Všechno je definitivní

Všechno je definitivní

Napětí, okamžitá podmanivost a schopnost probouzet v nás strach jsou jen některými z atributů úžasně plodné představivosti možná nejlepšího vypravěče naší doby. Ať už píše o setkání s mrtvými či téměř mrtvými nebo o hrůzách, které na nás číhají v běžném životě, od odvykání cigaretám až po zahradní výprodeje, představuje se nám Stephen King ve všech čtrnácti temných povídkách této sbírky ve vrcholné formě. Všechno je definitivní, první sbírka povídek po Nightmares & Dreamscapes, obsahuje i Jízdu na střele, Kingovu originální e-knihu, která přilákala přes půl milionu online čtenářů a stala se nejznámější povídkou desetiletí. Jízda na střele, v této sbírce poprvé uveřejněná tiskem, vypráví příběh Alana Parkera, který se snaží dostat stopem do nemocnice, kde leží jeho matka, jenže nastoupí do auta ke špatnému řidiči.
V povídce Oběd v Gotham Café promění nepříčetný vrchní schůzku rozhádaného páru v krvavý masakr. Ústřední postavou audio-povídky 1408, zde poprvé v knižní podobě, je úspěšný spisovatel, jehož specialitou jsou díla jako "Deset nocí na deseti strašidelných hřbitovech". Noc v pokoji 1408 hotelu Delfín sice přežije, ale je jisté, že o strašidlech už nikdy psát nebude... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1129/vsechno-je-definitivni-EPK-1129.jpg 4.2544

Everything’s Eventual (2002)

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

lucie.8

Už čtvrtá kniha povídek od Kinga, kterou jsem přečetla a autor opět nezklamal. Mám pocit, že jeho knížky jsou prostě sázka jistotu.
Krom samotných povídek se mi hodně líbily poznámky, kde autor píše, jak ho napadla zápletka nebo třeba hlavní hrdina. Nejvíc se mi líbily povídky Pán v černém obleku a Pitevní sál čtyři.

martina.culik

Knihy Stephena Kinga mám ráda, ale jeho povídky mě moc nebaví (možná spíš obecně povídky mě moc nebaví).

CarolC

Některé povídky se mi vážně líbily, ale byla to jen slabší polovina. Daleko víc na mě zapůsobily Čtyři roční doby, které v mém čtenářském srdci i zůstaly. U této knihy se tomu ale asi tak nejspíš nestane...

Gabi.K

Ohromná kniha, několik pobídek, příběhů v jedné knize. Jednině co mě mrzelo, že všechny příběhy byly krátké. Pokoj 1408 je prostě skvělý příběh, jasně je trochu předvídatelný, ale mě se hrozně líbí v tomto případě se mi líbí i film což se moc nestává.
V těchto příbězích si každý najde něco, jedinečně napsané příběhy.

Lucek

Definitivní povídky!

habs

Paráda, některé povídky byly perly co se četly jedním dechem. Nejvíc mě bavily krátké poznámky o inspiraci k napsání povídky. Závidím mu jeho fantazii, kdy dokáže napsat skvělou povídku jen z toho, že ho zaujme nějaká věc či člověk a už se mu v hlavě odvíjí příběh.

exitus
21.10.2016

Od Stephena mám raději obsáhlejší díla, ale musím uznat, že v této sbírce je několik skutečně povedených povídek, kde autor i na malém prostoru ukázal svoje přednosti - umí perfektně vykreslit charaktery, umí vybudovat napětí, píše tak, že máte zároveň husí kůži a zároveň se chcete smát a rozhodně své postavy nešetří.

Většinou mám od Kinga ráda povídky, které nejsou až tak strašidelné, ale v této sbírce se mi právě ty děsivé líbily nejvíc (Silniční virus míří na sever, Jízda na střele). Dobrý výběr, i když asi jen na jedno přečtení.

lazarus
11.07.2016

Výborný výběr povídek. Jízda na střele je samozřejmě.nejlepší.

Lidmila_2008
05.06.2016

Až na titulní povídku je ostatní spíše průměr. King umí zdolávat vyšší laťky...

