Všehokniha

Všehokniha https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182801/bmid_vsehokniha-Et4-182801.jpeg 4 74 15

„Tomáš viděl věci, které nikdo jiný neviděl. Nevěděl, čím to je, ale bylo to tak odjakživa.“ Tak začíná kniha nizozemského autora Guuse Kuijera, ověnčeného mimo jiná ocenění i cenou Astrid Lindgrenové. Ve „Všehoknize“ vypráví příběh malého Tomáše, který před krutou realitou tyranského otce utíká do snění a představ. Ty mu dávají naději a sílu, aby se nakonec svému otci postavil a stal se tím, čím odjakživa chtěl být, až vyroste: šťastným. Jedinečná kniha, dojemná i humorná zároveň, prodchnutá jemnou ironií a neutuchající vírou v sílu lidské vůle.... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Het boek van alle dingen , 2013

Dadulina
Dadulina
12.11.2021 5 z 5

Úchvatné! Téma domácího násilí očima dítěte. Urve vám to srdce i jako dospělákovi!

Laurinka1000
Laurinka1000
27.06.2021 5 z 5

Pěkně se mi četla.

Ventimiglia
Ventimiglia
15.08.2020 5 z 5

Krásná, poetická, úžasná knížečka. Shodou okolností jsem ji četla vzápětí po Vránách Petry Dvořákové, a ve Vsehoknize jsem našla tu hloubku, kterou jsem u Vran postrádala: rozdíl mezi čtivem a Literaturou. Práce s náznakem, přesah, tajemství, krásný jazyk... A hlavně - příběh ukazuje, kudy z toho ven: nebát se. Zafunguje také společenství, rodiny i bezprostředního okolí.
Scény, kdy hrozí násilí, jsou plné napětí, násilnický otec je děsivě uvěřitelný. A přece Tomáš pocítí i soucit s ním, s jeho osamělostí. Výborné jsou chlapcovy rozhovory s Ježíšem, návštěvy u paní Terezínské, ilustrace, prostě všechno. Kdyby se to dalo, dám šest hvězd.

kamibe
kamibe
06.08.2020 5 z 5

Tuhle knížku jsem musela přečíst dvakrát! Jednak mě zaujal název, a když jsem se podívala dovnitř na kresby s průsvitným listem, byl to jen další pokyn, abych se začetla. Jenže jsem si z ní pamatovala jen pár okamžiků, takže za čas jsem si ji ráda přečetla ještě jednou. Je působivá. Nutí mě zamyslet se nad mnohými věcmi, které jinak kolem mě plynou bez povšimnutí. Tomáš je inspirativní svou odvahou, kterou projeví v příběhu několikrát - jde na návštěvu k "čarodějnici", napíše krásný dopis dívce, vloží lístek do Bible, aby ho táta našel. Jeho sestra je báječný teenager, také odvážná, zase po svém. Nejvíce ze všeho na ne působí Tomášova odpověď na otázku Co budeš, až vyrosteš?
Ovšem v samém konci mi nejde z hlavy nešťastné nitro samotného otce. I on přece někde vyrůstal a měli na něho vliv jeho rodiče. Co se stalo, že je z něho tak velmi nábožensky založený člověk, který svými činy ukazuje něco docela jiného? Číst příběh o tomhle, to by pro mne také bylo zajímavé.

Znedla
Znedla
17.10.2019 5 z 5

Tomáš je chlapec, jako každý jiný, jen vidí věci které ostatní nevidí. Jeho největší přáním je být šťastný. Jen to tak docela nejde - jeho otec je fanatický "pánbíčkář", který nejde pro ránu daleko a terorizuje celou rodinu. Ale Tomáš to nevzdává, jeho setkání s Ježíšem mu dodávají naději a když zjistí, že ta sousedka - stará čarodějnice přece jen nemusí být čarodějnicí, život je zase o kousek lepší...

Přečteno jako Výzva 2019 - Kniha, která má v názvu slovo kniha. Původně jsem měla připravenou jinou knihu, ale pak jsem šla s dětmi do knihovny a Všehokniha si mě našla. I já se v dětství potýkala s "výchovnými tresty" a viděla věci, které ostatní nevidí, ale to už je opravdu všechno za mnou...
Nádherné ilustrace, nápad s průhledným papírem je opravdu výborný.
Přečteno za jeden večer.

zuzulique
zuzulique
28.01.2019 5 z 5

Veľmi silná a emóciami nabitá kniha. Čítam tu nižšie komentáre, že nepáčila sa deťom a neviem čo...To nie je kniha pre deti. Mám ju požičanú z knižnice a je na nej uvedená kategória 16-19, čo je viac dospelý človek ako dieťa.

