Vražda na Den smíření

Vražda na Den smíření https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64862/mid_vrazda-na-den-smireni-evZ-64862.jpg 4 95 20

Případ bývalé jeptišky Christine Bennettové. Poté co Christine vyřešila svůj první případ vraždy, začala učit na univerzitě a ve volném čase se stará o skupinku starších lidí žijících ve zchátralém domě na Manhattanu. Jednou když jde za Nathanem Herskovitzem, aby ho na Jom Kippur – Den smíření – doprovodila do synagogy, jej nalezne brutálně zavražděného. Ačkoli policie najde a zatkne podezřelého téměř okamžitě, Christine se to nezdá. A protože se s tím nemíní jen tak smířit, pouští se do pátrání na vlastní pěst… Záhy zjistí, že minulost starého pána skrývala dávná tajemství, o nichž nevěděli ani jeho nejbližší…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Motto

The Yom Kippur Murder , 1992

maryska09
maryska09
09.05.2023 3 z 5

Trochu slabší detektivka se zajímavou hlavní postavou i dějem. Neurazí, nenadchne.

Luigi1
Luigi1
18.04.2023 4 z 5

Lee překvapila slabším výkonem umí psát líp

Leonora
Leonora
17.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Autorce zjevně došlo, že s tou všeobecnou ochotou vypovídat to v prvním díle opravdu přestřelila, takže vzala zpátečku a zařadila i pár protivných a neochotných postav. Hrdinku proto musela udělat ještě otravnější a vlezlejší, aby z nich vytáhla dost informací na to, aby se z toho dala uplácat vyřešená detektivka.
Opět mi velmi vadí odkřesťanšťování hrdinky. Nedokážu uvěřit postavě, která opustí po prakticky celoživotním pobytu a katolické výchově (indoktrinaci) klášter v dobrém (bez ostudy, bez hořkosti...) a rovnou i přestane chodit do kostela a do pár měsíců má předmanželský sex. Jaký pak má smysl psát o tak originální postavě, jako je jeptiška, když se chová, obléká, mluví, myslí, vzteká se a tak dál jako každá jiná normální ženská??? Autorka už tenhle chytlavý motiv zkrátka úplně zabila.
Vměšování do policejní práce taky nabírá na intenzitě a tolerování takového chování ze strany policie taky není ani trochu uvěřitelné.
I tentokrát dostává čtenář indicie vedoucí k řešení teprve ke konci knihy. Mnohým to vadí, ale je to dost paradox. Tak to totiž většinou skutečně chodí. Dlouho se plácáte v informacích, které nikam nevedou, pak narazíte na něco, co konečně zapadá, a pak už případ vyřešíte rychle. Ale není to tak vždy, někdy třeba detektivové od začátku mají všechna potřebná fakta jak na podnose a dlouho je ignorují, takže doufám, že autorka v některém díle z toho tajnůstkaření taky zvládne vybočit.
A tentokrát si už neodpustím poznámku k diletantskému překladu, díky kterému například nesedí časové údaje. Minulý díl se tak údajně odehrál loni v létě - vsadím se, že v originále je nejspíš last summer, tedy POSLEDNÍ léto, léto letošní, nikoli loňské, pakliže je podzim! Trapná a zbytečná amatérská chyba. Takových ostudných přehmatů je tam hromada, o hrubkách ani nemluvě. Dvě ženské postavy spolu cosi dělali. Shoda podmětu s přísudkem, pane Veselý. Dejte si pár facek a reklamujte vysvědčení ze základky.

HadleysHope
HadleysHope
04.09.2022 4 z 5

Jo, další příběh bývalé jeptišky. Opět plno krve, brutality, duchovního osvícení a perfektní vyvrchoilení.

hnilda3
hnilda3
30.12.2021 5 z 5

Příjemné oddychové čtení, chvílemi dost napínavé.

mcabr
mcabr
21.12.2021 5 z 5

Pěkné počtení. Tentokrát dost zamotané.

Ellissabeth
Ellissabeth
31.01.2021 4 z 5

Více akčnější než ostatní díly. Jinak jako vždy skvělá kniha, která se rychle a moc příjemně čte. Pro orientaci - kniha se odehrává na židovský svátek Jom kipur odehrávající se v září.

Marla
Marla
21.12.2020 3 z 5

Tuhle sérii čtu napřeskáčku, jak se mi podaří jednotlivé knihy sehnat. Není to špatné čtení, oddychové a moc se u něj nesmí přemýšlet, jinak by si člověk ukroutil hlavu nad některými nelogičnostmi. No ale - u pohádek se také nehledá logika, což?

Pavlnka
Pavlnka
15.10.2020 4 z 5

Takové lehoučké nekomplikované čtení. Výborné k odpočinku. Více než samotné pátrání mě zaujaly příběhy lidí, kteří utíkali před nacisty.

marek1278
marek1278
03.04.2019 4 z 5

Další pátrání Chris, tentokrát v daleké minulosti se mi líbilo víc, než první díl. Opravdu pěkná detektivka, těším se na další díly

Toffee
Toffee
01.08.2018 3 z 5

Čtivá oddechovka, ve které nechybí napětí. Líbila se mi víc než první díl série, nejen kvůli pátrání v hluboké minulosti postav. Oceňuji, že je snadne sledovat vyšetrovani, propojování informací, které se Chris dozvídá, takže člověk vraha odhaluje současně s ní.

ivoiro
ivoiro
31.12.2017 3 z 5

Knihu hodnotím jako průměrnou. Nijak zvlášť nenadchne, ale ani neurazí. Celkem rád si přečtu i další díly.

Len2očka
Len2očka
31.10.2017 5 z 5

Další knížka od autorky co se mi dobře četla.

Vojslava
Vojslava
20.02.2016 4 z 5

Další pěkně vypointovaný příběh, i když jsem spíše cenila to pozadí - starou historii jednotlivých postav. A redaktor by si měl dát větší práci s překladem, do synagógy se na mši prostě nechodí, i když by si to možná hlavní hrdinka mohla i myslet, když je tolik nepolíbená základy religionistiky... ;-) Nicméně oceňuji a kniha se mi opravdu líbila.

renefer
renefer
08.07.2014 4 z 5

Určitě o něco lepší než první díl série, konečně přichází na řadu i nějaká akce. Plusy u mě získala hlavní postava hlavně logickým jednáním. Rozčilují mě "hrdinky", které nečekají na policii nebo se běží sami v opuštěném domě podívat, kdo že to šramotí v prázdném bytě...

kyssling
kyssling
30.01.2014 3 z 5

Solidní detektivka, příjemně napsaná, lehké oddychové čtení. Snad schází větší napětí.

18.07.2013 5 z 5

Nezklamala mě.Pohodové čtení.

studentice
studentice
15.06.2013 3 z 5

Příjemné odpočinkové čtení. A jako vždycky jsem vraha neodhalila:D

06.11.2012 5 z 5

Detektivní román kde pátrá bývala jeptiška.Čtivé.

Delfi.necek
Delfi.necek
02.04.2012 4 z 5

Klasika...ale myslím,že je jednou z těch slabších,Lee to umí i líp!!