Vůně citrónu

Vůně citrónu https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465451/bmid_vune-citronu-TTz-465451.jpg 4 154 44

Vůně citronu série

Co se stane, když se otevřeme druhým? Alison je přesvědčená o tom, že ji už nic nepřekvapí. Pak ale do její kavárny začne chodit Sam. Tichá dívka, která ve dvě přijde, objedná si čaj s sebou, ale posadí se s ním ke stolečku. Úderem čtvrté se zvedne a odejde. Jen samotná Sam ví, proč to dělá. Kus sebe nechala v rodné zemi a v Anglii se teď stará především o druhé. Svá tajemství si pečlivě střeží a sdílet s druhými je nepotřebuje. Potom se však něco změní a ona zatouží po pravém opaku.... celý text

Aprilek
28.12.2021 5 z 5

Bezva kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout.

Monéteau
11.12.2021 1 z 5

Upřímně řečeno, podle recenzí jsem čekala mnohem více... Celé to bylo velmi naivní, což by nebyl takový problém. Horší byly příšerně přemrštěné reakce postav, nelogické chování a hlavně city a vztah vytvořené doslova na ničem. Nechala jsem se zlákat hezkou obálkou a motivy kavárny, čaje a lesbické romance. Autorčin styl psaní mi taky teda vůbec nesedl... Zmatené dialogy přes půl strany, ve kterých se nedalo po chvíli orientovat a až následně stručné vysvětlení, co se vlastně stalo. Celkově byl příbeh podaný tak chaoticky, že jsem se za celou dobu nedokázala začíst. Šíleně jsem se na knihu těšila a samotnou mě mrzí, jak velké zklamání to pro mě bylo.

tesazlesa
04.12.2021 5 z 5

Já jsem se do té knihy zamilovala už na prvních stránkách. Ve vlaku cestou domů jsem do ní zabořila nos a odložila jsem ji dočtenou až večer. A vytáhla mě z mé čtenářské krize. Na HumbookFestu jsem se potkala s autorkou a je to fakt ten nejbožejší (ano, vím že to slovo neexistuje) člověk.

CallaT
21.11.2021 5 z 5

Úžasný příběh. Nic podobného jsem ještě nečetla. Bylo to podobné jako vyprávění od kamarádky někde v kavárně, kde se také většina příběhu odehrává.
Sam mi byla o něco sympatičtější než Alison a když se příběh otočil, tak bylo příjemné vidět stejné chvíle i z druhého pohledu.
A pak přišla další část, která mě dostala ještě víc. Jako student Bradavic říkám, že smrt Brumbála mě zasáhla, ale tohle bylo ještě něco víc!
Když říkám, že Sam umí psát, tak opravdu umí! =)

šneki
10.11.2021 4 z 5

Super knížka, jen první část mi přišla taková uspěchaná. Styl, jakým byla psaná mě nutil číst rychle a musela jsem se vědomě zpomalovat, protože jinak ty informace byly prostě moc rychlé. Druhá část byla sice nabitější, ale tempo už bylo pomalejší a četla se lépe. Přesto hodnotím velmi pozitivně a jsem ráda, že v Česku vycházejí takovéto knížky.

Berulidemknihy
29.10.2021 4 z 5

4,5\5
Jsem moc ráda, že jsem měla tu čest číst o lesbickém vztahu nikoli o vztahu dvou mužů. Neberte si to nějak špatně. Rozhodně nemám nic proti gayům. Naopak ve svém okolí jich mám spoustu a troufám si říci, že je nějak nediskriminuji:) Ale přeci jen knihu jen o vztahu žen držím v ruce snad poprvé.
Ano, je pravda, že místy je kniha až moc naivní. Někdy bych jí příběh ani nevěřila, ale dala mi krásný pocit a touhu se opět zamilovat. A o tom, myslím, tyto knihy mají být. Nedávají nám hlubokou myšlenku, pouze jsou čtivé a nechávají v nás hřejivý pocit:)
Děkuji autorce za tak krásnou knihu!

petuzla5591
07.10.2021 5 z 5

Krásné vyprávění o dvou mladých ženách, které najdou lásku. Moc se mi líbilo prostředí poškozené Anglie. Také mě moc bavily hlavní hrdinky. Ze začátku jsem měla raději Alison, ale jakmile se pohledy vyměnily, změnila jsem na ni názor. V knize se vyskytují i nelehké věci, kterými si obě hrdinky musely projít. Vcelku hodnotím velice kladně. Autorka píše skvěle, mám z knihy krásný pocit a budu doufat, že se autorce podaří splnit její přání o svatbě.

