Vřeteno osudu

Vřeteno osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267983/bmid_vreteno-osudu-3wo-267983.jpg 5 117 48

Kdo by neznal tajemné, strašidelné balady z legendární sbírky Kytice! Co však víme o životě jejich autora Karla Jaromíra Erbena? Málokdo tuší, že pod maskou seriózního, tichého muže se skrýval vášnivý romantik, jenž si do deníků zapisoval děsivé sny, žil ve stínu smrti, vedl hovory s duchem mrtvého bratra-dvojčete, trpěl problematickými vztahy k ženám a skrýval hrůzné tajemství Záhořova lože. Zkušený romanopisec Otomar Dvořák poodhalil oponu nad nelehkým životem tvůrce, který musel svádět dramatický boj s nepřízní osudu, aby pro budoucí generace zachránil svět starých slovanských mýtů, obřadů, pověr, písní a pohádek. V románovém příběhu procházíme spolu s Erbenem bouřlivými událostmi poloviny devatenáctého století, setkáme se s významnými osobnostmi té doby (Mácha, Palacký, Havlíček Borovský, Tyl, Němcová, Frič, Šafařík a jiní), ale současně putujeme i baladickou krajinou, nad níž září bledá luna, ve skalách se otvírají poklady, vodník líčí ošemetné sítě a mrtvý milenec klepe na okénko, za kterým se modlí jeho milá… Vřeteno osudu se otáčí a černá sudice Morjana šeptá Erbenovi z temnot: „Propadl jsi smrti! Čím se vykoupíš, aby sis zasloužil život?“... celý text

Jana283
19.03.2024 3 z 5

Poté, co jsem dočetla knihu o Boženě Němcové, sáhla jsem do knihovny pro další životopisnou knihu, tentokrát o Karlu Jaromíru Erbenovi. Těšila jsem se na ní, protože o tomto našem významném spisovateli toho opravdu moc nevím. A nebýt to K.J. Erben (Kytici miluji) tak bych knihu nedočetla. Takhle jsem se protrápila až do konce, ale autorův podivně šroubovaný styl mi opravdu nesedl. Vzpomněla jsem si, že od tohoto spisovatele jsem kdysi podobně bojovala i s knihou Lásky princezen kuronských. Ale asi je to jen můj osobní problém, protože vidím, že kniha se ostatním čtenářům líbila a je hodnocena velmi vysoko. V každém případě K.J. Erben byl velmi zajímavý člověk a asi i ne zcela doceněný autor. Jsem ráda, že jsem měla možnost dozvědět se víc o jeho životě.

ugisha
23.10.2023 5 z 5

Perfektní knížka, nabitá spoustou informací a přesto čtivá. Dobu národního obrození mám ráda, potkávat všechny ty velké básníky i v této knize bylo fajn. Erben byl neskutečně pracovitý člověk, který - jak se píše v epilogu - vzal i práci, kterou nikdo dělat nechtěl. Celou knihou se jako červená nit vinou úryvky jeho balad a přibližují nám, jak (a dlouho) vlastně celá Kytice vznikala. Skvělý čtenářský zážitek, doporučuji.

soukroma
18.10.2023 4 z 5

Je vidět, že Erbena a Žebrák má autor rád a rád se ponořil do zkoumání života tohoto poety. Kniha v tomto pečlivém zkoumání osudu v kontextu našeho uměleckého života a naší doby podobá Srdci v kleci o Nerudovi, je možná trochu méně hutná, ale podrobná je stejně (nicméně jí také chybí časové informace - nebýt hned zkraje fotka náhrobku, ani nevím, kdy žil). A stejně jako odhaluje zákoutí duše Erbenovy (s mnoha citovanými verši), poukazuje i na činnost a vlastnosti dalších bardů, jeho současníků, jako Palacký, Mácha či Tyl.
Nerudovo dílo je mi ovšem mnohem bližší, protože baladám, pověstem, báchorkám, pohádkám, děsivostem lidové slovesnosti jsem nikdy moc neholdovala (stejně jako romantické duši nořící se až k omdlení do děsů a tajů člověka, přírody a míst) a spíš se jim vyhýbám, tak ani v Kytici (byť odrecituji kdeco) ani jeden kousek vlastně ráda nemám. Navíc laděno spíše do melancholična až depresivna, zejména revoluční rok 1848 a několik dalších let stanného práva a všemožného útlaku. A konec vůbec velice smutný (ale díky za epilog v novém vydání) - osud k Erbenovi moc vstřícný nebyl, zejména v osobním životě (pohřbil většinu svých maličkých dětí, přišel o ženu...a opakovaně zmiňovaného nepoznaného bratra-dvojče). Proto prostě nemohu hodnotit víc než 70%, neb jsem si to dostatečně neužila.

