Výchova dívek v Čechách

Výchova dívek v Čechách https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8619/vychova-divek-v-cechach-8619.jpg 3 1375 127

Mladý učitel Oskar je na tom finančně bídně, a tak přijme doučování dcery milionáře Krále. Dvacetiletá kráska Beata má potíže se světem i sama se sebou. Život učitele se mění v milostné šílenství a zběsilé kličkování mezi milenkou, manželkou a dcerou.

Monika1717
13.07.2020 2 z 5

Kniha nudná, film pěkný. Jen jsem tak nějak nepochopila, co přimělo Beatu komunikovat s učitelem Oskarem, když ho nejdříve totálně ignorovala. Asi jsem nečetla dost pozorně.

Teniskaha
22.04.2020 2 z 5

Upřímně, mám z toho '' wtf pocit''.

Magrata15
20.04.2020 4 z 5

Mladý učitel, který knihu vypráví, dostal nabídku od milionáře Krále, aby je deprimovanou dceru Beátu vyučoval tvůrčímu psaní. Finanční nabídku nemohl chudý učitel odmítnout, tak každý den tráví v pokoji jeho dcery dvě hodiny. On si mluví sám pro sebe, ona se válí v posteli a ignoruje ho.
Jednoho dne se všechno změní, Beáta ho přestane ignorovat a všechno se zkomplikuje.

Andrea S.
08.04.2020 2 z 5

Knížku jsem před několika lety přečetla, mám ji dokonce i v knihovně, ale nijak významně mne nezaujala. Měla jsem období, kdy jsem Vieweghovy knihy četla, ale s odstupem času se k nim vracet pravděpodobně nebudu, jelikož jsem si k autorově stylu psaní nenašla cestu.

katie.k09
29.03.2020 5 z 5

Pětkrát přečtená, pětkrát mě to bavilo, pětkrát sem se smála stejným pasážím. Ironické a lehké. Fajn na oddech

M.Bo.
24.01.2020 3 z 5

Knížka má nezvyklý styl, jakým je psaná. Bohužel mi to příliš nevyhovovalo. Pro mě málo dějové linky a moc "omáčky" okolo.

Gweny
19.01.2020 3 z 5

Netuším, co má název této knihy společného s výchovou dívek v Čechách, ale i tak jsem se chvílemi vcelku bavila (tedy, asi třikrát za celou knihu, kterou jsem přečetla za dva večery). Vieweghovu tvorbu zrovna nevyhledávám a tady mě zaujal spíš název, a až později jsem zjistila, kdo je autorem.
Nicméně jsem zatím nenarazila na knihu, která by mě nějakým způsobem uchvátila. Styl, jakým Viewegh píše mi přijde jednoduchý a prvoplánový, ale to je možná účel, těžko říct. Nebýt Petříka a Agáty, asi bych se u knihy nudila ještě víc.

Kiki22
12.11.2019 4 z 5

Dějově kniha vlastně není žádným zázrakem, ale způsob vyprávění mi velmi vyhovoval. Snaha o zlehčení a časté citáty, to mě bavilo. Vývoj Beátiny psychiky byl sice naznačen, ale podle mě ne dost na to, aby vysvětlil její finální jednání. "Bylo to víc než radost. Byla to radost a strach zároveň. Strach, že to skončí. Strach, že to neskončí."

terimila
09.11.2019 3 z 5

Jo, to byly časy, kdy Viewegh ještě celkem uměl psát a nevypálil všechen arzenál slušných nápadů. Výchova dívek není zlá. Zaujme, vtáhne, šťourá do nepříjemných témat jako nevěra a vyrovnávání se s ní; a nadhazuje nepříjemné myšlenky, občas s humorem. Není to zázrak, ale jednou se to přečíst dalo (kdysi na gymplu) a nechalo to ve mně celkem slušný dojem. Ale asi si ho nebudu kazit druhým čtením.

Bohim
08.09.2019 odpad!

