Všechny barvy duhy

Všechny barvy duhy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479789/bmid_vsechny-barvy-duhy-JYu-479789.jpg 4 259 78

Jedenáct českých autorů, jedenáct young adult povídek o odvaze, přátelství, prvních láskách i síle a odhodlání být skutečně sám sebou. Vedle známých YA autorů, jakými jsou Theo Addair nebo Alžběta Bílková, představí kniha i řadu debutantů. Jejich hrdinové hledají vlastní identitu, navazují komplikované a jedinečné vztahy a snaží se najít své místo ve společnosti, která je v určitých ohledech přijímá, a v jiných naopak diskriminuje. Povídky autorů (Lucie Zelinková, Sam Xabyssus, Sára Vůchová, Alžběta Bílková, Eva a Klára Pospíšilová, Theo Addair, Radek Blažek, Martina D. Antonín, Karolína Skácelová, Michael Walter) se věnují tématům homosexuality, bisexuality a coming outu, stejně jako nebinarity, transgender, asexuality a dalším.... celý text

Adelína_čte
21.02.2022 4 z 5

Všechny barvy duhy je antologie jedenácti povídek od dvanácti českých spisovatelů*lek. Na první pohled sbírka naláká spisovatelskými jmény jako Alžběta Bílková, Theo Addair, či Sam Xabyssus, na ten druhý však za zmínku stojí všichni. Plno debutantů ale i tací, kterým se jiná povídka objevila v předchozí, vánočně laděné, antologii s názvem Nejkrásnější darek.
Ve Všech barvách duhy mě ohromně potěšilo široké spektrum témat, orientací a genderu.
Celkově se mi knížka hodnotí obtížně, tak rozdám hvězdičky jednotlivě:
Theo Addair - Rodinné setkání: 3 hvězdičky
Alžběta Bílková - Žába: 4,5 hvězdiček
Sam Xabyssus - Bez šance: 1,5 hvězdičky
Sára Vůchová - Pecka jak z broskve: 4 hvězdičky
Lucie Zelinková - Nacpěte ji do škatulky: 2,5 hvězdičky
Martina D. Antonín - Jak jsem šla na záchod: 5 hvězdiček, pro mě jednoznačně nejlepší a nejsilnější příběh
Hugo Hartman - Vezmi si mě, když to dokážeš: 2 hvězdičky
Karolína Skácelová - Čokoláda na dně kornoutku: 3,5 hvězdičky
Michal Walter - Tajemství umírají osamělá: 2,5 hvězdičky
Radek Blažek - Šťastně zamilovanej: 4 hvězdičky
Eva a Klára Pospíšilovy - Pozdní léto, sobota odpoledne: 4 hvězdičky

Jsem neuvěřitelně ráda, že knížky jako je Všechny barvy duhy u nás vychází.
Nádherná obálka, perfektní ilustrace od @myokard_ , no a ta růžová ořízka? Boží!

Lenka2533
20.02.2022 4 z 5

Nádherná povídková sbírka! Jsem moc ráda, že taková kniha vznikla. Každá povídka se mi líbila jinak, nějaká víc a nějaká míň. Ale i tak mě knížka moc bavila. Dávám 4,5 ⭐

klara.franta
13.02.2022 4 z 5

Jako ta vazba, materiál a celý ten design knihy? Nejde si nevšimnout. S povídkami už je to pak jak na houpačce: "dám tomu dál šanci", "to je super", "to je slabší"... Něco mě neskutečně nadchlo a něco bylo prostě takové obyč. Nemůžu si odpustit poznámku ke gramatické chybě jako unamení místo znamení nebo tomatikou místo tématikou, tohle je za mě velké, ještě u sbírky s tolika autory (to to nečtete nebo nedávate na korekturu i do blbého wordu?).

Libris_Na_Ex
13.02.2022 4 z 5

Jako u každé povídkové sbírky, i tady jsou lepší a horší díla. Nejlepší pro mě byla Žába od Bětky Bílkové, Jak jsem šla na záchod od Martiny D. Antonín a Šťastně nezamilovaný od Radka Blažka. Každé povídce jsem dávala hvězdičkové hodnocení a průměr mi vyšel 3,6 (pro Databázi knih zaokrouhleno nahoru). Celkově sbírku můžu doporučit, každý si tam něco najde.

