Vražedné léto

Vražedné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269969/bmid_vrazedne-leto-XOZ-269969.png 4 83 33

Psychologická detektivka je příběhem traumatizované dívky, která pátrá po původcích 20 let starého zločinu a plánům na pomstu zasvětí celý svůj dospělý život. Soustava lží, manipulací a omylů ústí v tragédii, jejíchž důsledků nezůstává ušetřena ani sama hrdinka.

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Melantrich

L'Été meurtrier , 1977

animovanej medv
17.07.2018 3 z 5

Je to kniha o tom, že zlo se nedá vykoupit dalším zlem. Je to dobrá kniha, jsem ráda, že se takové píšou, ale já teď na chvíli přesedlám na nějaké love story..

Hana62
06.05.2018 4 z 5

Spíš než detektivka je to psychologický román. Stojí za to přečíst, i když není úplně snadná pro pochopení jednání hlavní aktérky.

85098211
13.02.2018 3 z 5

Musím přiznat, že se mi kniha moc nelíbila. Ta část, kterou vypráví Eliana, se mi zdála nejslabší. Těžko jsem se jí prokousávala. Potom už sice příběh získal na dynamičnosti, ale já jsem mu na chuť stále nemohla přijít, bohužel. Kniha "Dáma v autě s brýlemi a puškou" téhož autora byla rozhodně lepší. Docela mě mrzí, že si mne tato kniha nedokázala až tak získat - s ohledem na komentáře zde jsem se na ni dost těšila, proto je moje zklamání o to větší...

vlkcz
25.01.2018 4 z 5

Formálně velice zajímavá kniha. Celá je vyprávěna v ich-formě, ale jednotlivé části vyprávějí různé postavy. Každá má trochu odlišný styl, některé trochu svébytný smysl pro humor, proto možná kniha působí na první pohled nesourodě.
Bohužel, vedle všech kladů, se autor nevyvaroval ani pasáží, ve kterých o nic nešlo, některé situace se zbytečně opakují, takže ani překvapivý závěr nestačí na plné hodnocení.
Ale určitě zajímavější než Příliš dlouhé zásnuby.

ArwenAragorn
02.01.2017 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla někdy v osmnácti a hodně mě zaujala. Trvám na nejvyšším hodnocení. Film je slabší, i když dobře obsazený, nemůže totiž zaznamenat myšlenky hlavní hrdinky a to je hodně důležité.

Rade
18.07.2016 4 z 5

Past na Popelku je pro mě jednička, pro svou komornost, atmosféru i příběh, nicméně i tady měla knížka rysy, typické pro Past: nejednoznačnost postav, lehce ujeté vztahy, manipulace, skrytá pravda, kterou spíš vytušíme, než dokonale poznáme.

Film, ač v závěrečných detailech malinko jiný, výborně na knihu navazuje; vynikající Michel Galabru v tragické roli (jak odlišný od velitele četníků), i Isabelle Adjani, ta mě v poslední scéně dostala...

soukroma
25.09.2015 4 z 5

Dobré - tajemné a hrůzné, plus i za lokalitu, ale Past na Popelku je prostě lepší...

Vltaava
25.09.2015 4 z 5

Výborně napsané, čtivé, napínavé, zajímavé.

Bonda
14.09.2015 5 z 5

Film natočený podle téhle knihy každého zaujme, protože v něm hraje Isabelle Adjani a její postava je chytrá, opravdu hodně divoká a má tajemné trauma. Knížka je lepší, protože všechno napětí a charisma Eliany drží ve slovech, především v jejích monolozích, které tvoří velkou část knihy. Eliana mluví sarkasticky, vztekle, s nemilosrdným postřehem a ironií, v jejím popisu událostí je rychlost a netrpělivost („čekala s odpovědí, dokud její přiblblá matka nevstala z mrtvých“) a perfektně zbystřené smysly i inteligence. A řeč má pár přidaných efektů: okouzlující nepředvídatelnost, úplnou otevřenost a drzost, přímočaré, jednoduché a přirozené popisy sexuálních scén (řekla bych, že autor znal hodně dobře nějakou upřímnou a smyslově založenou ženu) a k tomu to, co mě vždycky dostane: Eliana o sobě v některých situacích „patologicky“ mluví ve třetí osobě.
Na to, že jde v podstatě o detektivku (příběh vůbec nezastírá, že postupuje v linii záhada - pátrání - překvapivé rozuzlení), je Elianin svět komplikovaný a vhled do něj působí autenticky. Jednoduše je to dobře napsaná postava naštvané a zraněné holky, která je dost hezká na to, aby nemusela být milá, protože se vždycky najde dost lidí, kteří jí rádi ve všem vyhoví. A která je bohužel příliš hezká na to, aby ji nechali nejdřív alespoň trochu dospět a vyrovnat se se špatnou rodinnou minulostí.
Při dalším čtení mi dochází, že účinek téhle knihy stojí u mě na skvělém překladu (jasan kazan). V tiráži stojí jméno Vladimíra Binara.

kleozpatra
19.06.2015 5 z 5

Trochu nešťastně zařazena tato psychologická lahůdka do šuplíku detektivek a ve zde uvedeném obsahu trestuhodně vyzrazeno to, k čemu se celý děj napínavou formou plíží, kromě toho dívka nehledá vraha svého otce, ale muže, kteří před lety znásilnili její matku. Eliana je svá, k tomu krásná dívka, na okolí působí jako magnet. Zda je manipulant nebo oběť, si stránku za stránkou můžeme myslet, chvíli vypráví ona, chvíli její manžel a domněnky, jak to vlastně je, se střídají sem tam. Dostala jsem se k tomu přes film Vražedné léto s Isabelle Adjani. Obojí mohu vřele doporučit.

Taja2013
18.02.2013 4 z 5

Tak to bylo dobré psycho. Nečekaný závěr mě dostal, a to jsem Elianě tak fandil.

marlowe
28.01.2013 5 z 5

Vedle "Pasti na Popelku" a "Dámy v autě s brýlemi a puškou" nejlepší Japrisotova kniha!!!

Rafa-P
02.05.2012 5 z 5

Velice zajímavě napsaná kniha !