Výbor z díla IX. - Člověk a kultura

Výbor z díla IX. - Člověk a kultura https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121418/bmid_clovek-a-kultura-647986b29a733.jpg 5 19 2

Devátý svazek „Výboru z díla C. G. Junga“, který vychází pod názvem Člověk a kultura, je současně svazkem závěrečným. Obsahuje následující texty C. G. Junga: O vzniku osobnosti, Žena v Evropě, Manželství jako psychologický vztah, Životní obrat, Duše a smrt, Svědomí z psychologického hlediska, Dobro a zlo v analytické psychologii, Psychologie a básnictví, Snící svět Indie, Co nás Indie může naučit, K psychologii východní meditace, Předmluva k I-ťingu, Zósimovy vize, Paracelsus jako lékař, Sigmund Freud.... celý text

Mimir
07.06.2018 4 z 5

Ako môžem ja písať recenziu na C.G. Junga, táto myšlienka nasadila mi okovy pokory. Prvé tri, či štyri kapitoly spoznávame tradičného Junga - freudiána so spirituálnym nádychom, aj keď svoje teórie podáva s ľahkosťou a nenútene, čo si vysvetľujem vekovým nadhľadom. Spisy pokračujú spirituálnym blúdením na tému smrti a svedomia - ktoré by som u Junga prirovnal k púšti - všade vyprahnutá, piesčitá a neúrodná krajina, ale z času na čas oáza života. Úvahy o Indii boli pútavou interpretáciou Jungových pocitov z návštevy budhisticko-hinduistickej kultúry. Finálna kapitola je venovaná, ako inak, veľkému majstrovi, ktorého Jung definuje unikátne: "Freud bol veľký ničiteľ, ale na dogmy 20. storočia jeden Nietzsche nestačil."

marvan00
21.06.2015 5 z 5

Kniha, na kterou jsem netrpělivě čekal už od prvního svazku Jungova Výboru z díla. Jung zde vystupuje spíše v roli kulturního antropologa a jeho úvahy se dotýkají témat, které jsou pro evropské myšlení i umění esenciální. V době krize evropské identity a sebedestruktivních tendencí v humanitních oborech, mohou právě jeho texty sloužit jako východisko k znovuobjevení toho nejlepšího z evropských myšlenkových tradic, stojících v příkrém rozporu s ideologickými a demagogickými směry jako je např. Frankfurtská škola.

Kniha Výbor z díla IX. - Člověk a kultura je v