Všemi dary obdarovaná

Všemi dary obdarovaná https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295704/bmid_vsemi-dary-obdarovana-WJV-295704.jpg 4 555 152

Všemi dary obdarovaná série

Schovejte si svá tajemství tam, kde je příšery nenajdou... Desetiletá Melanie žije spolu s dalšími dětmi na vojenské základně, kde se pod přísným dohledem vzdělává. Nadprůměrně inteligentní dívka miluje staré řecké báje a její spřízněnou duší je učitelka slečna Justineauová. Zato seržanta Parkse, který hlídá děti jako dráb, nesnáší. Stejně jako doktorku Caldwellovou. Ale bez nich to asi nejde, když je základna obklopena zpustošenou krajinou, kde stejně jako ve zbytku země vládnou hladovci — kanibalistická monstra, jež při honu za lidským masem nic nezastaví. Základna je však napadena a Melanii, slečně Justineauové, seržantu Parksovi, doktorce Caldwellové a vojínu Gallagherovi se podaří utéct. Společně se vydávají na cestu do Majáku, posledního místa v Británii, které se podařilo od nákazy zachránit. Jenže budou Melanii v Majáku chtít, když ji v blízkosti lidí popadá zoufalý hlad, jaký ještě nezažila?... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Host

The Girl With All The Gifts , 2014

To-z-kanálu
01.09.2020 3 z 5

Knihu hodnotím jako fajn průměr. Klasická variace na zombie příběhy. Nedávno jsem například četl Kingův Puls, který se mi líbil nastejno. Je tu pár zajímavých nápadů i obvyklé klišé. Některé části mě bavily a některé moc ne. Desetileté hladovčátko bylo sympatickou postavou. Film podle knihy taktéž průměr.

Chytuš
01.08.2020 5 z 5

(SPOILER) "Vyrůstat a stárnout. Hrát si. Objevovat. Jako Pú a Prasátko. A pak jako Správná pětka. A pak jako Heidi a Anna ze Zeleného domu. A pak jako Pandora, otevřít velkou skříňku světa a nebát se, nestarat se, jestli to, co je uvnitř, je dobré, nebo zlé. Protože je to obojí. Všechno je vždycky obojí.
Ale musíte tu skříňku nejdřív otevřít, aby jste to zjistili." str. 251
Kruté a brutální, ale i chytré a něžné. A hodně evoluční... Melanie byla naprosto skvělá, počítám, že zas dlouho v knížce nepoznám tak rozporuplnou románovou postavu, které bych držela všechny palce - vlastně proti domácímu týmu, dá se říct :-) I konec byl parádním logickým vyústěním předchozího děje a paralela s všemi dary obdarovanou Pandorou úchvatná.
POZOR MOŽNÝ SPOILER: Jen se mi po dočtení do hlavy vloudila taková zákeřná otázka, jak se bude generace dvě v novém světě po otevření Pandořiny skříňky živit? Ale to je jen taková hnidopišská poznámka k jinak skvělému románu....

Shaxx
08.07.2020 4 z 5

Zombie apokalypsy jsou fajn a tady se mi hodně líbilo, jaký důvod a formu nákazy autor zvolil. Nerada bych spoilerovala, takže jen obecně - využití reálného prvku, který se v přírodě skutečně vyskytuje a je jedním dílem fascinující a druhým dílem nechutný, je parádní. Přenesení zmutované nákazy na člověka je super nápad. Hlavní postava Melanie byla trochu toporná, ale vzhledem k její situaci a nezvyklému chování/uvažování to ve výsledku ani tak nevadilo.
Konec byl fajn, sedl mi tam, takže čisté 4 hvězdy.

Dukatka
07.07.2020 5 z 5

Knizka se mi moc libila. Krasne se mi cetla

vnimat_Krasu
01.07.2020 4 z 5

S takovou lehkostí napsaná věc, až mi skoro nevadilo, pokolikátý už jsem tuhle premisu 'dítě versus zombie svět' zažil. Palce jsem držel, až mě bolely pěsti, platonicky jsem se zabouchnul do Justineauový, a ocenil jsem, jak se Carey umně vyhejbá místům, u kterejch bych zíval. Ten pocit, že už jsem to před tím zhruba osmnáctkrát čet, ale nemůžu úplně ignorovat.

