Všechny řitě světa i ta má

Všechny řitě světa i ta má https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/205/bmid_vsechny-rite-sveta-i-ta-ma-O27-205.jpg 4 1170 118

Kniha se skládá z 27 povídek, jejímž hlavním hrdinou, jako ve většině Bukowského knížkách, je Henry Chinaski. Henry nežije na výslunní a umožňuje nám zahlédnout Ameriku i z její druhé, stinné stránky. Také tato jeho kniha je o lidech dole a ukazuje nám jejich běžný rutinní život, který se tolik liší od neustále proklamovaného „Amerického snu“.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Pragma

South of No North , 1973

mahdal
07.10.2019 2 z 5

Mé první seznámení s autorem - musím říci, že nevím, co si mám o této tvorbě myslet. Ano, před samotnou četbou jsem se letmo s autorovým dílem seznámil, tato kniha mě však šokovala.
Proti drsným, syrovým, a bez obalu pojatým popisům života nemám vůbec nic, dokonce často tento typ literatury vyhledávám, zde toho bylo ale přespříliš.
Kniha je rozdělena do krátkých povídek, které často spojuje jen hlavní postava (popřípadě motivy jako alkohol, sex, drogy, prostituce, velkoměsto apod.); pokud bychom knihu brali jen jako jakési vykreslení života americké spodiny, tak splňuje snad všechny parametry, pokud ale hledáte v knize "něco hlubšího", pak vás o tohoto díla odrazuji.
Často jsem měl při čtení chuť několik stran přeskočit, neboť neustálé omílání pokleslých motivů (již výše zmíněných) dokáže člověka snad nadchnout prvoplánově, ale po padesáti stranách těchto výlevů každá lidská bytost (alespoň s nějakým estetickým vnímáním) ztratí chuť nejen do čtení této knihy, ale i chuť do života.
Bohužel jsem hledal víc, a nenašel.

jprst
02.10.2019 3 z 5

Tak jsem zkusil po dlouhé době, co Bukowski a já. A výsledek? Žádný zázrak, přišel jsem prostě na to, že já autor a já si přestáváme rozumět.

Česneksmedem
26.09.2019 5 z 5

Tak jsem si říkal, že musím být tvrdší (co se týká hodnocení knih), protože poslední dobou rozdávám hvězdy jak bývalý prezident GH 28. října. Vezmu do ruky Bukiho a šup, zas je jich tam 5.
Po přečtení jeho Všech pozadí:
1. Budou muset někteří jít ke zpovědi skrzevá nemravné myšlenky. To já nemusím, páč to nechávám až na závěrečný zúčtování.
2. Někteří se zlijí jak váza. To já nemusím, páč po šedesátce je to už zbytečná frajeřina.
3. Někteří někoho znásilní. To já nemusím, páč viz bod 2, a taky už jde při tom o život.
Takže jsem si to náležitě užil a tímto zdravím Bukiho do pekla. Drž tam chlape místo, pokecáme!

ellypusik
30.08.2019 4 z 5

Kniha stojí za přečtení. Spisovatel jednoduchou mluvou, všemi stravitelnou, dokázal skvěle popsat život nejchudší spodiny a sociální dno. Zároveň díky jeho knize vidím, že nic není nemožné a tento člověk byl opravdu bystrý a citlivý, když si dokázal všimnout tolika detailů a následně je i tak autenticky rozebrat. Určitě palec nahoru, nedoporučuji snad jen těm, kteří nesnesou pořádnou dávku vulgarismů a oplzlostí.

Lenisk@
22.08.2019

Ne, ne a ne, Bukowskému prostě nemůžu přijít na chuť. Knihu jsem četla dlouho, většinou jsem nezvládla víc než 2 povídky denně. Já na to syrové vyprávění o sexu a chlastu nejsem.

Shindo
14.02.2019 3 z 5

Neviem, no... Niektoré poviedky sú fajn, iné mi pripadajú bez pointy, akýsi výšplech. Buk má svoj štýl, občas ale unavuje.

