Výbor z díla II: Mrtvé duše / Revisor / Hráči / Ženitba

Výbor z díla II: Mrtvé duše / Revisor / Hráči / Ženitba https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136403/bmid_vybor-z-dila-ii-mrtve-duse-revisor--3VR-136403.png 4 6 1

mgeisselreiter
15.09.2019 3 z 5

Mrtvé duše (Výbor díla II)
Ze začátku velmi zajímavé, dobře psané, i trochu zábavné a poučné. Ovšem místo nějakého vyvrcholení, pointy, příběh jde jaksi do ztracena. Druhý díl je nedokončený, chybí části vět i kapitol a není to kompaktní čtení. Autor zde už jen moralizuje, snaží se za každou cenu ukázat, jací lidé na venkově jsou a jací by být mohli, co všechno by mohli dokázat. Vytváří vzorné vzory a děj se nijak zajímavě nerozvíjí.
Gogol v tomto díle jde po povrchu, nejde do hloubky a přes slibný začátek, krásně vykreslující ruský venkov, spadává do nudné tak trochu propagandy. Pro mě dost velké zklamání. 60%, 15. 9. 2019.

Revizor
známá klasika, při četbě působí hodně přehnaně, ale díky dodatku Gogola jsem získal další pohled. Gogol napsal Návod pro herce, jak mají postavy hrát. Zde už je vidět, že samotná hra musí být správně pochopena, správně pojata, správně podána. Záleží pak strašně na hercích a režii, co z toho vyjde. 65%, ale na divadle by to mohlo být o hodně víc (i míň). 17. 9. 2019.

Hráči
Chytře vymyšlená anekdota převedená do divadelní hry. Je to krátké, svižné a ani nevadí, že pointa se dá očekávat. 70% a 4*, 21. 9. 2019.

Ženitba
Při četbě je třeba si představovat děj na divadle, četba sama o sobě není (pro mě) dostatečná pro vychutnání hry. Má to spád a akci, celou dobu si říkám, jak to asi dopadne, a konec je bohužel jaksi useknutý, připadá mi to nedokončené. 70% a 4*, 22. 9. 2019

Nikolaj Vasiljevič Gogol
ruská, 1809 - 1852