Knihomolka339
03.10.2021 5 z 5

Před pár dny jsem dočetla tuhle naprosto fenomenální knihu! Musím říct, že tahle kniha mi natolik zůstala v srdci, že se stala jednou z mých nejoblíbenějších.
Alison a Sam jsou zkrátka nezapomenutelná dvojka. Jsou to strašně moc sympatické postavy. První poloviny knihy je psána z pohledu Alison a druhá s pohledu Sam. Což pro mě bylo příjemné ozvláštnění knihy. Stejná situace z pohledu dvou osob. Což považuju opravdu za super nápad!
Nicméně bych ještě ráda zmínila, že jakmile jsem přečetla pouhé dvě kapitoly z pohledu Sam, tak mi bylo naprosto jasné, že Sam je prostě Sam. A ne jen na shodě jmen, ale bylo z té druhé poloviny knihy strašně moc cítit, že tyhle myšlenky, tyhle názory a tyhle pocity jsou prostě tvoje. Že to je opravdu opravdové. A to tě vlastně nijak osobně neznám a přesto to na mě takto působilo.
Bylo to zkrátka překrásné! (Píšu to schválně takhle, jelikož doufám že si můj názor přečteš)

Raada
20.09.2021 5 z 5

Kniha je napsána velmi příjemně, první půlka z pohledu jedné z dívek, druhá pak, jak ty samé situace vnímala dívka druhá. Zajímavý formát, ráda bych si výhledově ještě knihu přečetla jednou a to tentokráte na střídačku po kapitolách :).

hu_87
19.09.2021 4 z 5

Mně se na tom líbilo takové to typické "oťukávání" a to, že se tu vztah dvou dívek bere prostě normálně a nikdo se nad tím nijak extra nepozastavuje. První (obsáhlejší) část je z pohledu Allison a druhá část z pohledu Sáry (Sam).
Příběh je celkem hezký a najdou se zde pěkné citáty. Jenže. Kdyby se autorka buďto vykašlala na některé scény a ty zbývající stránky využila nějak smysluplněji, nebo kdyby přidala nějakých 100 stránek navíc (což by vlastně vůbec nevadilo, knížka se čte sama) a prostě se vyhnula TAK ODBYTÝMU KONCI. Právě proto, že pak si říkám, dobře, ten konec doufám bude stát za to, ale tohle bylo na mě prostě moc stručný, useknutý, nedokončený. Na úkor toho všeho předtím.
Takže doufám, že autorka napíše pokračování (!), ať je to klidně tentokrát něco ve smyslu "Vůně pomeranče" nebo tak.

zpetkeknize
27.08.2021 5 z 5

Musím přiznat, že v první polovině jsem byla občas dost zmatená a úplně jsem se nechytala, ale když se vyprávění v polovině přesunulo z perspektivy Alison na Sam, všechno do sebe zapadlo a celý příběh se spojil. Co na knize oceňuji nejvíc je velké množství myšlenek, takových, nad kterými se opravdu pozastavíte a zjistíte, jak pravdivé jsou. A nejvíc asi tahle:

“Maličkosti dělají dokonalost, ale dokonalost není maličkost.”

Bylo to krásný. Fakt.

EmokeII.
15.07.2021 4 z 5

Příběh mě hodně oslovil. Líbil se mi pohled z obou stran. Ze začátku mi přišel příběh takový pomalý, ale pak jsem jen četla a četla a nemohla se odtrhnout...

madlenka3189
10.07.2021 5 z 5

Tak tohle jsem vážně nečekala, ale do téhle knížky jsem se zamilovala. Dokonce na tolik, že jsem musela objednat další knihy od autorky! Kniha je rozdělená na dvě části - 1 příběh vyprávěný ze dvou stran: Alison a Sam. Tenhle způsob psaní miluju, jedna situace a každý na to prostě nahlíží jinak. Osobnosti obou hlavních postav jsou sympatické a prakticky hned si je zamilujete. Lovestory, kterou jsem hltala a doufala, že to holkám dopadne! Nakonec je za vším nepříjemná historie Sam, která s ní zůstává a znepříjemňuje ji život. Nakonec miluji myšlenky/citáty psané Sam - je to obrovská dávka inspirace a humor, který je celým příběhem propleten (:

