Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4149 899

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

Gimli
27.10.2023 4 z 5

Dobře napsaný příběh o neslavné kapitole našich dějin.

MrKrahujec
22.09.2023 5 z 5

Velmi potřebná a hlavně dobře napsaná kniha, zaplňující jedno z nejbolavějších "bílých míst" české historie. Jenom se už léta nemohu zbavit dojmu, že oběti "divokého odsunu" Němců z českého území nejsou dostatečně důrazně označovány za další (jako následné) oběti hitlerovců. Je sice pravda, že jejich vrazi a tyrani byli většinou Češi, ale především to téměř výhradně byli bývalí kolaboranti, kteří se touto nehoráznou krutostí snažili zakrýt své válečné zločiny a hlavně by se tyto temné síly v českém národě patrně nikdy neaktivovaly bez předchozího nacistického teroru. Napadlo třeba někdy někoho, jak by vypadal např. život Reinharda Heydricha, kdyby se narodil o sto let dříve? Tohle "vytváření příležitostí" je jedním z nejskrytějších a nejzáludnějších německých válečných zločinů. Ale abych zase nevypadal, že rodilé české zločince nějak hájím: to platí jen o prvních poválečných letech. Komunistická zločinecká mašinérie už byla v daleko větší míře původně česká a přinesla zločinů minimálně stejně.

Fčelička
19.09.2023 5 z 5

Ještě teď mě mrazí, když si na tento příběh vzpomenu. Pro pochopení člověk musí "dozrát ". Velmi dobře napsaný pohled do minulosti zase he tak vzdálené!!!

Radka1911
14.09.2023 5 z 5

Velmi silný příběh, smutné čtení. Doporučuji

dagsvob
09.09.2023 5 z 5

Hezky napsáno, silný příběh.

Luteka
31.08.2023 5 z 5

Neuvěřitelné silný příběh zasazený do historických událostí, o kterých se u nás nemluví/nemluvilo. Jsme moc ráda, že si autorka tento příběh vybrala, nastudovala a zpracovala takto čtivou formou.

Aaloha
27.08.2023 3 z 5

Tak nějak nevím, jak knihu hodnotit. Asi jsem od ní čekala víc. Občas jsem se ztrácela v ději, postavy mi nebyly nijak sympatické, děj mě nevtáhl. Téma určitě zajímavé, ani jsem netušila, co se dělo v Brně po válce, na druhou stranu, jak se Němci chovali k Židům víme a že ani ti, co přežili koncentrační tábory neměli po válce snadný život. Knihu bych asi nedoporučila, takže dávám jen tři hvězdy.

Jančaz29
24.08.2023 5 z 5

Nádherná knížka, i když smutná a hořká.... Silný příběh.

Miladad
20.08.2023 5 z 5

Četla jsem knížku podruhé, silný příběh a hodně podnětů k přemýšlení. Je zajímavé jak se jeví různé události s odstupem let, nebo třeba příští generaci. Každopádně důležité téma, stejně jako ostatní, které autora zpracovává.

Pavla2
20.08.2023 5 z 5

Komentáře k této knize zde nejsou skoro nikdy krátké. I to svědčí o složitosti a náročnosti tématu, který si autorka vybrala. Já se naopak pokusím být stručná: myslím, že se jí téma podařilo maximálně vytěžit a přetavit v mimořádnou knihu.

Mája777
15.08.2023 4 z 5

Tak tohle bylo hodně těžké. Na letní dny docela náročné čtení.
Odsun Němců po válce nebyl nic jednoduchého. Češi se mstili za to, co Němci dělali za války a chovali se úplně stejně, jako oni. A nikdo se tomu nemůže divit. My, kteří jsme toto nezažili, už vůbec ne. Přesto mě příběh Gerty a její dcery neoslovil tak, jak asi měl. Utrpení to bylo příšerné, ale nějak jsem to nedokázala prožívat. Souhlasím s uživatelem sgjoli, Žítkovské bohyně mě oslovily víc. I tak knihu doporučuji, protože toto bychom si měli stále připomínat.
(15. 8. 23 - 19 677 - 54)

ellypusik
13.08.2023 4 z 5

Skvěle napsané, čtivé. Autorka musela vynaložit dost úsilí, aby byla kniha obohacena tolika historickými fakty. Příběh Gerty chytne za srdce a ocenila jsem různost pohledů, jak na poválečnou dobu od dalších Němek, tak i pohled Barbory, která svoji matku popisovala úplně jinak, než jsem si ji z děje představovala já. Tyto úhly lidských pohledů mě vždy zaujaly. To, jak je každý člověk jiný.
Jediné, z čeho jsem rozpačitá je pojetí samotného vyhnání. Tehdy se určitě Češi zachovali velice krutě a i další léta to muselo být těžké pro Němce, kteří zůstali. Nicméně celá tak situace byla tak složitá a strastiplná, že bych nedokázala nikoho odsoudit. Věřím, že člověk, kterému umře rodina v koncentračním táboře a sám se každý den bojí o svůj život, se chce pomstít a ač podle mě není potřeba vracet zlo zlem... tak tohle podle mne nepochopí nikdo, kdo si tím neprošel.

