Výchova dívek v Čechách

Výchova dívek v Čechách https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8619/vychova-divek-v-cechach-8619.jpg 3 1375 127

Mladý učitel Oskar je na tom finančně bídně, a tak přijme doučování dcery milionáře Krále. Dvacetiletá kráska Beata má potíže se světem i sama se sebou. Život učitele se mění v milostné šílenství a zběsilé kličkování mezi milenkou, manželkou a dcerou.

Safira55
29.09.2018 3 z 5

3* za to že se to docela dobře četlo a rychle to ubýhalo. Oproti jiným knihám v povinné četbě to šlo.

bookemma
13.05.2018 5 z 5

Avšak v nitru, v duši, mě ten člověk velmi rozrušoval a zatěžoval, a po pravdě řečeno, dávno jsem se s ním ještě nevyrovnal. V noci se mi o něm občas zdává a cítím, jak mě i pouhá jeho existence do základu zasahuje a znepokojuje, byť jsem si ho zamiloval.

...civím nyní stále častěji do černého hvězdného kosmu. Ale ona tam nikde není.

Kniha mi byla velice blízká, snad jen kdyby příběh nepřerušovaly zbytečné glosy, o tom, že tohle je prostě jen román. Čtenář má pak pocit, že nikdy se nic podobného nestalo, že vše je autorova fantazie, a to knihu lehce kazí. Nicméně, za tak dokonalé vykreslení onoho nerovnoměrného vztahu staršího muže a mladé dívky, jeho studentky, si román pět hvězdiček zaslouží.
Jeho poutá jakýsi zaběhlý řád a "maloměšťáctví", ona je šťastná, a zároveň má strach. To, co se v takto asymetrickém vztahu děje je potřeba zažít, aby člověk správně pochopil.

JakubiRa
09.05.2018 5 z 5

Knihu jsem si přečetla podruhé. Dříve jako studentka, teď protože jsem si chtěla prostě přečíst "nějakého starého Viewegha". Styl autora mi sedí, líbí se mi, jak je příběh protkán citáty z klasických děl, jak vystihuje smutnou realitu a práci úlohu učitelů (a to autor hovoří o devadesátých letech 20. století). Příběh samotný je zvláštní, nicméně dějí se různé věci.

PetraBery
25.03.2018 3 z 5

Kniha známého českého autora se četla dobře, přesto je můj pocit z ní takový nijaký... Příběh učitele Oskara pár let po revoluci, který vezme jako „melouch“ doučování dvacetileté Beáty. Následky tohoto rozhodnutí nám autor dávkuje zajímavou formou vyprávění prokládanou citáty. Filmové zpracování jsem zatím neviděla, takže nemůžu porovnat, jak moc se od knihy liší. O malinko vyšší průměr, tak 3,5 *.

xena_petra
02.01.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale moc jsem se neztíhala vnímat jak se v tu chvíli chová Beáta.

Karolll.ppp
06.11.2017 4 z 5

Pro mě spíš taková oddechovka, ale nestěžuju si.

B-artX
01.11.2017 odpad!

Todle nám náš pedo učitel na Češtinu dal do čtenářského deníku. Dal jsem 50 stránek. Brr, to byla hrůza.

Schwestrn
12.09.2017 3 z 5

„Něco vám řeknu-je jí skoro dvacet. Měla by chodit do práce," řekla vážně. „A za druhý by se potřebovala vdát."

nycol
06.07.2017 1 z 5

Jedna hvězdička za snahu něco napsat. Nedočetla jsem, bohužel jsem si jí koupila, tak třeba někdy dočtu.

Monnyska
02.07.2017 3 z 5

Viewegh má opravdu vyprávěcí talent, ale bohužel s Báječná léta pod psa se to nedá vůbec srovnávat. V knize se mi akorát líbily příjemné citáty :)

Kerberos
28.06.2017 3 z 5

Když jsem se dívala na film,říkala jsem si kde to v té knížce všechno našli.