Lole
11.02.2022 4 z 5

Jelikož se jedná sbírku povídek, tak kvalita značně kolísá nicméně si každá povídka drží úctyhodnou úroven. Nějak se mi nechce věřit že by se děj Jak jsem šla na záchod mohl opravdu stát. A doufám že za tím není jen mé naivní přání že lidé nejsou snad až krutý, ale že opravdu lidé toto nedělají. Dále mi v hlavě zůstává vzpomínka na povídku o chlapci co chtěl být prostě sám. Možná práce tyto dvě ve mne nakonec nechali nejvíce pocitů. Celkově je kniha jednoduchá čtivá s jasný poselstvím. Nečekejte od toho velký umění, ale v rámci svého žánru se jedná o velmi povedený kus, který potěší. :)

Bettybook
06.02.2022 4 z 5

Kniha se prostě vyvedla. Na to se nic jiného říci ani nedá. Růžová ořízka a ilustrace? GENIÁLNÍ. Co se týče povídek, tak některé mě bavily méně a některé více, ale to je dle mého normální a každý si tam zase přijde na své.
Zde jsou mé pětihvězdičkové povídky :3

1. Šťastně nezamilovanej - Radek Blažek
2. Jak jsem šla na záchod - Martina D. Antonín
3. Pecka jak z broskve - Sára Vůchová
4. Pozdní léto, sobota odpoledne - Eva a Klára Pospíšilovy

popeluška
04.02.2022 5 z 5

Tak tuto knihu jsem si maximálně užila. Povídky se četly moc hezky.....některá se mi líbila víc, některá trochu méně. Ale celkový pocit je na *****. A po grafické stránce nádhera :-)

Ocásek
02.02.2022 5 z 5

Vůbec nevím proč, ale tuhle povídkovou sbírku jsem původně vůbec číst neplánovala, protože jsem si myslela, že Všechny barvy duhy nebudou nic pro mě. Nakonec jsem ale přece jen podlehla všem těm pozitivním recenzím a teď jsem za to neskutečné vděčná!
Jak určitě víte, tak tahle sbírka se zabývá LGBT+ tématikou, o které je potřeba psát a mluvit. Jsem hrozně ráda, že každá povídka byla něčím jiná, každá se věnovala tématu jiným způsobem a všechny měly čtenáři co předat!

Mě si nejvíce získalo těhle sedm povídek:

* Žába - Alžběta Bílková
* Pecka jak z broskve - Sára Vůchová
* Jak jsem šla na záchod - Martina D. Antonín
* Čokoláda na dně kornoutku - Karolíny Skácelová
* Tajemství umírají osamělá - Michael Walter
* Šťastně nezamilovanej - Radek Blažek
* Pozdní léto, sobota odpoledne - Eva a Klára Pospíšilovy

Samozřejmě musím vyzdvihnout i to nádherné grafické zpracování a krásné ilustrace!
Miluju povídkové sbírky a tahle bude rozhodně patřit k těm nejlepším, které jsem kdy četla! Takže pokud nad touhle knížku váháte, stejně tak jak jsem vázala já, tak už neváhejte a prostě si ji přečtěte!

4,5/5⭐️ - většina povídek byla naprosto skvělá, jen jedna mě maličko zklamala

YellowQueen
31.01.2022 5 z 5

Krásná knížka, na kterou jsem se dlouho těšila a rozhodně mě nezklamala.

NikyTv
31.01.2022 4 z 5

Antologie mě zaujala na první pohled geniálně a originálně řešeným designem. Moc se mi líbí použité ilustrace a celkový vzhled knihy.
Obsah, jak už to u knih psaných vícero autory bývá, mi sedl jak u koho. Některé části se mi četly mnohem pohodlněji, než jiné. To ale nevylučuje kvalitu této knihy. Doporučuji.

ZuzkaMolko
29.01.2022 5 z 5

Na tohle jsem se moc těšila :) moje očekávání bylo splněno.
Povídkový styl mi vyhovoval a jak to u povídek bývá, některé jsou horší, jiné jsou lepší. V knize nebyla žádná povídka, která by mě vyloženě nebavila. Spíše jsem si říkala, že by některé mohly být delší a zasloužily by si více prostoru.
Do knihy přispěli moji oblíbení autoři a oblíbenci z wattpadu. Knihu jsem přečetla jedním dechem a moc mě bavila.
Oceňuji i vizuální stránku knihy. Je doopravdy krásná.

Niamh15
26.01.2022 2 z 5

Padlo to tu už několikrát, ale je to zkrátka tak - tahle sbírka je hodně rozkolísaná. Pár povídek bylo vyloženě skvělých (vypíchla bych speciálně tu od Martiny D. Antonín, Lucie Zelinkové, Michaela Waltera, Radka Blažka a holek Pospíšilových - protože ty prostě nezklamou nikdy:)), ten zbytek už tolik ne. Ty slabší se shodovaly v předvídatelnosti a plytkosti - chyběla jim nějaká jasná pointa, originální nápad, působily zkrátka spíš jako výplň. Jako celek je to ovšem vcelku pěkný počin - víc takových!

book_loverka_
24.01.2022 3 z 5

Všechny barvy duhy jsou skutečně povedenou povídkovou sbírkou z českých vod. Zabývá se tématy, o kterých je určitě potřeba více psát a mluvit. Je těžké hodnotit knížku jako celek, když každou část má na svědomí jiný autor. Jednotlivě bych tedy vyzdvihla povídky od Martiny D. Antonín, Alžběty Bílkové, Sáry Vůchové, Lucie Zelinkové a Karolíny Skácelové. První příčku u mě obsadila povídka Šťastně nezamilovanej od Radka Blažka - ta se mi líbila ze všech nejvíce! Povídek, které mi nesedly, bylo minimum. Celkově mě knížka moc bavila. Pokud s přečtením váháte, nemusíte se ničeho obávat a rovnou se do ní pusťte!

