Vtáky v tŕní

Vtáky v tŕní https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73717/bmid_vtaky-v-trni-zkA-73717.jpg 5 1091 205

Austrálska prozaička Colleen McCulloughová čerpá vo svojom diele z bohatých životných skúseností, ktoré získala v rozličných povolaniach — ako novinárka, knihovníčka, učiteľka a neurofyziologička. Okrem románu Tim napísala širokouhlú rodinnú ságu Vtáky v tŕní, preslávenú najmä v podobe televízneho seriálu, ktorý obehol celý svet. Stredobodom tohto realisticky stvárneného príbehu, ktorý sa odohráva na Novom Zélande a v Austrálii, je život na veľkofarme v priebehu päťdesiatych rokov a nepretržitý zápas ťažko pracujúceho človeka s prírodou a živelnými katastrofami. Román má viacero dejových línií, v ktorých autorka priebežne sleduje osudy jednotlivých členov rodiny Clearyovcov, pričom ju zaujíma najmä ľudské vnútro, pohnútky a motívy určujúce ich konanie. Ústredný konflikt tvorí romantický ľúbostný vzťah farmárskej dcéry Meggie a katolíckeho kňaza Ralpha de Bricassart, ktorý po celý čas bojuje medzi vlastnou ctižiadosťou a túžbou po láske nezlučiteľnej s postavením cirkevného hodnostára. Medzi najsilnejšie a pre nášho čitateľa najpríťažlivejšie stránky knihy patria kritickorealistické pasáže sledujúce rast a historický vývoj jednej rodiny na vzdialenom kontinente s malebnou, fascinujúcou prírodou.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The Thorn Birds , 1977

Barbora H
08.10.2018 5 z 5

… *************…*************…
nemám slov, možná zase někdy přečtu. Ani nevím, zda mě citově rozerval více děj v knize či ve filmu...

ivzu77
06.10.2018 5 z 5

Díky ČV 2018 jsem jako poslední hledala knihu z roku mého narození. Měla jsem několik typů, ale stále jsem nebyla spokojená. A najednou jsem objevila titul Ptáci v trní a hned se mi vybavil seriál s TÍM knězem. .... tak jsem mela jasno a jsem ráda. Kniha je literární poklad .... hned si asi zase pustím televizní zpracování,aby se mi to ucelilo.

jana1976
01.10.2018 5 z 5

Vzpomínám si na krásný seriál z mého mládí....Když se tak ohlížím, tak mi připadá, že je jen holým výtahem z knihy. Opravdu stojí za to si tuto knihu přečíst!!!!

helenkan
15.09.2018 5 z 5

To jsem si pěkně pobrečela. Krásné.

morava
05.09.2018 4 z 5

Knihu jsem si koupila pred rokem a celou dobu jsem se tesila, az se k ni dostanu. A bylo na co se tesit. Australska priroda, rodinne vztahy, romantika, drama, to vse autorka popisovala tak, ze se mi nechtelo knihu odkladat, ale zaroven jsem ji nechtela zhltnout najednou.Rozhodne to bylo krasne cteni a je docela mozne, ze se ke knize za par let vratim znovu.

Kofola13
31.08.2018 5 z 5

Knihu jsem četla, protože ji zbožňovali moji praprarodiče. A jsem moc ráda, že jsem ji přečetla. Nebaví mě romány ani rodinné ságy, ale Ptáci v trní jsou naprosto strhující dílo. Miluji popisy přírody a zajímavý děj. To vše tato kniha obsahuje. A nejen to... Určitě se k ní vrátím.

viviann
12.08.2018 5 z 5

Samozřejmě se tahle kniha přidala k mojí Top 10, úžasně napsaná živá kniha. Začátek mě absolutně pohltil a už nepustil. Tvrdý život měli v té Austrálii.

nikolet
02.08.2018 5 z 5

Krásná kniha, která se četla jedním dechem.

zoew
11.07.2018 5 z 5

Krásně napsaná rodinná sága. Jenom otec Ralf mě někdy (vlastně dost často) pěkně štval. Věta "Boha miluje víc" mě fakt vytáčela.

