Vrána

Vrána https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121199/bmid_vrana-54P-121199.png 5 474 83

Vrána série

Tohle je Vrána, jak jste ji ještě neviděli — neuvěřitelnou pouť anděla pomsty a zároveň oslavu opravdové lásky... konečně tak krutou, inteligentní a zároveň nezapomenutelnou, takovou jaká byla původně zamýšlena. James O'Barr vytvořil přetavením utrpení a bolesti osobní tragédie do kreseb Vránu. Silně očistný příběh Erika – který se navrátil ze záhrobí, aby se pomstil pouličnímu gangu za svoji smrt a smrt své snoubenky – zaujal čtenáře po celém světě. Věhlas získal díky filmové adaptaci, při jejímž natáčení nešťastnou náhodou zemřel herec Brandon Lee. Nyní tento román v obrazech vychází konečně kompletní v rozšířené verzi, tak jak ho původně autor zamýšlel. Kniha obsahuje navíc: - Třicet stran nikdy nezveřejněných kreseb včetně nového závěru „Jiskrný kůň“ a emotivní pasáže „O vánocích v srpnu“ - Novou předmluvu od Jamese O'Barra - Ztracené pasáže zrekonstruované za použití původních výtvarných technik... celý text

Horory , Komiksy , Thrillery

Vydáno: , Comics Centrum

The Crow , 1989

DonDiablo
DonDiablo
01.09.2014 5 z 5

Skoč do chřtánu šílenství, skoč, tanči a pěj..
Emocemi nabité dílo a taky můj první komix který jsem četl, zaujal mě díky svému pohnutému osudu autora a pak i Brandona Leeho, ještě než se mi kniha dostala vůbec do ruky. Autor neskrývá že Vránu skicoval, kreslil a psal pod vlivem drog a alkoholu a s myšlenkama černějšíma než smrt sama. A na knize to je znát, parádní výtvarná stránka ze která atmosféra přímo kape. Do tak hnusného a temného Detroitu kde lidský život tak nějak nemá moc cenu bych se teda dostat nechtěl. Parádní temné a taky smutné dílo!

SuperFrankie
SuperFrankie
14.07.2014 5 z 5

Před smrtí jsme si všichni rovni. Žádný smrtelník nemá právo vzít jinému tělo či život. A přesto dochází ke znásilněním a vraždám. Nakažen je celý svět, a duch skrytý v zákoutích netečné hmoty to vše bez mrknutí oka sleduje.
Vrána je výplodem tohoto chtonického ducha. Čtyři miliardy let pojídání syrové potravy v nás stvořily zvířecí duši, kterou jsme zdědili, divokou, dychtící po štěstí. Živí se hltavě krmí mlčenlivými mrtvými. Podívejte se, jak náš druh ničí zdroje naší planety. Již teď my, my všichni, zažíváme následky. Ve své nevědomosti a nezkrotné chamtivosti jsme znásilnili a zavraždili jedinou ženu, kterou kdy Vrána miloval. Teď plní svět jeho zjizvená maska a každý z nás je jednou z jeho obětí.

Military
Military
07.05.2014 5 z 5

Dílo vychází z nejniternějších pocitů autora a díky tomu vás kompletně pohltí do své ponuré atmosféry.Pocity po dočtení poslední stránky se ani nedají popsat.Donutí to člověka přemýšlet i nad tím,jak se chová ke svým milovaným.

scannain
scannain
20.11.2013 5 z 5

Dílo, které dokonale vystihuje pocity pro ztrátě milované osoby. Nádherná ilustrace a dokonalá atmosféra. Nikdy jsem se moc nezajímala o komiksy, ale Vrána mě k nim přivedla.

pikilo
pikilo
17.10.2013 4 z 5

depresivní, smutné, úchvatné, umělecké dílo, báječné

Rawen616
Rawen616
11.10.2013 5 z 5

Atmosferické dílo které na mě v pubertě dosti zapůsobilo. Nádherná perokresba. Scénář není bůhvijaký ale to se dá pochopit když přihlédneme k okolnostem za jakých kniha vznikla. Mám k téhle knize navíc i takový osobní vztah protože to byl můj první komiks který jsem přečetl, koupil si ho a učil se podle něj kreslit.

Standa Šebek
Standa Šebek
18.09.2013 4 z 5

Nijak převratné, ale atmosférické dílo o jedné pomstě ze záhrobí. Bolest a zoufalství z tragické ztráty milované osoby autor velmi dobře zná a z knihy je to cítit.

inmax
inmax
15.09.2013 5 z 5

Nemůžu se vyhnout srovnání s filmem, kde mi přišel hlavní hrdina víc sympatický a celkově některé scény lépe řešené. Příběh dost silný ale rozvleklý. Co se týká kresby, tak mnohé stránky jsou uměleckým dílem ale pár by jich zasloužilo ještě doladit. Celkově dojemný a temný příběh, který by si měl aspoň jednou přečíst každý fanoušek komiksu.

Lilithen
Lilithen
14.09.2013 5 z 5

Tak temné, tak depresivní, tak kruté, tak láskyplné...

mrpipin
mrpipin
21.08.2013 5 z 5

James dokázal ze své osobní tragédie vytvořit tak skvělé dílo. Všchno to cítíte.

