Vonička

Vonička https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57532/bmid_vonicka-gbf-57532.jpg 3 4 3

danazeskolky
26.04.2023 5 z 5

Já jsem měla příležitost číst knihu z r. 1945, kterou překrásně ilustroval František Malý. Nevím, jestli knihu z r. 1979 ilustroval někdo jiný (níže je zmiňována ilustrátorka), každopádně já exorcistu volat nehodlám ;-) Úplně jsem se do knihy zamilovala. Nádherné poetické verše...
"Kdopak mi poradí,
k čemu je to krásné kapradí?
Jak po žebříku lezou po něm víly,
menší než malíček,
tak zčerstva, div že neztratí
s temene čepeček svůj bílý.
A je to můstek pro motýly,
kteří se učí létati."
Svou jednoduchostí a přímočarostí, které však v sobě skrývají velkou hloubku, mi to připomíná některé staré čínské básníky.

leleia
09.01.2022 2 z 5

Četla jsem vydání z roku 1979 a musím říct, že jsem lehce zklamaná. Čekala jsem nějakou krásnou přírodní lyriku pro děti. Prostě roztomilé básničky o kytičkách. Nechci být úplně negativní, i takové ve Voničce byly, ale přišlo mi, že velká část básniček měla takové rozpačité rýmy a celkově na nich nebylo nic výjimečného. Prostě přečtete a za hodinu nevíte. Také nechci urazit ilustrátorku, ale na ilustrace v této knize bych volala exorcistu... jako dítě bych z nich byla vyděšená. Co ty oči?!
Poslední poznámka k básničce Fazole... děti, nejezte syrové fazole, obsahují látku, která je pro člověka jedovatá, fazole se musí tepelně upravit.

Venda32
12.03.2020 1 z 5

Nic moc verše, hrozná ilustrace. Odpad nedávám jen proto, že vždycky může být hůř.

Jarmila Urbánková
česká, 1911 - 2000