Stěnka Razin, na vojvody a na cara

Stěnka Razin, na vojvody a na cara https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/213747/mid_stenka-razin-na-vojvody-a-na-cara-kC7-213747.jpg 3 3 2

Volga, Volga, mati rodná série

< 3. díl

Třetí díl trilogie začíná řáděním Stěnky Razina v Persii, kde vypálil město Derbent a zpustošil pobřeží Kaspického moře. Po návratu do Ruska zakládá tábor poblíž Astrachaně. Následuje vzpoura proti carovi, dobytí Astrachaně a porážka u Simbirska.

braunerova
braunerova
03.06.2018 4 z 5

V tomto díle už Razin nevypadá jako romantický hrdina, což vzhledem k době, kdy román vyšel (mám vydání z roku 1936), muselo být od autora docela odvážné. Co mě také překvapilo, bylo nezměrné opilství obyvatel Ruska.

"Před chvílí se ukončilo potrestání bojarů, náčelníků, djaků a podjačích - byli zabíjeni šavlemi, halapartnami, pažbami pušek. Jitřní slunce utopilo své paprsky v kalužích krve. Náměstí je celé pokryté ještě teplými mrtvolami. Střelci valí ke kapli sudy s vínem. Napij se, baťku!"

Noita
Noita
17.01.2017 5 z 5

Razin je příjmení, takže prosím opravit velké R!
Knihu jsem našla ve zděděné knihovně a řekla si proč to nezkusit. Bylo to příjemné překvapení. Jde o románový popis kozáckého povstání jehož byl Stěnka vůdcem a posléze se stal lidovým hrdinou. Popisuje samozřejmě i onu vypjatou pasáž, kde Stěnka pod tlakem posádky háže do vln Volhy svou milovanou unesenou hraběnku (známou z lidové písně). Každopádně velmi zajímavý a poučný úsek dějin pro mne do té doby neznámý a čtivě sepsaný. Hodnotím velmi kladně.

Rusko kozáci

Alexej Pavlovič Čapygin
ruská, 1870 - 1937
1950  40%Stěnka Razin - solná vzpoura
1951  60%Stěnka Razin, na vojvody a na cara
1951  40%Stěňka Razin na Volze a v Persii
1965  0%Tuláci
1935  %Volga, Volga, mati rodná... (Stěňka Razin)

Kniha Stěnka Razin, na vojvody a na cara je v