Vše, co jsme si nikdy neřekli

Vše, co jsme si nikdy neřekli https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275809/bmid_vse-co-jsme-si-nikdy-nerekli-SBc-275809.jpg 4 806 204

Lydia je mrtvá. To ale zatím nevědí... Šestnáctiletá Lydia (prostřední a nejoblíbenější ze tří dětí) se musí vyrovnávat s tlakem rodičů, kteří si chtějí splnit vlastní nenaplněné sny a touhy o společenské kariéře. Její otec pochází z uzavřené komunity první americké generace čínských přistěhovalců, matka je obyčejná americká žena, které se nepodařilo stát se lékařkou. Když je jednoho dne Lydia nalezena utonulá uprostřed jezera, nikdo nedokáže pochopit, jak a proč se to stalo. Začíná vyšetřování, ve kterém si paradoxně nejvíce zdravého rozumu zachovává nejmladší z dětí – dcera Hannah… Znepokojující a tragický příběh čínsko-americké rodiny žijící na předměstí Ohia získal prestižní ocenění Kniha roku obchodu Amazon za rok 2014.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Everything I Never Told You , 2014

Skřítek77
28.08.2018 5 z 5

Knížka mě úplně vtáhla a až do konce nepustila. Hrozně mě bavilo postupné odhalování minulosti a příčin vztahů v rodině. Tohle má být autorčina prvotina?! Tak to se moc těším na další knihy!

Isserley
25.08.2018 5 z 5

Kniha se mi nečetla lehce. Rodič může udělat tolik chyb! A jsou chyby, které nejdou napravit. Můžu jen doufat, že jsem takové chyby ve výchově neudělala. Ale co když udělala, ale nevím o tom? Copak jsem si nikdy nepomyslela, kde jsem dneska mohla být, kdybych svá nejlepší léta nevěnovala pověstnému utírání zadečků? Copak mě nikdy nemrzelo, že dítě je úplně jiné, než jsem já? Opravdu jsem dítěti nikdy neřekla, že kdyby se víc snažilo...?
Tohle všechno čtenáře napadá při čtení téhle znepokojivé knihy a ještě dlouho potom. Je to kniha s přesahem.

Kekik
22.08.2018 5 z 5

Geniální. Geniální. Geniální.
Celeste Ng, BRAVO !!!
Doporučuji !!!

Adriana.82
19.08.2018 5 z 5

Nejvíc mi bylo líto nejmladšího dítěte ...tak chytrá,vnimava...skromná...a všichni jí přehlizeli ...

Mynny
10.08.2018 5 z 5

Naprostá paráda. Kniha vám možná připomene Americkou krásu, ale autorka méně tlačí na pilu a nehraje s postavami zvrácenou šachovou hru - charaktery jsou uvěřitelné, v půlce knihy už vám možná bude připadat, že jsou to vaši trochu podivní známí. Silný příběh, který určitě patří do mojí TOP10.

marketa6511
30.07.2018 5 z 5

Knížka plná otázek a sem tam nějaká odpověď, knížka, která ve mně určitě zůstane. Další uvědomění si toho, jak málo známe naše nejbližší a jak s námi, v dobrém i zlém, cvičí naše rodinné systémy. Někdy nezbude, než říct - díky, že jsem si takovou knihu mohla přečíst.

ivulka15
19.07.2018 5 z 5

Velmi dobré.

eva2114
14.07.2018 4 z 5

O tom, ake tazke je byt iny, ake tazke to je, ak nezapadate. Ake tazke je plnit ocakavania.

LenkaVrbatova
02.07.2018 5 z 5

Když si člověk chce rozšířit obzory o čínském životě v USA, nelze tuhle knihu pominout. Výborně napsaný silný příběh. Jsem ráda, že mě tahle kniha neminula.

ibs
30.06.2018 5 z 5

Zvlastny stal pisania, ale o to viac si ju treba precitat, je vynikajuca, 5 z5!

iška
06.06.2018 5 z 5

Krásná kniha. Plná pochopení a opět dokazuje, že kořeny jsou důležité, ale je prostě nutné umět dávat i ta křídla.

momo01
03.06.2018 5 z 5

Bolestně dusívá. Nesplněné touhy a sny. Spolu každý sám. Vina a nevina. Jak moc dokážeme ublížit, aniž to víme. – O tom všem je.

