Voda pre slony

Voda pre slony https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41214/bmid_voda-pre-slony-66016c530348e.jpg 4 480 132

Aj keď o tých časoch nehovorí, v mysli deväťdesiatnika Jacoba Jankowského stále žijú spomienky. Vybavuje si sám seba ako mladého muža, ktorý sa hrou osudu ocitne v ošumelom vlaku patriacom Veľkolepému, svetovému cirkusu bratov Benziniovcov. Vybavuje si v mysli svet plný čudákov a klaunov, zázrakov, bolesti a vášne: svet s vlastnými iracionálnymi pravidlami, vlastným spôsobom života a jeho ukončenia. Svet cirkusu - pre Jacoba súčasne spasenie a skutočné peklo. Jacob sa v ňom ocitol, pretože sa mu šťastena obrátila chrbtom: Ostal bez rodičov a haliera, nevediac, čo si počať, keď zrazu pristál v železnej "lodi bláznov" na koľajniciach. V Amerike práve začala hospodárska kríza a každý jeden zamestnanec v treťotriednom cirkuse bratov Benziniovcov je rád, že má vôbec nejakú prácu. Ocitla sa v ňom aj Marlena, hviezda jazdeckého čísla po tom, ako sa zaľúbila do nesprávneho muža, príťažlivého cirkusového majstra s temnou stránkou povahy. Ocitla sa v ňom aj slonica Rosie, obrovská, sivá hora prísľubov: nové číslo s ňou malo zachrániť cirkus, lenže háčik bol v tom, že s Rosie sa nedalo nacvičiť žiadne číslo – ukázalo sa, že nedokáže pochopiť úplne jednoduché pokyny. Nezvyčajný trojlístok v podobe Jacoba, Marleny a Rosie spojí vzájomná láska a dôvera, vďaka ktorej si udržia až do konca nádej na prežitie. Voda pre slony je prekvapujúcim, dojímavým románom, ktorý rozpráva taký strhujúci príbeh, že čitateľ nie je schopný odpútať sa od neho. Vystupujú v ňom jedinečné postavy, ktoré ostanú vo vás žiť ešte dlho po tom, ako otočíte poslednú stranu. Prenesú vás do sveta zázrakov tak presvedčivo, že takmer zacítite jeho vôňu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Water for Elephants , 2006

IvusP
29.06.2017 3 z 5

Kniha se sice četla hezky, ale bohužel nemůžu říct, že by mě nějak zvlášť uchvátila, nebo bych si ji chtěla přečíst ještě jednou. Každopádně na jejím základě vznikl skvělý film - jeden z mých nejoblíbenějších. Takže (jeho zásluhou) 3*...

Barbanka
17.06.2017 5 z 5

Život kočovného cirkusu byl v letech jeho největší slávy fascinující, ale i hodně drsný....Miluji zvířata a velké sympatie chovám i ke slonům, takže pasáže o jejich drezůrách se četly dost těžko,ale jinak jsem byla knihou naprosto unešená...

Anna 13
27.05.2017 2 z 5

Bohužel, nemohu tu souhlasit snad s žádným komentářem, protože jsou všechny kladné a tuto knihu vyzdvihují. Mě v knize velmi chyběly zápletky, nečekané a dechberoucí zvraty, více lásky. Scházelo mi autentično a příběh odehrávající se v cirkuse ve 30. letech 20. století mohl být více vybarvený. Nelíbil se mi styl psaní autorky. Přišlo mi, že je se vším rychle hotová. Necítila jsem z příběhu vůně, neprobudilo to ve mne moc pocitů.
Film rozhodně doporučuji, neboť tohle je jeden z mála případů, kdy je film o 100% lepší než kniha. Film je u mne na brilantní úrovni.
Kniha mne zklamala, ale je stavebním kamenem úžasného filmu, tak za to ty dvě hvězdy.
Nicméně kniha by se mohla líbit těm, koho zajímají staré americké cirkusy.

elisabeth03
12.03.2017 4 z 5

Krásně napsaná kniha. Osobytý příběh a zajímavé postavy.

minusha97
05.03.2017 4 z 5

Musím povedať, že som príjemne prekvapená. Voči tomuto druhu literatúry mám síce isté predsudky, ale som rada, že ma to neodradilo. Príbeh sa číta ľahko, neustále sa meniace dejové línie udržiavajú čitateľa v neustálom napäté, podobne ako silné emócie z tejto knihy. Určite stojí za prečítanie.

carcassonna
12.01.2017 5 z 5

čítala som to dávnejšie a viem, že som bola na začiatku skeptická k deju, ktorý sa odohráva
v cirkuse, ale nakoniec to bolo super.

Jane007
30.09.2016 5 z 5

Nádherná, dojemná a neuvěřitelně autentická knížka. Přestože nejsem nadšenec do cirkusu, tak tomuhle jsem opravdu fandila. Rosie jsem si okamžitě zamilovala. Pohled Jacoba v 93 byl trošku depresivní a opravdu nutí člověka k zamyšlení, jestli jsou domovy pro seniory opravdu dobré pro život...

