Vřeteno osudu

Vřeteno osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267983/bmid_vreteno-osudu-3wo-267983.jpg 5 117 48

Kdo by neznal tajemné, strašidelné balady z legendární sbírky Kytice! Co však víme o životě jejich autora Karla Jaromíra Erbena? Málokdo tuší, že pod maskou seriózního, tichého muže se skrýval vášnivý romantik, jenž si do deníků zapisoval děsivé sny, žil ve stínu smrti, vedl hovory s duchem mrtvého bratra-dvojčete, trpěl problematickými vztahy k ženám a skrýval hrůzné tajemství Záhořova lože. Zkušený romanopisec Otomar Dvořák poodhalil oponu nad nelehkým životem tvůrce, který musel svádět dramatický boj s nepřízní osudu, aby pro budoucí generace zachránil svět starých slovanských mýtů, obřadů, pověr, písní a pohádek. V románovém příběhu procházíme spolu s Erbenem bouřlivými událostmi poloviny devatenáctého století, setkáme se s významnými osobnostmi té doby (Mácha, Palacký, Havlíček Borovský, Tyl, Němcová, Frič, Šafařík a jiní), ale současně putujeme i baladickou krajinou, nad níž září bledá luna, ve skalách se otvírají poklady, vodník líčí ošemetné sítě a mrtvý milenec klepe na okénko, za kterým se modlí jeho milá… Vřeteno osudu se otáčí a černá sudice Morjana šeptá Erbenovi z temnot: „Propadl jsi smrti! Čím se vykoupíš, aby sis zasloužil život?“... celý text

ViolettaCh.
01.03.2021 5 z 5

Naprosto skvělé beletristické zpracování života a díla známého českého spisovatele, básníka, ale i právníka a archiváře, autora nesmrtelné Kytice, který se mj. zasloužil - vedle Boženy Němcové a některých dalších autorů - o sběr pohádek a lidových povídaček a tyto pak beletristicky zpracoval a upravil. Kniha je velice čtivá a uvádí čtenáře do doby i míst básníkova života a působení, která jsou i mně osobně velmi blízká. Přínosná bude hlavně pro studenty, kteří se na místo strohých učebnicových faktů mohou seznámit s Erbenovým životem a dílem prostřednictvím barvitě psaného stylu pana Dvořáka. Už dlouho jsem tak pěkný historický román o známé české osobnosti nečetla.

Marekh
21.02.2021 5 z 5

Tato kniha představuje životopis českého spisovatele KARLA JAROMÍRA ERBENA, který se proslavil především svou básnickou sbírkou KYTICE. Román je hodně obsáhlý, má 4 části. V románu se dočteme o Erbenově životě a vzniku jednotlivých balad z Kytice. Celkově se kniha četla dobře, byla čtivá, akorát ve 3. kapitole se vyskytovaly části z historie z roku 1848 včetně politiky a tyto úseky mne příliš nebavily a byly pro mě nezáživné, některé části bych nejraději přeskočil. Pro mě byly tyto části hodně podrobně popisovány, a pokud by se autor v těchto částech nerozepisoval do takové hloubky, tak si myslím, že by to knize prospělo a v mém případě by se kniha četla ještě lépe. Celkově však hodnotím knihu pozitivně. Je vidět, že autor si dal velkou práci se zpracováním této knihy, musel věnovat hodně času přípravě a studiem historických pramenů. Je určitě dobře, že se autor rozhodl napsat tuto knihu. Je vidět, že autor není žádným nováčkem v oblasti literatury, poněvadž vydal během svého života desítky knih a na knize Vřeteno osudu je to znát. Upřímně řečeno, pokud bych nesáhnul po této knize, vůbec bych nevěděl, že autor existuje. Patrně to bude tím, že nevyhledávám historické romány. Zajímavostí je, že autor uvedl v Poděkování, že děkuje své manželce za to, že měla obrovskou trpělivost, protože místo aby pomáhal na zahradě nebo ji vzal na procházku do lesa, tak na chalupě od rána do večera psal tuto knihu.

