Všechny řitě světa i ta má

Všechny řitě světa i ta má https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/205/bmid_vsechny-rite-sveta-i-ta-ma-O27-205.jpg 4 1170 118

Kniha se skládá z 27 povídek, jejímž hlavním hrdinou, jako ve většině Bukowského knížkách, je Henry Chinaski. Henry nežije na výslunní a umožňuje nám zahlédnout Ameriku i z její druhé, stinné stránky. Také tato jeho kniha je o lidech dole a ukazuje nám jejich běžný rutinní život, který se tolik liší od neustále proklamovaného „Amerického snu“.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Pragma

South of No North , 1973

mysiouxsie
13.08.2017 4 z 5

Tenhle starý sprosťák mě docela baví. Mám ráda věci bez okolků a zbytečného studu a přesně takhle sebevědomě Bukowski uměl psát.

terezamarsik
21.06.2017 3 z 5

Není to úplně špatná kniha, některé povídky jsou dobré, ale je tam hodně povídek, které jsou prostě jen sprosté, ale naprosto o ničem, nebo často se různé povídky tak podobají, že už mě to opravdu nebavilo.
Toto byla má první kniha autora a neodradilo mě to zkusit další, znám lidi, kteří mi tohoto autora už dlouho doporučují a myslím, že stojí za přečtení, jen bohužel jsou povídky, které byly opravdu slabé v této knize, proto nemohu dát více než 3*.

welcomeboredom
12.06.2017 3 z 5

některé povídky vysloveně utrpení - obzvlášť ke konci knihy

Marian27
12.05.2017 5 z 5

Keby som si mal na opustený ostrov vziať so sebou knihu, boli by to určite "Řitĕ".(A nejaký ten kartón piva:) Čítal som ju kedysi dávno, asi pred dvadsiatimi rokmi a teraz som si ich znova prečítal a znova ma ta kniha "dostala". Zbierka obsahuje síce pár priemerných poviedok ale sú tu moje srdcovky ako napríklad Maja Thurup alebo Párek Kořalů alebo westernová Pane, přestante mi čumĕt na kozy! A tých mojich oblúbených je tu ešte omnoho viac. Posledné tri dlhšie príbehy sú tiež skvelé, tentokrát ma najviac zasiahla Jak milují mrtví. Samozrejme na Bukowského príbehy musí mať človek tú správnu náladu a rozpoloženie a nejaké to promile v sebe:) ktoré zážitok ešte umocní. Keby mi niekto povedal že Bukowski bol ožraté, nechutné, perverzné prasa, budem nútený s ním súhlasiť ale je to len jeden uhol pohľadu. Nedá sa mu uprieť originalita, drsný humor, jeho texty sa skvele čítajú, niekedy je človek nútený nad príbehom rozmýšľať a niekedy sa mu zdá že niečo podobné sa mu prihodilo alebo o tom počul. "Řitĕ" je skvelá zbierka poviedok, aj keď nie pre každého ale akoby si tu každý niečo našiel.. Bukowski ma opäť pobavil a rozosmutnil zároveň a to si na knihách vždy cením. Česť Bukowskému!

susu
08.05.2017 3 z 5

Bukowski psal výborně, ale občas se to nedá číst :)

RudýOnkel
19.02.2017 5 z 5

Líbí se mi, že se našel někdo, kdo dokázal napsat o obyčejném životě nižší vrstvy a poukázat na jejich problémy, lišících se od zbytku společnosti. Čím víc jsem četl, tím víc jsem začal těm lidem rozumět.

Iv.a
01.12.2016 4 z 5

Kniha byla dobrá, poutavá, ale čekala jsem od ní trošku víc.

vlkodlaq
05.11.2016 4 z 5

Literární vývoj mých cca 17ti let. Není to můj šálek piva, přesto jsem "řitě" shltnul za tři dny a ještě dlouho se ke knize v myšlenkách vracel...

