Výchova dívek v Čechách

Výchova dívek v Čechách https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31892/bmid_vychova-divek-v-cechach-cbO-31892.png 3 1371 126

Mladý učitel Oskar je na tom finančně bídně, a tak přijme doučování dcery milionáře Krále. Dvacetiletá kráska Beata má potíže se světem i sama se sebou. Život učitele se mění v milostné šílenství a zběsilé kličkování mezi milenkou, manželkou a dcerou.

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Petrov

Daura
Daura
20.03.2024 1 z 5

Toto je kniha doslova o h***e. Strata času.

Liina
Liina
27.02.2024 odpad!

Jedinou útěchou mi je, že jsem si knihu stáhla zdarma. Jinak by moje spořivá dušička skuhrala, že by bylo lépe investovat do kusu čokolády... Nějak mi nejde na rozum, čím si autor zasloužil poměrně vysokou popularitu, snad jiné jeho knihy jsou lepší. Já to ale rozhodně zjišťovat nehodlám.

Olava
Olava
17.09.2023 2 z 5

První kniha od Viewegha a nejspíš asi i poslední. Nechci to vyloženě nazvat "blbostí", ale přišlo mi, jako by to mělo nejmíň tisíc stráněk, je to prakticky o ničem a já se tím nemůžu prokousat. Postavy mi byly těžce nesympatické a celkově jsem čekala asi něco jiného. Tento styl psaní prostě není pro mě.

Nelasp
Nelasp
05.09.2023 4 z 5

Můj první Viewegh v životě, v té době jsem asi knihu kvůli věku úplně nepobrala.Možná někdy přčtu znovu.

16.08.2023 3 z 5

Když si vzpomenu na film... Tak ten byl velmi dobrý. A jen díky filmu a tomu, že je to kniha do výzvy, jsem to dočetl. A tenhle rok už bylo dost MV...

Hani77
Hani77
07.08.2023 3 z 5

Konečně dočteno! Nakonec jsem se prokousala až do konce, i když u vložené povídky Intelektuálka jsem to už chtěla opravdu vzdát. Myslím, že si dám od pana Viewegha na čas pausu.

28.07.2023 3 z 5

kniha, která je horší jak film... Film je nadprůměrný, ale kniha spíše průměr. nebýt výzvy, tak to ani nedočtu

olívoil
olívoil
09.07.2023 3 z 5

Moje první kniha od autora.......nic moc, asi jsem čekala víc, vzhledem k jeho popularitě...........nevím, zda se někdy pustím do jiného díla tohoto autora. Hodně mi vadilo neustálé vkládání citátů různých autorů.

niki-chan
niki-chan
01.06.2023 1 z 5

Slátanina a blbost na entou. Od postav, dialogů až po závěr.

jan7113
jan7113
30.04.2023 3 z 5

Místy i lehce vtipné, častěji rádoby vtipné, ještě častěji nudné. Do toho hory zbytečných citátů (asi aby to přidalo pár stránek) a nepochopitelné množství kurzívy (proboha, proč?!). Nějak pořád nedokážu pochopit, kde se bere ta Vieweghova popularita. Netvrdím, že je to odpad, ale zároveň v tom nenacházím ani nic převratného.
P.S. Určitě bych tuto knihu nenazýval románem. Přesnější označení je podle mě novela.

veverkaVv
veverkaVv
06.04.2023 2 z 5

Nic překvapivého jsem se nedozvěděla. Banální situace. Jedním slovem zklamání.

marcela3655
marcela3655
06.04.2023 1 z 5

Nějak se mi nelíbí jeho styl....Už ho nechci číst

rumova_kulicka
rumova_kulicka
23.03.2023 1 z 5

Zase mě k Vieweghovi přivedla čtenářská výzva a zase jsme si nesedli. Buď jsem to vůbec nepochopila, nebo to je děsná slátanina proložená nekonečným množstvím citací jiných autorů, aby to aspoň nějak vypadalo. Přitom mě to o to více dráždilo. Zpočátku to vypadalo docela slibně, ale druhou půli jsem prosvištěla, ztracená v autorových myšlenkových pochodech. Ani pár vtipných hlášek to bohužel nezachránilo.
Seznam autorových knih je dlouhý jak týden před výplatou, ale jen jedna (Báječná léta pod psa) má hodnocení vyšší než 80%...