Valentine
31.05.2016

Ani u jedné jsem se nenudila, každá je tak jiná a přitom v něčem stejná, jako listy na podzimním javoru, všechny do jedné mě překvapily. Zkrátka Kingovy povídky můžu a ani tahle povídkovka není výjimkou.

minimonisek
27.05.2016

Skvělá kniha hororových povídek, všechny povídky byly skvělé. Nejvíc se mi líbily Pitevní sál čtyři, Pán v černém obleku, Silniční virus míří na sever a Jízda na střele. Rozhodně doporučuji všem, kdo mají rádi tajemné příběhy.

Eigis
05.04.2016

Pitevní sál čtyři – Jedna z nejlepších povídek ve sbírce, výborný nápad a atmosféra plná gradujícího napětí. 100%

Pán v černém obleku – King má vynikající sloh, ale mě nezaujala myšlenka na, které je povídka postavena. 70%

Vše, co miluješ, ztratí se v dáli – Nápad se sbíráním hesel ze záchodků je zajímavý, ale příběh jako celek za mnoho nestojí. 70% + 10% za tu sbírku hesel

Smrt Jacka Hamiltona – úryvek z jednoho velkého amerického příběhu očima pana Kinga tzn. více bolesti, zeleného hnisu a smrtelné agónie, nic převratného, ale pobaví. 80%

Místnost smrti – akční příběh jsem v této sbírce nečekal, ale proč ne, nebyl vůbec špatný. 90%

Sestřičky z Elurie – série Temná věž je něco jako diamantový náhrdelník v bibliografii Stephena Kinga a tahle povídka v něm má svoje místo. 80%

Všechno je definitivní – povídka s potencionálem románu, jednoznačně nejlepší část téhle knihy. 100%

L. T. a jeho teorie domácích zvířat – ze začátku pobaví, pak zvážní, ale celkově neohromí. 80%

Silniční virus míří na sever – velice dobře napsaná mrazivá hororová story. 80%

Oběd v Gotham Café – neotřelý příběh plný napětí vystavěný na zajímavém nápadu. 100%

Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy – tak mám pocit, že už jsem něco podobného četl a ne jednou. Holt výstižný název. 80%

1408 – klasický hororový námět v Kingově podání není špatný, ale mám radši jeho originální nápady. 80%

Jízda na střele – co se týče čistokrevných hororů v téhle sbírce, je tenhle pro mě ten nejlepší. 90%

Čtvrťák pro štěstí – po té sérii „krváků“ a „drasťáků“ normální příběh se šťastným koncem vyloženě potěší. 100%

chlo0opek
28.03.2016

Problém povídek obecně je, že než se stačíte pořídně sžít s hlavními představiteli, je po povídce. Tento případ platí i pro tuto knihu. Některé povídky jsou takové "průtokové" - prostě vámi jen tak protečou a za nedlouho na ně zapomenete (hlavně ze začátku, např. Smrt Jacka Hamiltona, Pitevní sál čtyři), jiné ve vás zas přece jen něco zanechají (např. povídka Sestřičky z Elurie se mi vyloženě líbila). Stephen to však ve své profesi umí a umí zkrátka psát poutavě - takže i ty slabší povídky se daly dobře zkousnout, i přesto, že povídky zrovna k mému oblíbenému žánru nepatří..
Celkově lepší 3*.

marek6463
23.03.2016

Vzhledem k tomu,že některé povídky imponují a některé snadno z hlavy vyplynou tak se celkem jedná o nadprůměrnou knihu.

simecef
10.03.2016

Skvělý comeback ke klasické Kingově tvorbě. Zdůrazňuji kvalitu povídky Pokoj 1408, kterou samozřejmě holywoodštší matláci svou filmovou adaptací tradičně zprznili (výbuchy, ohně, tuny valíci se vody, no však to znáte). Škoda Johna Cusacka, jinak výtečného herce.

