Všechny barvy nebe

Všechny barvy nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354778/bmid_vsechny-barvy-nebe-HaU-354778.png 4 124 39

Americká spisovatelka indického původu přináší v knize ne neprávem přirovnávané k dílům Khaleda Hosseiniho strhující, emotivní příběh dvou celoživotních přítelkyň, jejichž život se nenávratně změní jedné noci v roce 1993. Osudový okamžik je vyšle vstříc trýznivým osudům – jedna se bude snažit přežít nelidské zacházení obchodníků s bílým masem a druhá zasvětí život jejímu hledání. V roce 1986 se má desetiletá Mukta z nízké společenské kasty stát chrámovou prostitutkou jako její matka a před ní její babička. Matka však udělá vše pro to, aby její dcera nemusela kráčet ve šlépějích svých předků. Mukta se ocitá u náhradních rodičů v Bombaji, kde se spřátelí s jejich osmiletou dcerou Tarou. Ta Muktě otevře dveře do nového světa – světa zmrzliny a sladkostí, básní a příběhů, a přátelství, které Mukta nikdy předtím nepoznala. Mezi děvčaty vznikne pouto silnější než hlas krve, které je přetrženo o sedm let později, když Muktu unesou. Taru ani jedenáct let poté nepřestávají pronásledovat výčitky svědomí. Je přesvědčená, že Muktino zmizení je její vina a po smrti otce se vrací z exilu ve Spojených státech do rodné země, aby svou dávno ztracenou přítelkyni našla. Při svém pátrání však naráží jen na dávno pohřbená tajemství vlastní rodiny…... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

The Color of Our Sky , 2017

Plativa
04.11.2023 5 z 5

Tahle kniha mi nedala spát. Neskutečně silný a emotivní příběh, kniha se četla sama i když místy to bylo velmi drsné a surové. Autorka i ta nejtemnější prostředí, kam se nikdy sama určitě nepodívala, popsala bravůrně. Úžasné, doporučuju všem, nedá se nic vytknout.

Nofar197
06.01.2023 5 z 5

Neuvěřitelný příběh ze současné Indie, kde má tradice a zažité předsudky bohužel, mnohem více prostoru, než je zdrávo.

Daenerys
14.06.2022 3 z 5

Zas tolik mě to neuchvátilo, jak slibovaly místní komenty...

Janadvorackova
20.03.2022 5 z 5

Předčila očekávání.

Skřítek77
11.03.2022 4 z 5

Podle obálky i názvu jsem čekala něžný až naivní příběh o dětském přátelství, které přetrvá do dospělosti. Tento motiv je sice v knize přítomen, ale osud se s oběma hlavními hrdinkami vůbec nemazlí a v knize se objevuje celá řada problémů současné Indie (tradice spojené s kastovním systémem, mafie, dětská práce, obchod s lidmi apod.). Drásavý, smutný a věrohodný příběh. Doporučuji fanouškům a fanynkám Khaleda Hosseiniho nebo Lisy See.

orinka3
31.08.2021 5 z 5

Krásný a dojemný příběh z Indie. Nepřekonatelné rozdíly kvůli kastám, tradice, proti kterým nikdo nic nezmůže. Tára a Mukta se řízením osudu na pár let ocitají ve stejné rodině, kde se Tářina maminka k Muktě nepochopitelně tvrdě chová a pak se jejich cesty tragicky rozejdou. S ubíhajícími kapitolami knihy se otevírají dvířka tajné třinácté komnaty každého člena rodiny. Každý měl nějaký důvod jednat tak, jak jednal. Podmínky, ve kterých vyrůstají dívky z nižších kast, jsou těžko uvěřitelné. Zneužívané dívenky, kterých se nikdo nezastane a které mají svůj osud zdánlivě pevně daný. Nad surovostmi, které musejí snášet, zůstává rozum stát...Pod tíhou domnělé viny pátrá Tára po zmizelé Muktě, vrací se zpět z Ameriky do Indie, aby ji znovu našla. Je to téměř beznadějné. Do detektivní práce se kromě Táry pouští i organizace, které dívkám z ulice i z nevěstinců pomáhají. Riskují hodně, gangy jsou mocné. Nejhorší tu je korupce a nevymahatelnost práva. Kniha končí poměrně šťastně, ale nutí k zamyšlení, nakolik je Indie spoutaná tradicemi. Ano, jednoho člověka snad zachrání, ale co ti ostatní?

Pavlína79
31.07.2021 4 z 5

silný a neuvěřitelný příběh, nevím která z nich byla více ztracená a nežila svůj život, žíly ho i pro či díky té druhé

dlabikk
12.07.2021 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Dojemný, krásný ač smutný příběh z indického prostředí, kde se bohužel stává realitou.

certik003
02.04.2021 4 z 5

Příběhy z Indie mě prostě fascinují, v dobrém i zlém. Ten jejich kastovní systém, zcela odlišná kultura.. V této knížce jde o dvě dívky z různých kast a velmi odlišným osudem. Při čtení se u mě střídaly pocity nevěřícnosti a bezmoci. Přesto, že je konec předvídatelný a moc jsem ho Muktě a její dceři přála, je pro mě opravdu nereálný.

hančulda
09.11.2020 5 z 5

neuvěřitelně krásná a dojemná kniha, která člověka rozhodně chytne za srdce, a která ve mě rezonuje ještě mnoho dní po přečtení..

Kája95
27.08.2020 3 z 5

Téma které přitáhne snad každou ženu. Bohužel zpracované až příliš romantický s předvídatelným závěrem.
Styl vyprávění Mukty a Táry se téměř neliší. Kniha plná klišé a stále se opakujících vět.

