Vrány z Hruškovic

Vrány z Hruškovic https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31873/bmid_vrany-z-hruskovic-FcG-31873.jpg 4 30 8

Vrány z Hruškovic jsou jedinou dětskou knížkou Aldouse Huxleyho, známého anglického romanopisce, esejisty a kritika a její první vydání ve 20 zemích světa na podzim roku 2005 je velkou událostí v literárním světě. Napsal ji o vánočních prázdninách r. 1944 své pětileté neteři Olivii de Haulleville, která jezdívala do jeho domu v Mojavské poušti v Kalifornii. Rukopis téměř zapomenuté knížky byl teprve nedávno nalezen na půdě domu sousedů Yostových, o nichž se v knížce také píše. Bylo velké štěstí, že Yostovi tehdy také dostali jednu kopii, protože původní rukopis vrátila Olivia strýčkovi s prosbou, aby ho také ilustroval. K tomu se však slavný spisovatel už bohužel nedostal a po požáru, který zničil jeho dům o pár let později, a po autorově smrti v r. 1963, upadl rukopis v zapomnění na dlouhou řadu let.... celý text

Pro děti a mládež , Pohádky

Vydáno: , Meander

The Crows of Pearblossom , 1967

Briv
11.09.2023 4 z 5

* Zajímavá útlá dětská knížka. Narazila jsem na ni náhodou, jako doporučenou četbu pro děti. Zvířata zde mají lidské vlastnosti a je na trochu znát, že už je to delší doba, kdy byla kniha poprvé vydána. Ale co mě na ní trošku mrzí je brutální konec. Syn se nad tím pozastavoval a chtěl vysvětlit, proč to Vránovi řešili zrovna takto. Kniha má zajímavou historii.

Zemlja
27.08.2023 4 z 5

Hezká malá knížka. Při prvním čtení jsem si říkala, co asi na hada vymyslí. No, docela drsně se ho zbavili. Paní vránová je přesná jako matka.

Litocha
12.01.2020 3 z 5

Půvabné ilustrace a jednoduchý příběh s originálním a poněkud drsným vyústěním (alespoň syn se nad osudem hada pozastavoval). Mě trošku zarazily role manželů a jejich na dětskou knížku možná až příliš dospělé rozhovory – tady je poznat, že text vznikl v první polovině dvacátého století. Oceňuji naopak poznámku překladatele, která vysvětluje okolnosti vzniku a vydání knihy.

Lizard
07.01.2020 4 z 5

Takové čtení před spaním :-) Vystupující zvířata mají lidské vlastnosti. Myslím, že si v tomto krátkém příběhu každý čtenář najde to své. Velkým plusem jsou hezké ilustrace a pro začínající čtenáře větší písmenka. Úsměvná malá knížečka :-)

Korsika
28.01.2019 5 z 5

Krátká knížečka s veselými ilustracemi. Větší písmenka jsou vhodná i pro začínající čtenáře.

antonin0999
18.06.2018 3 z 5

Paní vránová, pan vrána, pan sova a pan had. Rozporuplné osobnosti, které si v chování nezadají s lidmi. Pro mě docela vtipné dialogy mezi manžely jsou v zahraničních recenzích citovány jako sexistické a stereotypizační. V mých očích trochu vázne konec, ponaučení nebo vyvrcholení příběhu bych čekal trochu pestřejší (a ne tak bezdůvodně drsné) .

Myslím, že děti se nad příběhem pobaví, ať už samy nebo pokud jim knihu bude rodič číst. Zabaví se i u prohlížení pěkných ilustrací - česká verze zohlednila výtky kritiků a upravila například velikost vran a vyřadila některé stereotypy. A tak jedinou, ale podstatnou otázkou je, jaká ponaučení si z knihy odnesou.

bibi.r
27.06.2016 4 z 5

Moc pěkný příběh :)

Jelitovna
20.06.2013 5 z 5

Pokud máte dítě, které ještě nečte samo, nechte tuhle pohádku přečíst tatínka. Nejspíš se také pobaví.

sovy hadi

Aldous Huxley