"Romantická vzpoura je krásná na papíře, ale když umíráte hlady, už to tak poetické není."

dagmar7365
21.09.2023 5 z 5

Vřeteno osudu mě polapilo a nepustilo. Velmi čtivě napsaný románový životopis. Národní obrození pro mě dostalo úplně jiný rozměr a opravila jsem si školou a nudnými výklady dost pokřivený pohled na řadu osobností NO. Myslím si, že K. J. Erben si takové dílo zasloužil, protože jeho obraz je redukovaný na sběratele pohádek a přitom za ním je tolik práce. A ještě jeden dojem mám z této knihy - ohromnou chuť přečíst si Kytici. Věřím, že si z ní odnesu úplně jiný dojem než před maturitou.

TipsyChipsy
27.08.2023 5 z 5

Skvělý životopis, napsaný s hlubokou znalostí faktů o Erbenově životě a dobového kontextu. Nenápadně včleňuje spoustu drobných informací a přibližuje osobnosti 19. století. Nejen to, autor našel klíč (jak uvedl v doslovu) k Erbenovi skrze jeho dílo, magično praslovanských bájí a vytvořil cenné literární dílo, hodné Erbenova odkazu.

znalec
10.08.2023 5 z 5

Chtěl bych upozornit, že román Vřeteno osudu vyšel v létě roku 2023 (jubilejním roce vydání proslulé Kytice) ve druhém, mírně upraveném vydání. Na četné žádosti čtenářů přidal autor na závěr ještě jednu kapitolu - Epilog, v němž očima Erbenova obdivovatele Jana Nerudy líčí zbývající část Erbenova života, jeho poslední nedokončená díla, smrt a pohřeb na Košířském hřbitově. Také autor připojil doslov, v němž prozradil některé okolnosti napsání knihy.

Micha-Él
18.06.2023 5 z 5

Za tenhle beletrizovaný životopis jsem panu Dvořákovi moc vděčná a přála bych si, aby podobných vzniklo mnohem víc, byť klidně ne od něj. Je to skvělý způsob, jak všem, kdo mají zájem, přiblížit dějinný kontext národního obrození a velikány té doby jako osoby z masa a kostí, s jejich radostmi i starostmi. Tajná zpověď K. J. Erbena je, troufám si říct, geniální dílo a to hlavně díky autorovu stylu psaní. Vícekrát jsem se totiž přistihla při myšlence, že čtu knihu z 19. století. Proto působí román velmi autenticky, jako by jej skutečně vyprávěl sám Erben. Pravda je, že jsem si na pomalu plynoucí děj nějakou dobu zvykala, nicméně já osobně to považuju spíše za plus, knihy z NO přece jen nejsou plné akce a překvapení. Bylo fantastické sledovat, jak postupně vznikaly jednotlivé balady z Kytice i to, jak se Erben vyrovnával se svými děsivými sny a se všudypřítomnou smrtí. Abych zmínila také něco veselejšího, moc se mi líbil jeho vztah k Betynce a jejich dcerkám. Kromě ohromně zajímavých, reálně popsaných osobností má Vřeteno osudu vynikající atmosféru, přesně v duchu Erbenovy pozoruhodné Kytice. Když jsem četla, měla jsem dojem, že stojím v salonu u Palackých, že hovořím s Boženou Němcovou nebo putuju krajinou kolem Žebráku. V neposlední řadě oceňuju, že jsem se dozvěděla mnoho ze slovanského bájesloví, včetně okolností vzniku některých slov a tím nemyslím "jen" právnické termíny (výraz mur). Krásnou třešničku na dortu tvoří průběžné úryvky z Erbenovy tvorby. Mohla bych tu psát ještě dál a dál, vychvalovat, rozjímat, ale myslím, že jsem toho už zmínila dost. Čtení jsem si zkrátka moc užila, rozhodně budu vřele doporučovat.

