Všichni tady lžou: Velké zmatky ve Svaté zemi

Všichni tady lžou: Velké zmatky ve Svaté zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422663/bmid_vsichni-tady-lzou-velke-zmatky-ve-s-8f4-422663.png 5 4 2

Cesta po Svaté Zemi je mnohdy velice zamotaná, může být i nebezpečná, ale vždy je dobrodružná. Jiří Kalát ve svých dvaceti čtyřech reportážních příbězích místní politického-sociálně-historické klubko jistě nerozmotá celé, ale nabízí řadu pohledů na události, které provázely jeho roční pobyt v Jeruzalémě. Každá kapitola ukazuje nějaký aspekt života v Izraeli nebo Palestině. S autorem se podíváte do Tel Avivu, Hebronu, Ramalláhu, Nábulusu, mezi ultra konzervativní židy nebo do uprchlických táborů v Gaze. Jeho pohled není vždy objektivní, a vzhledem k místní situaci ani být nemůže. Jde o cestu člověka, který sice o konfliktu mezi Izraelci a Palestinci hodně ví, přesto mu celé to soukolí do sebe ještě úplně nezapadá. I o tom, jestli nakonec našel odpovědi na své otázky, je kniha „Všichni tady lžou“.... celý text

Gregus
02.10.2021 5 z 5

Jirka je vynikajúci spisovateľ a fotograf. Svoje zážitky z ciest a práce v Izraeli popisuje publicistickým štýlom, kde však nechýba vlastný pohľad na udalosti. V knižke sa dokázal priblížiť paradoxu izraelského - palestínskeho problému a jeho "de facto" neriešiteľnosti. Mne osobne sa páči jeho príbeh v pásme Gazy, odkiaľ to vyzeralo, že sa nedostane. Odporúčam hlavne tým, ktorý sa zaujímajú o oblasť Blízkeho Východu.

roso.mak
28.09.2020 4 z 5

Příběh jednoho Čecha, který vyrazil na rok do svaté země, rozmotat klubko zvané Izrael. A pro roce ví jediné. Že to klubko nikdo už nejspíš nikdy nerozmotá. Protože tady opravdu všichni lžou. Ať už to ví, nebo ne. Přesto se potkává s lidmi, kteří se o to snaží. Ale i s lidmi, kteří pevně věří v to, co jim bylo řečeno. Nakonec si nechává jako třešničku na dortu pásmo Gazy, setkání s Hammasem a vyhoštění ze země. I když to poslední si asi neplánoval.

křesťanství cestopisné příběhy islám Izrael Blízký a Střední východ judaismus Palestina okupace palestinských území

Jiří Kalát
česká, 1984