Všechny řitě světa i ta má

Všechny řitě světa i ta má https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/205/bmid_vsechny-rite-sveta-i-ta-ma-O27-205.jpg 4 1170 118

Kniha se skládá z 27 povídek, jejímž hlavním hrdinou, jako ve většině Bukowského knížkách, je Henry Chinaski. Henry nežije na výslunní a umožňuje nám zahlédnout Ameriku i z její druhé, stinné stránky. Také tato jeho kniha je o lidech dole a ukazuje nám jejich běžný rutinní život, který se tolik liší od neustále proklamovaného „Amerického snu“.... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Pragma

South of No North , 1973

martin5126
02.06.2015 5 z 5

vynikající:)

lisbeth23
28.04.2015 5 z 5

Bukowski...pobavil i šokoval...kniha sa skvelo číta. Možem len doporučiť.

sioux
23.03.2015 5 z 5

Čtení Bukowskiho je pro mě vždy úžasný relax. Stejně tak je to při čtení "všech řití" světa.
Výborné postřehy, romantika zabalená do hrubšího obalu, spousta odstavců, kdy si uvědomím, že jsme jenom lidi.
Bukowski byl prostě krásný prasák, úžasný bohém a výborný pozorovatel svého okolí, což dokázal přenést do svých knih.
Možná je dobře, že psal v minulosti, třeba by ho dnes už v Americe ani nevydali. Na druhou stranu mi takový autor chybí, určitě by si krásně dělal legraci ze všech moderních nesmyslů 21. století.

Ptah25
18.02.2015 5 z 5

Můj oblíbený autor. Píše vulgárně, ale je to vtipný, píše jednoduše ale o to líp se to čte.

Jeden typický úryvek:
"Nemohu se ale ubránit pomyšlení na ta léta v osamělých pokojích, kde na dveře klepaly jenom domácí vymáhající dlužný nájem nebo FBI. Mými společníky byly jenom krysy, myši a víno a moje krev chlístala po zdech ve světě, který jsem nedokázal pochopit a který nechápu dodnes. Než žít jejich životem, raději jsem hladověl; utekl jsem se do sebe a skryl se. Zatáhl jsem všechny závěsy a civěl do stropu. Když jsem šel ven, tak jedině do baru, kde jsem somroval o panáky, dělal poslíčka a nechal se v uličkách řezat dobře živenými a zajištěnými maníky, hloupými a pohodlnými chlapy. Pár rvaček jsem i vyhrál, ale jedině díky tomu, že jsem byl šílený. Léta jsem byl bez ženských, živil jsem se jenom burákovou pomazánkou, ztvrdlým chlebem a vařenými brambory. Byl jsem blázen, trouba, hlupák. Chtěl jsem psát, ale stroj byl pořád ve frcu. Vykašlal jsem se na to a chlastal . . ."

jana3526
13.10.2014 3 z 5

Bukovského mám ráda, ale tato knížka mne příliš neoslovila. Některé příběhy zaujaly, jiné nikoliv.

1v8na
27.08.2014 3 z 5

Některé povídky se mi opravdu líbily. Ale našly se i takové, ze kterých mi bylo opravdu špatně, až na zvracení.

MonisPop
22.08.2014 4 z 5

Po přečtení této knihy jsem měla rozporuplné pocity. Nevěděla jsem jestli jsem blázen, že tohle vůbec čtu (a mám to u maturity), ale poté, jsem přečetla Šunkový nářez a zjistila, že se mi styl psaní tohoto autora opravdu líbí.

AdélkaÁďa
01.08.2014 5 z 5

Bukowski je jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Kniha se mi moc líbila. Jen mi chybělo dovyprávění některých příběhů.