sgjoli
13.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Po Žítkovských bohyních, které se mi dostaly do rukou jako první autorčina kniha a které se mi líbily, jsem určitě chtěla vyzkoušet něco dalšího z pera Kateřiny Tučkové. A tak jsem se pustila do audioknihy Vyhnání Gerty Schnirch, která mne také velice zaujala.
Otázka odsunu Němců z našeho území po 2. sv. válce je dost nosné a hlavně silné téma, které nabízí řadu možností, jak to uchopit. Autorka toto téma zobrazuje na příběhu ženy, která byla napůl Češka a napůl Němka a která pro svůj částečný německý původ neměla po válce na růžích ustláno.
Nebudu upřesňovat, co a proč si kde hlavní hrdinka zažila, to si můžete přečíst sami. Nicméně pro mne se tu otevírá řada silných otázek spojené s tímto tématem. Jsou děti odpovědné za činy svých rodičů? Zvlášť za činy vztahující se k událostem 2. sv. války? Má společnost právo soudit děti za to, do jaké rodiny se dítě narodí? To nejsou vůbec lehké otázky. U Gerty se tyto otázky jednoznačně nabízejí - čtenář ať si odpověď zkusí pak formulovat sám.
Dalším silným tématem této knihy je pro mne dosti nápadný rozdíl v mezigeneračním přístupu ve vztahu k událostem 2. sv. války. Zatímco se Gerta k událostem a následkům staví nějakým způsobem, její dcera a následně vnučka již mají jiné postoje - dané svými vlastními životními, ale i obecně společensko-politickými zkušenostmi doby. A k vzájemnému nepochopení mezi generacemi může dojít snadno. Z tohoto hlediska se pro mne jedná o hodně silné mezilidské psychologické drama.
Dalo by se zmínit i mnoho dalších témat, které se s příběhem Gerty pojí, ale to by můj komentář asi sám vydal na román. Tak jsem vypíchla pro mne ty dvě nejsilnější roviny, o kterých nejvíc přemýšlím a se kterými budu v hlavě trávit ještě asi dost času, než si to nějak v hlavě porovnám.
Autorce k dobru připočítávám nejen silný příběh, který je velmi zručně propracovaný a vystavěný do kompaktního celku, ale i její vypravěčský styl, který člověka velmi snadno pohltí. Autorka působí velmi vypsaně, zkušeně a sebejistě.
Audioknihu jsem poslouchala v interpretaci Vilmy Cibulkové, která si s příběhem poradila na výbornou - poslouchalo se mi to velmi dobře.
Nakonec přesto hodnotím "jen" čtyřmi hvězdami. Přiznám se, že Žítkové bohyně pro mne nastavily tu laťku v rámci autorčiny tvorby velmi vysoko a "bohyně" se mne dotkly o něco víc. Ale to už je čistě jen subjektivní hodnocení a nějaká osobní priorita. I tak Vyhnání Gerty Schnirch určitě mohu doporučit.

spencer
04.08.2023 5 z 5

O některých knihách se hůře píše než o jiných. Je to myšlenkami a emocemi, které ve vás zanechají. A přesně to, je případem Vyhnání Gerty Schnirch.

Děj začíná v závěrečné fázi 2. světové války, kdy se ocitáme v Brně a seznamujeme se s hlavní hrdinkou Gertou. Kvůli divokému odsunu Němců musí spolu se svou několikaměsíční dcerkou odejít spolu s dalšími brněnskými Němci za hranice. Přestože její matka byla Češka, otec byl Němec, takže se jí nikdo na nic neptal. Prostřednictvím očí Gerty na vlastní kůži prožíváme utrpení všech, kteří se tohoto vyčerpávajícího pochodu zúčastnili a pozorujeme její život i nadále.

Kateřině Tučkové se povedlo velmi dobře a empaticky vykreslit utrpení provázející tehdejší dobu a problémy s ní spojené. Jedná se o těžké téma plné emocí. Nejenže vám toho titul hodně předá, ale též vás přiměje se zamyslet nad tím, kdo je vinen a kdo ne. Je vůbec možné to nějakým způsobem posoudit?