terezarath
17.06.2023 4 z 5

Velmi povedeně zpracováno. Jako studenta literatury mě kniha nadchla. Jistě, místy se popisy a dějové průběhy trošku táhly, musela jsem občas nějaký ten odstaveček přeskočit, ale jinak to bylo velmi dobře zpracované, informačně poměrně přesné a hlavně skvěle napsané.

Pablo70
15.04.2023 4 z 5

Beletristický pokus vylíčit Erbenovo mládí, jeho děsy. Přihlédneme-li k jeho torbě, přicházel opravdu do styku se syrovou skutečností, ať již osobně, nebo když zapisoval lidovou slovesnost. Jeho Slovanské pohádky jsou opravdu drsné a taky v Kytici se to hemží hrůznými činy. Dvořák měl z čeho čerpat o rozbor Erbenovy tvorby se v minulosti pokusili už jiní. (Dnešní pohled na Erbena z hlediska psychologie najdete v diskusi.) Myslím, že by si Erben zasloužil pozornost seriózních vědců. Jeho dílo je z větší části stále živé a dočkalo se mnoha zpracování.

broskev28
31.03.2022 5 z 5

Děkuju za všechny nadšené komentáře a přidávám se k nim.
Autora jsem znala z knih o naší rané historii (trilogie O královně Žofii Bavorské) a četla jsem také jeho Srdce v kleci, podobně zpracovaný život Jana Nerudy. Těšila jsem se na nové poznatky o našich "buditelích", a dostalo se mi jich v míře vrchovaté. Jak zde píší mnozí čtenáři: je skvělé, když díky četbě najednou uvidíte někdejšího velikána naší historie jako živoucího člověka, s jeho chybami a pochybnostmi. Zaujaly mě úvahy na téma Rukopisů i charakteristika V. Hanky. Vůbec jsem netušila, že Erben měl právnické vzdělání a do češtiny "převedl" mnohé právnické termíny, které do té doby čeština nepoužívala (konstituce). A což teprve obě "jeho" Betynky!
Zkrátka úžasná kniha, kterou všem čtenářům naší knihovny doporučuju!

petrarka72
14.03.2022 4 z 5

Hodně mě to bavilo - přestože styl je většinou suchopárný jako "tajně se zpovídající" autor v civilu (ano, beru to jako záměr a lze si na to zvyknout)... Na druhé straně - tu a tam vyšlehne plamen pozoruhodného postřehu nebo přesně zacílené pasáže: Erbenovy sny, ukázky jeho tvůrčího přemýšlení, verš či sloka či poetický útržek, který by od něj člověk nečekal (Smolný var je typický příklad). Největší cenu má ale tento svazek v popisu kontextu - doby, uměleckého prostředí, samozřejmosti boje za národní sebeurčení. A některé osobnostní charakteristiky jsou mistrovské (J. K. Tyla ve srovnání s Máchou, třeba; Havlíčka, Němcové, Čelakovského, ale i Tomka, Sacher-Masocha...).

evask
29.11.2021 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, určena hlavně lidem, kteří se o historii národního obrození zajímají. Je hodně obsáhlá a já zas takový nadšenec nejsem, tak jsem občas nějaký ten řádek přeskočila, autor promine.

martina.culik
28.11.2021 5 z 5

Karla Jaromíra Erbena jsem vždy měla ráda a tento román mě bavil od začátku do konce.
Čtenář se zde seznámí s tehdejší kulturou, politikou a dozví se mnoho zajímavých informací nejen o Karlu Erbenovi a jeho rodině, ale i o jeho současnících. Mnoho informací pro mě bylo novinou, protože ty pikantní věci se ve škole většinou nezmiňují.
Kniha se četla velmi dobře a měla takovou mystickou erbenovskou atmosféru. Úplně jsem z ní cítila Kytici.