Alethea_k
15.08.2016 5 z 5

Pořád jsem se ptala sama sebe, co všichni na knihách od Bukowskiho mají. Proto jsem se pustila do této sbírky povídek. Po přečtení už to vím. Surovost s jakou píše a zároveň se s ničím ani s nikým nemaže... Všechno do sebe krásně zapadá. Snad si toho od něj přečtu víc.

Kris@
09.07.2016 4 z 5

Bukovski mi velmi připomíná R. Fulghuma, jeho povídky jsou opravdu skvěle napsané, jsou zajímavé a čtivé. Nicméně tak, jak jsem si vždy přála druhého z autorů potkat, tak doufám, že Bukowski se ke mně nepřiblíží na méně než 20 metrů (i když už to bohužel není možné).
Naše smýšlení o světě je neslučitelné a provázené pouze vzájemným opovržením. V jeho knihách by moje postava stála na druhé straně barikády.
Psát však umí a za to bych mu dala pět hvězd - tu jednu ubírám pouze za malou pestrost povídek (box, sex, dostihy a chlast omílané pořád dokola).

iluliacross
24.06.2016 3 z 5

Byly povídky, u kterých jsem se zamyslela, řekla si: "Jo, to je pěkná myšlenka, sakra." ale pak byly povídky, u kterých jsem již z počátku nedokázala podchytit pointu. Je to sprosté. Sex v knihách mi nevadí, ale vadily mi ty opakující se vulgární výrazy. Chápu, bez nich by to asi nebylo ono, popisujte svět udřených lidí knižními výrazy, ale přeci jen, na mě to byla veliká dávka sprosťáren.
Chápu, že pro někoho je to kultovní čtení, taková ta pravá americká literatura. A já zase říkám, že Bukowsky není nic pro mě. Nejsem cíťa, co by četla jen váženou a spořádanou literaturu (ha, která by to vlastně byla?), ale určitý vzorec se v knize neustále opakoval a mě to jednoduše přestalo bavit. Ženy se chovaly jak totální krávy, muži neustále nasávali (cigarety bez filtrů nebo lahváče, to máte fuk), až jsem z toho byla otrávená.

Za mě vyhrává hned první povídka, potom figurína a muž, co zbohatl na dostizích. Zbytek tak nějak vyšuměl. Zase na druhou stranu, proč si nepřečíst knihu o lidech, se kterými se život nemazlí?

Jezali
17.02.2016 1 z 5

1. kniha od tohoto autora na doporučení a bohužel zklamání, přespříliš vulgární, zcela souhlasím s bobem9249 -viz níže :) Ale třeba v budoucnu zkusím ještě od tohoto autora něco jiného a změním názor, ale.....

NeznámáL
28.01.2016 4 z 5

No, Bukowski...skvěle jsem se bavila :)

bob9249
09.01.2016 3 z 5

Bukovski byl tak trochu čuně a potřeboval se z toho vypsat. Chlast, ženský, střídání prací. Občas psaní. Tyhle témata se pravidelně opakují.
Úroveň povídek je dost kolísavá. Některé opravdu zaujmou, jiné jsou zase úplně mimo. Ze začátku jsou povídky spíše kratší a méně vážné, což se mění jak se blížíte ke konci sbírky.
Jsem rád, že jsem si ji přečetl, abych si udělal představu jaký bude asi styl jeho psaní. Každopádně mě to moc neoslovilo a dalšího Bukovského si už asi nepřečtu.