Myslím si, že kniha může také oslovit studenty literatury a dějepisu, ale také všechny čtenáře, kteří se chtějí dozvědět podrobnější informace o K. J. Erbenovi a období, ve kterém žil, protože v knize se nachází hodně zajímavých informací o českých spisovatelích, kteří žili v období K. J. Erbena. Mezi tyto spisovatele například patřili: K. H. Mácha, J. K. Tyl, Karel Sabina, Šebestián Hněvkovský, K. H. Borovský, František Palacký, Josef Jungmann, Božena Němcová a další autoři. Čtenář se dozví informace o historii z tohoto úseku dějin. V románu nalezneme také různé citace ať už z jednotlivých balad nebo z různých dopisů. V knize se nacházelo hodně pěkných částí, které by stálo za to si vypsat, ale tentokrát jsem si nevypisoval žádné citáty. V knize se nevyskytovaly překlepy, pravopis byl důkladně zkontrolován.

Při čtení této knihy jsem dostal chuť na opětovné přečtení KYTICE. Osobně mám tuto básnickou sbírku v oblibě a četl jsem ji snad už třikrát a budu se k této knize vracet do konce svého života. Myslím si, že knihu Kytice má v oblibě většina čtenářů.

Některé informace o K. J. Erbenovi jsem věděl ze školy, ale mnoho informací o jeho osobním životě bylo pro mě nových a z tohoto pohledu byla pro mě kniha určitě přínosná. Jak se dočteme v tomto románu, autor nenapsal jenom Kytici, ale napsal řadu pohádek, divadelní hru Sládci, podílel se na překladech právnické literatury z němčiny do češtiny a měl mnoho dalších aktivit. Je obdivuhodné, že Erben pracoval na jednotlivých baladách přes 20 let a knihu se podařilo vydat v roce 1853, v době, kdy se příliš české knihy nevydávaly.

Líbí se mi období, ve kterém tvořil Erben a jeho kolegové, poněvadž se budoval český jazyk a tito autoři bojovali ze všech sil, aby se vydávaly knihy v češtině, aby český jazyk byl plnohodnotným jazykem vedle němčiny a dalších jazyků. Určitě to nebylo jednoduché období, ale pokud by těmto autorům na tom nezáleželo a usilovně nepracovali na budování češtiny, tak by se také mohlo stát, že bychom v současnosti mohli mít jako úřední jazyk němčinu a převažujícím jazykem by byla němčina a čeština by byla na vedlejší koleji, a to bychom si určitě nepřáli, poněvadž čeština je krásný slovanský jazyk, ačkoliv pro cizince, kteří se mu chtějí naučit, je velmi náročná.

Tato kniha se mi také hodila do Čtenářské výzvy do bodu č. 10 – Kniha o známé české osobnosti.

Rade
24.11.2020 5 z 5

Náhodný úlovek z knihovny těsně před jejím říjnovým zavřením – a nebyla jsem zklamaná, naopak. Výborně zpracovaný životopis právníka, historika a básníka Karla Jaromíra Erbena, psaný stylem, který mě nesmírně chytil. Úžasné okénko do časů obrozenců, setkáme se s takovými velikány naší kultury, jako Františkem Palackým, Karlem Hynkem Máchou, Karlem Havlíčkem Borovským, Boženou Němcovou, Pavlem Šafaříkem… Věrohodný návrat do revolučního roku 1848 i období Bachovy porevoluční „normalizace“.
Životopis autora Kytice je prokládán ukázkami z básníkovy tvorby, poněkud hororové a občas pochmurné verše výstižně ilustrují básníkův životní příběh a dávají jeho průběhu lehce zlověstný osudový nádech. Znalost Kytice je pro čtenáře výhodou, ale není nutná, tahle kniha k její četbě nepolíbeného čtenáře jistě zláká…
„V jakémsi světelném zákmitu, jako když se blesk zaklikatí nočním nebem, jsem zahlédl, v čem tkví síla starých balad: jsou to vlastně pohádky ve své prapůvodní, rytmizované podobě, kdy se sborově zpívaly na posvátných obětištích. Kdy byly vedeny jako dialog mezi hlavními hrdiny a chórem a očištěny až na samou kostru symbolického příběhu, jenž se odehrává stále znovu, s neodvratností, ze které se nelze nijak vymanit. ˂Co sudice komu káže, to už nikdo nerozváže…˃ A každý pokus o vzpouru proti osudu je okamžitě trestán: nemilosrdně, neodvolatelně, strašlivě…“
„V duchu jsem uviděl skupinu naháčků, jak se šplhají ze všech stran po bočnicích kolébky, spokojeně broukají a nahlížejí dovnitř… Moji mrtví sourozenci. Zrození a smrt – to je rub a líc téže mince…“

