Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4146 897

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

Benik81
05.07.2022 5 z 5

Velmi poutavé. Připomínka toho, že každá mince má dvě strany a že se Češi uměli také dost krutě mstít.

charlizee
26.06.2022 3 z 5

Nechci vůbec snižovat význam románu Vyhnání Gerty Schnirch a důležitost poznání tématu, které zpracovává.
Taky chápu a je pravděpodobné, že kdo se s ním tady setká poprvé, je pohnut, otřesen, zděšen a osloven popisovaným hlubokým lidským příběhem.
Kdo ale s jeho vědomím vyrůstá a má jej neustále v přímé blízkosti, má až nadbytek prostoru k vnímání prostředků, jejichž pomocí je příběh vystavěn.
Zdlouhavé pasáže, kterým chyběl důslednější redaktor, monotónní vlastní zpověď, v níž je ojedinělým, ale o to vítanějším jakýkoliv pohled vnější, a také nedostatečný interpretační prostor, který ustupuje přílišné doslovnosti.
Je škoda, že autorka téma rozvlekla na celou chronologii 20. století a nekoncentrovala se jen na nejpodstatnější historický úsek (a jeho budoucí odraz). V předloženém rozsahu není možné zpracovat všechny etapy se stejnou pozorností.
P.S.: Drobný zeměpisný postřeh: Procházet se Pernou a obdivovat siluetu Děviček je zhola nemožné… Co já pamatuju, tak se nad Pernou rýsuje silueta Sirotčího hrádku.

ibs
26.06.2022 4 z 5

Takyto roman vie napisat asi len Tuckova - pribeh, faktografia, dokument aj fikcia, miestami sa cita rychlo a lahko, miestami sa cita velmi zle, kazdopadne ma svoj styl a hoci za mna Zitkovske bohyne su top, bolo to velmi dobre.

Bedka
25.06.2022 5 z 5

Smutne presmutne.. o zbytocnej krutosti, tuzbe po pomste, koletivnej vine... hrozna cast nasej historie... kazdopadne skvele napisane a rozhodne stoji za precitanie.

Kaja1
20.06.2022 5 z 5

Bylo to deprimující čtení. Nic není černobílé, Gerta měla opravdu těžký život. Je mi smutno z toho jak se naši "osvoboditelé" chovali k ženám a nejen ti, i vlastní si přihřáli polívčičku. Překvapilo mě kolik Němců, žilo před válkou v Brně. Kniha stojí za přečtení, jenže ji určitě nepřečtou ti, co by měli.

Luca84
08.06.2022 4 z 5

Válka je zlo, vždycky a pro všechny. Sotva pro jednoho válka skončí, druhému začne. Pro jednoho zachránce, pro druhého tyran. Bolavé čtení. Krutý osud mnoha lidí, kteří v těch dobách museli žít a přežít. Popisy válečného a poválečného Brna byly zajímavé. Pochod na Pohořelice děsivý. Doporučuji přečíst.

konicekbily
07.06.2022 4 z 5

Román beru jako moc hezky napsanou fikci na pozadí historických událostí. Není mým úkolem řešit, kdo a za co je zodpovědný, ať už je to období před Mnichovem, Protektorát, a doby po válce - do roku 1948, komunistický puč, před rokem 1968 a po něm. A temný osud hlavní hrdinky se takto mohl odehrát a je pěkně vyobrazen. Připadá mi ale, že je trochu nevyvážený - některé historické události jsou probírány až moc podrobně - a jejich vliv na životní osudy hlavní hrdinky mi nebyl zcela objasněn. Na rozdíl od jiných obdobných románu vztahujících se k této době.

IvetaZ
30.05.2022 4 z 5

Nějak jsem se do Gerty nemohla vžít... Každopádně příběh zajímavý, určitě stál hodně práce a stojí za to se do něj pustit.

Enxinka
14.05.2022 5 z 5

Skvele podane pribehy predevsim obycejnych zen, ktere se staly nevinnymi obetmi povalecneho vztekleho vyporadani. Vetsinou jsou odsuny Nemcu zname spise z okoli Sudet, takze za zobrazeni jinych promeru a jineho prostredi jsem rada. I kdyz co si budem, to utrpeni na obou stranach pro vsechny skupiny lidi se zda byt neruzne.
Svym zpusobem mi z toho beha mraz po zadech, protoze se nedovedu ubranit myslenkam, ze si historii v blizkem horizontu zopakujeme, ac s jinym rozdelenim narodnosti. Lidstvo si ponauceni z historie nebere.

Kory98
11.05.2022 4 z 5

Tak nějak nevím, co mám napsat. Kniha na mě silně zapůsobila, asi proto, že podobná témata nečtu často a jsem vždycky ráda, když se k tomu donutím. Proto ani nemohu srovnávat, zda někdo napsal na stejné téma lepší knihu. Jedna věc mi z toho celého vyvstává a to, že na válku vždycky doplatí i spousta nevinných lidí na obou stranách. Je mi prostě líto každého zmařeného nebo jinak "znetvořeného" života, který nebýt války mohl dopadnout jinak. Ale téma je to závažné, určitě stojí za to si část naší historie připomenout a zamyslet se.

Ayame420
26.04.2022 odpad!

Na knihu jsem se se zvědavosti vrhla především kvůli tomu, že se čeká na neskutečně profanovanou Bílou Vodu a mě zajímalo, co "na té Tučkové" lidi tak mají (pracuji v knihkupectví a poslední měsíc není den, kdy by se mě na onu zmiňovanou Bílou Vodu neptalo minimálně dvacet lidí).