Belatris
Belatris
21.07.2013 4 z 5

Atmosféra ze stránek jen stříká a ztěžka dopadá na čtenáře. Jeden z komiksů, který by měl alespoň otevřít každý fanoušek tohoto žánru. S vrcholem komiksové tvorby, jakým jsou pro mne Watchmen od Moora, se Vrána sice rovnat nemůže, ale i tak patří k nejsilnějším vizuálním i emocionálním zážitkům, jaké lze nad stránkami komiksu zakusit.

spdb
spdb
11.03.2013 4 z 5

Kresba fantastiská, děj klasický, ale někde je na mne až trochu rozvleklý, film na mě působil svižnějším dojmem.

doktorking
doktorking
02.03.2013 5 z 5

vránu zboznuji a film podle ní ještě víc,je neuvěřitelné jak silné emoce tohle dílo vytváří: ,láska,ztráta,bolest,deprese,smrt a odplata

ubiq
ubiq
13.02.2013 5 z 5

Skvele jak James se vyrovnal s osobni tragedii, do tohodle dila pustil hodne ze sebe. Supr kresba tusi, uplna lahoda. Dojemny pribeh

Jill
Jill
21.01.2013 5 z 5

Jeden člověk promítnul všechnu svou bolest do mistrovského díla, které pomohlo vyrovnat se s vlastní bolestí hromadě dalších lidí. Díky Jamesi :)

CharlieJane
CharlieJane
19.10.2012 5 z 5

Silné, depresivní, smutné, hluboké,...

Člověk nenachází slova, pokud je kniha či komiks, takto kvalitní. Zanechá ve vás smíšené pocity, přinutí vás zamyslet se - pohltí vás. Je to kniha, která ve vás něco ze sebe nechá a tím pádem se řadí do jiné kategorie. Pro mě je toto vydání Vrány i pro tak krátké době klasikou. Nejen zpracováním a příběhěm... Jde hlavně o příběh, díky kterému by ani nevznikla, bez něj, by Vrána nebyla tím, čím je.

Gahanka
Gahanka
07.06.2012 5 z 5

Podle mého je to naprosto úžasné umělecké dílo!

kingmaker
kingmaker
30.05.2012 5 z 5

Přichází ze záhrobí, aby pomstil zločin. Přichází do té nejkrutější džungle, kterou si lze představit, do ghetta, kde lidský život neznamená vůbec nic, kde můžete umřít stejně snadno, jako dýchat. Je to krutý svět a on ho přichází aspoň trochu vyléčit. Střely a nože mu neublíží, zabíjí rychle a krutě a vystřelené nábojnice magnum vpletené do vlasů přibývají. Svou misi splní, ale jestli čekáte katarzi, rozhřešení, dobrý konec, tady ho nenajdete. Eric se vrací za svou milovanou Shelly, tam odkud přišel, ale zda se tam dočká útěchy, to vůbec není jisté. Je to depresivní, smutné, ale neodtrhnete oči. A navíc je to zabalené do báječné kresby Jamese O´Barra. Jen stěží najdete mezi komiksy lepší a osobnější dílo.

JP
JP
20.04.2012 5 z 5

Asi neexistuje dílo prodchnuté větší dávkou deprese. Svého času jsem se o Vránu dost silně zajímal, jednak proto, že mě zmagnetizoval sám příběh (film jsem viděl první), ale jednak taky proto, že jsem sám kreslíř. James O'Barr na díle pracoval deset let, šlo o formu autoterapie, během které ze sebe doslova "vykresloval" bolest nad ztrátou své přítelkyně Bethany, kterou srazil opilý řidič. Nikdy svůj příběh nezamýšlel publikovat. Bral drogy, pil, chtěl spáchat sebevraždu, plánoval dokonce onoho řidiče po jeho propuštění z vězení zavraždit, jenže muž zemřel předtím, než ho propustili. Řekl bych, že tohle je dost důležitá informace pro pochopení celého příběhu a o co v něm jde.

On tento příběh není drásavý sám o sobě, ale hodně i díky všemu okolo něj, co většina lidí neví a to právě doporučuji nastudovat. Jako zásadní se tu jeví nešťastná náhoda, při níž zemřel na place Brandon Lee, který hrál hlavní roli v první filmové adaptaci někdy během 1993/1994 a byl nejen velkým fanouškem Vrány, ale také O'Barrovým blízkým přítelem. Velmi hluboké, velmi těžké. A rozhodně i těžko docenitelné, pokud jste někdy neztratili někoho vám velmi blízkého a neprošli si ohavností té prázdnoty.

Začít můžete tady, jde o asi 40 minutový O'Barrův monolog z roku 2000 u něj doma, přímo u stolu, kde kreslí a vypráví o svém životě a o všem okolo Vrány, myslím si, že je to vůbec nejzajímavější nahrávka, kde toho řekne o sobě věru hodně, ne-li vše: http://www.youtube.com/watch?v=xqIcWNHFDok&feature=relmfu

tsal
tsal
19.06.2011 5 z 5

Vrána byla první komiks, který jsem kdy četla a ihned se dostala do mých nejoblíbenějších knih. Motiv není nic nového. Jde o mstu a o smrt, ale dnes je těžké přijít s něčím novým, většina děl se odlišuje jen způsobem zpracování známých motivů a v tom Vrána opravdu vyniká. Četla jsem ji několikrát a v blízké době se opět dostane na seznam četby. Je to smutný poetický příběh. Je to příběh, který mě dokáže rozplakat a slzy si člověk pamatuje.

smrt zfilmováno nenávist komiksy pomsta emoce, pocity vrány

James O’Barr
americká, 1960