Volání divočiny

Volání divočiny https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442130/bmid_volani-divociny-uaH-442130.jpg 4 572 59

Krátký dobrodružný román Volání divočiny je mistrovským dílem jak svým stylem, tak i proto, že povyšuje dobrodružné příběhy na úroveň klasické literatury. Buck je čtyřletý pastevecký pes hýčkaný svým pánem a jeho rodinou. Jeho život se rázem změní ve chvíli, kdy je unesen a prodán, aby sloužil během zlaté horečky na Klondiku a tahal těžké saně hlubokým sněhem. V novém prostředí brzy zjistí, že jeho vrozené instinkty mu umožní nejen přežít, ale ve svobodném, volném a divokém životě nakonec nachází i zalíbení.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Příroda, zvířata

Vydáno: , Omega

The Call of the Wild , 1903

Dida86
08.01.2022 5 z 5

Skvělý příběh.....

Barza
03.12.2021 3 z 5

Kdysi jsem četla "plnou" verzi, nyní se synem komiksové zpracování. Krásné obrázky. Pro mě příliš zkráceno, osekáno, ale jinak by se to do komiksu nevešlo. Synovi se líbilo. Rozhodně to patří k téměř povinnému čtivu každého dítěte.

Aniday
17.06.2021 5 z 5

miluju ty syrové příběhy se špetkou naděje...

Maevie
12.03.2021 5 z 5

Dnes už klasický dobrodružný příběh vyprávěný z pohledu jednoho výjimečného psa. Je zajímavé, že London přepsal Buckovi myšlenky do lidské řeči, jeho jednání a pohnutky ale ponechal ryze psí. Zatímco Buck se tak zaměřuje především na své pudy, objevuje dávno nepoužívané schopnosti a události přijímá jako nevyhnutelnou skutečnost, je na čtenáři, aby si uvědomil, jaké důsledky má lidské chování ve spojení s nelítostným zákonem přírody.

rencovav
17.02.2021 4 z 5

Co říct - je to pěkná knížka. Dobrodružná. Zajímavá. Dost krutá. Stylem vyprávění, popisem krajiny, charakterů a jakýmsi představením ideálů mi připomínala knihy Julese Verna (třeba knihu Patnáctiletý kapitán). Příběh je vyprávěn z pohledu psa, psi mají lidské vlastnosti, ale také zvířecí charakter. Musím se přiznat, že na mě byly některé pasáže až moc kruté. Já se ve psech nevyznám, určitě ne. Kdybych měla psa, tak ho rozmazlím. Nedovedu si představit, že by jakékoliv zvíře chtělo být bito, i proto nemám ráda třeba dostihy (kde podle mě jde o dost divné týrání koní). Věřím, že každé zvíře si v sobě uchovává nějakou divokost, ale snažit se ji vymámit klackem mi přijde dost absurdní.
A jo, vím, že tahle knížka je ze začátku dvacátého století. To ale nic nemění na mém dojmu.

Knihomolka97
23.01.2021 4 z 5

Potřebovala jsem změnu žánru a vzala do ruky Volání divočiny. Bylo to výborné. Až na na nějaké menší části, které mě moc nebavily, jsem knížku hltala a 117 stran uběhlo jako voda. Buck byl naprosto úžasný. ❤ Některé momenty byly fakt hnusné a nedělali mi dobře. Co někteří lidé zvířatům dělají...no hnus.

Ivan F
08.01.2021 4 z 5

Jack mal talent pútavo rozprávať na stránkach jeho príbehov o najzákladnejších pudoch a pohnútkach zvierat a ľudí. Surovo a bez príkras. K tomu príbeh, ktorý chytí takpovediac od prvej strany a nepustí. Presne tak je to aj s notoricky známym príbehom o psovi Buckovi, ktorý nemusím nám čitateľom približovať. Všetky atribúty, ako je drsná severská príroda (ešte nezničená spoločnosťou Shell), takmer žiadny úvod, minimálny opis charakterov (naozaj stačilo pár slov a hneď som mal sympatiu alebo antipatiu voči danej osobe), a to čosi nezlomné, to čosi, čo nám dala príroda a čo sme prekryli rúškom civilizácie, tak toto všetko je aj v tomto Jackovom príbehu. Drsný, surový príbeh - alebo inými slovami, príbeh, ktorý sa miliónkrát v prírode odohral, lebo príroda a boj o prežitie sa nehrajú na krásu (hoci mnohí ju tam nájdu ) a útlocitnosť v tomto boji nemá miesto.

P.S. Londonovi som sa dlho vyhýbal, predsa len sa na mne podpísalo "povinné čítanie". S odstupom času je však pre mňa excelentným spisovateľom.

andy_nejedla
02.01.2021 4 z 5

Zajímavý, hezký příběh. :)

georginaa
09.11.2020 5 z 5

Tento příběh mě okouzlil svou surovostí zákonu přírody. Poutavé vyprávění života psa Bucka. Jak přežít v divočině, jak se vyrovnat s lidmi, byl velice inteligentní a co nejvíc se mi hlavně líbila ta nezkrotná příroda.

martin_aston
30.08.2020 5 z 5

Nádherná kniha o prerode psa na vlka, drsnej prírode a tvrdých ľuďoch.
Každopádne, vyhnite sa vydaniu od Slovenského spisovateľa z r. 2001. P. Hviezdoslav Herman preložil veľa kníh, možno je dobrý prekladateľ, ale Volanie divočiny mu naozaj nevyšlo. Odporúčam radšej siahnuť po staršom vydaní z Tatranu (Volanie divočiny, BIely Tesák, Morský vlk).

