Všechno je definitivní

Všechno je definitivní https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1129/bmid_vsechno-je-definitivni-15k-1129.png 4 940 106

Povídky a novely série

Napětí, okamžitá podmanivost a schopnost probouzet v nás strach jsou jen některými z atributů úžasně plodné představivosti možná nejlepšího vypravěče naší doby. Ať už píše o setkání s mrtvými či téměř mrtvými nebo o hrůzách, které na nás číhají v běžném životě, od odvykání cigaretám až po zahradní výprodeje, představuje se nám Stephen King ve všech čtrnácti temných povídkách této sbírky ve vrcholné formě. Všechno je definitivní, první sbírka povídek po Nightmares & Dreamscapes, obsahuje i Jízdu na střele, Kingovu originální e-knihu, která přilákala přes půl milionu online čtenářů a stala se nejznámější povídkou desetiletí. Jízda na střele, v této sbírce poprvé uveřejněná tiskem, vypráví příběh Alana Parkera, který se snaží dostat stopem do nemocnice, kde leží jeho matka, jenže nastoupí do auta ke špatnému řidiči. V povídce Oběd v Gotham Café promění nepříčetný vrchní schůzku rozhádaného páru v krvavý masakr. Ústřední postavou audio-povídky 1408, zde poprvé v knižní podobě, je úspěšný spisovatel, jehož specialitou jsou díla jako "Deset nocí na deseti strašidelných hřbitovech". Noc v pokoji 1408 hotelu Delfín sice přežije, ale je jisté, že o strašidlech už nikdy psát nebude...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Everything’s Eventual , 2002

Honey0105
13.01.2024 5 z 5

Povídky jsem nikdy nevyhledávala. Vlastně mě dříve spíše obtěžovaly. Krátký příběh, kdy se člověk ani nestihne začíst a povídka je najednou u konce. V poslední době jsem vztah k tomuto druhu literatury značně přehodnotila. Našla jsem v povídkách opravdové zalíbení. Hlavně po dlouhém dni v práci je hezké přijít domů a přečíst si krátký příběh, který má začátek i konec.
Tuto knihu jsem dostala od svého muže k Vánocům. Vybral jí kvůli povídce 1408. Viděla jsem totiž film a ten mi hlavně u konce dost zamotal hlavu. Vůbec jsem vlastně netušila, že byl film natočen pouze dle povídky, takže i to pro mě bylo překvapení. Na této povídkové knize, ale musím vyzdvihnout vše. Moc se mi líbila autorova předmluva, kde píše o psaní povídek a o důležitosti této literatury. Ke každé povídce navíc byla i předmluva nebo dodatek od autora a to jsem velmi ocenila. Každá povídka byla trochu jiná, ale v každé jsem našla nějaké zalíbení. Asi jedna mi přišla trochu slabší, ale jinak jsem si všechny příběhy náramně užila. Určitě to není poslední povídková kniha, kterou jsem četla a už teď se těším na další.

okeey
02.01.2024 5 z 5

Tato povídková kniha od mistra hororů byla za odměnu. Už od první povídky Pitevní sál čtyři, který mě od prvních slov okamžitě vtáhl do děje až po skvělou Jízdu na střele. Nejsem moc velká fanynka povídek, ale tady to bylo BUM, BUM, BUM. Povídku za povídkou jsem si užívala každou stránku. Jedna povídka byla lehce slabší, a to Sestřičky z Elurie, které souvisí se sérii Temná věž, ale velice známý Pokoj 1408 jsem si naopak užila.

Jaruš7
03.12.2023 4 z 5

Nejraději se nechám unášet na zvukových vlnách četby do světa hororu.
Tak i v této knize jsou povídky již načtené do formátu audioknihy. Takže paráda.
Autor umí fobií zastrašit, až si čtenář uvědomí, že v podvědomí si na to dal zákaz, to aby nejitřil zbytečně myšlenky, jenž dnešní rozhořčení ze stavu doby ještě víc komplikuje mysl.
Ale výzva je výzvou pro odvaz i do kategorie tohoto odloženého tématu.
Příjemný poslech povídek na YouTube mi pestřil samotu. Fajn.

heavy66
29.11.2023 4 z 5

Definitivně dokonalá kytice jedovatých a masožravých květin! 1408 - hotel s překvapením. Jízda na střele - autostop, na který nezapomenete. Pitevní sál číslo čtyři - zábavná lékařská latina. Místnost smrti - o prospěšnosti kouření a zábavné hře Vyděržaj pijaněr. A mnoho dalších!

