Vřesoviště

Vřesoviště https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138504/bmid_vresoviste-So3-138504.jpg 4 144 38

Jonas Holly série

Originální psychologický thriller plný napětí je vynikající prvotinou Angličanky Belindy Bauerové. O kvalitách románu svědčí nejen nadšený ohlas čtenářů, ale i uznání, jehož se mu v roce 2010 dostalo od britské asociace autorů detektivek: získal jednu z nejprestižnějších cen - Zlatou dýku. Dvanáctiletý Steven Lamb doufá, že zlomí prokletí své těžce zkoušené rodiny, když zjistí, co se stalo s jeho tenkrát jedenáctiletým strýcem, který před dvaceti lety beze stopy zmizel právě v době, kdy v okolí zakopával zneužité dětské oběti sériový vrah. Exmoorské vřesoviště Steven prohledává dlouho marně, a proto se pustí do nebezpečné hry: uvězněnému vrahovi pošle dopis…... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Argo

Blacklands , 2010

iveta3689
08.03.2017 2 z 5

Očekávala jsem jiný příběh - detektivku, thriller. Bohužel se to nestalo. Je to prostě povídání o ničem, bohužel nechápu, jak mohla získat ocenění. Jako povídka v nějaké kolekci povídek by to asi mohlo být lepší, takhle je celý příběh utahaný, zbytečně nastavovaná kaše.

Iva B.
06.11.2016 1 z 5

Kniha mě vůbec neoslovila, dočetla jsem ji, ale trvalo to! Ještěže jsem ji měla půjčenou z knihovny, na koupení jsou to vyhozené peníze..., taky docela dobře nechápu, že vyhrála nějakou cenu...

sachista
30.10.2016 2 z 5

Vůbec nechápu, jak tahle knížka mohla dostat nějakou detektivní cenu. Pokud budeme hovořit o psychologickém thrilleru, tak to lze akceptovat, ale detektivka to není ani omylem, protože se nedá hovořit o žádném vyšetřování, pátrání a už vůbec ne o nějakém překvapení. Celý příběh mi připadá morbidní a místy až vysloveně nechutný. Kdybych knihu nedostal jako dárek, asi bych ji ani nedočetl, přestože jsem byl zvědavý, jestli autorka aspoň v závěru něčím překvapí. Nepřekvapila a budu se dlouze rozmýšlet, jestli v budoucnu sáhnu po jejím dalším románu, který už snad vykazuje alespoň nějaké znaky detektivky.

Jossie
11.07.2016 4 z 5

Trochu bych to zkrátila, ale na prvotinu je to dobré.

galinek
03.05.2016 3 z 5

Přečetla jsem, zajímavá knížka,.... začátek i konec měl celkem spád,......bohužel má četba byla asi i ovlivněna nuceným přerušením..... To žádné knížce nepřidá. Neodrazuji.-)

vnimat_Krasu
23.07.2015 3 z 5

Roztáhlá povídka, co příjemně graduje a v jejímž finále zaklapnou i dílky, které budete dávno považovat za ztracené. Což je vlastně dost překvapení. Ve Vřesovišti se toho dlouhou dobu totiž děje pramálo a minimalistický příběh nakopne Belinda Bauer až ve zhruba poslední třetině. Kdo se nemohl nabažit Mayovy trilogie Lewis, tomu poskytne Vřesoviště chutnou krmi. Proti Mayovi je ale Bauer přeci jen emočně zaostalou spisovatelkou bez smyslu pro humor.

minirock
29.05.2015 4 z 5

Námět sice originální ale myslím, že se dalo vytěžit víc. Přesto se mi kniha docela líbila, chybělo však větší napětí a finále, ke kterému vše celkem jasně směřovalo, bylo docela odbyté na posledních pár stránkách.

šipek
25.09.2014 2 z 5

Tak jsem byl touto knihou hodně zklamaný. Vůbec se divím, že jsem jí přečetl. Asi nevím za co se ty ceny dávají spíše tomu nerozumím.

Heyyy
13.09.2014 3 z 5

Knizka chytne a nepusti, je napinava (i kdyz ta jejich kolikrat nic nerikajici a zdlouhava korespondence me iritovala), ale v konecnym vysledku je zde hodne nepravdepodobnych situaci a reakci rekla bych.

Jitulisko
13.08.2014 4 z 5

Kniha je velice zajímavá. Celkově se mi líbila. Spojení příběhu dvanáctiletého chlapce a sériového vraha je podáno hodně čtivě.

cantona
29.05.2014 5 z 5

Kniha se mi líbila. Dobře se četla a příběh byl velmi dobrý, ale strhující podle mě tedy nebyl. Každopádně na prvotinu autorky to byl výborný počin.

janina.kub
06.05.2014

zajímavá kniha

vilemina
31.03.2014 5 z 5

Pro trochu lásky šel bych světa kraj.... hlavni hrdina, jedenactilety chlapec, dosel az na vresoviste vstric vrahovi sveho stryce. Strhujici pribeh o zoufale potrebe lasky a rodinneho zazemi.

moni.ka
28.01.2014 5 z 5

Vynikající. Originální námět - zoufalé děti dělají zoufalé věci. Napětí až do poslední chvíle.

jefff
30.10.2013 4 z 5

Originální příběh, který nenadchne, ale zaujme. Kniha je dobře a čtivě sepsaná, ale strhující čtivo nečekejte. Za přečtení stojí!

myskula
05.03.2013 5 z 5

Originální příběh,který mně moc bavil a na knížku jen tak nezapomenu,respektive si hned vybavím její obsah i po delší době.Dětského hrdiny mi bylo hrozně líto.Výborná knížka,která neztrácí po celou dobu napětí.

Izu
01.02.2013 5 z 5

Super napínavá originální knížka která vás nepustí.Pohled na jednu rodinu která se po smrti dítěte rozpadá,a mladý hrdina se zkusí postavit té nejhorší noční můře.

Oophaga
26.11.2012 3 z 5

Navzdory ocenění Zlatou dýkou od britské asociace autorů detektivek kniha nefunguje jako detektivní román, psychologický thriller je přesnější označení. Jediné odkrývání, kterého bude čtenář svědkem, se odehrává v momentech, kdy dětský protagonista postupně zjišťuje, co se vlastně kdysi stalo. Jde o sondu do duše chlapce z nižších sociálních vrstev a dysfunkční rodiny, přičemž malý hrdina celkem správně hledá některé důvody nikterak vřelých domácích vztahů v temné minulosti. V rámci dětské logiky si tedy usmyslí, že když se mu podaří objevit dosud nenalezené tělo svého strýčka, který zmizel v 11 letech a byl s největší pravděpodobností umučen a zabit pedofilním sériovým vrahem, bude zase všechno v pořádku. A protože situace v rodině se nijak nelepší, odhodlá se až k zoufalému kroku - navázání kontaktu s uvězněným zabijákem. Popis myšlenkových procesů nešťastného, nemilovaného a samozřejmě i šikanovaného kluka je asi nejsilnější částí textu. Vhled do mozku poměrně inteligentního devianta, útěk z vězení a nevyhnutelné střetnutí (neberte to jako spoiler, nic jiného se vzhledem k anotaci ani dít nemůže) už jsou daleko schematičtejší, nicméně se jedná o zajímavý pokus, jak s tématem oběti a kata/kočky a myši pracovat.

Belinda Bauer
britská, 1962