MatBla
MatBla
13.03.2023 3 z 5

Líbily se mi některé vtipné hlášky vypravěče, dokonce jsem si zapsala i citát, který mě zaujal.
Děj mě moc neoslovil, daleko víc se mi líbila Báječná léta pod psa.
Nicméně po Vieweghovi určitě ještě sáhnu.

Kabuky
Kabuky
01.01.2023 5 z 5

Nejlepší kniha autora.

TheDoll
TheDoll
30.11.2022 2 z 5

Pochválit můžu zajímavé postavy, čtivost a některé zvraty v ději. Jinak mi bohužel děj ale přišel plochý a postavy mi vlastně byly nesympatické. Asi bych se do ní už znovu nepustila. Možná kouknu na film...

tyna14
tyna14
09.09.2022 3 z 5

Při čtení této knihy jsem si vzpomněla na Možnosti milostného románu od Jana Němce. Vlastně mi to stylem, dějem/ nedějem, formou a především intelektuálstvím přišlo dosti podobné, jen s tím rozdílem, že Michal Viewegh napsal knihu o 25 let dříve.

Hakate
Hakate
28.08.2022 2 z 5

Viewegh je další z českých autorů, kteří mě nezaujali a v tomto případě radši sáhnu po filmu. Přečteno několik knih, ale žádná mě bohužel neoslovila.

Jiitush
Jiitush
06.08.2022 1 z 5

Viewegha jsem četla asi před deseti lety, tak jsem si řekla, že bych se k němu mohla zase vrátit a připomenout si nějaké jeho knihy. Začala jsem touhle a už po prvních stránkách mi bylo jasné, že tahle kniha nebude ta pravá. Pravděpodobná snaha o postmoderní román se změnilo ve slátaninu citátů, přehnaného nadužívání kurzívy, sebeironických poznámek, nesympatických postav a téměř nulového děje. Proč se to vlastně jmenovalo Výchova dívek v Čechách? Co to ve mně jako ve čtenáři vlastně mělo zanechat? Jediná dobrá věc je, že mě to navnadilo přečíst si znovu skutečný postmoderní román a to Parfém od Patrika Süskinda.

ivolginswife
ivolginswife
04.07.2022 odpad!

Michal Vieweg na mě svým dílem silně zapůsobil. Duševně i fyzicky. Vlastně nejlépe by se dala tato kniha popsat jako zdařilé převedení vogonské poezie do české prózy, neboť během čtení se u mě dostavil nevysvětlitelný pocit, že mi postupně selhávají všechny orgány a nutila nevyhnutelně k úvahám nad základními existenčními otázkami typu "Byl to dobrý nápad se tehdy v první třídě to čtení vůbec učit?"
Teď již ale vážně, ony na mě ty Viewegovy rádoby sebeironizující pokusy o vtip bohužel nejspíš zanechaly následky. Co bylo nutno vytknout ze stylistického hlediska, již zde v komentářích bylo vytknuto lidmi vzdělanějšími. To tedy nechávám stranou, i když to, co zde autor vytvořil za schizofrenní slátaninu, by za to možná stálo. Co mě ale na celé knize znepokojovalo více (možná tak 50/50) než forma, byl samotný děj knihy. Jak sám autor někde v inkriminovaném veledíle psal, snaží se být jakýmsi středobodem mezi prodejnou čtivou brakovou literaturou a literaturou tzv. vysokou, litteratus immortalis. Děj byl to, co nejspíš mělo za cíl zapůsobit na příznivce první skupiny knih. Jediné vyvrcholení celé knihy bylo vyvrcholením sexu autora-vypravěče-hlavní postavy (nehodící se škrtněte), zároveň ale jedinou hlubokou věcí bylo hrdlo Beáty Králové a možná některý z těch naprosto bez kontextu rozesetých citátů klasiků, což byl jen další způsob, jak si pohonit ego.