Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/6894/bmid_proc-bychom-se-nepotili-aneb-jak-se-jCU-6894.png 4 331 54

Vodáci série

Druhý díl vodácko-horácké trilogie nám znovu umožní prožít nevšední příběhy čtenářům již známé party kamarádů - Bonga, Kenyho, Sumce, Lucie a dalších, tentokrát na horách.

DuncanIdaho
25.12.2020 4 z 5

Úsměvná, místy vtipná kniha. Opravdu jsem se některým situacím v knize docela zasmál. Škoda jen, že tam bylo promícháno několik příběhů, byly to vlastně tři knihy v jedné. Rozhodně by dílu prospělo, kdyby se autor věnoval jen pobytu partě kolem Křižáka.

tektit
07.12.2020 5 z 5

Tak tohle je dokonalá knížka na zlepšení nálady. A že se čte už po pátý, vůbec nevadí.

nikikostadinova
17.11.2020 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha.
Láska k přírodě, zážitky, ale hlavně humor. Jako milovnice turistiky jsem tuto knihu uvítala. A navíc krásný přednes.

Vydra57
18.10.2020

Kniha plná humoru a lásky k horám a přírodě. Pro dnešní dny balzám na duši a efektivní psychoterapie . I kdo nikdy neprožil pobyt v přírodě s vtipnými přáteli, tak si tuhle knížku užije a snad taky zkusí vypravit se ven do přírody oproštěn od zbytných výdobytků civilizace.

Talys
16.10.2020 5 z 5

Kdybych nepotřebovala doplnit Čtenářskou výzvu, asi by to nebyla moje první volba. Teď sáhnu i po ostatních Šmídových knihách. Zjistila jsem, že jsem čistokrevný druh horačky a jen doufám, že - vzhledem k aktuální situaci - se do slovenských a jiných hor budu moci vrátit co nejdříve.

karel0684
26.07.2020 4 z 5

Knihu, která této předchází je mi známá daleko více, než tato. Ale když jsem se doslech,že má pokračování, tak jsem si řekl, že to zkusím. Je to humorné, ale občas ta poetika, je trochu mimo hranice oddechové četby. Přesto výborná někam do hor, na čtení do stínu stromu...

Acnaj
05.07.2020 5 z 5

Skvělá humorná četba, přečteno v rámci výzvy, ale určitě si přečtu celou sérii, něco tak zábavného jsem dlouho nečetla... Ideální letní četba...

bethulda
30.06.2020 5 z 5

Takový Saturnin. Akorát na horách. S Bongem místo Milouše. A Saturninem je osm lidí. Perfektní.

nikol7737
06.05.2020 5 z 5

Takhle kniha má tak milý humor, připomínalo mi to Saturnina.

Tereza K.
05.04.2020 4 z 5

Je to parta kamarádů, kterou chce mít každý... nebo ne? :-) Krásné, humorné příběhy, díky kterým se člověk přenese do prostředí slovenských hor. Zároveň jsem si však na povídkách uvědomila, jak moc se za posledních 40, 50 let svět a život v něm opravdu změnil. Pro mě (především v této době) opravdu milá oddychová četba, ačkoliv si myslím, že Keny, Bongo, Křižák, Dana a spol. prostě patří na české vody, a proto se těším na třetí díl :-)

allebra
16.02.2020 5 z 5

V této knížce je na každé stránce cítit láska ke slovenským horám. Při čtení jsem ráda zavzpomínala i na svoje výpravy po těchto končinách. Je to mé druhé setkání s touto sympatickou partou a už teď se těším na další.

Horal123
05.02.2020 4 z 5

Skvělá knížka pro všechny milovníky hor. Kniha je napsána velmi humornou formou a i když byla vydaná v roce 1984 a mnohé se od té doby změnilo, "živočišný druh horáků" je pořád stejný. Jen škoda, že Tatry už nám nepatří. Každý kdo provozuje vysokohorskou turistiku s dobrou partou, mi dá jistě za pravdu, že tolik srandy se jinde nezažije. Knihu vřele doporučuji.

Florindela
08.01.2020 5 z 5

Knížka, u které se vždycky musím smát nahlas. Jinak to nejde. Naprosto skvěle napsaná, opět jsem ji vytáhla z knihovny a opět pobavila.

martineden
08.06.2019 5 z 5

Parádní kniha! Slovenské hory jako na dlani.

Elis.n
03.06.2019 4 z 5

Skvělé oddychové čtení. S dalším dílem se vidím někde na pláži u vody nebo pod stromem na chalupě. Myslím, že kdo má rád Jirotku, užije si i Šmída.

pingu1
03.03.2019 5 z 5

Krásná, humorná čtivá knížka o to, jak se chodí po horách :-) Skvělé počteníčko :-)

Felsenberg
02.10.2018 4 z 5

Pobavil jsem se. Pro horáky povinnost, velmi vhodné jako instruktážní kniha před cestou do hor.

Amazonka72
09.09.2018 4 z 5

Asi po 30-ti letech jsem z knihovny vytáhla tuto útlou knížku, abych opět otevřela její stránky a nechala se bavit skvěle napsaným příběhem z pera pana Šmída. Důvod byl prostý, jela jsem se svým synem do hor na Slovensko. Vlakem. S batohem na zádech. Úplně přesně jak před výše udaným časovým údajem. Tehdy byla tato kniha doslova naší biblí, četli jsme ji ve vlaku, večer u ohně, ve stanu, a vše, co v ní bylo napsáno tak neskutečně odpovídalo skutečnosti. Cítili jsme se jako “horalové”, kteří jsou pro lásku k horám schopni obětovat pohodlí socialistických domovů a zvládnout i zákeřné nástrahy hor. Překvapilo mě, jak i po letech, v úplně jiné době, téměř nepřetržitě v dosahu mobilního signálu a internetu (mluvím o Slovenských horách, nikoli o Balkánu), jsou mnohé věci aktuální. Nebo, přesněji řečeno, jednotlivé situace jsou popsány tak působivě a uvěřitelně, že jim rozumíme i dnes. Je pravdou, že cesta vlakem na Slovensko již není bojem o místa ve vlaku, dnes dostanete zadarmo nejen vodu, ale i kávu, výkřiky, které je ve vlaku slyšet, když jsou vidět Tatry, jsou však stále stejné. Můj syn se při četbě této kapitoly doslova dusil smíchem. Je potěšující, že má česká literatura i takové autory, jako je pan Šmíd. My, čtenáři, se pak můžeme k jeho knihám nostalgicky vracet a prožívat tak opět příběhy, které nám v našem mládí přinášely pocit svobody.

kuruteku
17.06.2018 5 z 5

Podle komentářů to vypadá, že zatímco Proč bychom se netopili začalo číst mnoho lidí, kteří se se Šmídovou poetikou nemohli potkat, druhý díl už čtou jen znalci. A tak to má být. V Proč bychom se nepřiznali přiznává Zdeněk Šmíd, že tuto knihu už psal "profesionálně" a je to znát na struktuře. Oproti Proč bychom se netopili je v ní struktura přísně dodržována, ale není to na úkor, naopak. Jenom pro znalce prozrazuji, že poslední kapitola o cestě domů vlakem byla na koncertech Plavců čtena v rámci Lodního deníku. A Tatranskou svitu najdete na Porta 3.

Sakeé
24.04.2018 4 z 5

Ze začátku jsem si říkala, že půjde o lehkou literaturu, která mě nebude bavit. Ale ten, kdo miluje hory, toho kniha naplní takovým sentimentem, že ji slupne jako malinu.

humor česká literatura hory a pohoří vysokohorská turistika

Kniha Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách je v