Mayya
17.06.2021 5 z 5

Zhltáno za odpoledne. Kniha je čtivá, nenechá vás přestat, i když vás ráno čeká brzké vstávání. Postavy jsou jako živé, prostředí velmi milé a konečně, skutečně konečně, se jedná o kniho s L tématikou, která se netočí kolem commingoutu, ale kolem osobností obou holek. Skvělé myšlenky v podobě citátů a poezie jsou perfektním ozvláštněním a přidávají knize další dimenzi.

guardian
16.06.2021 5 z 5

Příjemné čtení, zajímavě uchopeno. Není to obyčejný příběh s přesně daným začátkem a koncem. Líbí se mi, jak jsou tytéž situace vykreslené ze dvou pohledů. Styl není náročný, což je fajn, protože se kniha dobře čte. Jediné, co mě trochu rušilo, byly některé nepříliš vysvětlené myšlenkové pochody, ve kterých jsem se občas opravdu ztratila, nicméně to může být součást autorčina stylu a čtenáře to alespoň nutí být pořád duchapřítomný. Rozhodně stojí za přečtení.

maruska6760
14.06.2021

Jednoho dne, došla jsem domů a čekala na mě tato kniha. Tak moc jsem se na ni těšila a vůbec jsem nevěděla, co mám očekávat a byla jsem mile překvapená. Ta kniha je naprosto úžasná! Jsem ráda, že tu stále mezi námi jsou lidi, kteří umí tak úžasně psát! Kniha je opravdu skvělá. Jsou v ní citáty z malého prince. Je výpravěna dvěma slečnami z pohledu jedné a pak z pohledu druhé. Většina příběhu se odehrává v jedné úžasné kavárně plné různých citátů. Obě postavy jsou naprosto skvělé a úžasné se doplňují. Doufám, že tato kniha bude mít pokračování. Řekla bych, že jeden z důvodů proč se mi ta kniha tak moc líbí je asi ten důvod, že si teď podobný příběh prožívám a je úžasný, jak moc se v té knize vidím! Děkuji za to. ️ Vřele doporučuji. ️

Adelína_čte
05.06.2021 3 z 5

Na konci května jsem přečetla Vůni citrónu, new adult knížku od české autorky s pseudonymem Sam Xabyssus. Její instagramovou básnickou tvorbu jsem sledovala poměrně dlouho, a tak jsem byla opravdu zvědavá a měla dost velká očekávání. O to víc mě mrzí, že mi příběh úplně nesedl. Nemůžu mu upřít čtivost, stránky opravdu hezky ubývaly, ocenila jsem hlavní romantickou lgbtq+ linku, ale doufala jsem ve víc. Ve větší zápletku, myšlenku, zakončení.

V knize jsou dvě dějové linky, perspektivy vyprávění se vystřídají v půlce. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se děje jednotlivých pohledů takhle neopakovaly. Abych to správně popsala, jedna dívka vypráví určitý časový úsek, druhá pak ten stejný, jen z jejího úhlu pohledu. Samozřejmě to spoustu věcí objasní a rozvede, jen pro mě to bylo jednoduše málo.
Nicméně si myslím, že knížka má co nabídnout. Minimálně skvěle popsanou atmosféru anglických kaváren, dobře popsané postavy a bezva romantickou linku!

Prosím, myslete kdyžtak na trigger warning - domácí násilí

intelektuálka
01.06.2021 4 z 5

Na tuto autorku jsem byla zvědavá jako na básnířku - ale její knihy se ke mně nedostaly .....

Tak jsem zkusila tento křehký příběh o vztazích mezi lidmi, jehož motto zní :

Jsi laskavý - a láska to ví ....

Alison a Sam - dvě dívky hledající svou podstatu - a také citronová vůně ....

Kniha je doplněna verši - a také playlistem, zaměřeným k textu ....

Ráda si přečtu verše této autorky.

MartinaF
30.05.2021 4 z 5

Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. LGBT literaturu moc nečtu, měla jsem trochu obavy, jak moc bude autorka konkrétní. Nakonec vše bylo milé, něžné, sexuálních scén se tu čtenáři moc nedostane, Sam Xabyssus klade důraz spíše na mezilidské vztahy a trápení hlavních hrdinek. Autorčin styl psaní mě nesmírně bavil, přesně takové příběhy vyhledávám. Čtení jsem si užívala, i přesto, že příběh Sam byl smutný a hodně vážný. Sam i Alison byly velice sympatické postavy a kdyby existovaly, ráda bych se s nimi seznámila.

Lenny.Wolf
21.05.2021 5 z 5

Jeee, to bylo tak hezký. Velká škoda, že se o téhle knize moc nemluví a v podstatě zapadla. Jsem moc ráda, že si ke mně našla cestu a mohla si ji přečíst!