Tereza457
17.06.2020 3 z 5

Když jsem přečetla první dvě kapitoly, tak jsem se zděsila co to sakra čtu. Ale začetla jsem se, a celý děj mě zajímalo jak to dopadne. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila a fandila jí. Konec mě trochu zklamal, ale děj byl neočekávaný a zajímavý. V knížce je dost hrubek a určitě si jí už znova nepřečtu.

veronika0382
29.05.2020 4 z 5

Pokud máte rádi postapo a zombíky, rozhodně si tuto knihu/audioknihu nenechte ujít. Je zase úplně jiná, než ty ostatní, co jsem doposud četla nebo viděla. Zpracování z pohledu malé dívky, která objevuje vlastní identitu, je opravdu velmi neobvyklé a zajímavé.
Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

hana8062
21.04.2020 5 z 5

"Melanie je neobyčejná dívka, která vyrůstá ve velmi nezvyklých podmínkách. Místo rodičů ji vychovávají učitelé. Ona, i její spolužáci absolvují vyučování připásáni ke kolečkovým křeslům s rukami spoutanými. Chvíle bez výuky tráví zavřeni v celách pod dohledem přísných strážných. Melanie brzy přijde na to, že opatření jsou na místě, mohla by totiž velice snadno někomu ublížit. Ukáže se, že v blízkosti lidí dostává obrovskou chuť na lidské maso." Tohle byl panečku, kup! Za 49 Kč u Knih Dobrovský a takové radosti. Fantastická zombie dystopická postapo přesně podle mého gusta. Knížka, ve které se zamilujete do postavy malé, tak trochu kousavé dívenky, dřív než řeknete zombie. Tohle čtení se mi moc líbilo. Akční, místy velmi drsná, nelítostná sonda do postapokalyptického světa a dokonale napsané postavy.

KaMal
18.04.2020 5 z 5

Očekávala jsem další YA dystopii, ale příběh mě příjemně překvapil. Děsivá vize budoucího světa zamořeného nákazou vyvolává mrazení v zádech (hlavně v dnešní korona-době) a donutí vás přemýšlet nad tím, kdo se dá vlastně považovat za "dobrého člověka".

Anasa
18.03.2020 3 z 5

Omlouvám se všem příznivcům tohoto žánru, obvykle po žádném vylíčení apokalypsy nesahám. Jenže mi nějak došly audioknihy k vaření a syn mi přinesl toto. Název byl zajímavý a já jsem netušila a také nezkoumala, o jakou knihu vlastně jde. Tím pádem to pro mne byl úlet. Vydržela jsem až do konce, takže mohu říci, že na mne to bylo drsné. Přesto občas nudné. Chválím závěr, ten byl nečekaný a konečně se zúročilo jméno Pandora.

Faila
06.02.2020 3 z 5

Námět je velmi zajímavý a příběh se příjemně rozvíjí. Chybělo mi ale nějaké pořádnější napětí, těch pár akčních scén mě zrovna nevytrhlo. Postavy byly na můj vkus příliš ploché a povrchní, dost stereotypní. Uvítala bych hlubší ponory do jejich minulosti. Navíc bylo v knize až příliš momentů, nad kterými jsem kroutila očima. Také mě trochu zmátl název, ale ještě více popisek "Schovejte si svá tajemství tam, kde je příšery nenajdou." To mi k tomu, co se v knize odehrává a o co v ní jde, vůbec nesedí. Ale nápad je to celkově dobrý a autor píše poutavě.

Finn69
02.01.2020 3 z 5

Měl jsem trochu obavy že otevírám young adult příběh o dospívající dívce statečně čelící apokalypse - to se naštěstí nenaplnilo. Všemi dary obdarovaná je docela slušná zombie dystopie, která mi místy připomínala Přechod Justina Cronina. Tak dobrá ale bohužel není.
Víc se mi asi líbila první část, do odchodu z vojenské základny. Cesta přes Anglii byla sice akčnější, ničím ale nepřekvapila, prostě další road movie po zbytcích zhrouceného světa, to už jsme párkrát četli.
Čili špatné to nebylo, ty tři hvězdy si určitě zaslouží, druhý díl si ale asi nechám ujít.

