Vybíjená

Vybíjená https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15/bmid_vybijena-5Xn-15.jpg 4 761 98

Román ztvárňuje v rozsáhlém časovém oblouku pestré osudy několika spolužáků z gymnázia od dob jejich dospívání až na práh čtyřicítky. Znalci díla nejčtenějšího českého autora se tu opět setkají s dobře známou, melancholicky laděnou groteskou, tentokrát o přátelství, osudových láskách, alkoholu, kráse i ošklivosti, ale především o smutku, který se s přibývajícími léty vkrádá do životů stárnoucích hrdinů.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Petrov

Vybíjená , 2004

Renč
05.04.2024 5 z 5

Přečteno během pár hodin, Promítala jsem si v hlavě s útržky z filmu a z vlastních abiturientských setkaní.

kamilk
19.02.2024 4 z 5

Musím priznať, že ma kniha zaujala a jej stránky som otáčal s potešením. Príjemné prekvapenie. 85%

simon3337
25.01.2024 4 z 5

Řízená reflexe gymnaziálních vztahů.

Trpké a velmi trefné.

Baví mě originální způsob, jakým se čtenář dozvídá tu a tam nějaký střípek z různých perspektiv, a postupně se mu před očima skládají postavy a jejich příběhy.

Osobně, ještě mi nebylo zdaleka ani třicet, ale v lecčems asi rozumím. Na pomaturitním večírku si všichni sentimentálně přáli hodně úspěchů, štěstí a zdraví (při té vzpomínce myslím na učitele). Já jsem si do deníku druhý den napsal "Štěstí? Stejně se celá polovina třídy rozvede, a ta druhá umře na nějaký druh nádoru." Sympatické.

Hoblinka

02.05.2022 5 z 5

Sorry, Hujerova.

Nofar197
02.05.2022 5 z 5

Skippy a Huberová - moji favoriti.

Lucek
21.11.2021 3 z 5

I v tomto případě film lepší než kniha.

novackovi
31.10.2021 5 z 5

Příběhy spolužáků a perfektní vykreslení charakterů jednotlivých postav nadchlo. Možná je to tím, jak jsou někteří z nich (nejen charakterem,ale i osudem) podobni pár lidem, které velmi dobře znám. Vybíjenou přečtete na jeden zátah, to je zkrátka Michal Viewegh. Fakt dobrý.

Sasha001
31.08.2021 5 z 5

V tom pro mě odpadu, který autor obvykle píše patří tato kniha mezi světlé výjimky. To si i musím říct, že když chce, tak i umí psát.

broskev28
11.08.2021 5 z 5

Kdo umí, ten umí, nemůžu si pomoct.
Autor je zhruba stejný ročník, takže jeho Nápady laskavého čtenáře nebo Báječná léta pod psa jsem četla v době, kdy ho téměř nikdo neznal a rozhodně neuměl napsat jeho jméno. Už tehdy jsem obdivovala ten jazykový gejzír, tu spoustu nápadů a myšlenek, které ve svých knihách trousil jen tak, jakoby mimochodem.
Později, když jeho knihy byly zfilmovány, jeho manželství se postupně rozpadala a nakonec podobně dopadl i sám autor, jsem přestala sledovat jeho tvorbu. Na Vybíjenou jsem v naší knihovně (díky daru čtenářky) narazila až nyní. Opět výborná kniha, která (alespoň pro mne) pojmenovává dosud nepojmenované a usvědčuje nás všechny, minimálně z pubertální "samozřejmosti a nenucenosti".

"Každopádně ty víkendy představujou to nejhezčí, co sem v životě zažil. Zdá se vám to málo? A co by potom měli říkat Karel, Ruda nebo Irena? Kde je psáno, že každej houbař musí mít plnej košík?"

P.S. Film jsem neviděla a ani se o to nebudu pokoušet, soudě podle zdejších komentářů. Škoda; kniha má minimálně stejný potenciál jako Hartlova prvotina, která se právě chystá do kin.

MikeshCZ
29.07.2021 4 z 5

Knihu jsem přečetl během pár večerů. Klidné a pohodové čtení. Párkrát jsem se upřímně z hluboka zasmál, ale kniha dokáže vtáhnout i do občas smutných příběhů některých postav.

ava.s
05.07.2021 1 z 5

Odkládám, nedočteno, snažila jsem se, ale nešlo to...
Kniha mi přijde těžkopádná, nečte se dobře. Větná skladba i výběr některých slov zvláštní a nejde to omluvit ani překladem, obsah nezáživný. Po pár kapitolách jsem to vzdala. Pokud je toto jedna z autorových nejlepších knih, tak potěš koště.
Tohoto autora a jeho tvorbu asi nikdy nepochopím.

AnjuBlackCat
17.11.2020 5 z 5

"Nepřijde vám život někdy k neunesení těžký?"

S některými postavami, byť vedlejšími, jste si až nebezpečně blízcí. Až tak, že si říkáte jestli náhodou někdo nesledoval váš život pod mikroskopem a pak napsal knihu tomu takzvanému životu podobnou, kde měnil pouze detaily. Ale spíš ne, jen má asi spousta lidí podobné životy jako vy...

Šnek86
22.09.2020 3 z 5

Melancholická sonda do hořkosladkých osudů lidských figurek, spolužáků, kteří se snaží každý po svém vyrovnávat s tím, jak čas běží.V celku příjemné překvapení.

Afilada
22.09.2020 4 z 5

Jedna z nejlepších knih od Viewegha. Je vidět, že autor životu rozumí a umí to kvalitní formou předat.

Jája92
21.07.2020 3 z 5

Jako námět kniha není špatná, ale nemůžu přijít na chuť tomuto autorovi, jeho styl psaní mě nebaví.

Monika1717
13.07.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Trochu mi připomínala partu z našich školních let. Ale my jsme se po maturitě rozešli a s některými jsem se už nikdy nesetkala.

Katka2382
27.05.2020 5 z 5

Skvělá knížka,snad každý zavzpomíná na svá školní léta.Za mě jedna z těch povedenějších autorových knih.

TajemnýSmrad
04.05.2020 5 z 5

Pokud někdo viděl film a předlohu ještě nečetl, mám obavu, že knihu už nikdy neotevře... Ale byla by to škoda. Pokud má člověk zájem o oddechovku a zavzpomínat na střední školu, připomenout si některé spolužáky a tak nějak celkově poznat, že všichni jsme prožívali pubertu a následující roky dosti podobně - tak Vybíjená je ideální volba.
Knihu doporučuji, takže pozor - kdo dá méně než čtyři hvězdy, bude potrestán tím, že ucítí tajemný smrad.