Výbor z díla III. - Osobnost a přenos

Výbor z díla III. - Osobnost a přenos https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/10620/bmid_vybor-z-dila-iii-GAm-10620.jpg 5 29 1

Dvě studie zakladatele analytické psychologie zkoumají vztah vědomí k nevědomým procesům a některé atributy "přenosu". První studie zkoumá vztah vědomí k nevědomým procesům. Bytostné Já zosobňuje permanentní konflikt mezi vnitřním a vnějším. Jedná se o životní cíl, který je utvářen vztahem mezi jednotlivcem a skupinou. V iracionálním jsoucnu bytostného Já dochází k naplnění individuace. Individuované Já pojímá samo sebe jako objekt neznámého a nadřazeného subjektu. Tento vztah není vědecky dokazatelný, neboť trpí atributem nepoznatelnosti. Psychologie přenosu nepřibližuje podstatu přenosu, nýbrž zkoumá některé vlastnosti tohoto vztahu na základě interpretace alchymistické symboliky. Jung k odhalení přenosu afektivního zabarvení z jednoho prvku na jiný využívá ideový odkaz alchymie. Alchymie je tudíž odrazem nevědomých obsahů.... celý text

Literatura naučná , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Emitos (Nakladatelství Tomáše Janečka)

Persönlichkeit und Übertragung , 1984

knihyKeMne
22.10.2021 4 z 5

Jung měl načteno fakt hodně (aspoň pokud jde o alchymii) a hodně o tom taky přemýšlel. Překvapilo mě, jak dokázal psychologii přenosu aplikovat jako paralelu k alchymistické mystice. To ale bylo taky všecko, čemu jsem dokázala porozumět z oddílu Psychologie přenosu, protože nějaký chytrák ho zařadil už do 3. dílu výboru, zatímco autor předpokládá znalost jeho díla Psychologie a alchymie, které se údajně vyskytují až v 5. a 6. díle, které v tomto novém vydání zatím nevyšly.

Pokud jde o první část tohoto svazku, Vztahy mezi já a nevědomím, bylo to takové zvláštní - chvílemi jsem nerozuměla vůbec a chvílemi jsem se zas nemohla odtrhnout, jak mi to přišlo zajímavé.