Simouš
19.01.2022 3 z 5

Sbírka je kvalitativně ohromně nevyrovnaná. Pocit zklamání si odnáším z povídek autorů, na které jsem se těšila, mile překvapili tvůrci mně dosud neznámí. Osobně nejvýše hodnotím Jak jsem šla na záchod, Pecka jak z broskve a Pozdní léto, sobota odpoledne (ještě snad Tajemství umírají osamělá), protože zanechaly dojem a pamatuju si, o čem byly. Zbytek mi po dočtení mírně splývá.

Velkým plusem je grafické zpracování knížky. Ilustrace Myokard jsou nádherné, obálka skvělá a medailonky autorů se taky moc povedly (navíc mezi nimi bylo osvěžující, ze se Radek Blažek ve svém popisku svévolně dopustil vtipu :) ).

LiLinka
18.01.2022 3 z 5

Povídky s LGBTQ+ tématikou. Některé z nich jsou přímo skvostné a ty ostatní je tak nějak doplňují.

Nejvíce mě zaujaly povídky Rodinné setkání, Nacpěte ji do škatulky, Jak jsem šla na záchod a Šťastně nezamilovanej.

martinakraus
17.01.2022 3 z 5

Přemýšlela jsem jak budu knížku po přečtení hodnotit a nakonec jsem zvolila cestu nejmenšího odporu - ohodnotím každou povídku zvlášť a udělám průměr, to mi dávalo největší smysl.
Takže ačkoliv je moje hodnocení 3* neznamená to, že je celá kniha
vyloženě průměrná a nelíbila se mi! Jsou v ní akorát příběhy jak silnější, tak slabší.

Nejlíp jsem hodnotila povídky od Alžběty Bílkové a Martiny D. Antonín - každá z nich se mě dotkla ačkoliv se jim to povedlo dvěma různými způsoby

Nechce se mi tu vyloženě vyčítat i ty z povídek, které mi nesedly vůbec, rozhodně ale řeknu, že většinu povídek jsem si užila a rozhodně si myslím, že má co svým čtenářům předat. A nejlepší na tom je, že to ani nemusí být čtenář, který je součástí LGBT+ a dokonce nemusí jít ani o teenagera (já třeba tuhle knížku plánuju půjčit svojí mamce)

tyrkysoveknihy
11.01.2022 4 z 5

klíčová slova: YA, contemporary, Česká republika, povídková sbírka, LGBTQ+, láska, vztahy, přátelství, rodina, společnost

Povídky v LGBTQ+ ️‍ sbírce Všechny barvy duhy, do které přispělo 11 českých autorů, byly všechny svým způsobem zajímavé. Je moc fajn, že u nás vychází více knížek zabývající se jinak moc nezastoupenými tématy. Zde najdete příběhy nejen řešící kromě homosexualitu také například bisexualitu, trangender identitu, nebinaritu, a asexualitu. Vedle identity a sexuality, o kterých je třeba psát a mluvit, a vztahovmi problémy se zabývají i rodinnými vztahy, přátelstvím, reakcí společnosti, atd. Bonusem je opravdu krásné zpracování a boží ilustrace. Jak to tak bývá, nesedlo mi všechno, ale tak to je naprosto v pořádku.

Nejvíce se mi líbily povídky:

Žába od Alžbety Bílkové, která přesně zabrnkala moje pocity a obavy ohledně nezapadání do skupiny přátel.

Nacpěte ji do škatulky od Lucie Zelinkové, která mi přišla svižně napsaná a už ten název mluví za vše. Jako lidstvo máme potřebu nacpat všechny do škatulek přitom si myslím, že v tomhle případě by nám bez nich bylo líp. A navíc je normální, že se ty škatulky mohou během života změnit tím, jak se lidé mění a člověk poznává nejen sám sebe, ale i ostatní.

Jak jsem šla na záchod od Martiny D. Antonín, kde se odrazilo nejen to, že autorka jako transgender žena promítá do příběhu své vlastní zkušenosti, ale že toho má pisatelsky dost za sebou. Příběh je síla a bohužel smutná realita i ve 21. století.

