Všichni žijem' v blázinci

Všichni žijem' v blázinci https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217824/bmid_vsichni-zijem-v-blazinci-32U-217824.png 4 548 128

„Všichni žijem’ v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný, který už padesát let naslouchá lidským strastem. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který dnes vedeme, i nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým. Co nám to přinese? Opravdu nám psychofarmaka pomohou k pocitu štěstí? Nejsou některé nové choroby spíš zlozvyky? Proč se mlčí o odvrácené straně papírových plen? Je psychoterapie léčba, nebo ztracený čas? Je pravda, že u vesla jsou teď psychopati? Proč umíráme v nemocnicích – tedy tam, kde nechceme? Témata jednotlivých rozhovorů tedy nejsou příliš povzbudivá, Radkin Honzák se jich ale ujímá s nadhledem a s lehkou ironií a vtipně komentuje fenomeny dnešní doby, které se, jak říká, „příčí Matce přírodě a psychiatrům zajišťují dostatek pacientů i do budoucna“. Radkin Honzák (* 1939), po promoci na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze 1962 působil jako sekundární lékař v psychiatrické léčebně Kosmonosy, od roku 1966 jako psychiatr – konzultant nejprve v Ústavu pro výzkum výživy (gastroenterologická problematika, výzkum spánku, výzkum stresu), po sloučení výzkumných ústavů v IKEM (pacienti s nezvratným selháním ledvin, transplantační program). V současnosti asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. Lékařské fakulty UK, ambulantní psychiatr IKEM, sekundární lékař PL Bohnice a ambulantní psychiatr... celý text

tenisa
07.04.2019 5 z 5

Velmi moudrý pán....

Márinka
05.04.2019 5 z 5

Moudrý člověk! Vynikající kniha!

Místy mě trochu děsila – kapitola Psychopati u vesla - a to jako fakt?! Místy jsem v duchu oponovala i vehementně přitakávala – kapitola Zločin papírových plen – televize, mobil, tablet, počítač – to jsou skutečně zabijáci mozku, a nejen dětských. Ale papírové pleny? Mám jinou zkušenost. S mnohým jsem bytostně souzněla.

Pavlína79
25.03.2019 3 z 5

"Svědomí vám sice nezabrání hřešit, ovšem radost z hříchu vám zkazí" .... je prostě dobrej, je to prostě psychiatr :-)

gretl74
24.03.2019 4 z 5

Vtipné, moudré, jen jsem si myslela, že to bude trošičku víc z běžného života a méně z oboru psychiatrie.

Balsekar
12.03.2019 5 z 5

Životní moudrost je tolik cenná, obzvlášť podaná s lehkou nadsázkou. Poučné, inspirativní a zábavné v jednom. Rád se ke knize i autorovi vracím.

sarka45
11.03.2019 5 z 5

Moc pěkná knížka rozhovorů s panem doktorem Honzákem, který to má moc pěkně poskládané v hlavě. Má neuvěřitelně mnoho zkušeností ze své praxe a k tomu neuvěřitelně rozsáhlé všeobecné vědomosti. Nebojí se věci nazývat pravými jmény a netají se svými názory. Moc přínosná kniha.

Veríňák
08.03.2019 5 z 5

Kniha, ke které se jednoznačně ještě vrátím. Spousta myšlenek, s nimiž zcela souzním, spousta myšlenek a znalostí, co mě obohatily.
Jsem ohromena rozhledem a pamětí pana Honzáka a kéž bych v jeho věku na tom byla alespoň trošku podobně :)
Rozhodně stojí za přečtení.

Ája27
04.03.2019 5 z 5

Knihu je poutavá, tématicky dobře poskládaná. Přestože ne vždy s názory dr. Honzáka zcela souhlasím, skláním se před jeho životní a profesionální zkušeností a obrovským rozhledem. Ke knize se budu vracet a již nyní, kdy můj dojem z knihy ještě tzv. neuzrál, bych našla pasáže vhodné k citaci. Děkuji, skvělé!

Dixinka
03.03.2019 5 z 5

Pana Honzáka můžu číst pořád a stále najdu něco nového.