VesmirnaOndatra
09.01.2019 3 z 5

Poviedky ako život. Krátke a bez pointy.

Aki12
23.12.2018 3 z 5

Kvalita povídek je různá. Některé povídky pro mě neměli vůbec smysl a hned jsem na ně zapomněl, ale jiné (hlavně povídka Kuráž) bylo pro mě něco dokonalého.
I přesto mi nějak uniká pointa některých povídek, ale podle mého, na každou povídku si musí člověk přijít sám postupem věku.

DuchDoby
15.12.2018 5 z 5

Starý dobrý Charlie je prostě...
A nehažte kamenem. Nejste bez viny.

Mruskulka
05.11.2018 5 z 5

Překvapilo mne, jak někteří mohou tuto knihu označit za odpad. Knihu jsem četla před několika lety a opět mě dostala. Bukowski prostě umí psát a šokovat.

Šnek86
23.10.2018 2 z 5

Asi jsem čekal víc, kniha psaná jak kdyby se s vámi bavil kamarád, bez příkras a okolků rovnou na tvrdo.Všudypřítomný sex, chlast a vulgarity.Některé povídky byly nudné, u některých jsem se dokázal i zasmát.Celkový dojem průměrný.

LenJen
28.09.2018 2 z 5

Začátek vypadal dosti děsivě, jen jako bezduchý kult k*ndy, ale právě sonda do tohoto pudového smýšlení, propitých jater a nejnižších vrstev společnosti byla zajímavá natolik, abych se dostala do cca dvou třetin knihy, kdy mě některé povídky opravdu bavily, nabraly i víc než jeden smysl. Je třeba Bukowskeho nesoudit, jen pozorovat.

Bajunek
21.08.2018

Na škola jsem musela přečíst jako povinnou četbu....co dodat, tak sprosté tak úchylné, že jsem si ji musela koupit do své knižní sbírky

los
20.07.2018 2 z 5

autorovi jsem nepřišel na chuť, možná je to věkem, protože jinak cyniky vyhledávám

JancaMia
12.07.2018 5 z 5

Povídková knížka ze života autora ... netřeba více dodávat .

Pilulka89
23.03.2018 4 z 5

Smích, šok, nauzea, šok, nauzea. Silnějším povahám určitě doporučím. Osobám inklinujícím k červené knihovně raději ne. Za mě palec nahoru :)

endyamon
16.03.2018 3 z 5

Pomôžem si hudobnou metaforou: v slohe je to fajn (nápady) , žiaľ refrén je bezzubý (pointa).
Hviezda naviac za všetko objímajúcu depresívnosť.

Chesterton
11.12.2017

Syn s nastávající snachou četli v létě u moře. Doporučili. Odložila jsem brzy. Tolik špíny a ubíjejícího hnusu:( Nemyslím si o sobě, že jsem přecitlivělá :((, leč byla jsem totálně zahlcena prázdnotou a bezduchostí.
Zůstala pro mne jediným v čem mou nyní již současnou snachu úplně nechápu :)) Ale proti vkusu. . . .

vybornahrachovk
24.11.2017 1 z 5

příliš vysoká očekávání

Kminie
25.09.2017 odpad!

Toto mělo zůstat drženo v ohradě blogisků pro nadržené puberťáky. Ještě žádná knížka mě takhle nerozčilovala a nenaplňovala hnusem. Rozčilují mě lidi, jejichž hlavním tématem je sex, sex a zase sex.
Plochost jazyka je až dechberoucí, ale co terpve plochost příběhů (dala jsem jen tři z těch povídek). Snůška špatných dialogů... vtipů (?), ktere jsou nechutné, arogantní a sexistické. Možná je už na čase, abychom se (konečně!) posunuli za hranice našich opičích pudů. Stydím se za to, že jsem člověk spolu s Vámi pane Bukowski!