Čingischán

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Historický román Čingischán je najznámejším dielom sovietskeho spisovateľa V. Jana. Autor neobyčajne dôverne pozná prostredie, z ktorého čerpá látku. Po skončení štúdia na historicko-filologickej fakulte v Petrohrade blúdil dva roky pešo, s batohom na chrbte, po severnom a strednom Rusku. Rok nato prešiel na koni stredoázijskú púšť Karakum, navštívil mnohé historické mestá a dorazil až k indickým hraniciam. Za prvej svetovej vojny bol osobitným zpravodajcom Sanktpeterburskej zpravodajskej agentúry pri štábe hlavného veliteľa v Mandžusku. Postava Čingischána, ktorého mongolské hordy sa ako povíchrica prehnali po vtedajšom kultúrnom svete a zničili obrovské materiálne a kultúrne hodnoty, odjakživa lákala románopiscov. Peru V. Jana sa podarilo zachytiť veľkého ázijského vojvodcu v jeho nemilosrdnej krutosti a barbarskej genialite, v dobyvačnej nenásytnosti i v ľudskej slabosti a bezmocnosti. Čingischán nie je historickým románom v prísnom zmysle slova. Je v ňom mnoho orientálnej fantázie a dobrodružných scén. Rozprávanie o nezadržateľnom vojenskom ťažení Čingischána sa preplieta s obrazmi života na dvore zbabelého a krutého chórezmského šacha, čitateľ nazrie aj do háremov oboch mocipánov, sleduje politické intrigy i ľúbostné tragédie obeti neľudských vládcov....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367261/big_cingischan-5Zg-367261.JPG 424
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Čingischán

Blue
23.08.2021

Kniha je tak trochu dokumentárním vylíčením dobytí Asie Čingischánovými vojsky. Nejedná se tedy o historický román, ve kterém bychom na pozadí dobových událostí sledovali příběh jednoho nebo několika hrdinů, kterým bychom případně mohli držet palce, o jejichž osud bychom se případně obávali, nebo jimž bychom naopak přáli zmar. Až na několik výjimek se tu nějak jednající postavy objevují jen na čas a ani samotný titulní Čingischán není tím, kdo by takříkajíc neslezl z plátna. Přesto kniha nenudí a čte se poměrně dobře.

dedecko
18.12.2019

Spisovatel přiblížil děj z 13 století bojů mongolu. Moc se mi to libilo


Atanone
11.05.2017

Ale jo,hezký příběh. Až na to,že název knihy je trochu zavádějící,protože Čingischána se týká jen okrajově.
I tak se to četlo dobře

Jarka59
25.04.2015

Knihu mám již 33 let a zatím jsem ji nečetla.Je pro mě tak nezáživná nebo nevím jak to napsat,prostě se nemůžu začíst,zkoušela jsem to několikrát,ale nejde to.

Wolf_1
03.01.2012

Krásně napsaná kniha. Nenáročné čtení, doporučuji.