Vrah z města meruněk: Příběhy z Turecka

Vrah z města meruněk: Příběhy z Turecka https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296200/mid_vrah-z-mesta-merunek-pribehy-z-ture-6Rq-296200.jpg 4 71 14

Další z řady knih polských literárních reportáží přináší vzrušující vyprávění o životě v zemi rozpolcené mezi Východem a Západem, islámem a islamofobií, načichlé konzervatismem a postmodernou, steskem po Evropě a euroskepsí a přibližuje rozporuplnou tureckou mentalitu, její světlé i stinné stránky, vraždami ze cti počínaje a sexuální revolucí konče. Autor si povídá s lidmi, kteří mu mohou pomoci pochopit zvláštní a znepokojující charakter současného Turecka. Každá reportáž je spojena s konkrétním osudem, každý hrdina má příležitost vyprávět svůj příběh, a i když je to pouze střípek barevného světa, jenž nás přivádí do hlubin Turecka, do srdce národa, který – nakažený evropskostí – ztrácí svůj pravidelný, tradiční rytmus, daří se autorovi dosáhnout ideální rovnováhy mezi nekompromisní novinařinou, důkladnou politickou analýzou a humorným příběhem. Jeho reportáže přinášejí dokonalý vhled do reálií současného Turecka, jeho silných stránek, slabostí či paradoxů.... celý text

Literatura naučná , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Dokořán , Jaroslava Jiskrová - Máj

Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji , 2010

Deus
Deus
22.06.2021 4 z 5

Vynikajúca kniha, veľmi živý, hodnoverný obraz Turecka. Hodnotenie som znížil, lebo nie všetky pasáže mi sadli, trochu sme sa na môj vkus veľa točili okolo sexuality, záverom trochu roztrieštený Hikmet, kniha rozsahom vlastne veľmi krátka a zopár chýb v texte, chýbajúce písmená a pod. (čítal som e-book SK). Ak by som odhliadol od uvedených záležitostí, tak plný zásah, určite odporúčam prečítať.

Deia
Deia
04.02.2021 5 z 5

Všetky reportáže ma veľmi bavili a čítali sa mi strašne dobre. Napriek tomu, že je to rozsahom strán relatívne krátka kniha, tak je v nej toho obsiahnutého strašne veľa a dozvedela som sa kopec nových vecí o tomto štáte. Nájdeme tu kapitoly o prezidentovi Erdoganovi, o tom, ako sa dostal k moci, potom napríklad o tureckých telenovelách, o genocíde Arménov, o atentáte na pápeža, vraždách zo cti, či o predaji žien... Autor ukazuje Turecko naozaj v celej jeho pestrosti. Jednotlivé reportáže sú usporiadané tak, že strany rýchlo ubiehajú jedna za druhou a ani som nevedela ako, už bol koniec knihy. Kniha mi poskytla veľa námetov na premýšľanie a nad niektoré príbehy neviem dostať z hlavy. Doporučujem všetkým, ktorých aspoň trochu zaujíma svet okolo nás.

Karcoolka2210
Karcoolka2210
23.01.2021 5 z 5

Štvrtý Absynt a opäť nesklamal. Mala som možnosť raz navštíviť Istanbul a bolo to ako prísť do iného sveta. Iná kultúra, iná mentalita, pre mňa osobne v mnohých smeroch nepochopiteľná, ale príbehy v tejto knihe opisujú a vysvetľujú samotné Turecko skrze niekoľko, pre nich, významých osobností, ako aj obyčajných ľudí. Odporúčam.

puml
puml
21.08.2020 5 z 5

Turecko je rozporuplná země. Je Turecko západní, které je víceméně moderní a snaží se přiblížit více Evropě a Turecko východní, které jako by se obracelo více k tradicím a "slavné" minulosti Osmanské říše, z čehož pak plyne nejeden rozpor. Závěrečný obraz dvou tureckých žen koupajících se v moři, z nichž jedna je svlečená do půl těla a druhá je zahalená až po oči, dobře ilustruje dvojjakost Turecka, a to, že i přes množství reforem je to země na půl cesty mezi demokracií a diktaturou. Doporučuji.

jejda.majda
jejda.majda
16.04.2020 5 z 5

Jedna z knížek, nad kterou budu ještě dlouho přemýšlet. Kniha napsaná novinářem, která vás vhodí doprostřed turecké kultury a vy jen vyjeveně koukáte, co se to vlastně děje ve světě kolem vás. Doporučuji všem, kdo by chtěli trochu proniknout do jejich kultury.