Blue
24.08.2020 5 z 5

Velmi pěkně zbeletrizovaný životopis Karla Jaromíra Erbena, jehož přínosnost pro čtenáře je dána mírou znalosti osudů této zajímavé osobnosti. Největší ocenění si ale zasouží už samotný fakt, že se Erben konečně dočkal své literární biografie, navíc když se jedná opravdu o dobré čtení.

witiko
09.06.2020 5 z 5

Abych to napsal hezky česky, lidově a od podlahy, toto je skutečný biografický majstrštyk. Navzdory podtitulu nejde o žádný laciný bulvár odhalující slabé lidské stránky slavných osobností, ale o hluboký a vrstevnatý román postavený na velice pečlivě, až obdivuhodně nastudovaných faktech. Obdivuju lehkost, s jakou se autorovi podařilo propojit Erbenův osobní život s jeho prací a literárními inspiracemi a to vše na pozadí skvěle vykreslené doby a témat, která se tenkrát mezi českými obrozenci řešila, žila a vášnivě diskutovala. V románu najdete Erbenův portrét (nejen ten vědomý, ale i podvědomý na základě jeho snů a vizí), ale setkáte se tu i s Čelakovským, Němcovou (ach, nešťastná to žena...), Palackým (kdybychom toho neměli, museli bychom si ho prostě vymyslet), Šafaříkem, Sabinou, Havlíčkem (velký sympaťák!) a zvlášť do kontrastu jsou postaveny osobnostní i tvůrčí naturely Erbena a Máchy jako dvou vrcholů českého romantismu, které si přitom vzájemně nemohly příliš porozumět. Všichni jsou vylíčeni velice plasticky a autenticky, nejde o žádné povrchní karikatury. Smekám přede všemi, kteří tenkrát pro identitu národa tolik udělali. Kniha mě úplně motivovala něco si k tomuto období našich dějin pořádně nastudovat. Ve škole se o ní učíme v podobě muzejní chodby s řadou kamenných bust na piedestalu, ale tento román odkývá vnitřní dramata, spory a konflikty, která ta doba s sebou nesla. Je vlastně škoda, že kniha nevyšla v nějakém významnějším nakladatelství, pak by totiž podle mého názoru vzbudila daleko větší pozornost a ohlas, který by jí správně náležel.

maha75
12.05.2020 5 z 5

Smekám před panem Dvořákem. Napsat takové dílo muselo dát neuvěřitelnou práci. Rozhodně doporučuju k přečtení!

Switch
03.02.2020 5 z 5

Tato kniha by měla být povinnou četbou. Rozhodně nádherně a věrohodně popisuje život jednoho z našich předních spisovatelů a básníků pana K.J.Erbena a mnoha dalších z té doby. Poutavě popisuje pohnutky společnosti, vznik veršů a jejich podstatu. Smekám před panem Dvořákem, který knihu napsal, působí opravdu tak věrohodně, jako by psal Erben svůj životopis. Existovat kniha před patnácti lety, to by se mi to maturovalo :-)

Jozefina
02.12.2019

Je to hezká kniha o K.J.Erbenu. Byl to slovan tělem i duší. Celý život tomu věnoval. Byla to těžká doba.

gladya
02.11.2019 5 z 5

Zajímavé, dokonce z několika důvodů.

Čtenář se dozví nebo si připomene něco o životě Erbena i mnoha jiných "obrozenců", třeba to, kteří se znali nebo znát mohli (vypadá to, že skoro všichni).

Pozadu není ani Erbenovo dílo. Jelikož z mnoha balad z Kytice umím alespoň kousek zpaměti a některé celé nebo skoro celé, bylo zajímavé ty verše poznat. A vlastně tam čtenář pozná i dnes všeobecně známé pohádky Erbena a Němcové.

A zaujala mě další věc. V knížce je krásně popsáno, jak obrozenci řešili problém, jak moc si zadat či nezadat s "vládnoucí mocí". Podlehnout tlaku? Co jeijch přesvědčení a svědomí. To prožívaly zejména veřeně známé osobnosti i v jiných obdobích naší historie.