Šťastně nezamilovanej od Radka Blažka mi také ohromně sedlo a společně s Pozdní léto, sobota odpoledne od E&K Pospíšilových mě přiměla povídka zatoužit po létě. Víte… po koupačkách, táborácích, letním ovoci atd.

Kde jsem měla trochu problém bylo Vezmi si mě, když to dokážeš od Hugo Hartmana a Čokoláda na dně kornoutku od Karolíny Skácelové. Nesedla mi snaha vložit do příběhu delší časový úsek a styl vyprávění či psaní. Střídání přítomného a minulého času nebylo jednoduše pro mě. Za nejvíc meh bych z mého pohledu označila Bez šance od Sam Xabyssus, kde mi celá ta, hádám, metafora, nakonec lezla na nervy. Absolutně mi to nesedlo. Bohužel. No a zbytek byl prostě… v pohodě.

trigger warnings: lgbtq+ problematika - homofobie & transfobie, sexuální útok, násilí, misgendering

Za recenzní výtisk děkuji společnosti Euromedia.

pleybe
08.01.2022 4 z 5

Antologie mě nalákala nejen tématem, ale také některými autorskými jmény. Měla jsem od knihy jistá očekávání, a snad i proto jsem byla celkovou úrovní povídek poněkud zklamaná. Na druhou stranu oceňuji odvážné vykročení domácí scény na trh s takovýmto titulem, potřebujeme takových knih více jako sůl, ovšem osobně bych příště uvítala lepší úroveň textů.

Přestože beru zřetel k tomu, že má jít o young adult a k tomu navíc jen krátké povídky, většina příběhů ve mně zkrátka stopu nezanechala a jen u hrstky z nich si i teď, po několikatýdenním odstupu od dočtení, pamatuji, o čem byly. Výrazných textů tedy v souboru moc nenajdete, ovšem i u těch, které po čase zapadnou, oceňuji snahu otevírat nová témata a udělat sbírku pestrou co se jednotlivých sexualit týče.

A nemůžu si odpustit ani hodnocení formátu samotné knihy. Vzhledem k tomu, že se jedná o Yoličku, mě mile překvapil hardback, ovšem zároveň nemile oslnila růžová barva ořízky knižního bloku (jasně, "yoliovská", ale i přesto). Dle mého názoru byl zvolen zbytečně křiklavý odstín, nehledě na to, že ani s přirozenou "barvou" papíru by se kniha určitě neztratila.

Celkově tedy, se shovívavostí k tomu, že se jedná o takový první výstřel v podobném duchu, hodnotím antologii spíše jako průměrnou; za práci s jednotlivými (pod)tématy ode mě dostává hvězdičku navíc.

kedlis
04.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Jako soubor povídek se to hodnotí hůř, než kdyby to byl jeden příběh, každopádně povídek, které mě opravdu zaujaly nebylo mnoho. Asi jsem od toho čekala trochu víc. Jako celek to hodnotím na průměr.
Nejvíce mě zasáhla povídka "Jak jsem šla na záchod", opravdu moc smutný popis kruté reality. Další z těch lepších byla "Šťastně nezamilovanej", toto bylo zase něco trochu jiného a cením zabřednutí do asexuality. "Rodinné setkání" také nebylo špatné, sice krátké, ale dojemné.
Jako jedny z nejslabších na mě působily povídky "Bez šance" - absolutně jsem nepochopila, přišlo mi to podivné a "Čokoláda na dně kornoutku" - neseděl mi styl psaní.

bookbypatrik
02.01.2022 4 z 5

Jak já povídkové sbírky miluju! Všechny barvy duhy obsahují nejen kvalitní příběhy, ale i témata, o kterých je potřeba psát a mluvit.
Jako u každé antologie povídek mám své oblíbence, takže hlavně ty vám chci představit.

• Tajemství umírají osamělá - Michael Walter
Aaa, tahle povídka bolela.
Autor má úžasný styl psaní a konec jsem absolutně nečekal, z celé sbírky mě emočně nejvíc zasáhla.

• Šťastně nezamilovanej - Radek Blažek
Tady se konalo velké nadšení! Radek otevřel téma, které se na domácím trhu skoro neobjevuje a dokázal to bravurně. Vystihl všechny pocity a také to, že společnost ohledně vztahů stále něco očekává, i když vše je naše volba.

• Čokoláda na dně kornoutku - Karolína Skácelová
Na to, že je povídka Káji prvním literárním počinem, tak se mi moc líbila! Příběh ukazuje, že se všechno ne vždy podaří a také to, jak jsou kamarádské vztahy silné.

Ještě bych chtěl vypíchnout povídky Huga Hartmana, Martiny D. Antonín a Sáry Vůchové, i ty byly dost povedené.

Vcelku se sbírka moc povedla a těším se zase na další! A zmínit musím také nádherné zpracování a ilustrace.