Děj knihy není příliš poutavý... Autor se chce pochlubit tím, že podváděl svou ženu. Kniha nemá zajímavou pointu ani postavy.

1.Agness
22.08.2019 4 z 5

Viewegh - často zmiňovaný jako nejznámější a nejprodávanější český spisovatel. Proč? Najel na populistickou scénu a knihy směřuje nejširšímu publiku. Tahle je ale ještě přemýšlivá a má něco do sebe. Výstižná 90. léta v politice i literatuře. Vtip i důvtip. Hra se čtenářem, s realitou a fikcí. Co je co? Hledej šmudlo, křičí na nás autor celým dílem.

Clarabel
01.08.2019 2 z 5

Skoro se stydím, že se mi kniha líbila, když mi bylo 15. Tenkrát jsem dokázala Vieweghovi odpustit křečovitý literární styl a poměrně chudý jazyk, dokonce i scény, které měly být asi vtipné, ale nakonec byly trapné. V dospělosti jsem zkusila Výchovu číst znovu a podruhé už jsem ji nedočetla.

Catwoman292
09.06.2019 4 z 5

Nemohu si pomoci, ale za mě to byla jízda!;)
Líbilo se mi, jak autor dokázal tak závažné téma protkat vtipem a čtenáře pobavit.. Popudilo mě ale, že konec knihy a rozzuzlení zápletky bylo prozrazeno hned na začátku.

Stanas513
24.04.2019 3 z 5

Zfilmované práce Michala Viewegha se mi vždy líbily, ale toto dílko mě docela zklamalo. Spousta převzatých citátů, ale na druhou stranu docela obyčejný milostný trojúhelník okořeněný vtipem.

mamadli1922
05.03.2019 5 z 5

Podle hodnocení zde soudím, že démonizace díla Michala Viewegha probíhá více než úspěšně. Já rád usínám s vědomím, že kdysi u nás bestseller znamenal text jako Výchova dívek v Čechách. Třeba se toho jednou opět dočkáme.

ronave
12.02.2019 4 z 5

V knize mě zaujal hned první citát od V.Linhartové.
Líbí se mi Vieweghův humor, ironie a i znázornění reálného života ;-)

"Ještě jednou jsem pohlédl na obličej zabořený do potemnělého trávníku. Jsou dvě možnosti, řekl jsem. Buďto je totálně na dně, nebo šmíruje krtka."

CleoXandra
05.01.2019 1 z 5

Viewegha mi vychválila máma a tak jsem se sebezapřením schroustala Báječná léta pod psa. A byl to zážitek pod psa. Abych dala tomuto módnímu a nespravedlivě protěžovanému autorovi druhou šanci, nechala jsem se vychovat v Čechách. Ale když to bylo jenom samé oplzle vychloubačné plácání samolibého lovce žen, učinila jsem definitivně kříž nad Panem Přemoudřelým. Nečíst, zahodit.

Aleh
29.12.2018 4 z 5

Co dohnalo učitele ke zběsilému životu mezi milenkou, manželkou a dcerou? Něco o tom vím. To na prestiži tomuto povolání nepřidá. Ale i tak dodávám, že se mi to líbilo a uvedené citáty byly pro mě vhodným doplněním plynoucího děje. Prostě to tak v životě chodí. Nejenom autor (bývalý učitel), ale celá naše společnost to tak vidí. To je škoda. Vnímám to tak i nyní, i když román patří do devadesátých let minulého století.

adriana8101
30.11.2018 5 z 5

Děkuji, že máme knihu v povinné četbě! Miluji ji celým tělem a vším ostatním... Přečetla jsem ji velice rychle. Nic co bych na ni vytkla.

Styblice
23.10.2018 1 z 5

Celkem mě až obtěžovaly pasáže s úryvky jiných knih či citátů. V knize jsem se ztrácela a dočetla jsem ji v podstatě z donucení, protože se mi hodí do čtenářské výzvy. Za mě zklamání ...

nevěra zfilmováno česká literatura milenky studentky zakázaná láska

Michal Viewegh
česká, 1962