Bacileus
08.06.2014 5 z 5

No jo. To je od chlapa, co se tak dlouho odrážel ode dna, až ho prorazil. Skvělý pan Bukowski, obdivuji ho čím dál víc.

kleo9554
28.05.2014 3 z 5

Když jsem byla na gymplu, tak to všichni kolem mě četli a já to chtěla pochopit, ale prostě to je na mě příliš depresivní...

mpb1913
21.05.2014 5 z 5

Hned mám chuť vymlasknout spoustu "slkínek" kořalky, spoustu portskýho, spoustu piva, stáhnout celý máčka a jít píchat všechny kurvy co se namanou, ale holt nejsem Henry Chinaski, tak si dám matonku a zpátky do rachoty. Jinak neotřelý popis operace hemáčů.

MarkDesy
02.05.2014 4 z 5

Jeho próza je stejná jako poezie jednoho z jeho hlavních hrdinů - neukázněná, protispolečenská a lenivá. Jeho povídky jsou syrové, drsné a upřímné, prosté a divoké. Nikdo tehdy nepsal jako on. Bukowski uměl (a pořád umí) šokovat, dělat věci jinak, vybočit z proudu, ale hlavně se s tím nesral. Psal tak, jak mluvil, myslel. Bez zbytečné cenzury a nesmyslného strachu nebo stydlivosti. To je to, co lidi chtějí. Chlastáme, šukáme a nechce se nám makat. Každý to ví, ale málokdo to přizná. Bukowski to nejenom přiznal, ale psal o tom knihy. Tak dobré knihy, že díky nim vydělával a stal se slavným, což je něco neuvěřitelného a geniálního zároveň. Díky za jeho odvahu. A díky i českým překladatelům, kteří se nezalekli.
Nejlepší povídka: 'Pane, přestaňte mi čumět na kozy.'
Jeden kousek za všechny: 'Muži seděli kolem táboráku. Něco bylo ve vzduchu. Ženy byly zalezlé ve vozech, modlily se, masturbovaly a nasávaly gin.'

lucy.sankova
23.04.2014 5 z 5

Sex, ženské a alkohol, hlavní témata Bukowkého. Musím říct, že jsem nečekala od téhle knihy nic. Ale zaujala mě! :) A taky velké plus tomu, že příběhy jsou krátké :) Knihu jsem přímo hltala, ano, bavila mě! :))

MonisPop
18.04.2014 4 z 5

Občas jsem nemohla uvařit vlastním očím, že tohle opravdu někdo napsal a že nám to opravdu dali na seznam povinné četby. :D Ale jiné povídky se mi docela zalíbily a bylo mi líto, že jsem se nedozvěděla, jak to dopadlo dál a co se stalo s postavami.

kacaaba
17.04.2014 3 z 5

Povídky, kde jde jen o chlast, peníze a sex...jsou krátký, což mě docela mrzelo. Raději bych, kdyby byly rozsáhlejší. Mě to ale bavilo. Taková změna...

Majdalenka
13.12.2013 4 z 5

Dobrá kniha, ale myslím si že příběhy obyčejného šílenství jsou lepší. Jinak klasický Charles - chlast, děvky, sázky.

ttommikk
07.10.2013

Povinné čtivo všech opovážlivců, kteří za úspěšnej den považují ten, kdy se aspoň jednou pořádně vysrali.

Leslie739
29.09.2013 5 z 5

Chtěla bych si to přečíst jako knihu, četla jsem to totiž po večerech jen na mobilu. Moc mě to bavilo. Chinaski je obyčejnej tuctovej chlápek, kterýho zajímaj jen dvě věci - chlast a sex.
Nudíte-li se chvilkama, doporučuju.

eddie
11.09.2013

Byl to rebel, který tenhle svět potřebuje. Musí tu být někdo, kdo si bude hrát na nácka, a vždycky bude říkat opak. Co by tu pak zbylo? Stádo ovcí.
Je to sprostý, bez rozsáhlejších zápletek (pokud nějakých), vtipný, ironický, satirický.
Budˇto ho milujete a nebo ne. Já ano.

||Chantal
04.09.2013 5 z 5

Ta surovost a upřímnost mě vtáhla naprosto dovnitř... 100% skvělá kniha. Ale ne pro každého.