Viky007
03.03.2016

Parádní soubor povídek! Některé byly lepší, jiné slabší, ale tak už to většinou bývá.
Nejvíc se mi líbily povídky Pán v černém obleku a 1408. Normálně jsem měla husinu!

danny_21
02.03.2016

Povídky v kvalitě lepšího průměru z nichž u mě nejvíc bodoval Pokoj 1408, Pitevní sál 4, Jízda na Střele, Pán V Černém Obleku a Titulní povídka - slušný počin - 75 %

Karnager
27.02.2016

..A happyend na závěr.. :)

kata5121
19.01.2016

V knížce nejsou jen ty skvělé povídky, ale je jich tam dost na to, abych dala pět hvězd. King prostě jede.

Chipsonator
14.10.2015

Fíháááá tady se mistr tedy vyřádil, 14 různorodých povídek, všechny dobré ba většina je naprosto úžasná! Tady jsou k některým mé zbytečné komentáře.

"Pitevní sál čtyři
Nojooooo, tak co čekáte když jste z Derry, to je diagnóza sama o sobě a není otázkou jestli ale kdy se vám v životě stane něco děsivého. Třeba to co Howardu Randolphu Cottrellovi, že vás živé dovezou na pitevní sál. 80%"

"Pán v černém obleku
Vsadím kecky a jednoho devatenácti palcového pstruha že Pán v černém obleku a Muž v černém jsou minimálně bratranci! 85%"

"Vše, co miluješ, ztratí se v dáli
"I kdyby tam někde byl, tak tady ne" 90%"

"Místnost smrti
Paráda. Přípomínalo mi to Orwella. Parádní atmosféra. A víte co je nejhorší? Já jim to žral, tu falešnou naději. 100%"

"Sestřičky z Elurie
Smutně krásné, jako celá Temná věž. 100%"

"L. T. a jeho teorie domácích zvířat
King opět zaválel! 90%"

"Silniční virus míří na sever
To je tak chlape, když jsi z Derry, to se pak nesmíš divit že si koupíš zabijácký vobraz. 85%"

"1408
Jednoznačně nejlepší povídka ze sbírky Všechno je definitivní. A rozhodně nejděsivější kterou jsem kdy četl. Kdybych si měl vybrat mezi Pokojem 1408 nebo 217, beru rozhodně pokoj 217. Ten je oproti 1408 rájem na zemi. 200%"

"Jízda na střele
Alanova volba. 90%"

"Čtvrťák pro štěstí
Přečteno jedním dechem (určitě tomu pomohlo i to že to má nějakých 9 stránek, jinak by mi ten jeden dech asi nevystačil) a opět parádní Kingovská práce. 85%"

Sorrow
13.10.2015

Pro mě soubor, který obsahuje jak povídky špatné (Vše, co miluješ, ztratí se v dáli; Smrt Jacka Hamiltona; L.T. a jeho teorie domácích zvířat; Místnost smrti), průměrné (Všechno je definitivní, Oběd v Gotham Café), dobré (Pitevní sál, Pán v černém obleku; Sestřičky z Elurie; Ten pocit...; Čtvrťák pro štěstí), tak perfektní (Silniční virus míří na sever; 1408)
Za naprosto dokonalou a silně vybočující v tomhle souboru považuju povídku Jízda na střele, ke které se stoprocentně budu vracet

MichelleKing
14.09.2015

Vynikající kniha. Mr. KING nikdy nezklame. Nejlepší povídka POKOJ 1408 ! I filmové zpracování stojí za to!

Gaby13
04.09.2015

Úžasné povídky. Přečetla jsem je jedním dechem. Stephen King je jeden z mých nejoblíbenějších autorů a nikdy mě nepřestane příjemně překvapovat :)

Zuziiik
28.08.2015

První povídková kniha od Kinga, kterou jsem četla.........dodnes vzpomínám na operační sál, pokoj 1408 a brouky.........rozhodně si to musím přečíst ještě jednou........

Annie1999
24.08.2015

Provedla jsem to tak, že jsem z balíčku karet vytáhla všechny piky a jednoho žolíka. Od esa po krále = 1 - 13. Žolík =14. Pak jsem je zamíchala a rozdala. Pořadí karet určilo pořadí povídek, na základě jejich pozice v obsahu. Vzniklo tak cosi, co se dle mého hodnocení povídek podobalo výsledkům EKG zdravého člověka.