Bali111
23.04.2020 5 z 5

Velmi dojemný příběh popisující indickou společnost, život, odhodlanost a sesterskou lásku. Četla jsem jej jedním dechem. Perfektne popsaná indická realita všedního dne, tvrdý osud osamělých žen, zneužívajících mužů a na straně druhé přepych a přehlížení. Přesto lze nalézt most nad propastí. Doporučuji.

Opatov
04.04.2020 4 z 5

Dvě dívky, dva různé osudy. Pro Evropana těžko pochopitelný, ale stále aktuální svět. Dlouho jsem nečetla knihu s touto tématikou, takže přečteno velmi rychle.
Smutné téma, silný příběh. Bohužel velmi reálné.
Určitě doporučuji.

Terinka-ka
30.03.2020 5 z 5

Tahle kniha mě překvapila. Sama bych si ji asi nevybrala, ale jsem ráda, že se ke mě dostala.Je krásná, hluboká.
Silný, emotivní příběh o krutosti, obchodu s lidmi a nucené prostituci. Za celým textem visí otázka lidských práv a rovnosti.
Ačkoliv téma je těžké, kniha byla psána lehce až s pohádkovým nádechem.
Od samého začátku jsem nemohla přestat číst, děj mě pohltil natolik, že jsem při čtení měla husí kůži a zaslzené oči.

“Pořád si moc přeju, aby lidé otevřeli oči a pochopili, že lidskost je mnohem důležitější než kasta, nebo vyznání. Že každá lidská bytost má svá práva a že je velký hřích, když se k lidem chováme špatně.”

Jediné, co mi vadilo, bylo velké množství indických slov.

Simikik
30.06.2019 3 z 5

Kniha je čtivá, příběh o obchodu s lidmi v Indii je aktuální již několik desetiletí a stejně mě vždycky překvapí. Autorka si příjemně pohrála s rozvojem osobností jednotlivých postav a s pocitem viny, který se na papíře odehrává.

nika124
02.03.2019 4 z 5

Velice čtivá kniha a zajímavý příběh. Vliv knihy Lovec draků od Khaleda Hosseiniho je patrný, avšak co se týče literárního zpracování bohužel značně slabší. Kniha zpracovává smutné, avšak reálné téma, o kterém je třeba mluvit. Moc takových knih bohužel stále není.
Autorce se sice podařilo vytvořit příběh, který upoutá pozornost a donutí čtenáře dočíst jej až do konce, ale bohužel je zde příliš drsné téma zpracováno téměř jako pohádka. Možná autorka k takovému zpracování přistoupila záměrně, aby zmírnila krutou realitu a vytvořila tak snadno čtivý román s dobrým koncem. Nicméně si pak nejsem jistá, zda takováto forma zpracování ve čtenářích zanechá nějaký hlubší dojem a vyvolá v nich po dočtení knihy potřebu si o daném tématu zjistit více informací a nenahlížet na knihu jako na pouhou fikci bez jakéhokoliv poselství. I tak jsem ale ráda, že jsem knihu přečetla a rozhodně doporučuji i ostatním.

ladyka
23.01.2019 4 z 5

Všechny barvy nebe je román o dvou dívkách z různých kast, které spojuje zvláštní pouto,ale osud je nemilosrdně rozdělí. Autorce se podařilo poukázat na krutost chrámové prostituce v Indii, v níž jsou bez milosti lapeny i velmi mladé dívky několika generací, a zde nepřímo lapeni i další hrdinové. Kniha se v tomto ohledu (líčením současných hrůz) skutečně podobá knihám Hosseiniho. Nicméně u této knihy mi trochu chyběla hloubka jeho děl. Byť příběh je velmi smutný a dojemný a hrdinek mi bylo líto, citově mě až tak "nedostal", autorčin styl na mě působil trochu ploše a jednoduše a za to ubírám hvězdu. V rámci osvěty však svou roli knížka zdárně plní.

novina
12.09.2018 4 z 5

Chudoba, beznaděj, nucená prostituce, korupce...Začarovaný kruh, že kterého se spousta žen nikdy nedostane. Uprostřed toho je příběh o přátelství dívek z rozdílných společenských vrstev. Konec byl trochu předvídatelný, ale i tak kniha stojí za přečtení.

Abulafia
11.09.2018 2 z 5

Ve zkratce: dobrý příběh špatně napsaný.

Autorka zpracovává těžké (a bohužel stále aktuální) společenské a politické téma, a kdyby se jí to povedlo, tak je to pomalu na Nobelovu cenu. Jenomže to po stránce řemesla nezvládla a knížka vyznívá ploše a tak trochu jako "literatura pro ženy".

Text je plný klišé, emoční výlevy hlavní hrdinky jsou nedůvěryhodné, čtenář se ztrácí v tom, co kdo ví resp. co si kdo uvědomuje, děj je předvídatelný, vypravěčský styl Mukty a Táry se od sebe prakticky neliší... Přitom, kdyby byl příběh jinak strukturovaný a lépe napsaný, mohla to být knížka jako hrom.

Mám z toho asi takový pocit, jako když si necháte ušít šaty z kvalitního saténu u nezkušené krejčové, která neví, že se má stříhat našikmo, pečlivě žehlit a stehovat... Ona sice udělala všechno, co uměla a mohla, ale vy stejně nemáte krásné šaty, jenom drahý, nevzhledný, saténový pytel.

tereza1198
01.09.2018 3 z 5

Kastovní systém, obchod se ženami, špína, chudoba a beznaděj. Indie 21. století - pro ty chudé určitě. Bylo to o přátelství a touze po naději a svobodě. Co ale ty tisíce žen, co nic z toho nemají a nikdy mít nebudou?

Indie přátelství

Autorovy knížky

Amita Trasi
indická
2017  87%Všechny barvy nebe

Kniha Všechny barvy nebe je v