Vražedné léto

Psychologická detektivka je příběhem traumatizované dívky, která pátrá po původcích 20 let starého zločinu a plánům na pomstu zasvětí celý svůj dospělý život. Soustava lží, manipulací a omylů ústí v tragédii, jejíchž důsledků nezůstává ušetřena ani sama hrdinka.

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269969/vrazedne-leto-4iR-269969.png 4.467
Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Melantrich

L´ Été meurtrier, 1977

Kniha Vražedné léto

tonysojka
14.12.2020

Děkuji kapp 66,že mě svým reklamním komentářem zlákala na přečtení této antidetektivky. Jedná se o příběh o tom, jak tenká je slupka našich "civilizačních" ctností. Stačí jen trochu "horkých hlav", prostředí a žádostivosti a protrhne se, a ven se vyřine vše špatné, co chtějí lidé skrýt.
Že zlo plodí zlo a pomsta nemá smysl, lze ji také zpackat, a v důsledku pomáhá rozšiřovat další oběti.
Kniha nemá s detektivkou nic společného, je to spíš výborný psychologický román.

mi-380
03.12.2020

V rozporu s názvem; žádné vraždění se nekoná. Alespoň to tak dlouho vypadá. Nejdřív venkovská pohoda, potom houstnoucí rodinné drama plné napjatých vztahů a erotiky, nakonec krutý thriller. Detektivka naruby, jak kdesi o svých románech a filmech řekl sám autor (a jak napsala kap66: já chci detektivku, ale ať to není detektivka). Historka originální, svěží, občas i vtipná, poskládaná čtyřmi vypravěči. Styl je jedinečný, nedá se přirovnat k americké, britské ani skandinávské detektivkářské líhni.
Nejdřív jsem viděl film (scénář psal sám autor), skvělý zážitek. Sháněl jsem knihu, právě jsem ji dočetl, srovnatelný zážitek. Kniha a film se tentokrát výjimečně úžasně doplňují.
95 % (64 hodnocení, dosavadní průměr 88 %).

Pin-Pon se otočí k matce a řekne: „A co ty, chceš něco říct?“ Ta odpoví a dívá se mi přitom na ruku: „Co sebrala ve stodole?“ Pyšně řeknu: „Nic. Nic jsem nesebrala. To jsou moje kalhotky.“ Natáhnu dokonce ruku, aby je dobře viděla…

P.S.
Jak jsem v roce 2016 na čsfd hodnotil film:
Knihy Sébastiena Japrisota mají své osobité kouzlo, stejně jako Isabelle Adjani. Dokonalý obraz živého francouzského městečka, kamenných domů, velkých rodin, barevných sedmdesátých let. Veselá atmosféra ale pomalu houstne a středem všeho roste dokonalý herecký výkon tehdy 28leté Isabelle, která skvěle zvládla roli dvacetileté, krásné, nevyzpytatelné a záhadné Elle. Umělecky i technicky téměř dokonalé a nestárnoucí dílko: 90% (zatím 228 hodnotících s průměrem 80%, v roce 1984 4x César).

kap66
26.11.2020

Procházím obdobím čtenářského vzdoru: já chci detektivku, ale ať to není detektivka! A vida, tahle francouzská chytrá horákyně jménem Japrisot mi to promptně splnil(a), stačilo to párkrát zmínit v komentářích :-). Čtenáři detektivek, vy, kterým kručí v břiše (v hlavě) hladem po něčem jiném, zkuste tuhle starší antidetektivku; byť francouzská, je trochu říznutá i taliánsky, a zamotá vám hlavu. Tím, v co vyústí, ale hlavně pohledem do mozku té, která vražedné léto připravuje. No, aspoň vím, kudy se mé hledání zvláštních detektivek může ubírat.

PetrCepek
12.10.2020

Přestože detektivní romány Sébastiena Japrisota těší čtenáře již padesát let, působí stále moderně a svěže. Všechny si drží osvědčený půdorys. V první třetině máte pocit, že čtete nějaký zábavný cestopis, popis projížďky vlakem či - jako v tomto případě - francouzskou obdobu Vančurova Rozmarného léta. Ve druhé třetině se vše změní, již jednoznačně čtete detektivku, ale nic v ní do sebe příliš nepasuje. Teprve závěrečná třetina korunuje dílo, vše do sebe nádherně zaklapne a čtenář má dalších pár dnů možnost přemýšlet o běsíkách či běsech v hlavách každého z nás.

Pine
07.04.2020

Je to už víc než 15 let, kdy jsem jako puberťačka vřískala před knihovnou: „Vyber mi něco ke čtení!“. Moje maminka sáhla po Vražedném létě. A já se zamilovala. Ta kniha je báječná, od té doby jsem ji četla nespočetněkrát.
Na první pohled se příběh může zdát obyčejný, ale zdání klame. Obdivuji Japrisota, jak pomocí slov dokázal navodit takovou zvláštní atmosféru a vykreslit kompletní charakter postav… moje fantazie pracovala na maximum. Znovu během okamžiku před sebou vidím Elianu, v horkém dni tlačí rozbité kolo do dílny za Pin-Ponem…

Jak Eliana působí na muže, tak knížka působí na mě – jako magnet. Díky mami.

Ava365
09.12.2019

Skvělá knížka, originální podání celého příběhu pohledem několika zainteresovaných.

jprst
09.10.2019

Řekl bych,že autor předvedl i lepší věci (třeba Past na Popelku), ale i teto příběh nepostrádá čtivost a patřičné napětí.

aralka
15.09.2019

Moc zajímavě napsaná kniha, která se těžko vpasuje do nějaké škatulky, je rozdělená na několik částí : kat, oběť, svědek, obžaloba, rozsudek, poprava. Každou z těchto částí vypráví jiná postava a to v první osobě... celou dobu tušíme, že se schyluje k nějaké tragédii, ale autor kolem toho dlouho krouží, líčí to i ono, většina těch událostí nám nepřipadá důležitá, jsou to takové prkotiny, pitominky....tím graduje napětí .... Dějištěm dramatického příběhu je Francie - Provensálsko, malá vesnička v horách, osmdesátá léta a retrospektivně i šedesátá léta, postavy, které v příběhu figurují jsou tak trochu divné, ujeté, celé to na mě působilo takovým trošku groteskním až bizarním dojmem, italská rodinka přistěhovalců, krásná, ale psychicky narušená hlavní hrdinka - provokatérka Eliana, její rakouská matka se svým tajemstvím, zlý zmrzačený imobilní otčím.... Kniha se nečte lehce, má takovou zvláštní atmosféru a i použitý jazyk není úplně jasný a přímočarý, spousta věcí je jen v náznacích, při čtení je třeba se hodně soustředit, nicméně dává velký prostor čtenářově představivosti.... koukla jsem se i na ukázky z filmu a typově jsou herci moc dobře vybraní..... knihu bych zařadila mezi dobrou literaturu, ale pro náročnějšího čtenáře, je to vlastně takové psychologické drama ...