roman9276
24.11.2023 4 z 5

S Kingovými povídkami mám problém, že je to vždycky tak 50/50. Ale tady jsem byl příjemně překvapen. Pitevní sál čtyři mě odrovnal, ta povídka měla všechno, mega mě to bavilo, vtáhlo mě to do děje v prvních slovech, pecka. Všechno je definitivní, Jízda na střele, naprostá parádička. Určitě tuhle povídkovou knihu doporučuju, protože je to jedna pecka vedle druhý. Sestřičky z Elurie mě tolik nebraly, ale většina je opravdu parádní.

Majkrofon
13.11.2023 5 z 5

Poviedky od Kinga mám rad a aj v tejto knihe prevládajú tie lepšie nad tými slabšími. Najviac sa mi páčili 1408, Smrť Jacka Hamiltona, Všetko je definitívne a Jazda na strele a samozrejme Sestričky z Elurie ako príjemný návrat do sveta Temnej veže.

KlariN
24.07.2023 4 z 5

Ideální čtení na divokou letní noc.

Luigi1
26.06.2023 4 z 5

King se snažil s těmito povídkami udržet trand a myslím,že se mu to povedlo v povídce Operační sál 4

Ronnie68
26.04.2023 4 z 5

Kniha obsahuje 14 povídek... některé méě bavily více (Pitevní sál čtyři; Silniční virus míří na sever; Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy; čtvrťák pro štěstí) a jiné trochu méně.... ale celkově hodnotím pozitivně... povídky byly hezké...

Leona333
18.02.2023 4 z 5

,,Kdyby se mě snažil, pán v černém obleku, při obědě v Gotham Café, uplatit svým čtvrťákem pro štěstí a namluvit mi, že jsou povídky od Kinga pasé, neb v dnešní době frčí úplně jiné věci..., s definitivní platností bych jej poslala do místnosti smrti, i za cenu toho, že vše, co miluji, ztratím v dáli." ; )
Znovu velice povedený soubor povídek od mistra hororu. A i když se několik děl dočkalo filmového zpracování..., nemohu si pomoci, knižní podoba je stále nepřekonatelná...

cziss
25.12.2022 3 z 5

Tuto knížku jsem si koupil kvůli povídce Sestřičky z Elurie, poslednímu textu přímo z příběhu Temné věže, který jsem nečetl a říkám díky. Zbytek povídek lze ohodnotit od podprůměru po nadprůměr. Nebyl špatný Pán v černém obleku, Všechno je definitivní a Silniční virus...

MamaKnihomolka
26.11.2022 4 z 5

Čtrnáct povídek.
Čtrnáct odlišných příběhů.
A čtrnáct děsivých věcí od mrtvých přes polomrtvé až po nemrtvé nebo hrůzné věci, které nás mohou potkat v běžném životě. A samozřejmě jako vždy jsou lepší a jsou i ty horší povídky.
Mezi ty, co se mi líbily řadím Pitevní sál čtyři, Pán v černém obleku, Sestřičky z Elurie, Silniční virus míří na sever, 1408 a Jízda na střele.
Ty (podle mě) méně povedené jsou: Vše, co miluješ, ztratí se v dáli, Smrt Jacka Hamiltona a Čtvrťák pro štěstí.
•••
Ač má kniha přes 400 stran, čte se velmi dobře. Protože když povídku začnete, nejde jinak než ji dočíst. Většina má okolo 30 stránek, nejdelší má asi 60, takže jsou to fakt rychlovky. Mě kniha hrozně moc sedla a jsem z ní nadšená.

Snad nemusím psát, že King je mistr svého oboru. Protože dokáže napsat tisíci stránkový román, ale i krátkou povídku, která vám dá ještě víc, než čekáte a dokáže vás vyděsit tak, že budete chodit na záchod s rozsvícenými světly.
Povídky čtu jen od Kinga, protože na nich miluju právě tu jejich rozmanitost.
Další co na něm miluju jsou jeho předmluvy a úvody k jeho knihám nebo povídkám, tak jako je to právě v této. Čtenář má pocit, že je King jeho starý známý a vypráví mu příběh.

SeanFifield
19.06.2022 4 z 5

Pro mě nejlepší Jízda na střele a 1408 a to hlavně proto, že se mi líbilo i filmové zpracování obou povídek. Obě mají nádech tajemna a strachu, přesně takového si mistra Kinga představuju.