Atanone
14.05.2017 3 z 5

Zatím jediná,co jsem od něj četla- a možná taky právě kvůli tomu jediná..moc mě to nevzalo. Možná proto,že jsem nějak nepochopila jednání hlavních postav. Ne že bych byla až tak nechápavá,ale chodím jinými chodníčky.

EvikU.
07.04.2017 2 z 5

Tahle kniha mi byla doporučená, ale opět mě nezaujala.

StihOMam
14.03.2017 2 z 5

Oddechové čtení, které mě nicméně zanechalo jaksi prázdné.

anna2328
07.03.2017

Velmi pěkná sonda do českého školství těsně po revoluci, film jsem neviděla, takže nemám srovnání. Líbilo se mi střídání vypravěčských stylů i zařazené citáty. Brala jsem knihu jako oddychovou četbu, v tomto ohledu mě nezklamala. Jediné, co bych autorovi vytkla, je že konec prozradí velmi brzy.

hellena1523
03.02.2017 1 z 5

Dočetla jsem sice do konce, ale je to jedna z těch zbytečných knih, kterou si, pokud od literatury očekáváte nějakou hodnotu, podruhé nepřečtete.

haki34
23.11.2016 3 z 5

Knizku i film mam rada.. Oddechovka ;) nektere veci trosku nadsazene, ale jinak velmi uveritelny pribeh ;)

antonin0999
04.11.2016 4 z 5

Tato kniha nedává rady mužům, jak jednat s dospívajícími dívkami, ale spíše se svým způsobem snaží poukázat na různé komplikace těchto vztahů. Autor se rozhodl nejít příliš do hloubky, ale spíš (i za pomocí citátů) rozvinout čtenářovu potřebu o tomto tématu přemýšlet. Mladé ženy mají v sobě kouzlo, kterému se snadno podléhá, avšak vystřízlivění bývá podobné, jako v knize - a zdálo se mi jako symbol - po noci strávené v bordelu. Stylisticky kvalitní Viewegh na to šel jednoduše, někdy však až příliš, a proto to pravé kouzlo této knihy ztvárnila až Aňa Geislerová ve stejnojmenném filmovém zpracování. To najednou člověk tu zamilovanost snáze pochopil...

Dany58
06.09.2016

Na to jak je kniha krátká mi trvalo dost dlouho než jsem se jí prokousala. Film byl rozhodně lepší.

Prey
17.08.2016 5 z 5

Možná je to tím, že v Beátině zoufalém tápání poznávám kus sebe a několik lidí, které znám, ale „Bringing Up Girls In Bohemia“ je pro mě mistrovské dílko, které si užívám snad podesáté. Nejlepší od autora. Knížka o to smutnější, čím je veselejší a lehčí na přečtení. Nebýt to Viewegh, proti kterému existuje intoušská povinnost zbrojit, viz půvabný komentář od MessiáŠe, šlo by si snadno všimnout ohromných kvalit, které text má. Baví každou větou. Nestojí na pointě. Postavy nežijí v bezmístí a bezčasí. Obsahuje několik skvělých stylistických nápadů. I ty proklínané citáty tam sedí. Stejně jako kurzíva, povzbuzující k extra vychutnání některých výrazů. Hrana možné autobiografie je obroušena na jedničku. Strukturálně to do sebe zapadá od začátku do konce. Geniálně je spojena intimní a společenská satira. Humor je zaplacen implicitnější bolestí. Autorovo alter ego se dává všanc. Co z toho, zda pozérsky nebo upřímně? Jestli je Výchova dívek v Čechách trapný kýč a patos, pak se bojím, že trapným kýčem a patosem umí být prostě život. Díky za to, že Vieweghův obrovský talent pro kreativní psaní nebyl odkázán na svolení jiného druhů narcistů než je on, těch, kteří ho prostě nemusejí jako prodejnou osobu a nesnášejí masovost. P. S. Film nenudí, ale není dobrou adaptací.

nevěra zfilmováno česká literatura milenky studentky zakázaná láska

Michal Viewegh
česká, 1962