Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1286/bmid_vsechno-co-opravdu-potrebuju-znat-j-Koc-1286.jpg 4 2124 279

Školka je už více než patnáct let na světě. Stále vychází v dotiscích a mnoha překladech, a Fulghuma proto napadlo přečíst si to, co napsal před patnácti lety, novýma očima. Chtěl zjistit, jestli stále věří tomu, co napsal, jestli náhodou na něco nezměnil názor, a pokud ano, tak jak, v jakém smyslu a co s tím dělat. Obvykle se taková věc nedělá, autoři nemají takovou možnost. Školka je však o postoji k životu, jak se dívat na věci kolem sebe, a to se časem mění. Fulghum udělal na nové Školce nakonec víc práce, než čekal. Něco vynechal, protože to působilo zastarale, nebo prostě změnil názor na věc. Na oplátku přidal dvacet pět nových příběhů, co přinesl život, a co je dnes aktuální. Zdá se to jako hotová kniha?... celý text

Literatura světová , Fejetony, eseje

Vydáno: , Argo

All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten , 1988

Ctirada
Ctirada
17.11.2023

Nechci knihu hodnotit, protože jsem čtení ve třetině vzdala. "Mateřskou školu" mám ráda už od studentských let, ale do ostatních příběhů jsem se nedokázala začíst. Ne že by neobsahovaly velké myšlenky, ale nebavilo mě to a musela jsem se vyloženě nutit pokračovat.

KočkaSára
KočkaSára
14.11.2023 5 z 5

Když bych měla vybrat jednoho ze všech mých oblíbených spisovatelů, byl by to jistě Robert Fulghum. Miluju jeho pohled na svět a maličkosti kolem nás. Hledání štěstí v okamžiku. Bytí tady a teď.
Jeho knížky mi přinesly spoustu životních mouder, mnoho radosti a otevřely mi oči vidět svět hezčí i v těch nejmenších věcech.
Fulghumovu školku doporučuji všude, kde můžu, protože s Fulghumem je život prostě pestřejší a zábavnější.

stelka_knihomol
stelka_knihomol
07.11.2023 4 z 5

Moc krásná knížka plná krásných i vtipných myšlenek. Jen mi trošku nešlo se do ní začíst. Určitě ale doporučuju - najdete zde všechnu moudrost světa, a ještě něco navíc.

Hypatia1010
Hypatia1010
06.11.2023 3 z 5

Kdysi dávno jsem tento útlý svazek četla v prvním českém vydání a pamatuji si, že jsem tehdy byla z knihy nadšená. Po letech jsem se ke knize vrátila v rámci čtenářské výzvy a sáhla jsem po novějším a zrevidovaném vydání. A musím říci, že jsem byla docela zklamaná. Nemyslím, že by se ze mě mezitím stal o tolik náročnější čtenář, ale kdoví. Možná mi prostě jenom nesedlo to upravené vydání - někdy úpravy nadělají víc škody než užitku. Abych to mohla posoudit, musela bych si asi znovu přečíst i to původní vydání. Třeba se k tomu ještě někdy v brzké době dokopu.
Četla jsem docela dlouho, protože jsem si chtěla dát prostor, abych se nad jednotlivými kapitolami zamyslela a snad pochopila, co tím chtěl autor říci. Některé kapitoly mě přiměly také zavzpomínat, jiné zase vykouzlily na mé tváři úsměv. Například u kapitoly Pastelky jsem vzpomínala, jak můj syn ve věku asi tří let měl období, kdy neustále kreslil mapu k pokladu a jednou ji v nestřeženém okamžiku načmáral na bílou zeď našeho obýváku. :-)
Kniha je plná postřehů a zamyšlení z běžného života. Některé kapitoly mě tudíž oslovily více, jiné méně. Kromě Pastelek patří mezi mé oblíbené také Mořská panna, Kaluže a samozřejmě Pampelišky. I naše zahrada je plná pampelišek, navíc také kopřiv a dalších plevelnatých rostlin. Třeba na jaře se můj syn musí při sekání vyhýbat hlavně plácku s rozkvetlými kopretinami (ale kvetou nám tam i fialky a orseje).

Angelika_SNS
Angelika_SNS
14.09.2023 2 z 5

Zvlášť mám ráda Pampelišky, ale líbí se mi i Schovávaná, Třetí pomoc, Mořská panna, Křik.

cvpython
cvpython
01.09.2023 3 z 5

Nejraději mám o pani a pavouku ze schodiště :-D

Greengrass
Greengrass
11.08.2023 5 z 5

Čtu už poněkolikáté. Stejně jako autor máme zahradu plnou pampelišek. Stejně jako jeho soused, i ten náš není s naším pojetím zcela srozuměn. Tak ještě si tak dát tu
partičku pokeru...a život je fajn.