Vědruna
23.08.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila, je čtivá, přesně čtení na dovolenou, nad kterým se člověk i zamyslí. Cirkusy v reálu nemusím, ale tady mě oslovil život v zákulisí. Protože se mi kniha líbila, myslím, že film vynechám. obvykle film vytáhne z knihy jenom "akční" okamžiky a dost často se vytratí to, co
v knize dělalo příběh příběhem - atmosféra a vlastní představivost. .

PetiJelinkova
19.08.2016 4 z 5

Kniha se četla skoro sama a hned mě vtáhla do děje :)

AllyKumari
18.08.2016 3 z 5

přidejte si k mému hodnocení ještě půl hvězdičky. Této knížce neprospělo, že jsem před nedávnem četla Kingovu Zelenou míli, která má stejný formát vypravování - starý pán, zapomenutý v domově důchodců, vzpomíná na svůj život. Také netuším, zda je to americká úchylka či co, ale v knize je člověku mnohokrát připomenuto, že muži mají penis, ačkoliv příběhu to opravdu v ničem nepomáhá. Knížka se dobře četla, a byla dostatečně zajímavá, až mi bylo často líto, že situace a postavy nejsou prozkoumány detailněji. Slušný počin.

melaficent
10.08.2016 4 z 5

Trochu ma mrzelo, že to nebolo zamerané viac na Rosie, ale inak skvelá knižka :) :)

mekkejla
19.03.2016 4 z 5

Skvělý příběh zasazený do opravdu zajímavého, originálního a dobře vykresleného prostředí!

Ajrad1981
12.02.2016 4 z 5

Myslela jsem, že to bude dost "slaďárna", ale kupodivu to nebylo tak strašné, tedy co se sladkosti týče. Četlo se mi to hodně dobře, vsuvky do současnosti (nebo do minulosti?) dávají knize kouzlo. Příběh je zajímavý, jenom jednotlivé postavy by šly charakterizovat víc, stejně jako se mohly barvitěji vylíčit jednotlivé epizody, například ta, kde Kinko marně hledá Královničku a zoufá, že o ni přišel. Ale i spousta dalších. Pak by to bylo i na tu pátou hvězdičku :-)
Chyby v českém překladu komentovat nebudu, autorka za ně nemůže, i když upřímně, absolutně nechápu, kde vzala překladatelka textový editor bez automatické opravy pravopisu (jinak si to množství překlepů vysvětlit nedovedu ;-))

juli2
23.09.2015 3 z 5

Je to první kniha, které se mi líbila méně než film. Kniha byla zaměřena více na Jacoba a Marlenu. Dle mého názoru, je film zaměřen více na slonici a to se mi asi líbilo více. Na druhou stranu závěr knihy je krásný a člověku až vhání slzy do očí. Kdybych neviděla prvně film, asi bych byla nadšenější. U této knihy rozhodně platí nejprve kniha poté film.

Lolisha
12.08.2015 5 z 5

Zo zaciatku som mala trochu problemy (knihu som citala v anglictine), ale casom som si navykla.
Putave citanie, s krasnym koncom. Najviac ma stvalo, ked som z akcneho cirkusu musela odskocit do nudneho domova dochocov. Ale ku koncu to dalo zmysel. Velmi pekna kniha, odporucam.

sarekaslukova
04.07.2015 4 z 5

Čtení této knihy jsem dlouho odkládala, bála jsem se že moje hodnocení bude zaujato tím, že cirkusy nesnáším, ale když jsem shlédla film, tak jsem si řekla že kniha bude taky skvělá. A byla sice jsem se nejlépe do příběhu začetla na začátku a na konci, prostředek mi přišel takový zdlouhavý, ale i tak i na mě kniha udělala dobrý dojem. Jenom jsem přemýšlela jestli je to sepsaný jak to Jackob vypráví jako stařeček tomu řediteli cirkusu nebo to jsou jeho vzpomínky na které se mu postupně vybavují a dávají příběh.

marketad
20.05.2015 4 z 5

Lehčí romantické (ovšem ne přeslazené) čtení.

Michi.01
19.04.2015 5 z 5

Zajímavé téma, zajímavé prostředí, kniha se skvěle četla, ani nevím jak a najednou jsem byla na poslední straně :)

sakalik55
08.04.2015 5 z 5

Opravdu jedna z mích nejoblíbenějších knih.Opravdu krásný příběh, který má pro mě všechno: zakázanou lásku, štestí, smrt, utrpení....dokonce sem i nekolik mesicu po přečtení, prestoze sem pred tim o cirkus zadny zajem neprojevovala, obchazela vsechny cikrusy v okolí.

koki.veru
25.03.2015 5 z 5

Skvělá knížka ze zajímavého prostředí. Opravdu originální knížka, a velmi hezké je i filmové zpracování. Myslím, že se k této knížce někdy určitě vrátím.