janasim
23.05.2018 5 z 5

Ani nevím, co bych k této knize napsala, všechno co může, mě bolí a chtěla bych plakat, je mi smutno, napadají mě otázky, na které nikdy nedostanu odpověď... Působivý příběh.

zlinissi
22.05.2018 4 z 5

Autorka přibližuje polovinu 20. Století v Americe a tehdejší přístup k menšinám. Navíc má velký talent pro popis zdánlivě drobných situací a sporů v rodině, které zanechávají šrámy na duši nejednoho člena...
Někde jsem četla, že rodiče se snaží dát dítěti to, čeho se jim samotným nedostávalo. Matka touží po vyniknutí, po naplnění mimo domácnost. Otec se naopak celý život snaží zapadnout a splynout. A o tom jak takové jednání ovlivňuje děti, je tento příběh.

harena
19.05.2018 5 z 5

Náročné téma, kniha plná emocí a smutku, kde matka bílá Američanka a otec Číňan z druhé generace se snaží děti ochránit před trápením, bolestí a ústrky, kterými sami prošli a s nejlepšími úmysly připravují své děti na život. Své nesplněné sny naloží na bedra Lydie, dávají jí co sami chtěli (učebnice medicíny, knihy o tom, jak získat přátele) a neptají se, co potřebuje ona. Příběh nutící k zamyšlení, plný napětí a citu a vynikající vypravěčský styl řadí tuto knihu mezi mé oblíbené a já můžu jen doporučit.

anna2328
14.05.2018 5 z 5

Kdokoli, kdo si nese nějaké citové problémy z dětství, je v té knize určitě najde: nenaplněná přání rodičů, kulturní stereotypy, nedostatek lásky v pubertálním a dětském věku. Brilantně poutavý román, který zejména ženám přinese reflexi jejich dospívání i výchovy jejich dětí. Po přečtení tohoto románu už svým dětem dort vždycky upeču a ne proto, abych si dokázala, že to dokážu, ale aby věděly, že mi na nich záleží tolik, že jakoukoli únavu kvůli nim překonám a udělám to. Sáhnete si do svědomí a zároveň vám bude tak dobře jak jen z dobrého románu může být.

zuzana2599
14.05.2018 5 z 5

Hluboká a citlivá sonda do života jedné rodiny.
Již dlouho jsem nečetla něco tak opravdového a silného. Musím se přiznat, že po dočtení na mě padl smutek a splín, vždyť i já jsem možná není až tak dobrá matka, jak jsem si dosud myslela... Možná jsem něco neřekla, někde chybovala, ale stejně jako Marilyn své děti miluji. Ach jo. Kniha trochu rozervala moje nitro !
Po dlouhé době jsem četla odeonku, a je to sázka na kvalitu !

adorjas
11.05.2018 4 z 5

Posledné knihy, ktoré som čítala (a komentovala na Databáze knih) boli z rodinného prostredia. Nejakým spôsobom sa vždy riešili dysfunkčné rodiny. Asi táto z nich bola najsilnejšia, resp. najlepšie napísaná. Páčil sa mi kontrast medzi americkou matkou orientovanou na výkon a vyčnievanie a čínskym otcom, ktorý chce len zapadnúť. A tým pádom, tie nároky, ktoré títo rodičia kládli na svoje deti sú úplne fasicnujúce a desivé. A život introvertovaných detí, ktoré nehovoria o svojich depresiách je pre mňa fascinujúcim tiež. Ale priznajme si, koľko je takých rodín, kde sa isté témy zamlčia navždy?!

wosch
08.05.2018 4 z 5

...a že toho bylo!

erik385
05.05.2018 4 z 5

Zaujímavá kniha o tom, ako dokáže prehnane ambiciózna matka a prehnane neambiciózny otec doslova zlikvidovať vlastné túžby dcéry. Tá sa stane len prístrojom na spľňanie nenaplnených rodičovských snov. Celkom dobre sa to číta, aj keď chvíľami mi to prišlo už trochu zdĺhavé. Ale stojí to za to, hlavne ak sa zaujímate o kvalitné psychologicky rozpracované rodinné drámy... Každá rodina má svojé zvrátené tajomstvá.

prvotina americká literatura rodinné vztahy

Celeste Ng
americká, 1980
2016  89%Vše, co jsme si nikdy neřekli
2017  89%Ohníčky všude kolem
2023  82%Naše ztracená srdce

Kniha Vše, co jsme si nikdy neřekli je v