Sbírka obsahuje různé povídky - skvělé, dobré, fantastické, reálné - ale všechny do jednoho jsou nadprůměrné. Možná ne nadprůměrné na Kinga, ale rozhodně vysoko nad normou jiných povídkových pisálků.

Pár mých názorů:

- Pitevní sál číslo čtyři, který je zde většinou uživatelů vynášený do nebes, má ode mě plusové body hlavně za podání písně "When the man loves a woman". Pěkná povídka, ale myslím, že se tu najdou lepší.

- Smrt Jacka Hamiltona - úžasná. Styl mi krapet připomíná Reda z Rity Hayworthové, jen méně melancholické, trochu akčnější a uštěpačnější. Říznější. A přiznám se, dojala mě.

- Vše, co miluješ, se ztratí v dáli - zvláštní, ale tak nějak sympatická. Řekla bych, že skutečná.

Na základě aritmetického průměru bych měla této knize čtyři hvězdičky, ale házím zasloužených pět. Protože je tak... Kingovská. A to je pravděpodobně jediný pocit, co popsat se dá jen těmi českými slovy.

anetka.repova
15.08.2015

Wau, wau, wau, tak to jsem nečekala, že mě King natolik osloví, a to jsem se zapřísáhlá, že ho nebudu číst. Jinak jako ať nikdo z Vás nemá takové podobné myšlenky, protože je to skvělý autor, čtu zatím jeho povídky a musím říct, že ve mě dlouho po dočtení zůstanou. Fakt bomba. Mám nutkání přečíst si další a další povídky, jsem natolik natěšená na další a další povídky, prostě tyto povídky jsem hltala jednu po druhé. Některé mně zaujaly více jiné méně, ale nejde o to, že by byly nekvalitní, nebo se špatně četly. Asi mi to ten děj zrovna nesedl. Ale to se mi stalo jen u jedné povídky.

Jinak super, super, super. Kdybych mohla dát 1 000 000 hvězdiček tak bych neváhala a s radostí bych tomuto autorovi dala.

Doporučuji všem.

Tak neváhejte a utíkejte si je přečíst, nebudete litovat. :)

vendy.b.
12.08.2015

Výborně napsané, ostatně jako vždy. Ale většina povídek se mi po dějové stránce příliš nelíbila. Povídky od Kinga očividně nejsou moc pro mě.

Lenna75
17.07.2015

King je prvotřídním spisovatelem, který se od svojí prvotiny stále jen zlepšuje. Tyto povídky se mu naprosto povedly, protože nesou hororové prvky, které jsou obdivuhodně napsané dokonalými větami bez nejmenší chybičky, která by se mu dala vytknout. Prosím, Kingu, pokračuj v psaní dalších knih a povídek! DOPORUČUJI přečíst tuhle knihu především fanouškům Stephena Kinga.

Vendea28
17.07.2015

Kniha povídek mistra svého oboru, která si rozhodně zaslouží nezůstat nepovšimnuta. Každá část má něco specifického a nejdou všechny postavit do jedné lajny, abych řekla: „Ano, to je to nejlepší, co se dalo vybrat.“ Není. Jsou tu slabší kousky vedle dokonalých skvostů. Něco nudilo, něco nadchnulo a něco vyděsilo tak, že jsem nemohla usnout nebo mi to vrtalo hlavou ještě dva dny po dočtení. A to je přesně „Král“, kterého mám ráda, protože jeho dílo utkví v paměti.

jiri1678
14.06.2015

Sbírka povídek, která trošku potěší, ale neurazí. Hodnotil bych ji půl na půl
Povídky které se mi moc líbily:
Všechno je definitivní = asi nejlepší z celé knihy
Silniční virus míří na sever = Líbí se mi nápad
Pán v černém obleku = Jak zrealizovat představu ďábla
Oběd v Gotham Café = Jak se vypořádat s rozvodem
L. T. a jeho teorie domácích zvířat = Od zvířat k masovému vrahovi
1408= Kdo viděl film, netřeba připomínat
Jízda na střele = Hezky zfilmována....