Bybyla
Bybyla
21.11.2018 3 z 5

Už chápu, že dcera (11), které jsem knížku pořizovala, úplně některé věci nechápala. Šlo mi konkrétně o to téma, kterým se kniha zabývá, protože si myslím, že i o takových věcech by měly děti vědět. Nicméně tady mi to přijde trošku složitě podané. Až moc filozofické. Nicméně kniha pěkná.

rubyna
rubyna
09.02.2018

"Počkej," řeka paní Terezínská. Vstala. "Možná pro tebe něco mám." Obrátila se k jedné z knihoven. "Co vlastně chceš být, až vyrosteš?" zeltala se. "Šťastný," řekl Tomáš. "Až vyrostu, budu šťastný." Paní Terezínská už chtěla z knihovny vytáhnout knížku, ale překvapeně se obrátila. S úsměvem se na Tomáše podívala a řekla: "To je safraportsky dobrý nápad. A víš, čím štěstí začíná? Když se člověk přestane bát."

Jedna z těch knížek, co by měla být pro děti a vlastně není..

Magdalena5
Magdalena5
21.05.2017 5 z 5

Díky za hodně působivou a přemýšlivou knihu, která zůstává dlouho v hlavě.

Taťka Hraboš
Taťka Hraboš
23.03.2017 5 z 5

Pro děti knížka o statečném chlapci, hodné ježibabě a zlém tatínkovi, pro dospělé o domácím násilí a náboženském fanatismu. Jen nevím, pro koho je vlastně více. Našel jsem ji v knihovně mezi knihami pro děti od 6 do 9 let - pro ty ale určitě není. Jen jsem do ní nahlédl a věděl, že tohle našim dvěma klukům zatím číst nemůžu; ale neodložil jsem a přečetl si sám. Ať už je kniha pro děti nebo není, je opravdu krásná a působivá.

JanaT.
JanaT.
15.09.2016 5 z 5

Ta knížka je podle mě takový malý podvod: naláká na neobvyklé téma a nááádherné ilustrace, vy knihu koupíte pro svou ratolest, čtete jí z ní, až zjistíte, že oslovit měla spíše právě vás. A je to pěkně hořké sousto, to si teda pište...Dítě jej nějak stráví...ale vám pude v žaludku ležet pěkně dlouho jako tíživý kámen. Je o bezpráví a zlu, páchaném na bezbranných a nevinných. Fanatický otec si svatou knihu vysvětluje po svém, aby ospravedlnil své kruté jednání. Odkudpak to ještě známe, co? Fanatismus a násilí je něco, čemu se musíme vzepřít, říká svým příběhem Kuijer. A jestli jde jenom o Tomáše, nebo i o nás, toť téma k hlubokému zamyšlení.

Evickar
Evickar
22.04.2016 4 z 5

Kniha určitě není pro děti, je určena spíše pro mládež, pro začátek 2. stupně základních škol. Otec rodiny je křesťanský fanatik, který bije svou ženu, když mu odmlouvá a svého syna, když nezná na slovo přesně úryvky z Bible. Objevuje se tu ale nejen problematika víry, která děti spíše odradí. V knize je také postava ježibabky (ne moc oblíbené sousedky), která dokáže vyčarovat hordy žab a ví, co se u Tomášovy rodiny děje. Dětem se asi bude líbit nejvíc část právě se sousedkou, kterou Tomášek začne navštěvovat a nakonec zjistí, že vlastně není důvod, proč se jí bát, naopak se s ní skamarádí. Nakonec ale vše skončí tak, jak má a každý čtenář bude spokojený.

kacaabba
kacaabba
03.10.2015 1 z 5

Čteno s dětmi. První kniha, kdy jsme museli do čtení děti tak trochu nutit. Nejzvláštnější kniha, jakou jsme spolu četli. Nebo spíš nejdivnější. Zkrátka tahle kniha se nám nelíbila. I když základ příběhu byl zajímavý, leč, řekl bych, ne pro děti.

Malefisto
Malefisto
15.04.2015 4 z 5

Dětská knížka, která se mi zas tak dětská nezdá. Surovost a náboženská fanatismus překrytý dětskou fantasií a bezstarostností. Moc hezké ale na mě moc krátké.....taky je to pro děti že? :D

Brambram
Brambram
08.02.2014 4 z 5

Tomáš má matku, otce a sestru. Má kde bydlet, co jíst, chodí do školy, měl by být šťastný. Není. Být šťastný, to je jeho jediná odpověď na to, co chce dělat až bude dospělý. Zatím je jeho život těžký, zmatený, neví si rady s fanaticky věřícím otcem, který je přesvědčen, že slovo v rodině má pouze on a jeho slovo a vidění světa je zákon. Poměrně útlá knížka končí happyendem, není tedy nutno se bát. Oceňuji na dnešní dobu unikátní ilustrace. Ač vyšla v Albatrosu, nejsem úplně přesvědčená, že je vhodná pro avizovaný věk devíti let. Viděla bych jí spíše až od dvanácti a pochopitelně pro dospělé.

pro děti nizozemská literatura domácí násilí pro děti od 12 let otcové a synové fantazie

Guus Kuijer
nizozemská, 1942