Richard Hrob
08.10.2021 5 z 5

Tak za sebe nemohu jinak než 5*. Kniha je velmi čtivě napsaná. Erbena zná většina lidí jen jako autora Kytice. Tato kniha však popisuje velmi čtivou formou život a dílo tohoto autora. Kniha je Podle mého výborným průvodcem dějinami české literatury, který je navíc,i velmi dobře napsán a proto může ke studiu literatury potažmo historie přivézt i širší okruh zájemců.

18LenkA12
24.08.2021 5 z 5

Tento historický román, byl napsán velice čtivě. Po přečtení tohoto díla mám hned jinou představu o době Národního obrození a jejích představitelích. Pokud někoho zajímá vznik jednotlivých balad ve sbírce Kytice, tak ať si určitě přečte tuto knihu.

Vidlička
06.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Skvěle a čtivě napsáno. Všechny ty obrozenecké postavy z učebnic získají najednou živost a charakter (pro mě obzvlášť Borovský, Čelakovský a Palacký). Ale! Od Otíka jsem čekala víc záhad, tajemna a mystérií než jen sny a samomluvu, to je ale vždycky tak, že když se na nějakou knížku moc těšíte, tak malinko zklame. Proto jen čtyři hvězdičky, ale za přečtení určitě stojí!

maca_t
05.08.2021 5 z 5

Než jsem si přečetla tuto knihu, tak jsem pana Erbena vnímala vpodstate jen jako autora Kytice. Ale zdaleka tomu tak není. Jeho přínos pro vlastenectví a český jazyk je opravdu velký... díky němu máme např. slovo ústava! Asi před rokem jsme byli v Miletíně a prošli si tamní naučnou stezku K. J. Erbena, takže když v knize popisuje svá oblíbená místa, mohla jsem je procházet s ním. Celkově je tato kniha dobrou pomůckou pro někoho, kdo se chce dozvědět něco víc než ve škole, a hlavně záživnější formou.

Eva88
10.05.2021 3 z 5

Kniha vyloženě pro fandy literatury, dějepisu a jazyka českého. Tak jsem zjistila, že už takový fanda nejsem. Ale jsem ráda, že jsem knihu přečetla a osvěžila si kdysi samozřejmé, teď už tedy těžce dolované, vědomosti z doby národního obrození.

certik003
02.04.2021

V seriálu o Němcové mě zaujalo, že Erben zadrhává a pak jsem v Levných knihách narazila na tenhle beletristicky zpracovaný životopis, který byl navíc hodně dobře hodnocený, takže jsem neodolala, přestože životopisy moc nečtu a když už, tak určitě ne o básnících. A byla jsem hodně překvapená, jak moc mě její čtení bavilo. A jak moc zajímavé bylo, protože znám Erbena pouze jako autora Kytice a sběratele pohádek, nic víc jsem o něm netušila a jsem ráda, že jsem si zase trochu doplnila vzdělání. Nejvíc mě překvapilo, že právě jemu vděčíme za spoustu výrazů z právní oblasti. V knize je také spousta informací o dalších českých autorech, o tom, jak probíhlo obrození, autor do děje krásně vložil jeho verše a úryvky pohádek a právě to mě nalákalo si jeho pohádky opět přečíst. Jediné co mi občas vadilo, bylo líčení autorových iluzí a představ. V každém případě jsem strašně ráda, že jsem knížku četla, protože jsem se dověděla spoustu zajímavostí a rozhodně budu v budoucnu pátrat po podobném čtení.
4 1/2

Amneris
24.03.2021 5 z 5

Kniha mě zaujala svým názvem a musím říct, že jsem se okamžitě začetla a nedokázala se odlepit. Některé věci jsem o panu Erbenovi nevěděla, takže jsem si v tomto směru doplnila vzdělání. Velmi se mi líbilo, jak se Erbenovy verše prolínaly do příběhu. Panu Dvořákovi se podařilo vytvořit úžasné dílo. Stojí za přečtení.