Vůně posečené trávy

Vůně posečené trávy https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239913/bmid_vune-posecene-travy-239913.jpg 4 139 31

Již páté vydání sbírky fejetonů oblíbené herečky Ivanky Deváté neztrácí na aktuálnosti, ani půvabu. Nadčasové příběhy vykreslují nostalgii válečných a poválečných let a přitom nepostrádají pořádnou porci laskavého humoru. Autorka se vrací ke klíčovým momentům svého života a na scénu uvádí rodinné příslušníky, spolužáky z gymnázia ale i husy a králíky, či vši a blechy.... celý text

Boženka2
13.03.2024 4 z 5

Velice milé překvapení. Vtipné a pohodové čtení.

Pechule
05.02.2024 4 z 5

Hezké, milé čtení, paní Ivanka je svéráz od mala ;)

h2220
12.06.2023 5 z 5

Velmi krátké fejetony z mládí paní Deváté, okořeněné jejím humorem, přeji Vám také úsměv na rtech při čtené této knihy

Knihomolka506
09.10.2022 4 z 5

"víkendovka"
Kdyby autorka nepsala s humorem o posledních dnech svých blízkých s humorem četla bych s úsměvem na rtech. Takhle jsem jednu konkrétní kapitolku přeskočila. A není to vina paní Deváté , to netvrdím... viz můj komentář u její další knihy Šťastnáza všech okolností.
Krátké bibliografické povídky podané vtipným obsahem ve formě autorčiných memoárů na "třetí-republikové" dětství, školy za vlády toho pána s knírkem a dospívání, které za doby nemožnosti vlastního názoru taky nebylo jednoduché. Ano, můj komentář sice vyzněl negativně, ale po dalších knížkách se poohlédnu.

Márinka
04.07.2022 4 z 5

Předčítám v domově pro zdravotně postižené a seniory. Je to skvělá "remeniscenční" kniha.

twigxi
13.11.2021 5 z 5

Nadherna, pohodova knizka plna humoru. Tentokrat Ivancina vzpominka na detstvi.

Magrata15
22.03.2021 4 z 5

Milé vyprávění o dětství a dospívání Ivanky Deváté.
Dětství prožila částečně v Brně, potom u prarodičů v Chrudimi.
Takže mě tato kniha inspirovala k návštěvě Chrudimi (až to půjde).

Miriam019
01.03.2021

První knížka paní Deváté, ke které jsem se před lety dostala. Svými vzpomínkami mě vzala za srdce a už nepustila. Od té doby přečteno od této spisovatelky vše.

Jiparis
19.01.2021 4 z 5

Krásně poskládaná slova o tom, co cítíme jako děti a dospívající. Hodně otevřená zpověď o tom, co , koho a proč jsme nesnášeli. V mnohém jsem se našla.

hrdlickova_61
30.11.2020 5 z 5

K úsměvným příběhům v této knížce patří i vzpomínka na autorčiny literární začátky:
„Nejdřív ze všeho jsem začala skládat básně. Záměrně používám slova skládat a nikoliv psát, protože básnit jsem začala dávno předtím, než jsem zvládla první tahy jakéhokoliv písma. Zejména večer před usnutím jsem k sobě řadila slova a rýmy jako vojáky na přehlídce tak dlouho, až jsem byla s útvarem spokojená…“ (str. 14).

„… Jen jsem zvládla křivolaké tahy hůlkového písma, pustila jsem se do románu HODNÁ CERA MLINÁŘOVA. Žel, zůstalo u první kapitoly, neboť jsem záhy seznala, že hodná cera neskýtá žádný materiál pro dramatický konflikt, vývoj postavy a závěrečnou katarzi…“ (str. 16).

Místy působí některá věta trochu podbízivě, ale pak je to zase vyvážené něčím, co potěší, a tak mám tuhle prvotinu Ivanky Deváté ráda a moje čtenářky v knihovně také.

JancaMia
28.11.2020 5 z 5

Laskave vzpomínky , kniha vrací do dětství .

Marla
24.02.2020 5 z 5

Laskavé a vtipné vyprávění o dětství a mládí paní Deváté. Napsáno je tak mile a příjemně, že člověku ani nedojde, že je to dětství a mládí v letech válečných a padesátých....

qinska
23.02.2020 5 z 5

Krásná kniha, příjemné vyprávění, které vás na chvíli vrátí do dětství.

RendyaDav
10.01.2020 4 z 5

Knížka,která mě bavila,přečetla jsem jedním dechem...

bruntal
18.04.2019 5 z 5

Kýčovité slovní spojení "laskavý humor" má pro mne po přečtení této knihy zcela nový význam. Knihu jsem začal číst více méně náhodou a dostalo se mi příjemného až krásného pohlazení po duši. Nejenom názvem mi kniha připomíná Pagnolovo Jak voní tymián.

zdenaR
12.02.2019 5 z 5

Další kniha od mé oblíbené Ivanky Deváté. Přečtená rychlostí blesku, zanechala pocit pohody :-)))

Cher
22.10.2018 4 z 5

Jako obvykle mě knížka od Ivanky Deváté nezklamala. Tentokrát to bylo takové hezké pohlazení po duši.

YA-girl
02.02.2018 5 z 5

Tato kniha se mi dostala do rukou spíš nechtíc - a jsem za to moc vděčná! Tak příjemné, pohodové, uklidňující počteníčko, to se člověku málokdy poštěstí. Autorka zde sice "jen" vzpomíná na své dětství - ale s jakým humorem to umí podat! A přitom nebyly vtipné ani tak ty historky jako takové, jako spíš ten "styl", v jakém je autorka popsala. Moc se mi líbily ty slovní obraty, které běžný člověk prostě jen tak nepoužívá. S čímž souvisí, že další hvězdičku přidávám za naprosto nádhernou češtinu. "Áhiž!" ;-) Už se těším na další autorčiny literární počiny :).

Vlasta155
14.10.2017 5 z 5

Paní Ivanka Devátá musí být moc prima ženská, citlivá, takovým zvláštně elegantním způsobem vtipná, musí být radost ji znát. Mám ráda její knihy.

mimidra
10.11.2016 3 z 5