nehodnoceno
Všední stůl na zámku a v paláci. Stolování na šlechtických sídlech v 19. století https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238594/bmid_vsedni-stul-na-zamku-a-v-palaci-sto-238594.jpg 0 0 0

Publikace je zaměřena na problematiku stolování na šlechtických sídlech v 19. století, především na stolování o všedních dnech v roce, stolování o postních dnech, stolování o nedělích, stolování při společenských příležitostech, stolování na hostinách specifických forem – stolování v appartementech, stolování v rodinných jídelnách, stolování při domácích i oficiálních hostinách, stolování o dîneru, podávání čaje v dámských salonech, podávání snídaní se šampaňským. Samostatná kapitola je věnována také stolování zámeckého a palácového personálu. O alimentárních poměrech na šlechtických sídlech v 19. století nebyla dosud vydána žádná objektivní monografická publikace; podle slov recenzenta: "publikaci je třeba pokládat za zcela zásadní vědecký přínos k dějinám hmotné kultury, nejen u nás, ale v celé Evropě".... celý text

19. století stolování

Autoři knihy

Libuše Ruizová
česká, 1956

Kniha Všední stůl na zámku a v paláci. Stolování na šlechtických sídlech v 19. století je v