Doubravka1975
Doubravka1975
04.08.2023 4 z 5

Neobyčejné přemýšlení o obyčejných věcech. Krátké, pohodové příběhy a zamyšlení z autorova života. Některé mě bavily víc, některé míň. A souhlasím s autorem a cituji: Čtěte to po malých kouskách - není žádný spěch a na konci vás stejně nečeká žádné rozuzlení zápletky :):)

Zverak
Zverak
23.07.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem četl, kvůli škole, jako povinnou četbu a docela se mi líbila. Jsou do ni zapsány rádoby vtipně-poučnou formou postřehy ze života autora. A i když jsem na knihu neměl velká očekávání, nakonec mě docela bavila. Moje nejoblíbenější povídka byla nejspíš o chlapci od sousedů, který sekal trávu, také byla podle mě nejvtipnější. Vzhledem k tomu, že vyhledávám knihy jiného žánru, tak nedám této knize, příliš vysoké hodnocení, ale myslím si, že si zaslouží 3 hvězdičky z pěti.

Štěpánka_010
Štěpánka_010
10.05.2023 4 z 5

Knihu jsem četla coby povinnou četbu do školy. Autor se v knize zamýšlí nad velmi běžnými věcmi, ale i nad různými zvláštními problémy.
Jsou zde i autorovy postřehy, vzpomínky, které jsou moc pěkně a čtivě zapracovány do knihy.

Jana512
Jana512
21.04.2023 4 z 5

V krátkých zamyšleních autor přináší podnětné myšlenky na různá témata. Je to napsáno v krátkých článcích, v nichž některých je zachycena životní zkušenost a životní moudrost.

Lele61
Lele61
16.04.2023 4 z 5

Typické krátké postřehy a komentáře, čili Fulghum tak, jak ho dobře známé. Vtipné, psané s jemnou ironii a přitom hluboce pravdivé. Tohoto autora já zkrátka můžu a pevně doufám, že se mi jen tak neomrzí :-)

rreegg1
rreegg1
09.04.2023 1 z 5

Po velmi dlouhé době knížka , kterou jsem neměla ani chuť dočítat do konce. Měla jsem možná očekávání, jelikož název knihy mi utkvěl v hlavě už kdysi a vždy jsem si chtěla knihu přečíst i proto, že měla dobre recenze a autorovo jméno je zname. Pro mne ale ztráta času. Do rukou se mi dostalo druhé vydání a je to opravdu překonané a na dnešní dobu velmi nudné a nic neříkající. Podle mnoha kladných recenzí zde mám pocit, že jsem asi četla jinou knížku než ostatní

alishek
alishek
26.03.2023 3 z 5

Četla jsem verzi k 25.výročí vydání původní knihy, ale i tak mi kniha přišla taková nemastná/neslaná a trochu zastaralá, ale jinak některé myšlenky byly zajímavé.

DreamerX9
DreamerX9
20.03.2023 4 z 5

Od každého trochu a přeci to ma něco do sebe. Humor spojeny s moudrostí života do života

ydnac
ydnac
12.01.2023 5 z 5

PŘÍJEMNÝ HUMOR

Postřehy pana Fulghuma a jeho příběhy jsou místy vtipné a místy velice pravdivé :-)
Dobře jsem se pobavila a přikyvovala :-)
Je to moje první čtení od tohoto autora a určitě ne poslední :-)
Kukačkové hodiny - perfektní :-)

"Tak to pane, nepůjde. Mohl by z toho být průšvih."
" A co když vám každému dám deset dolarů a uděláte to po setmění?"
"To by šlo. Ale co když nás chytí?"
"Za dalších pět dolarů pro každého vás nechytí."

LuckyZ
LuckyZ
07.01.2023 5 z 5

Knihu jsem četla poprvé a jen díky Čtenářské výzvě jsem přišla na to, že jí mám i doma. Mile mě překvapila. Určitě doporučuji. Mám upravené vydání z roku 1993,kde je i dovětek,co se s lidmi z příběhů dělo dál. Je tu i krásný příběh o Matce Tereze, a autor se s ní i setkal náhodou,a my už víme, že zemřela v roce 1997.

Gabča67
Gabča67
24.10.2022 4 z 5

Životní moudra, která pohladí, potěší a poučí.

janka2000
janka2000
28.09.2022 5 z 5

Skvělá kniha humorných povídek a zamyšlení. Čtení pro mě bylo jako pohlazení na duši a zároveň mě nutilo se zamyslet a koukat na svět jinak. Fulghum je velmi zajímavý člověk, který toho mnoho zažil a vyzkoušel, a proto tyto příběh z jeho života stojí za to.

ZuzanaZ83
ZuzanaZ83
10.08.2022 4 z 5

Milá kniha plná slušnosti, nadhledu a mírné ironie vůči sobě samému. Příjemné čtení, při kterém máte pořád lehký úsměv na tváři.

eseje povídky humor americká literatura fejetony úvahy a zamyšlení

Část díla

1996  85%Už hořela, když jsem si do ní lehal
2004  83%Třetí přání
2011  87%Drž mě pevně, miluj mě zlehka: Příběhy z tančírny Century
1996  86%Možná, možná ne

Kniha Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce je v

Přečtených3 543x