milošem Formanem. Román je o dělníkovi jménem Randle McMurphy, který se rozhodne předstírat šílenství, aby se dostal z pracovní farmy a aby ho převezli do státního špitálu pro duševně choré. Soudí, že život tam bude příjemnější...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Maťa

One Flew Over the Cuckoo's Nest , 1962

Stephaniee
26.11.2021 2 z 5

Četla jsem to jako povinnou četbu do školy a musím říct, že jsem zklamaná. Podle hodnocení jsem očekávala super knihu, ale bohužel jsem se s ní jen natrápila. Hodně mi pomohl film.

Lucie Pfeifer.
19.09.2021 5 z 5

Toto dílo mě dostalo svým příběhem, bojem proti vyšší síle, kde jak už bylo v knize řečeno, není možné vyhrát, ale jen se rvát a rvát až vám nakonec dojdou síly a nahradí vás někdo další.

McMurphy se rval. Zároveň také zahnal mlhu z oddělení psychiatrické léčebny a zbavil je pískotu v uších. Ale co je nejdůležitější, dal těm chlapům opět důvod, proč se smát.

nicolettkaa
17.09.2021

Tady půjdu asi proti proudu, ale mě teda kniha nebavila. Zhruba v třetině jsem váhala zda ji neodložit. Nakonec jsem ji teda po menší pauze dorazila až do konce. Nemůžu říct, že by byla špatná, podle mě je prostě jiná. Vyprávění z pohledy náčelníka se mi líbilo, ale v jeho halucinacích jsem se ztrácela a byly pro mě dosti rušívým elementem.

BaPe895
02.08.2021 5 z 5

Krásná kniha všeobecně známá i díky filmové verzi od Miloše Formana.

micha-ella
12.07.2021 5 z 5

Přečteno podruhé, teď už se mi to zdálo zdlouhavější. K přečteným knížkám se vracím po letech, když momentálně nemám co číst a obvykle už nemají tu sílu, jako napoprvé. Samozřejmě - když znám konec. Ale tohle je prostě klasika a můj první komentář platí.

Any26
23.05.2021 5 z 5

Panebože! Tak to bylo něco! Dost drsný, silný, skvělý. Zkrátka jsem se nemohla od knížky odtrhnout a myslela jsem na ni pokaždé když jsem ji byla nucena odložit.
McMurphy - neuvěřitelný člověk, který dokázal svým příchodem změnit život ostatním, a naučil je se znovu smát, užívat si života, věřit si. A hlavně to, co jim dal a ukázal...svobodu. Veškerý popis osob, atmosféry, situací a závěr, při kterém skoro zapomínáte dýchat...to vše je tak dokonalé.

Gleam
04.05.2021 3 z 5

Kniha ve mě zanechala pocit velkého smutku. Útěk pro mě není výhra, takže v konečném zamyšlení se nabízí otázka, kdo byl vlastně pomyslným vítězem psychologického boje.

baji42
30.04.2021 5 z 5

Dle mého soudu jedna z nejlepších knih vůbec. Notoricky známý příběh, který byl i zfilmován Milošem Formanem. Jack Nicholson byl neskutečný.

Sixao
10.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Letošní výzvu mám hodně o dočítání knižních předloh slavných filmů. Vyhoďme ho z kola ven je jednou z nich. Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem považuji od prvního shlédnutí za výborný film. Při čtení se mi před očima míhaly skvělé herecké výkony Jacka Nicholsona jako McMurphyho, Louise Fletcherové jako sestry Retchedové, Dannny deVita a dalších. Většinou se mi po přečtení knihy filmová adaptace moc nelíbí, tady mám pocit, že režisér dokázal z předlohy vykřesat ještě o kapku víc. Např. slavná scéna, jak McMurphy zapojuje chovance do hrají basketbalu, v knize je o tom jen zmínka. Ve filmu mi nechybělo nic, v knize trochu postrádám tu Nicholsnovu jiskru. A těžko říct, jak bych to vnímala, kdybych nejdřív přečetla knihu. Jinak je celý příběh prostoupený smutkem, pro mě o to větším, že jsem věděla, jak to celé dopadne. Bezmoc proti bezpráví a zlovůli, umanutá sestra zavádějící absurdní opatření, všechny pacienty naházela do jednoho pytle, zacházela s nimi jako s nesvéprávnými a srážela jim sebevědomí nejspíš jen pro ten pocit moci, kterou nad nimi měla.

ozzak
10.04.2021 5 z 5

vynikající román s psychiatrie Kliniky podle knihy byl natočen také stejně skvělý film

Schary
08.04.2021 4 z 5

Ze začátku nic moc,ale od půlky mě knížka fakt bavila a chápu to vysoké hodnocení tady. Knížka s hloubkou a myšlenkou...

morienhithwen
29.03.2021 3 z 5

Mám raději filmovou verzi, kde spolu pacienti tolik nediskutují. Harding je v knižní formě naprosto nesnesitelný. Příliš vysvětlování pro mě trochu rozrušuje ten zážitek.