Peti
10.12.2018

Poutavé čtení o jedné literární éře, Erben, Havlíček, Němcová a další - člověkovi hned v paměti ulpí díla a představí si za jmény autorů jednotlivé osobnosti s barvitými a mnohdy složitými osudy.

aktijnov
26.11.2018 4 z 5

Rozhodně stojí za přečtení, i když některé pasáže jsem občas musela vynechat. Na střední škole by to měly mít děti jako povinnou četbu. Třeba by se jim pak líp učilo k maturitě.

sgjoli
26.10.2018 5 z 5

Citlivě napsaný román o Karlu Jaromíru Erbenovi líčí osudy tohoto významného českého básníka, ale na pozadí osudu jednoho člověka můžeme sledovat i dobové dění – politické, společenské a kulturní. Autor umí skvěle oživit jednotlivé charaktery, takže už nepůsobí tak suše a odtažitě jako v učebnicích dějepisu či literatury. Kniha je neskutečně čtivá, místy dost sladkobolná, ale já si ji děsně moc užila.

knihovniceS
09.09.2018 5 z 5

Dočetla jsem pěkně pomalu, každou kapitolku jsem si vychutnávala a vracím se v duchu k oblíbené Kytici a k pohádkám. Není to jen Erben, ale vystupují tam i jiné z dějin známé osoby a literáti - obrečela jsem Máchu, i když to byl pěkný zmetek ve vztahu k Lori .... No, nebudu nic prozrazovat, doporučuji po knize sáhnout, čte se to krásně - pan O. Dvořák je mistr svého oboru.

akina
18.07.2018 4 z 5

Tato kniha by měla být povinnou četbou. Nedokážu si představit lépe zpracované "suchary", o kterých se dnešní děti učí. Navíc je to cesta, jak z letopočtů a seznamů děl, udělat dobře známé postavy s jejich chybami i lidskostí.

aralka
08.04.2018 5 z 5

Pomalé tempo vyprávění životního příběhu jednoho z našich nejznámějších básníků Karla Jaromíra Erbena asi nesedne každému, ale mě chytilo za srdce... četla jsem velmi pomalu a užívala si to, moc mě to bavilo, ráda jsem poznala všechny postavy nám známé pouze z učebnic v jejich autentickém prostředí, jejich životní příběhy, které se prolínaly s tím Karlovým... když je to podáváno tímto stylem, člověk si to všechno lépe zapamatuje a sestaví celkový obrázek té doby, politické situace a lidí, které v té polovině 19.století žili a pohybovali se v literárním prostředí, navzájem se znali, přátelili se a navštěvovali..to se panu Dvořákovi opravdu povedlo! .... vyhovovala mi i ponurá, baladická atmosféra, která se táhne celou knihou, úryvky Erbenových básní skvěle doplňují děj...jeho život nebyl žádná hitparáda, ale on se se všemi nástrahami osudu statečně popral a navíc nám zanechal literární "poklady" jak ve své autorské tvorbě, tak v té sběratelské činnosti, kterou se vlastně celý život zabýval... Moc povedená kniha, výborně napsaná, poučná,ale velmi příjemnou formou, klobouk dolů !!

DriftBooks
11.12.2017 4 z 5

Tak tohle mě bavilo. Moc. Překvapivě. Opravdu velmi dobře napsané. Erbenovo Kytici člověk potkává celý život, aniž by přemýšlel nad jejím autorem. Milovaly ji mé dcery jako malé. Poslouchaly její audioverzi coby strašidelné pohádky před spaním. Líbil se nám film Kytice od Brabce. Hlášky z ní používáme ve všedním životě – o berličkách hnáty křivé, Vari od našeho prahu, vari pryč, ty lstivý vrahu, zemřela matka… atd atd.