Iljič
03.07.2020

Autor je mistr v popisu přírodních zákonů, které skvěle vykresluje u hrdinů zvířecí říše, které se skvěle doplňují s popisem nemilosrdné přírody. Proto odděluju jeho knihy o zvířatech (jako je tato) a o lidech, kde mě uplatňování podobných nietzscheovských principů nesedí.

NienorNíniel
24.05.2020 5 z 5

Tato povídka mě okouzlila tou divokosti, volnosti. Buck byl úžasný oddaný pes, ale ještě větší lovec, zabiják a alfa samec.

hellena1523
09.05.2020 4 z 5

Na mě příliš popisné, což zrovna nemusím, ale současně i velice sugestivní.

Paulus.1987
24.04.2020 4 z 5

Stejně jako v případě Bílého tesáka jsem po mnoha letech dal druhou šanci i Volání divočiny, patrně nejznámějšímu románu Jacka Londona. Když jsem ho jako kluk četl poprvé, nijak zvlášť mě nezaujal a během té dlouhé doby jsem děj knihy dočista zapomněl.

Osud hlavního psího hrdiny Bucka je v porovnání s příběhem Bílého tesáka přesně opačný, je zde kladen větší důraz na Buckovu přirozenost. Čekal jsem, že právě tohle mě na knize zaujme, což se do jisté míry stalo, ale zároveň musím přiznat, že mě Bílý tesák oslovil více díky bohatšímu ději a větší psychologické propracovanosti.

Ostatní povídky obsažené v nejnovějším vydání od nakladatelství Leda rovněž nebyly vůbec špatné, Láska k životu byla přímo strhující, napínavou povídku Rozdělat oheň si dokonce pamatuji ze školní čítanky.

Co se Jacku Londonovi nedá upřít, je skvělé navození atmosféry drsné Aljašky s kupami sněhu a nepředstavitelnou zimou. Doporučuji tedy číst v zimních měsících s hrnkem teplého čaje.

Jakub.T.
10.04.2020

V USA je toto zlatý klenot literatury navíc opět zfilmovaný. Načtená verze mě osobně více oslovila než samotná četba. Není to moje nejoblíbenější dílo. Ty popisy dost jednotvárného života a neustálého boje mě dost vyčerpávají. Osobnost to dílo má a nelze mu to upřít, nicméně i styl mi přijde trošku ošizený, mnohdy tam chybí ještě trošku práce na jazyce, ale může to být můj dojem. Musím uznat, že autor zemřel velice mladý a nestačil dozrát a to i názorově apod..

JP
02.04.2020 4 z 5

Londona znám. A teď nemyslím "Četl jsem Bílýho tesáka, když mi bylo devět." (i když je to pravda, a to jsem možná poslední generace, co se k tomu přirozeně dostala). Ale spíš takový to pozdější objevení "Tuláka po hvězdách", což je transcedentální kniha, která na puberťáka už přeci jen působí jako zjevení... a od spisovatele, kterého máte nesmazatelně zaškatulkovanýho v učebnicích a ve školách jako autora, dalo by se říct, dobrodružné literatury pro mladistvé. A pak se přehoupnete dál, další věc, Démon alkohol, kde London popisuje beat generation style, Bukowski style, svůj zápas s prací a s alkoholem. A tohle, 'Volání divočiny', ač dnes už zní jako dost klišé název... je velmi dobrá volba pro literaturu, kterou s tímhle autorem začít (a to v jakémkoliv věku). Je to o životě, o boji za život. O nejzákladnějším pudu. O tom, jak život a jeho příběhy končí. London je velmi přímočarý, ale s širokým záběrem a na svůj relativně krátký život toho stihl napsat hodně.

smazenaryba
15.03.2020 5 z 5

Ak by toto patrilo medzi povinné čítanie na strednej, som si istý, že k literatúre by si našlo cestu oveľa viac mládeže. Nieže by ma Rolland či Dickens nebavili, ale pri tomto by som chrochtal blahom. A pri tom to nieje púhy dobrodružný príbeh z drsného severu. Serióznych motívov, symbolov, myšlienok je tu mnoho a naviac je to obalené v tom nezabudnuteľnom, vrejúcom živli Londonovej prírody.

Katri
21.01.2020 4 z 5

(*komentář se vztahuje ke klasické knižní verzi, nikoli ke komiksu)
Srdcová kniha od Jacka Londona. Působivě podaný příběh Bucka je jedinečný, krásný a emotivní. Ačkoliv je v hlavní roli zvíře, kniha neztrácí na kvalitě, spíše naopak. London odvedl dobrou práci. Je to čtivé, dojemné, příjemné. Osobně jsem knihu četla již 2x a ještě se k ní jistě vrátím. Rozhodně stojí za to.

Horal123
18.01.2020 5 z 5

Základní kniha pro každého dobrodruha a milovníka Severu.

Crozz
26.12.2019 4 z 5

Pěkný příběh, pěkné čtení.