Slooki
23.11.2015

No, tak nevím. Je to takové . . . že prý ať si to přečtu, super knížka a super spisovatel, ASI TĚŽKO. Vetší zábavu jsem si užil u vyprávění v naší malé a zahulené hospůdce, mezi těmi ožrali, kteří se ani nebyli sto, odpotácet se na wc a vše co si tam měli odnést sebou, zanechali pod stolem, na stole, i na přísedících ženách, pospolu zvracejících a močících pánech, jenž po sobě z dlouhé chvíle mazali exkrementy své i svých čtyřnohých mazlíčků, očichávající si a olizující si pospolu genitálie a anální otvory. Další knížku od tohoto, naštěstí už v zemi hnijícího a rozkládajícího se rádoby pisálka, zaručeně nepřečtu: v opačném případě, by jsem se musel zavdat, k perverzním hrátkám, se svým necro-zoofilním sousedem, který po večerech z dlouhé chvíle očichává záchodové mísy, které po mé návštěvě vylizuje do super bílé. Toliko ke sprostému, a neurvale morbidnímu humoru, který tento vychlastaný mozek chtěl napsat, ale nějak se k tomu nikdy nedostal. K mé smůle si tedy na toto budu muset, ještě nějakou chvíli počkat.

joslin
03.11.2015 5 z 5

Byla to láska na první pohled, tak bych popsala vztah k tvorbě Ch. Bukowského. Další skvělá kniha do sbírky, nedoporučuji jemnocitným povahám, jako celou tvorbu Bukowského.

martinstefko
18.10.2015 3 z 5

Bukowského jsem měl číst v době, kdy jsem chodil na střední a kdy jej četli mí spolužáci. Teď už z něj prostě nemám takový požitek, i když si myslím, že na jeho stylu psaní není vůbec nic špatného. Píše sprostě, no a co? Však i to patří k jazyku. A jeho povídky mají smysl. Většinou. Sem tam jsem se dokonce i hodně pobavil.

Kluvo
07.09.2015 4 z 5

Klasika od klasickeho predstavitela fekalnej lyriky. Namety su dost temne, morbidne a monotonne (chlast, nasilie, vrazda a, samozrejme, nasilny sex - Charles to asi nikdy nerobil bez toho, aby partnerku neprepleskol a nepripomenul jej, ze je devka, co v jeho pripade mozno vacsinou aj bola...). Nemusia preto vyhovovat kazdemu. No styl je naozaj dobry a dokonca by som povedal, ze obcas trochu preblikne aj nejake to moralne ponaucenie, kym ho nesplachnu litre chlastu, sraciek ci spermii. Navyse niektore poviedky ma vyslovene prekvapili (napr. o diablovi, chytenom v obludariu) takym az magickym realizmom, samozrejme len kym sa to nezvrtlo k sexu ci odrezanym guliam a to, ci naozaj boxoval s Hemingwayom, si veru budem musiet vygooglit.. Takze nic pre citlive povahy, no ked Vam to nevadi, nebodaj to mate vyslovene radi, mozete si dielko vychutnat, lebo tie poviedky su povacsinou skutocne dobre napisane.

marcela6183
07.07.2015 2 z 5

Jo Bukowski. Tak buď ho mám ráda z přesvědčení, nebo ho nechápu z přesvědčení. A já ho nemám ráda, ale chápu ho. Taková filozofie pro život ve smyslu "to se fakt nemůže stát". A stejně si trvám na tom, že jsem podobně sprostá jak dlaždič, můj život nemá smysl a můj svět je dokonalé šedá utopie.
Dala bych dvě, ale nevnímám pro sebe pozitivum. Jen mne to utvrdilo v tom, že tohle nechci. Ve svém životě ani číst někdy znova. Takže něco mezi jedna a dvě. Abych byla spravedlivá, tak trochu dohodím za originalitu.

rasputin
25.06.2015

Nějak mi uniká pointa ze všech těch "povídek". Nebo jen neumím povídky vnímat? Je to spíš takový slovník sprostých slov. Nic proti sprostým slovům, je to součást našeho světa. U někoho víc, u někoho míň. Ale tady se asi trochu s panem Bukowskim nepotkávám. Chápu, že jemu už je to u prdele, ale mě ostatně taky. Ani jsem to nedočetl, takže hodnotit nebudu. Navíc mi nepřísluší hodnotit něco, čemu nerozumím.