Vycházející slunce

Nejslavnější Crichtonův detektivní román známý též z filmového zpracování. Během velkolepé oslavy doprovázející otevírání americké pobočky velké japonské firmy je nalezena mrtvá žena. A vyšetřování se od svého počátku stává honbou za přízraky v kouřové cloně průmyslových intrik a nelítostných obchodních bitev, v nichž se zajatci neberou. Román je též odrazem názorů Američanů na tvrdé praktiky japonských obchodních společností té doby, i na jejich vnímání Američanů jako nekulturního národa bez historie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5725/vychazejici-slunce.jpg 4.2140
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Baronet

Rising Sun, 1992

Kniha Vycházející slunce

Adapa

Skvěle napsaný detektivní román, který nutí neustále číst dál a dál. Detektiv Peter Smith vyšetřuje smrt mladé ženy v zasedací místnosti japonské korporace. Od počátku ale vyšetřování provází spousta otázek a tak mu přichází na pomoc detektiv Connor, odborník na japonskou kulturu. Lži, výmluvy, politické intriky, japonský nacionalismus, americká důvěřivost…
Rozhodně doporučuji k přečtení a také k zamyšlení.

YA-girl
05.05.2020

Příběh se odehrává jen ve dvou dnech a byl pro mě napínavý takovým zvláštním způsobem - nešlo mi ani tak o vyšetření vraždy samotné, jako mě spíš zajímalo, jak se Japoncům povede zahladit další a další stopy... V románu navíc bylo obsaženo hodně faktů ohledně Japonska a odlišností v jejich kultuře či obchodních praktikách. Moc mě to bavilo - a navíc jsem se čtivým, nenásilným způsobem dověděla spoustu nového :).

orinka3
06.03.2020

Panu Crichtonovi skládám hlubokou poklonu. Za to, jak mi srozumitelně popsal, co je to vlastně ten mezinárodní obchod. Žádná učebnice mi nedala tolik, jako jeho kniha. Když jsem byla dítě, brala jsem Japonce jako oběti Hirošimy a líbila se mi jejich exotická kultura. Postupem doby jsem získávala určité pochybnosti, a když jsem se dověděla, jakých ukrutností byli schopni a proč se jim říkalo Žlutí ďáblové, pochopila jsem, že jsem se poněkud mýlila. Crichton přesně popisuje rozdíly mezi námi a Japonci, a proč oni nikdy nedovolí cizinci, aby se dostal na jejich vysoké posty. My bychom řekli, že jsou pěkní křiváci, oni to berou jako společenskou etiketu. Úskoky, uplácení, mazání stop - to všecko charakterizuje firmy v knize, kde se dva vyšetřovatelé snaží přijít na kloub zločinu. A stopy vedou hodně vysoko....bezvadné a napínavé čtení. Navíc učebnice toho, jak to v hospodářské politice chodí. Japonci mají náskok ve své předvídavosti a trpělivosti. A hodně peněz na to, aby se vždycky dočkali toho, co chtějí mít. Stačí si pár let počkat.

Ivan Kučera
05.06.2019

Crichton takto proste písal. Nebolo to príliš o postavách a dialógy boli skôr ako keď sa medzi sebou bavia profesionáli (ktorí sa navzájom nepočúvajú, lebo majú obrovské egá) a nie "normálni" ľudia, ale niekedy mal poruke skvelú ústrednú zápletku a originálne prostredie odohrávania, ako boli Vikingovia a horská osada alebo vedci v parku dinosaurov. A Vychádzajúce slnko patrí presne medzi tieto knihy. Akurát je príbehovo skrátka slabšie, nedokázalo si ku mne nájsť cestu. Ale čítalo sa ľahko, dobre a svižne - v tomto bol Michael Crichton (skoro) vždy dobrý. Japonské mystické prostredie si naštudoval veľmi dobre. Je pôsobivé.

čef
07.10.2018

Všestranně poučná, překvapivá a zároveň skvělá kniha! Napínavý detektivní příběh nejenže jde tvrdě po tom, kdo je vrah, ale zároveň nás seznamuje, kdo vlastně jsou Japonci, jaká je jejich kultura, psychologie a obchodní strategie. Nebyl jsem z toho vždy jen nadšený, kolikrát až mrazí, jak se tehdejší situace v USA podobá té dnešní u nás a možná čtenář pochopí i trochu víc z obchodní války, kterou Trump dnes vede. Ano, chvílemi jsem nad budoucností našich dětí cítil, stejně jako autor v závěrečné větě, úzkost v srdci.

Igor1311
21.09.2018

neskutočne napínavo napísaná kniha. príbehu na napätí najviac pridávajú japonsko-americké vzťahy, ktoré boli v knihe neskutočne fantasticky popísané (vlastne tu opísal zmýšľanie japoncov a ich zvyky). aj ked knihy podobného žánru nemusím, pri crichtonovi som urobil výnimku a vychádzajuce slnko sa radí na popredné priečky mnou oblubenych kníh

Jacinda
28.08.2018

Skládám hold autorovi, který dokázal skloubit brilantní (skoro až špionážní) detektivku s velmi důležitým a náročným poselstvím americkým čtenářům. Téma, kterému se věnuje, je jistě aktuální i u nás. Bylo až nechutné uvědomovat si množství manipulací, navíc nyní skoro o třicet let později ještě extrémnější. Doporučuji všem a já si knihu navíc zapisuju na položku: další důvod proč nesnášet japonce, i když anime miluju a jazyk zbožňuju

playada
17.05.2018

Hezká detektivka, oceňuji odborné znalosti v oblasti kamerových systémů.