Mirka2778
07.07.2018 5 z 5

Tohle jsem poprvé četla v patnácti, brzy po tom, co běžel v TV seriál. A ve třídě jsme všechny milovaly Ralpha.
Je to červená knihovna, ale především rodinná sága rodiny Clearyových. Sledujeme je od jejich života na Novém Zélandě, přes stěhování a usidlování v Austrálii. A pak i boj se suchem, s ohněm, i válku. A samozřejmě velká láska. Ke knížce se často vracím. Některé stránky jsou zkrabacené, protože si nad nimi pravidelně pobrečím.

montaana219
09.06.2018 3 z 5

Knížka se četla dobře, popisné části mi nevadily, ale na můj vkus byla příliš romantická. Především tedy část Meggie a Raplha. Také se mi dlouho nestalo, aby mě nějaká postava v knize tolik rozčilovala jako právě Meggie. Veškeré její myšlenkové pochody mi byly absolutně cizí a její chování mi připadalo mírně řečeno hloupé. Také Ralph na mě zapůsobil spíše negativně a nesympaticky. Naopak část s Danem a Justinou mi připadala záživnější a opravdovější. Takže knihu v mých očích zachránili právě tihle dva a taky pracovitá a moudrá Fee. 3* :-)

ikorka
02.05.2018 5 z 5

Je to už dlouho, co jsem knihu četla, ale pamatuju si jak jsem utíkala domů, abych se mohla zase ponořit do příběhu. Díky tomu, že jsem film nikdy neviděla, mohla jsem si knihu užít plnými doušky. Dávám plný počet bodů, dobrý pocit z knihy ve mě zůstal tak si to určitě zaslouží.

ajla5
18.03.2018 3 z 5

Kniha, která vypráví o tom, že spolu lidé mají mluvit a mají být upřímní. Jinak zničí svoje životy i těch, které milují.

ddkk
15.03.2018 5 z 5

Ach, moje nešťastná Meggi! Jak mi jí bylo líto, když jsem knihu před mnoha lety četla ještě v původní verzi! Stejné pocity jsem měla i při sledování seriálu. Milovala jsem Ralpha v podání interesantního Richarda Chamberlaina a pak byla zklamaná, když jsem zjistila, že mu ženy vlastně nic neříkají....A teď mne ten krásný a smutný příběh dostal znovu...nu, za mne plný počet :-)

sgjoli
04.03.2018 4 z 5

Ptáci v trní jsou skvělým románem o lásce, a to nejen lásce mezi mužem a ženou, ačkoliv vztah Ralpha a Maggie je tím ústředním motivem celé knihy. Autorka velmi citlivě a střízlivě představila celou paletu odstínů tohoto citu – lásku mateřskou či sourozeneckou, lásku naplněnou i nenaplněnou, dále nemožnost se zamilovat, strach z lásky a vázání se na jiné. Nemine vás ani láska z vypočítavosti a láska k majetku, ale zároveň i její opak – láska k duchovnu, láska k Bohu. Čekají vás různé podoby lásky, které však nejsou podány plytce, kýčovitě nebo přeslazeně.
Je to úžasně napsané drama o lidech, které potkaly různé životní překážky, jež museli překonávat. Je to příběh o lidech, které na konci knihy opouštíme úplně jiné, než jsme je poznali na začátku. Knihu jsem si užila a doporučuji ji.

amelie.m
21.02.2018 5 z 5

Zamilovala jsem se hned na první stránce. Je v ní všechno. Kdyby měla tisíce stran, četla bych dál a dál..

MíšaS.
14.02.2018 4 z 5

Příběh se mi líbil, četl se hezky, ale nemohu říct, že by mi nějak přirostl k srdci, nebo že bych si postavy Meggie a Ralpha zamilovala. Bylo to hezké odpočinkové čtení. Klasická červená knihovna.

Petrasuvicka
14.02.2018 5 z 5

Vždycky mě od knihy odrazovala dramatická replika s patřičným afektem vystřižená do ukázek v televizi: "ALE BOHA MILUJE VÍC!!" Pak jsem jedny Vánoce běhala po knihkupectví s chutí si koupit knížku. Nevím proč, ale sáhla jsem po Ptácích. Trvalo mi další dva roky, než jsem ji otevřela a upřímně, kdo se při tom do otce Ralpha nezamiloval? :)

pedroK
12.02.2018 5 z 5

Krásný příběh, drsná a krásná australská krajina. Čtivě napsáno. Lepší než seriál. Příběh vám zůstane v srdci. Moc ráda vzpomínám a sáhnu jistě po knize znovu.

Katka2382
06.02.2018 5 z 5

Tak tohle je další moje sdrcovka.Kdysi dávno jsem viděla minisérii a ještě k tomu ve slovenštině to mě naprosto dostalo.Četla jsem ji už mnohokrát a vždy pohladí po duši.