Vyprávění je dost barvité, takže je dobré předtím vědět, do čeho jdete. Sama jsem nečekala, kolik pocitů ve mně vyvolá. Za sebe můžu Vyhnání Gerty Schnirch jedině doporučit!

lalela
02.08.2023 5 z 5

Jak mě nezaujala tolik opěvovaná kniha Žitkovské bohyně, tak z téhle téměř neznámé knihy jsem po dočtení zůstala paf. Historie nám donedávna byla předkládaná uhlazená, po válce bylo všechno veselé, ale nikdo nám neříkal, jak to bylo s lidmi, kteří měli jinou národnost. S Němci, třeba jako Gerta, která vlastně mohla jen za to, že její tatínek byl Němec, který se k tomu němcovství hlásil a byl z něho nadšený. Ona šla pak pochod s malým miminem, ona přišla o všechno ona pak ani neměla sílu nic měnit, protože věděla, že stejně nic nezmění. Bylo mi jí líto, jo, brečela jsem při tom čtení, protože to kruté bezcitné zacházení, které bylo v knížce popsáno mě zcela zmrazilo. To, že ji po válce měli jen za kus hadru, s kterým si můžou dělat co chtějí, že neměla ani co jíst a neměla ani dovolání, takový život si nikdo dnes neumí ani představit. Je to hodně silná knížka.

Jenette
25.07.2023 3 z 5

Je mi moc líto, ale víc než tři hvězdy tomu dát nemůžu. Téma je zajímavé a odvážné, řemeslně je to napsané bezesporu dobře, historii má autorka v malíku. Přes to všechno to byla tak příšerná nuda! Hlavní hrdinka je absolutně pasivní a na celých 400 stranách neudělá jediné vlastní rozhodnutí. Je mi jasné, že byl záměr vykreslit ženu vláčenou osudem, ale aspoň troška vlastní iniciativy by neuškodila. Nezaujala ani Gerta, ani žádná z mnoha vedlejších postav. Dočteno s největším sebezapřením.
EDIT: Po přečtení některých komentářů musím ctěnému čtenářstvu připomenout, že Gerta je nespolehlivá vypravěčka par excellence. Nad jejími názory se máte zamyslet, ne je tupě přijímat (tím, že není zrovna sympatická, není zas tak těžké s ní místy polemizovat). To jen k těm, kdo tvrdí, že je to nějaká agitka.

Anette99
24.07.2023 5 z 5

Už Žítkovské bohyně byly poměrně náročné čtení, ale tahle kniha, to byla totální depka smrsknutá do 400 stran... Gertě se život začal rozpadat vlastně už v děství, a pak byl hořký až do konce. Napřed válka, po které následoval děsivý odsun všech lidí německé národnosti, i když spousta z nich s tím neměla nic společného. Člověk by asi i pochopil tu náladu ve společnosti, která tu panovala po válce, ale zvrhlo se to v naprosté zvěrstvo, nad kterým zůstával rozum stát. Nelidské podmínky, násilí, nenávist, nucené práce, to vše musela Gerta (i ostatní) snášet i se svým malým dítětem. Ale ani roky následující jí klid nepřinesou, po nacistech se moci chopí komunisti, kteří jsou úplně stejně stejní hajzlové a neprávem vysídleným Němcům (ale nejen těm, vlastně většině obyvatel), kteří se mohli vrátit zpátky do republiky, pěkně zatápěli. Gerta se sice dočkala pádu režimu, ale zadostiučení se vlastně nikdy nedočkala.
Kniha se četla dobře, ač je poměrně náročná, jen mi možná trochu nesedlo to, že půl knihy je o válce, odsunu a nucených pracích, a do druhé půlky je naměstáno dalších cca 50 let Gertina života, občas to skákání v čase bylo takové trochu zmatečné.

nula87
10.07.2023 5 z 5

Životní příběh Gerty Schnirch se čte těžce. Ne proto, že by byla kniha špatně napsaná, právě naopak - je napsaná skvěle. Ale to téma je tak silné a bolestné, že čtení opravdu způsobuje smutek, bolest, a stud.
Ano, "odsun" byl vyvolán naprostými zvěrstvy, které páchali Němci dlouhých 6 let. Ale to, že se nakonec stal pouhou mstou (a to i na těch, kteří nic špatného neudělali) je ostudou českého národa. Ano, můžeme mít oprávněný pocit, že kniha není objektivní, protože pozitivní české postavy vlastně neobsahuje (až na jednu, možná dvě výjimky). A ona opravdu objektivní není, popisuje to, co se dělo, z pohledu rozpolcené Gerty, jejíma očima, jejím srdcem.
Kniha Kateřiny Tučkové je důležitým příspěvkem k tomu, aby se o tomto tématu mluvilo, a abychom se s ním my, jako Češi, mohli nějak vyrovnat.

Gibis
26.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Co k tomu říct? V každé době, v každé národnosti, možná v každé rodině žijí dobří lidé, kterým je ubližováno a zlí lidé, kteří rádi ubližují. Není to veselé čtení. Zamrzela mě ovšem poslední věta románu, odsouzení Gerty její dcerou, že žila zbytečný život. To bylo od dcery kruté.

Mateo67
25.06.2023 3 z 5

Kdo jest bez viny, ať první hodí kamenem.
(Starý zákon, Janovo evangelium)