Oceňuji zpracování velmi složitého tématu, které se mě osobně jistým způsobem týká, a které je bohužel pro mnohé z nás stále tabu a jaksi přehlížené, případně velmi radikálně komentované (většinou lidmi, co o tom neví moc). Oceňuji detailní popis hrůz, které naši předkové páchali i na nevinných Němcích a vyrovnali se tak zrůdnému chování nacistů a komunistů. Bohužel však musím říct, že jsem se snad ještě nikdy takhle neztrácela jak v ději, tak v postavách, už před půlkou knížky. Je to dost chaoticky napsáno. Taky mě docela mrzí jaksi odfláknutá válečná část, která jediná mě snad trochu bavila, a která má bezmála osmdesát stránek (tady nutno podotknout v kontrastu s zdlouhavým prohazováním brigádníků atd. - proboha, proč).

Dočítám jen kvůli tomu, že mě zajímá, jak to dopadne. Možná jsem od tolik medializované autorky zvolila napoprvé ne zrovna vhodnou knihu, a očekávaná Bílá Voda mě nadchne víc. Ale Gerta... Bohužel.

EDIT: Vzdávám to nakonec nejen kvůli výčtu výše v komentáři, ale i těm faktickým chybám. Buď už jsem moc "rozežraná" tunami přečtené literatury faktu, nebo mi autorka prostě nesedí stejně jako Viewegh, Třeštíková, či (s velkým prominutím autorce) král rádoby historických zhovadilostí Vondruška, nebo kdokoliv, kdo je obvykle až moc oblíbený a čtený u průměrných a nenáročných čtenářů. Dobré téma, špatné zpracování, hlavní hrdinka napřesústa.

LeserDe
25.04.2022 5 z 5

Zatím jediná kniha, kterou jsem od autorky dočetla celou. Krásná, silná, bravurně napsaná.

dzejkbeltygros
24.04.2022 3 z 5

Pořád přemýšlím nad tím, proč má kniha tak vysoké hodnocení. Možná jsem se nesoustředila dostatečně nebo naopak, až moc. Často jsem hledala různé fakta, protože mi neseděly informace z reality v ději, např. zatopený Mušov, který je v knize pryč už mnohem dřív, než doopravdy zanikl. Ačkoli byl příběh velmi zajímavý a neztrácela jsem se příliš v ději, tak se mi to celkově zase až tak nelíbilo. Do čtení jsem se musela nutit, párkrát se pomodlila, aby už byl konec, ale někdy to bylo zase hodně zajímavé. Hlavně na konci, kde nevyprávěla jen Gerta, ale i ostatní postavy. Možná se k ní ještě jednou vrátím, protože je napsaná z oblasti, ve které žiju a miluju. Třeba se mi to bude číst líp a zapadnou do sebe nějaké věci, které mi teď možná unikly. Celkově hodnotím 3/5, což je u mě průměr.

Ambo
22.04.2022 5 z 5

Líbila se mi, u příběhu mě mrazilo, skvěle propracovaný děj, kniha se četla jako po másle a patří mezi mé nejoblíbenější autorčiny počiny.

LenkaKa
20.04.2022 4 z 5

Co k tomu napsat...hrůza, ale je potřeba to stále připomínat, protože znova se to děje. Je to silný příběh a nejhorší je asi princip kolektivní viny. Na to bychom si měli dát pozor.

BarboraSalome
27.03.2022 5 z 5

Vynikající počin paní spisovatelky Kateřiny Tučkové. Strhující. Myslím si, že touto knihou paní spisovatelka i pomohla k narovnání vztahů mezi Čechy a Němci. Právě tím románem o jednom osudu zlomeném dějinami. Kniha se mi četla o dost lépe než Žítkovské bohyně, nerušilo mě tady skákání v čase, bylo smysluplné. P.S. Už se těším na Bílou Vodu.

DámaMáma
24.02.2022 4 z 5

Příběh, který měl obrovský potenciál. Bohužel se místy autorce nepodařilo držet se úchvatného tématu, se kterým jsem takto zpracovaným zatím neměla možnost setkat.

Palorizek85
10.02.2022 4 z 5

Obsah knihy je výborný. Popis pocitů a nesravedlnosti z vystěhování německé menšiny po 2.sv. válce je výstižný a pravděpodobně i celkem přesný. I dnes, po 75 letech jdou na Brně vidět důsledky komunistického režimu (Zábrdovice by mohly povídat). Jediné co bych knize vyčetl je místy nudnější styl a poněkud nepřehledné rozvržení, kdo kdy zrovna vypráví.

TerezKA.LI
09.02.2022 2 z 5

Já mám z knihy rozporuplné pocity. Na jednu stranu velmi zajímavý příběh, vůbec jsem netušila, že německé obyvatelstvo bylo po válce odsunuto takhle špatným způsobem.
Na druhou stranu se mi kniha špatně četla, několikrát jsem byla ztracená ve jménech nebo němčině (to je ale asi tím, že u knizek často usínám po pár stránkách). Děj byl občas hrozně utahany a vlastně se nic nedělo.
Ke konci knihy mi už Gerta lezla vyloženě na nervy.

Tereza0107
31.01.2022 4 z 5

Knížku jsem četla relativně dlouho. Ne, že by mě nebavila, děj je více než zajímavý a naučný. Popravdě jsem neměla ani tušení, že odsun Němců po válce probíhal až takhle krutým a nelidským způsobem. Bylo to asi spíše stylem psaní, které mi přišlo takové stručné a emočně strohé. Ani k postavám jsem si nedokázala vytvořit nějaký bližší vztah a všechny události jsem prostě brala, jak to leží a běží, bez nějakých hlubších pocitů.
Žádné jiné výhrady ke knížce asi nemám. Styl psaní mi hodně připomínal knihy od Aleny Mornštajnové, takže pro ty, kdo mají rádi tvorbu této autorky, Kateřina Tučková by se Vám mohla také zamlouvat.