Bakana
15.12.2019 5 z 5

Klasická zombie apokalypsa, tudíž díky námětu by to nemělo být "nic moc". Ale kniha byla dobře napsaná a měla trochu jiný úhel pohledu. Chytila mě od začátku až do konce.

smardice
08.12.2019 5 z 5

Ač zombie tématiku nevyhledávám, na zombie filmy nekoukám, tak tahle audiokniha mě dostala. Perfektně namluveno. Kniha měla zajímavý začátek, měla spád, hodně akce, kanibalismus, nepředvídatelné ukončení. Všechny postavy jsem měla ráda, i když Melanie byla TOP. Tak teď vážně Jsem zvědavá na film.

Metla
14.11.2019 5 z 5

Zombie tématika už za ta léta poněkud vyčpěla a zřejmě k ní nelze přispět něčím extra originálním, Mike Carey přesto vnesl do žánru svěží závan - samozřejmě notně nasáklý pachem rozkladu. „Všemi dary obdarovaná“ nabízí vše, co patří k apokalypse způsobené zombifikací obyvatelstva: izolovanou základnu, vojáky, vědce... a také objekty výzkumu. V tomto tvrdém, skomírajícím světě není místo pro černou a bílou (jakkoliv tak román zpočátku působí), i ta nejbezohlednější mrcha dláždí cestu do pekla dobrými úmysly.
Atmosféra zmaru, dostatek napětí, nelítostná akce, ucházející postavy (snad každý si mezi různorodými charaktery najde favorita), myšlenkový přesah a morální dilemata, nic podstatného knize nechybí a já stránkami proklusávala s chutí a čtyřhvězdnou spokojeností. Finále mě nijak nepřekvapilo, představovalo však vcelku logickou, patosu prostou tečku. Proto jsem se váhavě přiklonila k páté astře: „Všemi dary obdarovaná“ by mohla být o facku dospělejší, jít více do hloubky, jinak nemám co vytknout. A vlastně ani nechci hledat důvody, proč zůstat u nižšího hodnocení; líbilo a basta fidli. 85%

Atuin
24.07.2019 4 z 5

Mě se to dostalo pod kůži první kapitolou a u toho zůstalo i s tím, že jsem autorovi nějaké ty výmoly v běhu akce odpustila, protože je to napsáno chytře a poutavě. Ale ano půl hvězdičky ubírám za to, že ona chytrost a poutavost byla na konci schválně záměrně maskována něčím jiným, ačkoliv autor umí velice dobře pracovat se slovy i s prostředím. 4,5/5. Knihu mohu doporučit.

Lenka_J
22.07.2019 4 z 5

Všemi dary obdarovaná rozhodně není klasickou postapokalyptickou knížkou a zdejší "zombie svět" je pojatý trošku jiným způsobem než ve většině podobných knih či filmů. Pohled očima dítěte, jehož dětství se naprosto vymykalo tohoto období života, jak jej známe my, byl moc zajímavý. Za polovinou mi však přišlo, že se příběh začal místy až moc natahovat a naopak tam, kde bych chtěla, aby byl tento sci-fi svět představen více a knížka šla více do hloubky, se to nestalo.

jaroiva
11.07.2019 3 z 5

Knížka mě od začátku hodně chytla, postupně mě přestávala bavit a závěr mě už dočista zklamal. Musí se nechat, že jsou to dobré nápady, celkově dobře promyšlené. Ve výsledku pro mě takový lepší střed.

š.m.i.k
01.07.2019 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Poslouchala jsem jako audioknihu a ke konci jsem si už kapitoly "šetřila" na další dny, protože se mi ještě s příběhem a "lidmi" nechtělo loučit. Závěr byl pro mě překvapující. Celé mě to chytlo a bavilo od úplného začátku až do konce.

LvíSrdce
28.06.2019 2 z 5

Měl jsem jako audio knihu, takže jsem nemohl číst rychle ty pasáže, co mi připadali nudné a ukecané. U výkřiku "Ale vždyť jsou to děti, seržante" jsem to chtěl ukončit, ale nakonec jsem skočil na poslední kapitolu, abych zjistil, jak to dopadne a byl jsem zklamán.