Abulafia
Abulafia
26.06.2018 5 z 5

Poláci to umí. Nedávno se mi dostala do rukou reportážní kniha "Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska" od Surmiak-Domańské, teď je to Szablowski. V obou případech se autor snaží otevřít čtenáři dveře do společnosti, která je pro nás často cizí a nepochopitelná. V obou případech se mi otevírala kudla v kapse, ale nelituju jedinou přečtenou stránku.

bod
bod
06.02.2018 5 z 5

Úžasná kniha. I když v podstatě dokument, dává víc podmětů k přemýšlení, než mnohá filozofická pojednání.

bondula
bondula
12.12.2017 4 z 5

Zbierka reportáží, ktoré čitateľa prevedú širokým spektrom problémov, s ktorými sa borí dnešné Turecko. Páči sa mi rôznorodosť tém, aj široký geografický rozsah, ktorý ukazuje krajinu v celej jej pestrosti. Navyše Witold Szabłowski píše veľmi pútavo. Proste poľská reportážna škola, ako ju mám rád. Autor dlhodobo žil v Turecku a v jeho textoch vidno, že sa mu podarilo preniknúť krajine pod kožu.
Avšak, a to je asi jediný malý mínus, stále ostáva liberálnym Európanom. Hugo-Bader na zadnej strane prebalu hodnotí knihu ako „vzrušujúci príbeh o živote medzi dvoma nekompatibilnými svetmi“. A práve túto „nekompatibilitu“ sa snaží Szabłowski miestami vyvracať či obrusovať. Môže byť, že práve o to mu išlo, mne by stačil Vrah z mesta marhúľ aj bez tohto posolstva. Ide totiž o veľmi aktuálnu, užitočnú a navyše zaujímavú knižku.

Hakem
Hakem
27.10.2016 4 z 5

Uz nejaky ten rok ziju v Turecku a na vetsinu temat z knihy mam vlastni nazor, takze bylo zajimave cist pribehy a nazory lidi z vice stran. Citim to tak i ja - Turecko je opravdu roztristene do dvou hlavnich taboru.. kniha je moc zajimave, bohuzel na nekterych pribezich ukazuje odvracenou stranu lidi, kterou ale muzeme najit v kazdem jinem state na svete.. nejvic me zasahl pribeh o prostitutkach a vrazdach ze cti. Jednu reportaz z knihy jsem si precetla i v rozsrene verzi primo od zpovidane pani a nektere casti z hlavy jen tak nedostanu :/

pajaroh
pajaroh
11.10.2016 4 z 5

Zajímavé postřehy z turecké společnosti, historie, politiky i ze života obyčejných lidí. Polský novinář přibližuje vzdálené a často nepochopitelné události nám blízkým stylem.

0001260
0001260
02.10.2016 5 z 5

Pro mě skvělé nahlédnutí do ne/všedního světa Turecka a především do mentality Turků.

Alternative
Alternative
27.09.2016 5 z 5

Mít více času, jednoznačně bych knihu dočetla rychleji. Kniha se mi velmi líbila, byla zvláštní a stále mě nutila k zamyšlení. Turecko miluju a knihu budu dlouho vstřebávat, pokud se to dá :-). Jednoznačně doporučuju k přečtení.

Ronny
Ronny
21.07.2016 4 z 5

Kniha určitě stojí za přečtení už jenom vzhledem k aktuálním událostem v Turecku. Přečetla jsem ji skoro najednou, i když jsem pár odstavců, které mne nezaujaly, přeskočila. Je čtivě napsaná, jsou v ní jak informace z historie Turecka, tak výpovědi obyčejných současných obyvatel, prostě udělala jsem si v krátkém čase představu o současné realitě v Turecku, myšlení lidí, pro mne až mnohdy nepochopitelné. Musím říci, že z toho až na mne šel strach. Doporučuji!!

bejan
bejan
28.05.2016 5 z 5

Výborná kniha. Zapadá do téhle "šedé edice" nakladatelství Dokořán, kterou tak báječně začal Mariusz Szczygiel, takže se s chutí vrhám na další svazek. Přál bych si, aby takové knihy psali i čeští žurnalisté.

Kniha mi naprosto vyhovuje, protože odpovídá mému způsobu poznávání cizích zemí. Je založena na cestování (pobývání přímo na místě) a rozhovorech s různými lidmi z nejrůznějších koutů Turecka. Zemi poznáte nejlépe tím, že se bavíte s místními lidmi a posloucháte jejich názory. A z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že Turecko takové je. Je to fascinující země. Mnohé věci (o kterých jsem jen četl) se mi nelíbí, ale strach z Turecka naprosto nemám. Autor nám umožňuje poznat Turecko i na reportážích mapujících známé mediální případy (včetně atentátníka na Jana Pavla II.), ale nejzajímavější nejsou známé osudy známých osobností, ale názory obyčejných lidí na ně.