Ferratka
16.02.2019 5 z 5

Úžasný člověk.

Taťka Hraboš
09.02.2019 5 z 5

Od tohoto pána můžu přečíst cokoli a nikdy nejsem zklamán - prostě proto, že je to nesmírně moudrý, vzdělaný a vtipný člověk. Tato knížka má navíc tu výhodu, že má velmi široký záběr a dotýká se mnoha témat, převážně všem lidem blízkých, nadto laikovi snadno přístupnou formou.

Kryštofka
02.02.2019 5 z 5

Jedna z mála knih, kdy si říkám, že pět hvězdiček je málo.
Vážím si vzdělaných a stále se vzdělávajících lidí s názorem, mezi které pan Honzák patří.

Andy1704
08.01.2019 5 z 5

výstižné a pravdivé čtění

Melodiel27
08.01.2019 5 z 5

Mudr. S vekým M. Takové názory by mělo mit vice lekaru a hlavne verim v jedno, nejvic se dokaze uzdravit sam clovek vuli a virou a kdyz je treba tak na pomocnou cestu, kdyz je nejhur antidepresivy. Bavim se ted o neurozach ne o tezkych nemocech. A co velice leci je sport, ac to rikam nerada pac sem pecival tak to bohuzel tak je:) zdravy vztahy atd...

maru8293
03.01.2019

Knihu jsem dostala k Vánocům, byl to takový hodně rychlý výběr. Nic jsem nečekala, chtěla jsem si jen přečíst myšlenky lékaře, který je všude tak velkolepě citován. A jsem nadšená. Pan Honzák je neskutečná osobnost a neuvěřitelná studnice vědomostí. Knihu si přečtu ještě párkrát, je tam hodně informací, a na poprvé mi jich jiště hodně uniklo .. Každopádně doporučuji všem, kdo si myslí že svět ve kterém žijeme je normální.

Damato
23.11.2018 5 z 5

Sáhla jsem po knize, když se mi zdálo, že fakt žiji v blázinci, jen okolí to nevnímá , jen já vidím všechno opačně, pesimisticky, zvráceně a jen já nemám radost ze života. A najednou vám kdosi, zřejmě moudrý a zkušený , ukáže jakousi cestu, jak z toho psychosrabu ven aniž byste sobě- a ani nikomu kolem vás ,ublížili. Není to samozřejmě spásonosná kniha, ale dozvíte se tam mnoho pravd a zamyšlení, nad kterými stojí za to zvolnit a popřemýšlet- a to hlavně o sobě.

Azmodan
20.11.2018 5 z 5

Moc pěkná kniha. Někdy mě zarazily až příliš ostré názory pana doktora. Ne proto, že bych s nimi nesouhlasil, ale proto, že se taková přímost a ostrost v dnešní době nenosí. Je to asi tím, že je pan doktor stará škola. Zajímavá témata o dětech, lidské psychice, neřestech a hříších v dnešní době přetvářených v nemoci a také o medicínském businessu, stáří a (důstojné) smrti byla završena povídáním, respektive spíš jeho vyprávěním o jeho lékařské praxi.
Knihu můžu vřele doporučit!

m.gena
05.11.2018

Vše již bylo řečeno, akorát bych znovu vyzdvihl způsob jaký pan Honzák zprostředkovává informace ( vtipně a srozumitelně).

EvaEma
03.11.2018 5 z 5

Prosím, prosím, prosím, ať si tohle přečtou všichni! Studenti, rodiče, hlavně pacienti, hlavně zdravotníci,...
Autor nás kdysi učil na zdrávce, už tehdy měl osobitý styl, na který se nezapomíná :-) Moc děkuji za tuto knihu, budu se k ní ráda vracet.

Kikulka97
25.10.2018 4 z 5

Spousta zajímavých informací, které instinktivně víme, ale potřebujeme je příipomenout.

rozhovory psychiatrie psychiatři

Autoři knihy

Radkin Honzák
česká, 1939
Renata Červenková
česká, 1950

Kniha Všichni žijem' v blázinci je v