Erbenův životopis v této podobě mě vzal za srdce. Národní obrození, které člověk znal jako vcelku nudnou kapitolu školních osnov, najednou ožívá v celé své kráse i děsivosti. Postavy jako Mácha, Tyl, Palacký, Šafařík, Havlíček, Němcová ba i „zrádce národa“ Sabina získávají skutečné kontury. Kniha plyne téměř filmově. Erbenovi člověk drží palce. Bojí se spolu s ním. Těší se a dojímá se nad zdánlivě nedůležitými poklady českého folklóru. Chápe jeho nenaplněnou touhu ohledně femme fatale Němcové. Nachází pro něj pochopení, když řeší dilema, zda se dát na stranu radikálních revolucionářů, nebo stát bokem, coby ženatý muž se závazky. Dilema, které se (bohužel) táhne českým národem jako smrad – ať to bylo třeba zrovna období Bachova absolutismu, či komunistická diktatura. Výborná kniha, výborně napsaná. Vřele doporučuji…

martina1199
28.06.2017 4 z 5

Miluji Kytici, a proto jsem sáhla po tomto beletrizovaném životopisu jejího autora K.J. Erbena. Musím smeknout klobouk před stylem, jakým p. Dvořák popisuje jeho životní příběh. Je to totiž velice poutavé čtení nejen svým obsahem, ale hlavně svou formou a bohatým, krásným jazykem.

ssyyllvvaa
18.06.2017 4 z 5

Kniha byla pro mne milým překvapením, jak svým stylem romanopisců 19.století, tak řadou dobových reálií i vystižením myšlení oné doby. Dozvěděla jsem se také řadu nových a zajímavých informací o Erbenovi, který zůstával v pozadí svých atraktivnějších současníků i o historických událostech 19.století. Protože jsem přečetla řadu knih o Boženě Němcové včetně její korespondence i knihy o jiných obrozeneckých spisovatelích, bavilo mne poznat je z jiného úhlu pohledu. Je také nepochybné, že napsání této knihy předcházelo obrovské studium historických materiálů, jak o tom svědčí i názvy předchozích knih Otomara Dvořáka, k jejchž přečtení mne Vřeteno osudu nalákalo.

Tyet
16.06.2017 5 z 5

Otomaru Dvořákovi se podařilo oživit bezkrevné postavy z našich učebnic dějepisu. Když se řekne Jungmann, Erben, Šafařík, Tyl, Němcová, Světlá, Havlíček, Frič, Mácha, Neruda nebo Palacký, většině z nás se zatmí před očima a náš mozek se samovolně uvede do polospánku. Kniha se může jevit dnešnímu čtenáři, uvyklému na rychlé tempo, nečekané zvraty, napětí a peprnosti, poněkud rozvláčná a skoro nudná, ale jakmile si zvyknete na jazyk, kterým je psaná, bude se vám číst moc pěkně. Otomar Dvořák knihu s podtitulem „Tajná zpověď Karla Jaromíra Erbena“ napsal takovým stylem, jakým by ji patrně psal sám Erben, kdyby měl příležitost. Dozvěděla jsem se spoustu nových (tedy spíš staronových, pokud počítám i školní dějepis) informací a velice nepřekvapivě jsem si uvědomila, jak jsou lidské touhy neměnné a věčné. A že musíme cítit skutečný vděk k osobnostem národního obrození. Ačkoliv se jim samotným mohla jejich snaha zdát marná a zbytečná, zejména v éře neoabsolutismu, obětovali jí nezřídka celý život, rodiny a zdraví, bezesporu měla obrovský smysl pro nás všechny.
Knížku jsem si přála k Vánocům hlavně z toho důvodu, že Erbenovo rodiště Miletín je od nás coby kamenem dohodil, do tamějších starých lázní jezdíme pro vodu a v knize se píše i o „našich“ Byšičkách. Ale tahle knížka mi dala mnohem víc, uvědomila jsem si, jak moc mám ráda svou zemi i svůj rodný jazyk, jakkoliv to může znít pateticky.
Na konci knihy, kdy Erbenovi umírá jeho žena Betynka, jsem se doopravdy rozbrečela. Knížku si určitě přečtěte.
„Léto za létem bez ustání běží,
zima za zimou uhání;
důvěra má však nepohnutě leží,
a co rok roste doufání.“

ondras666
12.05.2017 5 z 5

Zajímavá kniha nejen dějem, obsahem, ale hlavně odkazem na jiné autory. Na knihu jsem se těšil a splnila moje očekávání. Ty události, které inspirovaly samotného Erbena a ukázky jeho tvorby. Za mě super.