-knihomolka-
09.01.2022 2 z 5

Moje první Kingovka. Pár povídek bylo fajn, jako např. Silniční virus míří na sever, Všechno je definitní nebo Jízda na Střele, ale jinak mě kniha popravdě moc nezaujala. Styl psaní Kinga je pro mě dost specifický a nejsem si jistá, zda mi to sedlo.

Erutan
15.10.2021 5 z 5

Tak tuhle knížku jsem si vážně užil, jen jediná povídka mě nebavila. Jinak se mi všechny líbily a měly takový "náboj". Jedna z nejlepších povídkových knížek Kinga.

TaNya_
08.04.2021

Uh, tak tohle mi moc nesedlo. Ani sám King nemůže tvořit klenot za klenotem. Kvalita povídek celkem kolísala, no párnočních můr jsem nakonec měla. Fuj ty žáby.

Disease
08.04.2021 3 z 5

Napsané je to sice všechno parádně, to King umí, ale až na pár výjimek mě povídky moc nezaujaly.

Faila
21.12.2020 4 z 5

Zajímavá směsice příběhů, z nichž některé berou dech, z jiných běhá jen lehký mráz po zádech a po ostatních zůstává "jen" takový zvláštní pocit. King každým svým dílem dokazuje, že je Pan Autor, který si poradí s jakýmkoliv útvarem a který má vždycky co říct.

Lajtwing
09.11.2020 3 z 5

Nejsilnější ze sbírky je pro mne jako fanouška fantasy rozhodně prequelová povídka k Temné věži "Sestřičky z Elurie." Některé kratší povídky, jako například "Vše, co miluješ, ztratí se v dáli" mohou čtenáře zklamat (a nebo ne!) svou dvouznačností. Titulní povídka "Všechno je definitivní" je zajímavá, "Teorie domácích zvířat" byla slabá a zfilmovaný "1408" je perfektní. Jsem rád, že jsem se seznámil s Kingem v kratším formátu povídek, ten chlap umí!

alef
21.10.2020 5 z 5

Tak tohle byla paráda! Další výborný Kingův povídkový výběr!
Znovu mi potvrdil Kingovu profesionalitu, Stephen King je totiž pro mě vzorem profesionála, který dokáže napsat jak výborný tisícistránkový román, a nebo rovnou x-dílnou úžasnou výpravnou sérii, ale zrovna tak i dokonalou minipovídku, a to v opravdu minimalistickém rozsahu. Což si můžete ověřit právě v téhle sbírce povídek, kde většinou, opravdu na minimálním prostoru, je sděleno vše! Vše co sděleno být má ...

A je téměř samozřejmé, že všechny povídky v téhle sbírce mají něco společného, leit motiv, kterým je něco ... dokonale definitivního - "zlo, které nabývá mnoha různých podob".

V některých povídkách je to zlo zjevné, v jiných je zas jeho původce neznámý, nebo neurčitý, a nebo ho lze tušit opravdu jen v náznaku, ale vždycky tam nějak JE. Má mnoho podob, někdy je třeba nadpřirozené a jinde jsou jeho původcem zase jen a jen lidé.
A já pak nemůžu jinak než obdivovat pana Kinga, jak dokáže naprosto čistě a profesionálně proniknout do psychologie každé z postav, jak dokáže nám čtenářům mistrně sdělit, co si která postava myslí, a geniálně pak vyjádřit její vnitřní napětí, jak se cítí, jak a proč se chová tak, jak se chová, a ve finále čtenáře navést, jak ze všech posbíraných indicií poskládat příběh, který pak už téměř samospádem velmi rychle a neodvratitelně spěje ke svému konci ... ke konkrétní tragédii, nebo k vyřčené či pro změnu nezodpovězené, a nebo jen v náznaku tušené otázce ... která s vámi ovšem otřese možná víc než završená tragédie!

Tak přesně tohle považuji v Kingově tvorbě za jeho geniální know-how!
Popisované různé strachy a úzkosti, které prožívají všichni Kingovi hrdinové jsou potom tak opravdové, že všechno to zlo v člověku a všechno jeho počínání, které z něj vyplývá, jsou možná tím nejděsivějším co v téhle sbírce povídek najdete!

PS: k jednotlivým povídkám pak v sekci Povídky najdete samostatné hodnocení a komentáře.