knih-o-mol
18.03.2021 5 z 5

Když je předloha dobrá je těžké natočit stejně dobrý film a ještě trochu téma poždímat. Film se nepovedl a není se co divit.

lianka 2711
22.02.2021 5 z 5

Film jsem viděla první, ale i tak jsem si četbu velice užila a spousta pasáží je v knize jinak, velice doporučuji.

lernami
14.02.2021 5 z 5

Do knihy jsem šla na základě filmu, který nastavil laďku velmi vysoko. Kniha se mi líbila, i přesto, že mi trvalo poměrně dlouho, než jsem se začetla. Děj jsem prožívala s McMurphym a ostatními členy ústavu. Postupem knihy se moje apatie vůči Velké sestře stále více a více zvyšovala a McMurphymu jsem upřímně fandila (= přiznejme si, že McMurphy není typický prototyp hrdiny:D).
Porovnat film a knihu je těžké. Řekla bych, že obojí je mistrovské dílo. Každopádně jestli jste už viděli film, tak bych se tím vůbec nenechala odradit a knihu si přečetla - přeci jenom se spousta věcí do filmu nevešla, a tak je kniha takovým krasným dokreslením celého příběhu.

Amolein
06.02.2021 5 z 5

Neskutečně dokonalé dílo. Jak svým tématem, tak způsobem zpracování. Autor zde dokonale vykreslil snahu moderní společnosti vychovávat konformní jedince bez individuality i to, jak se zbavovat jedinců, kteří se nějakým způsobem odlišují. Prostě a jednoduše z nich udělat blázny nebo zločince. Krásná je k tomuto popisu náčelníkova metafora Kombajnu, všudypřítomného nástroje moci, a „léčebna je fabrika pro účely Kombajnu. Je tady k tomu, aby napravovala chyby, ke kterým došlo v místě bydliště a ve školách a v kostelích; k tomuhle je nemocnice. Když se pak dokonalý výrobek vrátí zpátky do společnosti, bezvadně opravený, dočista jako nový, někdy i lepší než nový.“

Nezapomenutelné jsou hlavní postavy. Problematický McMurphy vám může zpočátku připadat jako grázl, jako namyšlené hovado, ale brzy pochopíte, že je spíše symbolem nespoutanosti a svobody. Bojuje sice za vlastní výhody, ale zároveň tím ukazuje ostatním, že tak je to správné. Může tak být vzorem pro ostatní na cestě za vnitřní svobodou. Tu vnější totiž většina pacientů vlastně má, neboť jsou v léčebně dobrovolně. Velká sestra jeho protivník a protiklad. Nástroj systému, kterým je udržována poslušnost. Autoritářská, manipulativní, zlá. Není náhodou, že si její jméno Kesey vypůjčil od Orwella (Velký bratr). A konečně indiánský náčelník Bromden. Ten představuje typ člověka, který zjistil, že je pohodlnější se přizpůsobit. A tak je po celou dobu velmi pasivní a drží se jen svého koštěte. Dokonce zpočátku dlouho McMurphymu nedůvěřuje, protože se je snaží dostat ven z Mlhy, kterou je Velká sestra pravidelně zaplavuje. Ale on se v Mlze cítí v bezpečí a nechce vytáhnout ven do nejistoty.

Tím se dostávám i k tomu způsobu zpracování. Sledovat vše očima „hluchoněmého“ indiána je úžasné. Sledujete nejen, co vidí, ale i jeho myšlenky, úvahy, a tím poznáváte jeho osobnost velmi niterně. A protože je schizofrenik a trpí halucinacemi, občas není zcela zřetelné, co je skutečnost a co jen výplod jeho mysli.

Bylo by toho ještě mnoho, o čem by se dalo povídat. Kniha je kritikou zastaralých praktik v psychiatrii – šoková léčba, lobotomie. Kritikou chování americké vlády k indiánům a k přírodě. Atd.

Knihu doporučuji všem, zvláště mladým, kteří se zde mohou ztotožnit s revoltou proti společnosti. Jakmile se do ní začtete, už vás nepustí. Komu se kniha asi nebude líbit, jsou podle mě takoví ti až příliš velcí slušňáci. Pohledem autora ti, co jsou pohodlní a lehce se přizpůsobí a podřídí. Ale rozhodně zanechá silnou stopu v každém, kdo si ji přečte.

Rikikiki
17.01.2021 5 z 5

Tuto knihu naprosto miluji. Rozhodně se řadí mezi mé nejoblíbenější. Částečně vám změní pohled na svět a rozhodně je to jedna z těch knih, na kterou po přečtení lehce nezapomenete. Po přečtení nebudete chápat, proč jste si jí nepřečetli dříve.

bjorn1322
16.01.2021 5 z 5

Prostě skvělá kniha, kterou by měl přečíst každý.

freejazz
04.01.2021 5 z 5

to bola kniha, na ktorú sa čakalo... a rovnako nás načal Formanov film o pár rokov neskôr s neopakovateľným Jackom Nicholsonom a Willom Sampsonom či Louise Fletcherovou. strhujúci príbeh o pokušení ovládať ľudí a večnej túžbe po slobode.

07hop
03.01.2021 5 z 5