Vražda v muzeu

Vražda v muzeu https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87821/vrazda-v-muzeu-87821.jpg 3 12 1

Philo Vance série

Klasická detektivka amerického autora vypráví o pátrání bohatého soukromníka po pachateli vraždy starého egyptologa.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ivo Železný

The Scarab Murder Case , 1930

Plútarchos
06.03.2016 3 z 5

Znovu se setkáváme s Philo Vanceem, jež je obdivuhodně sečtělý a inteligentní, nadaný analytickým duchem a podivuhodným smyslem pro psychologické odstíny vyšetřovaných případů, ke kterým se dostává jednak čirou náhodou a jednak díky svému přátelství se státním návladním V.X. Markhamem. Neustále musí přesvědčovat praktického a energického seržanta Ernesta Heatha o tom, že pádné důkazy usvědčující konkrétního pachatele, kterého by seržant nejraději ihned zatkl, ukazují pravý opak.
Vražda v muzeu je jedním z takových složitých, komplikovaných a zamotaných případů, v němž se naplno mohou projevit Vanceovy deduktivně-induktivní schopnosti. Přesto, že jsem si Van Dinovu tvorbu a Phila Vanceho oblíbil, je podle mého subjektivního kritického názoru tato kniha z těch méně podařených. Celý příběh je vystavěn na atraktivních staroegyptských artefaktech a vraždě bohatého mecenáše v jednom soukromém archeologickém muzeu. Zápletka pěkná, všichni jsou podezřelí, avšak konstrukce, motivy i konečné odhalení a potrestání viníka je jaksi přehnaně abstraktní a vytvořené právě a jen pro vyniknutí schopností "velkého" Phila Vanceho.

Kniha Vražda v muzeu je v